چگونه کودکمان را وادار کنیم آب بیشتری بنوشد؟

چگونه کودکمان را وادار کنیم آب بیشتری بنوشد؟

در حال حاضر بهترین نوشیدنی آب است. آب بدون هرگونه قند و کالری ست و به راحتی عطش را برطرف کرده و برای سلامتی ضروری می باشد. با این حال کودکان تمایلی به نوشیدن آب ندارند. خوشبختانه روش هایی مانند بازی با کودکان کار را راحت کرده و می توانید فرزند خود را وادار به نوشیدن آب نمایید. در ادامه در مورد برخی روش های آموزشی برای کمک به نوشیدن آب در کودکان اشاره خواهیم کرد:

 

تغییر رفتار کودک

همیشه آب را در دسترس کودک خود قرار دهید. این ساده ترین راه است. اگر همیشه آب خنک و تازه در دسترس کودک باشد، بچه ها بیشتر آن را می نوشند. زمانی که از خانه خارج می شوید، همراه خود و کودکتان یک بطری آب سرد داشته باشید. از کودک خود بخواهید آن را جرعه جرعه بنوشد.

گاهی ممکن است کودکان در مدرسه از نوشیدن آب خودداری کنند. در این گونه مواقع بهتر است بطری آب خود را همراه داشته باشند.

داشتن بطری خنک آب به ویژه در روزهای گرم تابستان باعث آبرسانی بدن شده و کودک از نوشیدن آن لذت می برد.

 

تغییر عادات کودک
تغییر عادات کودک

عادت های کودکتان را تغییر دهید.

برخی از کودکان علاقه زیادی به نوشیدن نوشابه و نوشیدنی های مضر دارند. سعی کنید این رفتار را به مرور در آن ها تغییر دهید. به عنوان مثال قبل از نوشیدن نوشابه، آبمیوه یا هر نوشیدنی دیگری از کودک خود بخواهید مقداری آب بنوشد. با گذشت زمان، این کار عادت شده و نوشیدن آب در کودکان را آسان تر می کند.

نوشیدنی های دیگر را با آب رقیق کنید. حتی می توانید به آب کمی طعم دهنده طبیعی مانند لیمو اضافه کرده یا از میوه های مورد علاقه کودک خود در نوشیدنی استفاده کنید.

سعی کنید گزینه های نوشیدن را کم کنید. برای مثال اگر در زمان تشنگی دو گزینه شیر و آب جلو روی کودک باشد، احتمال انتخاب آب بیشتر است. سعی کنید به آرامی گزینه های دیگر را حذف کرده و نوشیدنی هایی مانند نوشابه را یک روز در هفته استفاده نمایید. وقتی گزینه های نوشیدنی به جز آب کمتر باشد، بچه ها آب بیشتری می نوشند.

 

برای کودک خود توضیح دهید
برای کودک خود توضیح دهید

تغییر را توضیح دهید.

ممکن است فکر کنید که بچه ها درک نمی کنند چرا از آن ها می خواهید آب بیشتر بنوشند. به طور طبیعی کودکان کنجکاو بوده و اگر برای آن ها توضیح دهید که چرا نوشیدن آب برای آن ها بهتر است، به خوبی درک خواهند کرد.

سعی کنید به زبان سن کودک با آن ها صحبت کنید. توضیح دهید که بدن آن ها از آب تشکیل شده است و برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارد. بهترین روش برای آبرسانی بدن، نوشیدن آب ساده است. از مضرات نوشیدنی هایی مانند نوشابه و آبمیوه های غیر طبیعی برای آن ها صحبت کنید، به آن ها یاد بدهید که این نوشیدنی ها قند و کالری زیادی داشته و می تواند منجر به چاقی شود.

به کودک خود آموزش دهید که نوشیدن آب ساده ترین و بهترین راه برای سلامت و انرژی بیشتر در آن هاست.

بهترین روش برای ترغیب کودک خود، این است که همان کار را شما انجام دهید. کودکان با سن پایین تر معمولا نگاه می کنند و یاد می گیرند. زمانی که ببینند شما آب بیشتری می نوشید یا همراه غذا به جای نوشابه آب می نوشید، کودک شما نیز تشویق شده و دقیقا همان کار را تقلید خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: چطور به ابراز احساسات کودکم کمک کنم؟

 

نوشیدن آب را در کودکان لذت بخش کنید.

 

نوشیدن آب در کودکان را لذت بخش کنید
نوشیدن آب در کودکان را لذت بخش کنید

سعی کنید نوشیدن آب را برای کودک خود تبدیل به یک سرگرمی کنید. برای مثال پیشرفت کودک خود در نوشیدن آب را یاداشت کنید. هر بار که کودک یک لیوان آب نوشید، برچسبی روی یخچال بچسبانید یا از نشانه های رنگی استفاده کنید. پیشرفت هفتگی را با هم مقایسه کرده و کودک خود را تشویق کنید. می توانید از بطری های رنگی و نشانه دار استفاده کنید تا اندازه گیری میزان آب و پیشرفت، راحت تر باشد.

اگر فرزند خود را درگیر این پروسه کرده و راه هایی برای پیشرفت آن ها فراهم کرده اید، حتما برای ایجاد انگیزه به آن ها جایزه دهید. حتی یک جایزه هفتگی کوچک باعث ایجاد انگیزه در کودک شده و از نوشیدن آبمیوه های غیر طبیعی خودداری خواهند کرد. این هدیه می تواند رفتن به یک تفریح سالم یا بازی خانوادگی نیز باشد.

راه دیگر برای لذت بخش کردن نوشیدن آب در کودکان بازی با آن هاست. سعی کنید لیوانی آب به کودک خود بدهید و از او بخواهید در مسابقه نوشیدن آب شرکت کند. این مسابقه می تواند بین اعضای خانواده باشد و در نهایت با برنده شدن کودک به او جایزه ای تعلق می گیرد.

برای جذاب تر کردن نوشیدنی، یک تکه میوه مانند هندوانه، خیار، هلو، توت فرنگی و … درون لیوان آب مات قرار دهید. بگذارید کودک محتوای درون نوشیدنی را حدس بزند. به این ترتیب هم کودک آب را نوشیده و هم از خواص میوه استفاده خواهد کرد و هم در یک بازی سرگرم کننده شرکت خواهد کرد.

 

نوشیدنی های سالم
نوشیدنی های سالم

از دمنوش های مفید برای کودک خود استفاده کنید.

در کنار آب، سعی کنید به جای نوشیدنی های مضر به آن ها دمنوش های گیاهی که برای سلامتی مفید است بدهید. برای مثال دمنوش رازیانه، دمنوش زنجبیل، چای هل، چای بابونه، چای تمشک قرمز، دمنوش نعناع و … برای کودکان مفیدتر بوده و سلامتی آن ها را تضمین می کند.

برخی آبمیوه های طبیعی مانند لیموناد خانگی، آب سبزیجات و …. نیز برای کودکان بسیار مفید هستند.

بیشتر بخوانید: چطور کودکان را به خوردن میوه و سبزیجات عادت دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *