چگونه چیزی که در گوش گیر کرده را در خانه خارج کنیم؟

چگونه چیزی که در گوش گیر کرده را در خانه خارج کنیم؟

رفتن یک جسم خارجی در گوش ممکن است نگران کننده و ترسناک به نظر بیاید و باعث آسیب گوش شوند. به خصوص در کودکان که دائم در گوش خود وسلیه فرو می کنند که ممکن است بعضی از آن ها گیر کنند. اشیاء را می توان به راحتی از گوش خارج کنید. ماندن اشیاء در گوش معمولا تاثیرات منفی بر سلامتی و شنوایی شما دارد. اگر نتوانید آنچه در گوش است را ببینید، برای رفع آن بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

فعالیت های ابتدایی برای خارج کردن اشیاء از گوش

همیشه امکان پذیر نیست که بفهمیم چه چیزی درون گوش ما گیر کرده است، اما خارج کردن بسته به نوع شی متفاوت است. در صورت امکان قبل از اقدام برای خارج کردن شی، آن را شناسایی کنید.

معمولا بیشتر کودکان شی ها را داخل گوش خود فرو می برند. موادی که ممکن است در گوش گیر کند شامل مواد غذایی، گیره مو، مهره ها، اسباب بازی های کوچک، نوک مداد و … هستند. گاهی اوقات نیز به علت استفاده بیش از حد از گوش پاک کن یا حوله برای خشک کردن گوش، پرزها درون گوش جمع می شوند. علائم گیر کردن پرز ها درون گوش شامل احساس پری در گوش یا فشار در گوش است. گاهی اوقات این گرفتگی باعث سرگیجه و کاهش شنوایی می شود. حشرات نیز ممکن است درون گوش گیر کنند که در این صورت وزوز یا حرکت حشره را احساس خواهید کرد.

 

به دنبال مراقبت های فوری باشید
به دنبال مراقبت های فوری باشید

به دنبال مراقبت های فوری باشید.

معمولا گیر کردن اجسام خارجی در گوش نیاز به فوریت پزشکی ندارد. اگر جسم از گوشتان خارج نشد نیاز است که به پزشک مراجعه کنید. اگر جسم داخل گوش تیز است حتما برای معاینه مراجعه کنید. اگر مواد غذایی یا گیاهی داخل گوش رفت، نیاز به فوریت های پزشکی است زیرا ممکن است رطوبت این مواد باعث تورم و آسیب به گوش شوند. اگر علائمی مانند تورم، تب، ترشحات، خونریزی، کاهش شنوایی، سرگیجه یا درد شدید داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

آسیب گوش را بررسی کنید
آسیب گوش را بررسی کنید

بدانید که چه کاری انجام دهید.

گاهی اوقات سوزش جسم در گوش به حدی است که بدون در نظر گرفتن عواقب آن برای خارج کردن جسم اقدام می کنید. بهتر است خودتان برای خارج کردن جسم کاری انجام ندهید. از یکی از نزدیکان خود بخواهید در صورت رویت جسم آن را خارج کند در غیر این صورت به پزشک مراجعه کنید. تا زمانی که نمی دانید چه چیزی باعث ناراحتی گوش است، از قطره گوش استفاده نکنید. قطره های گوش ممکن است وضعیت را بدتر کند.

بیشتر بخوانید: چطور در خانه آب یا مایع اضافی گوش را خارج کنیم؟

 

درمان های خانگی برای خارج کردن اجسام از گوش

اولین کار برای خارج کردن اجسام از گوش این است که سر را کج کنید تا جسم از گوش خارج شود. گاهی اوقات همین کار برای خارج کردن جسم کافیست. می توانید قسمت بیرونی گوش را تکان دهید تا جسم خارج شود. از ضربه زدن به گوش پرهیز کنید و تنها به آرامی تکان دهید، ضربه باعث آسیب بیشتر می شود. برای خارج کردن راه های زیر را امتحان کنید.

 

استفاده از موچین
استفاده از موچین

شی را با موچین خارج کنید.

فقط در صورتی که مقداری از شی بیرون است می توان از این روش استفاده کرد. در غیر این صورت به کانال گوش آسیب می رسد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برای این کار موچین را با آب گرم و صابون تمیز کنید. اشیا خارجی ممکن است باعث خونریزی و آسیب به کانال داخلی و در نهایت عفونت گوش می شوند. جسم را با موچین گرفته و آن را بکشید. اگر آنقدر عمیق است که با نوک موچین گرفته نمی شود، از این روش استفاده نکنید.

 

استفاده از روغن
استفاده از روغن

برای از بین بردن حشرات داخل گوش از روغن های گیاهی استفاده کنید.

اگر حشره ای درون گوشتان رفته است هرگز سعی نکنید حشره را با انگشتان خارج کنید. ابتدا سر را خم کرده تا حشره از گوش خارج شود اگر خارج نشد از روغن برای این کار استفاده کنید. روغن زیتون ، روغن سیاه دانه و روغن بادام برای این کار مناسب هستند. مقداری روغن را گرم کرده و یک قطره کوچک از روغن را داخل گوش بچکانید. همین یک قطره باعث می شود حشره در گوش خفه شود یا در گوش شناور شود. این روغن ها را می توانید به راحتی از عطاری اینترنتی عطارین تهیه و مصرف نمایید.

فقط برای از بین بردن حشره از روغن استفاده کنید. اگر درد، خونریزی یا ترشح از گوش داشتید، ممکن است پرده گوش سوراخ شده باشد. استفاده از روغن در این گونه موارد خطرناک است و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر گوش شما گرفته است، بخوانید! چطور به راحتی از گرفتگی گوش جلوگیری کنیم؟

 

به کودکات در مورد آسیب گوش هشدار دهید
به کودکات در مورد آسیب گوش هشدار دهید

 از بروز حواث آینده جلوگیری کنید.

به کودکان در مورد اجسام کوچک توضیح دهید که آن ها را به دهان، گوش و دماغ خود وارد نکنند. همچنین مراقب کودکان زیر 5 سال باشید که این اجسام را وارد گوش خود نکنند. بهتر است این اجسام را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هیچ یک از راه های خانگی قابل استفاده نباشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر موضوع کودک است، قبل از مراجعه به پزشک حتما در مورد جزئیات مطمئن شوید. از همه مهم تر پزشک باید بداند چه چیزی در گوش رفته و چه مدت در گوش است. همچنین تلاش هایی که برای خارج کردن شی انجام داده اید را به پزشک اطلاع دهید.

 

شستشوی گوش
شستشوی گوش

ممکن است نیاز به شستشوی گوش باشد.

گاهی پزشک برای خارج کردن شی گوش را شستشو می دهد. این روش نسبتا سریع و ساده است. به این صورت که سرنگ را با محلول شستشو پر کرده و داخل کانال گوش فرو می کند. به این صورت هر جسم اضافی در گوش است خارج می شود. این کار را هرگز در خانه انجام ندهید.

 

معاینه گوش توسط پزشک
معاینه گوش توسط پزشک

پزشک از موچین برای خارج کردن جسم استفاده می کند.

واتسکوپ یک ابزار پزشکی است که با آن داخل گوش را مشاهده می کنند سپس با موچین جسم را خارج می کنند. پزشک راحت تر می تواند جسم را خارج کند و از آسیب به ساختار گوش جلوگیری می کند. اگر جسم فلزی است، پزشک از وسیله ای استفاده کرده که مغناطیسی باشد. این کار استخراج را آسانتر می کند.

گاهی ممکن است از مکش برای خارج کردن جسم استفاده کنند. این روش معمولا برای خارج کردن دکمه ها، مهره ها و شی های جامد دیگر استفاده می شود.

 

در صورتی که پرده گوش سوراخ شده است علائمی مانند درد، ناراحتی، احساس پر بودن گوش، سرگیجه و خونریزی خواهید داشت. پزشک برای برطرف شده علائم معمولا از آنتی بیوتیک استفاده می کند. پس از خارج شدن جسم از گوش بهتر است به مدت 7 الی 10 روز از شنا یا غوطه ور شدن در آب خودداری کرده و هنگام استحمام گوش خود را یک پنبه بپوشانید. معولا پزشکان توصیه می کنند یک هفته پس از درمان مجددا مراجعه کنید تا از بهبودی گوش مطمئن شوند.

اگر از مشکلات گوش رنج می برید و نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد درمان های طب سنتی هستید، پیشنهاد می کنیم مطالب این قسمت را مطالعه کنید.

دیدگاه

  • Maedeh پاسخ

    سلام من پنبه گوش پاک کن کنده شده فرو رفته داخل گوشم چیکار کنم؟؟

    24 ژوئن 2021 در 3:32 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *