یک ضدعفونی کننده دست خانگی بسازید!

یک ضدعفونی کننده دست خانگی بسازید!

شاید این روزها به دنبال یک ضدعفونی کننده خوب برای دست هایتان هستید. ضدعفونی کننده دست راهی خوب برای جلوگیری از انتشار میکروب ها و ویروس هاست. اما استفاده از ضدعفونی کننده ها نباید جایگزین شستن دست ها با آب و صابون شود. همیشه برای تمیز کردن دست ها، ابتدا آن ها را بشویید و در صورت عدم دسترسی به آب و صابون از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

الکل در ضدعفونی کننده دست خانگی

یک ضد عفونی کننده دست الکلی می تواند در مدت 60 ثانیه، میکروب ها را کاهش دهد. اگر دسترسی به ضدعفونی کننده های آماده ندارید، می توانید خودتان به راحتی یک ضدعفونی کننده دست خانگی درست کنید. برای تهیه یک ماده ضدعفونی کننده موثر در خانه، نیاز نیاز به الکل است. برای موثر بودن ضدعفونی کننده دست ، میزان الکل باید حداقل 90 درصد باشد.

برای تهیه این ضدعفونی کننده می توانید از  ایزوپروپیل الکل یا اتانول (91٪ تا 99٪ الکل) استفاده کنید. این الکل ها قابل دفع نیستند و به شدت برای خوردن مضر هستند.

 

ضدعفونی کننده طبیعی دست
ضدعفونی کننده طبیعی با آلوئه ورا

به مقداری آلوئه ورا نیاز است!

آلوئه ورا یکی دیگر از موارد عالی برای استفاده در ضدعفونی کننده دست است. این ماده برای نرم کردن و مرطوب کردن پوست بعد از خشک شدن الکل استفاده می شود. مرطوب کردن پوست از اهمیت بسیار برخوردار است. زیرا ممکن است ترک های پوست باعث عفونت شوند. ژل آلوئه یا روغن آلوئه ورا گزینه خوبی برای ساخت این محلول هستند، همچنین می توانید از ژل طبیعی گیاه آلوئه ورا استفاده کنید.

موارد اختیاری دیگر برای محلول ضدعفونی کننده

ماده دیگری که می توانید به صورت اختیاری به این محلول اضافه کنید، چند قطره روغن اسانس خالص است. روغن ها نه تنها رایحه خوبی به محلول می دهند بلکه فواید گیاهی بسیاری نیز دارند. می توانید مقداری روغن اسطوخودوس، میخک، اکالیپتوس، نعناع یا روغن درخت چای به محلول اضافه کنید. در صورت عدم وجود اسانس می توانید از آب لیمو برای معطر کردن محلول ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

همچنین نیاز به روغن دیگری به عنوان روغن حامل دارید که روغن های اسانس را رقیق کرده و برای وارد شده خاصیت آن به دست به کار می رود. برای مثال روغن نارگیل یا روغن زیتون به عنوان روغن حامل استفاده می‌شوند.

این مطلب را هم ببینید: طرز تهیه پاک کننده طبیعی با پوست پرتقال و سرکه

 

طرز تهیه ضدعفونی کننده
طرز تهیه ضدعفونی کننده

اما چطور این ضدعفونی کننده را درست کنیم؟

آنچه برای ساخت این محلول نیاز دارید به صورت زیر است:

  • 3/4 فنجان الکل 99٪
  • 1/4 لیوان ژل آلوئه ورا
  • 10 قطره روغن (اسطوخودوس، میخک، اکالیپتوس، نعناع، روغن درخت چای و… )
  • 1 روغن حامل، در اینجا از روغن نارگیل استفاده کردیم (برای رقیق کردن روغن اسانس درخت چای)

همچنین به یک ظرف و دستکش برای مخلوط کردن مواد نیاز دارید.

توجه داشته باشید که می توانید مقادیر را به میزان مصرف خود، کم و زیاد کنید.

 

مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید
مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده:

ابتدا مطمئن شوید که تمامی وسایل شسته و تمیز هستند. دست و ابزار خود را کاملا بشویید و سطوح را ضدعفونی کنید. بعد از شستن به خوبی وسایل و دست های خود را خشک کنید. برای محافظت از دست های خود هنگام مخلوط کردن مواد، توصیه می کنیم حتما از دستکش استفاده کنید.

  1. تمام مواد درون ظرف بریزید.
  2. مواد را به خوبی هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند.
  3. محلول شما آماده است. می توانید آن را درون یک پمپ یا بطری بریزید.

به این صورت دستگاه ضدعفونی کننده دست شما قابل استفاده است. در حالت ایده آل صبر کنید تا ژل دست شما به مدت 72 ساعت استراحت کند تا اگر باکتری هنگام مخلوط کردن مواد به آن وارد شده است، از بین ببرد.

برای استفاده بهتر است ابتدا بطری را تکان دهید، سپس ژل را روی دست مالیده و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

اگر نیاز به یک نرم کننده دست طبیعی دارید، می توانید به راحتی یک نرم کننده خانگی برای پوست های خشک، در خانه درست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *