چگونه کاهش متابولیسم به افزایش وزن کمک می‌کند؟

چگونه کاهش متابولیسم به افزایش وزن کمک می‌کند؟

کاهش سوخت و ساز بدن باعث افزایش وزن یا صرفه جویی در انرژی می شود. متابولیسم، سرعتی است که انرژی را از غذایی که می خورید می سوزاند. متابولیسم های پایین تر انرژی را به مدت طولانی تری نسبت به متابولیسم های سریع می سوزاند. در واقع اگر وزن پایینی دارید و می خواهید وزنتان را افزایش دهید، بهتر است به دنبال راهی برای کاهش متابولیسم خود باشید. روش های مختلفی از جمله تغییر رژیم غذایی و میزان فعالیتی که در روز انجام می دهید، بر کاهش سرعت سوخت و ساز بدن تاثیر دارند. با این حال قبل از انجام این کار، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش متابولیسم به منظور افزایش وزن

خوب است بدانید که متابولیسم کند، حتما باعث افزایش وزن شما نیست. پزشکان عقیده دارند که عوامل دیگری علاوه بر متابولیسم، مسئول افزایش یا کاهش وزن شما هستند، از جمله:

  • مقدار کالری که روزانه مصرف می کنید.
  • میزان فعالیت روزانه و ورزش
  • ژنتیک و سابقه خانوادگی
  • داروهایی که مصرف می کنید.
  • سایر عادت های ناسالم مانند خواب کم
کاهش متابولیسم
بهترین راه برای کاهش وزن

متابولیسم ممکن است راه خوبی برای افزایش وزن نباشد.

کند شدن متابولیسم ممکن است باعث حذف وعده های غذایی، خوردن کالری کم و … شود، که این موارد راه های خوبی برای افزایش وزن نیستند. افزایش وزن مناسب از نظر پزشکی به صورت های زیر توصیه می شود:

  • افزایش کالری دریافتی: به منظور افزایش وزن، بیشتر از مقدار کالری که بدن می سوزاند، کالری بخورید.
  • وضعیت خود را از نظر پزشکی چک کنید: برای مثال مشکلاتی مانند دیابت، تیروئید، بی اشتهایی عصبی و … باعث کاهش وزن می شوند. بهتر است وضعیت سلامت خود را بررسی کنید.

 

کاهش متابولیسم با حذف وعده های غذایی

اگر می خواهید متابولیسم خود را کاهش دهید، شروع به حذف وعده های غذایی کنید. این یک روش سالم برای کاهش متابولیسم نیست، اما موثر است. حذف وعده های غذایی باعث می شود بدن، شرایط قحطی در نظر بگیرد و سوخت و ساز بدن را برای صرفه جویی در مصرف انرژی کاهش دهد.

 

جهت مطالعه بیشتر: افزایش اشتهای سریع با طب سنتی

 

کاهش متابولیسم با مصرف کمتری کالری
کاهش متابولیسم با مصرف کمتری کالری

کالری کمتری بخورید!!!

هنگامی که کالری کمتری بخورید، متابولیسم کلی کاهش می یابد. با مصرف کالری کمتر، بدن نمی تواند انتظار داشته باشد، زمانی که کالری بیشتری دریافت کند، از همان انرژی استفاده کند. توجه کنید که وقتی کالری کمتری مصرف کنید، بدن شروع به سوزاندن عضلات و بافت ها کرده تا کمبود کالری دریافتی جبران شود. اگر لاغر هستید، این روش مناسبی برای افزایش وزن نیست.

 

کاهش متابولیسم با مصرف کربوهیدارت ها
کاهش متابولیسم با مصرف کربوهیدارت ها

در مصرف کربوهیدارت ها دقت کنید.

در صورت امکان، کربوهیدارت های ساده (شکر) را با کربوهیدرات های پیچیده (نشاسته و فیبر) جایگزین کنید. طبق مطالعات انجام شده، قندها و میوه ها سریع تر از کربوهیدارت های پیچیده مانند نان، هضم و جذب می شوند. همچنین کل اکسیداسیون کربوهیدرات در طی یک دوره 6 ساعته با کربوهیدرات های پیچیده (نان و نشاسته) نسبت به قندها کمتر است. کربوهیدارت ساده حاوی فروکتوز است، در حالی که کربوهیدروت های پیچیده به طور انحصاری از واحدهای گلوکز تشکیل شده است. مصرف فروکتوز منجر به سوزاندن کالری بیشتر نسبت به مصرف گلوکز است.

بیشتر غذاهای پر فیبر مانند غلات، مخصوصا غلات کامل و سبزیجات بخورید. وعده های غذایی پر فیبر باعث کاهش گرمازدایی و سوزاندن کالری به مدت 6 ساعت پس از غذا خوردن، می شود.

 

آجیل بیشتر مصرف کنید
آجیل بیشتر مصرف کنید

آجیل و مغذی‌جات را بیشتر مصرف کنید.

از بین تمامی غذاهایی که می توانید بخورید، آجیل و دانه ها تقریبا هیچ گونه رطوبتی نداشته و چربی های اشباع نشده سالم دارند. این مواد غذایی کالری بیشتری نیز دارند. طبق مطالعات انجام شده، چربی های اشباع نشده، مانند چربی داخل مغذی جات، آهسته تر از چربی های اشباع شده، اکسیده می شوند. آجیل و دانه ها، همچنین سرشار از آمینو اسید آرژنین هستند. این ماده سرعت سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد.

 

گیاهان دارویی که باعث افزایش وزن می شوند را امتحان کنید.

برخی گیاهان دارویی از جمله ریشه قاصدک اشتها را افزایش داده و به افزایش وزن کمک می کند. می توانید به راحتی جوشانده گل قاصدک درست کنید و آن را بنوشید. برای کاهش تلخی آن مقداری عسل اضافه کنید. چای بابونه و شیرین بیان نیز جز گیاهان مفیدی هستند که نوشیدن آن ها به افزایش اشتها کمک می کند.

مارچوبه نیز سرشار از کالری است. مقداری از پودر مارچوبه را در مقداری شیر جوشانده و 2 بار در روز بنوشید.

برای افزایش اشتها، مقداری بابونه، به لیمو، زنجبیل و پونه را با یکدیگر مخلوط کرده و یک قاشق از مخلوط را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و یک ساعت قبل از غذا میل نمایید. نسخه قوی تر این معجون شامل افسنتین، سماق، گلپر و پونه است که می توانید آن ها را با آب مخلوط کرده و برای رفع بی اشتهایی قبل از غذا بنوشید.

اگر می خواهید با مصرف گیاهان دارویی چاق شوید، بخوانید!

 

تاثیر سبک زندگی در کاهش متابولیسم

 

خود را گرم نگه دارید
خود را گرم نگه دارید

لباس گرم بپوشید.

کاهش دما و گرما، باعث از بین رفتن انرژی می شود. بنابراین بیشتر لباس بپوشید تا متابولیسم خود را کند کنید. هنگام سرماخوردگی، بدنتان، سطح پروتیئن های جدا نشده از سلول ها را افزایش می دهد. پروتئین های آزاد با تولدی ATP تداخل داشته و در نتیجه گرما به جای انرژی مفید از غذایی که می خورید، باعث بالا رفتن دما می شود. در این شرایط سطح هورمون تیروئید بالا رفته و شروع به تولید پروتیئن جدا نشده ، می کند. هورمون تیروئید مهم ترین تنظیم کننده میزان متابولیسم پایه است.

سعی کنید همیشه در محیط گرم مانده و اگر بیرون از منزل هستید، سرپناهی برای گرما پیدا کنید.

 

بیشتر استراحت کنید
بیشتر استراحت کنید

دراز بکشید و استراحت کنید.

هرکاری که بکنید کالری می سوزانید. حتی کوچکترین کارها مثل برداشتن تکه چوب ها از روی زمین یا پرتاب یک تکه سنگ. بعد اینکه برای مدتی نرمش کردید روند سوخت و ساز بدن برای مدتی، حتی در حین استراحت، افزایش پیدا می‌کند. اگر 1.5 کیلومتر راه بروید، 100 کالری می‌سوزانید. و این مقدار شامل آن کالری که صرف افزایش میزان سوخت و ساز بدن است، نمی شود. در واقع علاوه بر میزان کالری که صرف سوخت و ساز بدن می شود، صد کالری نیز اضافه تر سوزانده اید.

 

آب سرد ننوشید.
آب سرد ننوشید.

آب سرد ننوشید.

با خوردن آب سرد، بدن شما مقدار زیادی انرژی صرف گرم کردن مجدد بدنتان خواهد کرد. این مقدار انرژی می‌تواند برای کارهای حیاتی تر بدن استفاده شود. پس از نوشیدن آب خنک همراه با یخ به شدت خودداری کنید.

برای درمان سریع لاغری، پیشنهاد می کنیم بخوانید: درمان لاغری بدن با گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *