چگونه یک نوشیدنی سالم و ورزشی تهیه کنیم؟

چگونه یک نوشیدنی سالم و ورزشی تهیه کنیم؟

بدن شما هنگام تعریق و فعالیت بدنی آب زیادی از دست داده و بهتر است با انواع نوشیدنی این آب از دست رفته را تامین کنید. می توانید از صرف هزینه های زیاد خودداری کرده و خودتان یک نوشیدنی سالم با مزایای بسیار تهیه کنید. سه نوع اصلی نوشیدنی جایگزین برای مایعات معمول وجود دارد، ایزوتونیک، هایپرتونیک و هیپوتونیک. نوشیدنی ایزوتونیک برای کمبود آب بدن مناسب است، در حالی که نوشیدنی هایپرتونیک برای سوخت گیری مجدد پس از یک تمرین شدید ورزشی و افزایش وزن و نوشیدنی هیپوتونیک برای افرادی که سعی در کاهش وزن یا حفظ وزن خود دارند مفید است.

نوشیدنی ایزوتونیک
نوشیدنی ایزوتونیک

طرز تهیه نوشیدنی ایزوتونیک

نوشیدنی ایزوتونیک مایعات از دست رفته بدن را بازگردانده و مقدار زیادی کربوهیدارت نیز به بدن اضافه می کند. غلظت کربوهیدارت ها و الکترولیت ها در این نوشیدنی غلظت خون را افزایش داده و اجازه جذب مایع فراهم می شود. برای تمرینات اضافی و تعریق متوسط از ایزوتونیک استفاده کنید. بهتر است حین انجام فعالیت هایی مانند فوتبال یا بعد از آن یک نوشیدنی ایزوتونیک بنوشید.

مواد لازم برای تهیه نوشیدنی ایزوتونیک

همان طور که گفتیم این نوشیدنی به آبرسانی بدن کمک می کند زیرا حاوی مقداری قند و نمک است. برای تهیه این نوشیدنی به مواد زیر نیاز دارید:

 • 3 فنجان آب (حدود 800 میلی لیتر)
 • 1 فنجان آب میوه (از هر نوع) یا 1 فنجان چای سبز
 • 2 قاشق غذاخوری شکر
 • کمی نمک
به خوبی هم بزنید
به خوبی هم بزنید و بنوشید

مراحل تهیه

سه فنجان آب را درون پارچ ریخته، سپس یک فنجان آب میوه را اضافه کنید. آب میوه باعث طعم دهی و شیرین شدن نوشیدنی می شود و اضافه کردن چای تنها باعث طعم دار شدن آن می شود. اگر از چای استفاده می کنید از 2 قاشق چای خوری شکر استفاده کرده تا نوشیدنی قند کافی داشته باشد. شکر و نمک را اضافه کرده و هم بزنید تا حل شود. مقداری از نوشیدنی را در بطری ریخته و در تمرینات ورزشی همراه خود داشته باشید.

شاید این مطلب هم دوست داشته باشید: چطور تشخیص دهیم که ورزش برای ما مناسب است؟

نوشیدنی هیپرتونیک
نوشیدنی هیپرتونیک

طرز تهیه نوشیدنی هیپرتونیک

اگر به کربوهیدارت اضافی نیاز دارید این نوشیدنی برای شما مناسب است. نوشیدنی های هیپرتونیک دارای قند بیشتری هستند و برای جبران کالری پس از یک تمرین سنگین به شما کمک خواهند کرد. نوشیدنی هیپرتونیک نمک بیشتری نسبت به سلول های طبیعی دارد، بنابراین آب را از سلول های دارای اسمز خارج می کند. این نوشیدنی همچین می تواند برای بازیابی انرژی در طول روز بعد از دویدن در مسافت های طولانی مفید باشد. به دلیل غلظت قند، آب موجود در نوشیدنی به راحتی جذب نمی شود و بهتر است برای تامین آب بدن همراه با نوشیدنی ایزوتونیک پس از تمرین استفاده شود.

این نوشدینی همچنین می تواند به عنوان بخشی از افزایش وزن مفید باشد و کربوهیدارت و کالری بیشتری را تامین می کند.

مواد مورد نیاز

برای تهیه یک نوشیدنی هیپرتونیک به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 4 فنجان آب
 • 2 فنجان آب میوه (هر میوه ای که خواستید) یا چای های گیاهی مانند چای سبز، چای بابونه، چای آویشن و …
 • 5 قاشق غذاخوری شکر
 • کمی نمک

بیشتر بخوانید: چطور از کم آبی بدن هنگام ورزش جلوگیری کنیم؟

مراحل
مراحل تهیه نوشیدنی هایپرتونیک

مراحل تهیه نوشیدنی هایپرتونیک

این نوشیدنی آب بیشتری دارد زیرا باید سطح گلوکز بیشتری داشته باشد. اگر به جای آب میوه از چای استفاده می کنید حتما دقت کنید که شکر به اندازه کافی اضافه کنید. تمامی مواد را با هم به داخل پارچ ریخته و به خوبی هم بزنید تا مخلوط شود. نوشیدنی شما آماده است.

طرز تهیه نوشیدنی هیپوتونیک

اگر تصمیم دارید وزن خود را کم کنید، پیشنهاد می کنیم این نوشیدنی را تهیه و جایگزین مایعات کنید. این نوشیدنی کالری کمتری داشته و برای ورزشکارانی مناسب است که تصمیم دارند وزن خود را حفظ کرده یا کاهش وزن داشته باشند. نوشیدنی هیپوتونیک نسبت به سلول های طبیعی نمک کمتری دارد. بنابراین آب راحت تر وارد سلول می شود. این نوشیدنی برای کاهش یا حفظ وزن ایده آل، کالری، کربوهیدارت و قند کمتری دارد. اگر بوکسور یا یک ژیمناست هستید، این نوشیدنی برای شما مناسب است.

نوشیدنی هیپوتونیک
نوشیدنی هیپوتونیک

مواد لازم برای تهیه نوشیدنی

نوشیدنی هیپوتونیک حاوی گلوکز کمتری نسبت به سایر مایعات است. برای تهیه این نوشیدنی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 4 فنجان آب
 • نصف فنجان آب میوه
 • کمی نمک

 طرز تهیه نوشیدنی هیپوتونیک

تمامی مواد را داخل پارچ ریخته و به خوبی مخلوط کنید تا نمک کاملا حل شود. بگذارید نوشیدنی خنک شده و آن را بنوشید. می توانید آن را درون یک بطری ریخته و حین تمرینات ورزشی میل کنید.

فروشگاه اینترنتی عطارین عرق کاملا گیاهی را برای شما عزیزان طراحی کرده است که هیچگونه مشکل جانبی را برای شما به همراه نخواهد داشت. معجون لاغری عطارین با کم کردن اشتها و افزایش سوخت و ساز در بدن می تواند در این مسیر به شما کمک شایانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *