چگونه کروناویروس را در سگ‌های خانگی درمان کنیم؟

چگونه کروناویروس را در سگ‌های خانگی درمان کنیم؟

یکی از راه های انتقال ویروس کرونا انتقال از سگ است. کرونا ویروس در سگ با نام CCN شناخته می شود. در واقع دومین ویروس شایع در سگ ها است. کروناویروس معمولا در سگ های بالغ بسیار خفیف است. از آنجا که توله سگ ها سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و به اندازه سگ های بالغ برای مقابله به عفونت برخوردار نیستند و خطر کمبود آب بدن در آن ها زیاد است، بیشتر به کروناویروس مبتلا می شوند. اما چطور کروناویروس را در سگ درمان کنید؟ در ادامه در این مورد توضیح خواهیم داد.

درمان کروناویروس در سگ را با مراحل زیر آغاز کنید.

 

مراجعه به دامپزشک
مراجعه به دامپزشک

توله سگ را نزد دامپزشک ببرید.

در توله سگ ها خطر عوارض ناشی از کروناویروس (CCV) بیشتر است. زیرا توله سگ به علت سیستم ایمنی ضعیف تر بیشتر مستعد کم آبی بدن است. اگر توله سگ علائمی مانند استفراغ و اسهال بیش از 24 ساعت دارد، باید توسط دامپزشک معاینه شود.

برای بررسی کمبود آب بدن سگ، پوست دستش را چنگ بزنید و آن را بلند کنید. هنگامی که پوست را رها کردید باید سریعا به جای خود برگردد. اگر پوسته پوسته شده یا تا برگشت به حالت اول مقداری طول کشید، توله سگ کم آبی دارد. اگر بتوانید به این صورت کم آبی بدن سگ را تشخیص دهید، احتمالا سگ برای گردش خون و محافظت از عملکرد اعضای بدن نیاز به مایعات بیشتری دارد.

ممکن است توله سگ علائم تنفسی CCV نیز داشته باشد، که شامل عفونت تنفسی است. در صورت بروز این علائم سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

 

تامین آب بدن سگ
تامین آب بدن سگ

کبمود آب بدن سگ را در خانه درمان کنید.

نگران کننده ترین نوع CCV ویروسی است که علائم گوارشی را نشان می دهد. از آنجایی که سگ های مبتلا به کروناویروس معمولا به اسهال نیز دارند، بدن آن ها دچار کمبود آب می شود. کبود آب مهم ترین علت عفونت CCV است. اگر نگران کمبود آب توله سگ خود هستید، به او مایعات بیشتری بدهید. اگر توله سگ تمایلی به نوشیدن مایعات ندارد، آب را به آرامی در دهانش بمالید. کمی وقت بگذارید و هرگز مایعات را با عجله داخل دهانش نریزید. اجازه دهید به آرامی بخورند تا مایعات اتفاقی وارد ریه نشوند.

 

استفاده از آنتی بیوتیک
استفاده از آنتی بیوتیک

در صورتی که سگ، بیماری زمینه ای دارد، به او آنتی بیوتیک بدهید.

شاید فکر کنید که سگ شما برای بهتر شدن نیاز به دارو دارد. از آنجایی که عفونت ویروسی است، پس کروناویروس در سگ با مصرف آنتی بیوتیک تغییری پیدا نمی کند. با این حال اگر سگ‌تان بیمار است، احتمالا دامپزشک آنتی بیوتیک را برای کنترل عفونت ثانویه تجویز کند. برای مثال اگر سگ شما بیماری تنفسی CCV دارد، ممکن است دچار عفونت تنفسی شود که به آنتی بیوتیک نیاز است.

 

همچنین مصرف دمنوش تقویت کننده سیستم ایمنی بدن 125 گرمی عطارین می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر و مفید باشد که این مهم در مبارزه با ویروس کرونا موثر می باشد

 

کروناویروس در سگ در سگ های بزرگسال
کروناویروس در سگ در سگ های بزرگسال

کنترل و درمان کروناویروس در سگ های بزرگسال

کروناویروس در سگ را نمی توان به طور مستقیم درمان کرد. زیرا کرونا نوعی ویروس است و داروها برای از بین بردن ویروس موثر نیستند. در سگ های بالغ عفونت معمولا خطرناک نیست و اسهال پس از گذشت 12 روز از بین می رود. در سگ های بالغ برای درمان و مدیریت اسهال بهتر است، مقدار زیادی آب آشامیدنی به سگ بدهید تا مایعات از دست رفته جایگزین شوند و بدن سگ کم آب نشود.

یک رژیم غذایی سالم مانند مرغ یا برنج نیز برای تسکین بیماری گوارشی در نظر بگیرید و وعده های روازنه را به چهار وعده غذایی در روز تقسیم کنید.

 

تشخیص علائم کروناویروس در سگ
تشخیص علائم کروناویروس در سگ

تشخیص علائم کروناویروس در سگ

  • مراقب علائم گوارشی باشید: در یک نوع CCV، نشانه اصلی عفونت اسهال است. اسهال معمولا جدی و انفجاری بوده اما کلا حاوی مخاط نیست. مدفوع ممکن است به رنگ سبز، زرد یا حتی نارنجی باشد. سگ حتی ممکن است دچار استفراغ شود. اسهال نیز معمولا چند روز ادامه دارد. توجه کنید که اسهال علت های مختلفی دارد. چون معده سگ ناراحت است، پس به این دلیل نیست که ویروس کرونا دارد.
  • مشکلات تنفسی را بررسی کنید: در نوعی دیگر از CCV، مشکلات تنفسی از علائم شایع است. بیماری های تنفسی که ویروس کرونا ایجاد می کند شامل سرفه، عطسه و ترشحات بینی است. اگر سگ شما مشکلات تنفسی دیگر نیز داشت ممکن است به ذات الریه مبتلا شود.
  • علائم دیگر را نیز در نظر بگیرید: علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است سگ شما به علائم دیگری نیز روبه رو شود. به عنوان مثال ممکن است بی حال و افسرده شود. تب یا بی اشتهایی نیز از علائم دیگر است.

تمامی این علائم ممکن است ناشی از بیماری های دیگر باشد، بنابراین بهتر است فورا سگ خود را نزد دامپزشک برده تا معاینه های لازم را انجام دهد. علائم CCV کشنده نیست ولی ویروس دیگری به نام پاروویروس که همان علائم را دارد، کشنده است. پس بهتر است برای تشخیص علائم ویروس کرونا حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

در مورد کروناویروس در سگ ها بیشتر بدانید.

کروناویروس در سگ
کروناویروس در سگ
  • نحوه آلوده شدن را مشخص کنید.

سگ ها با تماس با مدفوع یا براق به عفونت کروناویروس مبتلا می شوند. این راه می تواند از طریق یک ظرف مشترک غذا با سگ دیگر، تماس با مدفوع سگ آلوده یا تماس مستقیم با سگ آلوده باشد. با واکسیناسیون و دور نگه داشتن سگ از محل هایی که دستشویی می روند، از ابتلا سگ به ویروس کرونا پیشگیری کنید.

سگ های بالغ به علت داشتن سیستم ایمنی قوی ممکن است دچار اسهال و احتمالا کاهش اشتها شوند اما اغلب عفونت بدون علامت است و سگ هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد و بدن با موقیت در برابر ویروس پیروز می شود.

  • برخی سگ ها بیشترین احتمال آلودگی را دارند.

توله سگ های زیر 12 هفته بیشتر احتمال ابتلا به کروناویروس را دارند. از آنجا که سیستم بدنی توله سگ ضعیف است و بیشتر دچار کبمود آب بدن می شود، بیشتر آسیب پذیر بوده و ویروس تاثیر بیشتری دارد. اسهال در توله سگ ها شدیدتر است.

  • فراموش نکنید که CCV کشنده نیست.

کروناویروس برای بیشتر سگ ها کشنده نیست. بسیاری از سگ ها از این ویروس در امان مانده و زنده می‌مانند. اگر سگ از سلامتی خوبی برخودار باشد، در برابر این ویروس مقابله کرده و آن را شکست می دهد. شایع ترین علامت برای توله سگ ها و سگ های بزرگ سال اسهال است که پس از چند روز بهبود می یابد.

اگر سگ داری سیستم ایمنی ضعیفی است، CCV وضعیت بدتری دارد. توله سگ ها و سگ های مسن تر در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر هستند.

برای مطالعه تمامی مطالب مرتبط به کرونا ویروس از این قسمت از وبلاگ فروشگاه عطارین دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *