چگونه پانکراتیت قابل درمان است؟

چگونه پانکراتیت قابل درمان است؟

لوزالمعده، آنزیمی تولید کرده که به هضم کمک کرده و با تولید انسولین باعث تنظیم گلوکز خون می‌شود. در صورتی که لوزالمعده دچار التهاب شود، مواد مغذی به خوبی جذب نشده و به این صورت ممکن است لوزالمعده دچار آسیب جدی شود. علائم آسیب لوزالمعده شامل تهوع، استفراغ، تب، عرق، تنفس سریع و درد شکم است. به آسیب لوزالمعده پانکراتیت گفته می شود. پانکراتیت ممکن است شدید یا خفیف باشد. در صورت شدید بودن درمان پانکراتیت نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

 

تشخیص بیماری
تشخیص بیماری پانکراتیت

تشخیص بیماری پانکراتیت

 • برای تشخیص پانکراتیت بهتر است به علائم توجه کنید تا زودتر برای درمان اقدام کنید. هرچه زودتر به این بیماری رسیدگی شود، درمان آسان تر خواهد بود. در صورت مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید.
 • علائم پانکراتیت شامل: درد در قسمت بالای شکم که به سمت کمر کشیده می شود و بعد از خوردن غذا بدتر خواهد شد، تهوع، استفراغ، مدفوع چرب به رنگ روشن، و کاهش وزن بی دلیل
 • ممکن که است علائم دیگری داشته باشید که شبیه به پانکراتیت است ولی نشان از بیماری دیگری داشته باشد. مانند مدفوع سیاه رنگ یا خونین که از علائم زخم است، سنگ کیسه صفرا که با تب و تغییر رنگ پوست همراه است، بیماری کبد با زرد شدن رنگ پوست یا چشم، حملات قلبی که با سوزن سوزن شدن بازوها نشان داده می شود.
 • الکل، فیبروز کیستیک، عفونت و سرطان برخی از پیش زمینه های پانکراتیت هستند. این شرایط تاثیر جدی بر سلامت گذاشته، پس مهم است که هرچه سریع تر به دنبال راه درمان آن ها باشید.

 

زمان مراجعه به پزشک
زمان مراجعه به پزشک

چه زمانی نیاز است به پزشک مراجعه کنید؟

 • در صورت تشدید علائم حتما به پزشک مراجعه کنید. از آنجایی که بیماری لوزالمعده بسیار جدی است و درمان پانکراتیت بیشتر از کاری است که در خانه انجام دهید پس بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • نادیده گرفتن پانکراتیت ممکن است منجر به کاهش وزن شدید، دیابت، ناتوانی، نارسیایی ریه و حتی مرگ شود. علائم پانکرانیت خود به خود درمان نمی شود. در واقع ممکن است درمان پانکراتیت نیاز به دارو نداشته باشد اما با اقدامات درمانی به موقع از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

 

درمان پانکراتیت با جراحی
درمان پانکراتیت با جراحی

درمان های پزشکی

 • برای انجام آزمایش ها آماده باشید.

ممکن است نیاز به انجام آزمایشات داشته باشید تا پزشک بیماری پانکراتیت را تشخیص دهد. آزمایش خون، آزمایش مدفوع، سی تی اسکن و سونوگرافی رایج ترین آزمایش ها برای یافتن مشکلات سلامتی مشکوک به پانکراتیت است.

 • برای درمان اقدام کنید.

معمولا 75 درصد از بیماران مبتلا به پانکراتیت نیاز به بستری شدن در بیمارستان و مراقبت ویژه پزشکی دارند. داروهای خانگی معمولا گزینه خوبی برای درمان نبوده و پزشک باید تصمیم بگیرد.

ممکن است مجبور شوید چند روز غذایی مصرف نکرده یا تنها از مایعات مصرف نمایید. حتی ممکن است از شما بخواهند آب بیشتری بنوشید. لوزالمعده درد قابل توجه و مداوم دارد که برای تسکین درد نیاز به داروهای مسکن است. مپریدن و دمرول رایج ترین داروهای ضد درد برای بیماران مبتلا به پانکراس است.

در صورت تجویز پزشک از آنتی بیوتیک ها استفاده نمایید.

 • علت اصلی را پیدا کرده و آن را درمان کنید.

در موارد خفیف، با توجه به علت ممکن است درمان پانکراتیت ساده باشد. با این حال موارد شدیدتر نیاز به درمان جدی تر دارد.

در صورت بروز مشکلات شدید، احتمالا نیاز به جراحی است. نوع عمل بستگی به علت بیماری دارد. برخی گزینه های درمانی شامل برداشتن کیسه صفرا، جراحی برای ترمیم یا برداشتن قسمتی از لوزالمعده و جراحی برای رفع انسداد مجرای صفراوی است.

برخی از دلایل مشکل پانکراتیت ممکن است مصرف الکل یا ارثی باشد. در صورت مشکلات ارثی، مکمل های آنزیمی تجویز شده که معمولا به صورت یک قرص هستند و به هضم غذا کمک کرده و فشار لوزالمعده را از بین می‌برند.

پیشگیری از مشکلات آینده

 

رژیم غذایی سالم
رژیم غذایی سالم

سالم بخورید و ورزش کنید.

اگر بیماری خفیف پانکراتیت را دارید، بهتر است احتیاط کنید تا بیماری پیشرفت نکرده و بهبود یابد. یکی از بهترین کارها این است که مواد غذایی سالم بخورید و ورزش کنید. پانکراتیت معمولا به علت دیابت یا تری گلیسیرید بالا ایجاد می شود. سالم ماندن و پرهیز غذایی به پیشگیری از بروز پانکراتیت کمک می کند. پس بهتر است یک رژیم غذایی کم قند و سرشار از سبزیجات انتخاب کنید. می توانید از روش های درمانی سنتی دیابت نیز بهره ببرید.

 • کربوهیدارت کمتری بخورد. موادی مانند چیپس، ماکارانی و غذاهایی با قند زیاد را از رژیم غذایی خود حذف کنید. سبزیجات بیشتر بخورید. با نمک خداحافظی کنید، پروتئین سالم مانند ماهی و مرغ بیشتر مصرف کنید. از خوردن چربی حیوانی پرهیز کنید.
 • تا حد ممکن ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید. به این صورت خواهید دید چقدر راحت از بروز بیماری ها پیشگیری کرده اید.

 

سیگار را ترک کنید
سیگار را ترک کنید

سیگار و مصرف الکل را متوقف کنید.

نوشیدن مشروبات الکلی منجر به پانکراس می شود. اگر به بیماری پانکراتیت مبتلا هستید، احتمالا مستعد بیماری لوزالمعده هستید، پس نوشیدن مشروبات الکلی را ترک کنید.

سیگار کشیدن نیز باعث مشکلات لوزالمعده شده و ممکن است پانکراتیت شما را بدتر کند. پس هرچه سریعتر سیگار کشیدن را ترک کنید.

داروها را تغییر دهید.

برخی داروها ممکن است منجر به پانکراتیت شوند، پس اگر علائمی شبیه به بیماری پانکراتیت دارید به پزشک مراجعه کرده و ممکن است با تشخیص پزشک نیاز به تغییر داروها باشد.

 

درمان گیاهی پانکراتیت
درمان گیاهی پانکراتیت

داروهای گیاهی را امتحان کنید.

همان طور که گفتیم در صورت مشاهده علائم بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی بپرهیزید، زیرا درمان پانکراتیت فراتر از درمان های خانگی ست. ولی با استفاده از برخی از داروهای گیاهی می توان از ابتلا به پانکراتیت پیشگیری و علائم را کاهش دهید.

 • گل همیشه بهار: این گل دارای خاصیت ضدالتهابی، ضدسموم و ضد ویروسی است. گل همیشه بهار باعث کاهش غده شده و در درمان پانکریت موثر است.
 • قاصدک: گیاه قاصدک در پیشگیری از سرطان لوزالمعده موثر است. جوشانده قاصدک در پاک سازی روده و ترمیم بافت لوزالمعده مفید است.
 • هلیله: این گیاه داری خاصیت ضدسرطان به ویژه در مورد غده های لوزالمعده دارد. هلیله باعث شده تا غده های سرطانی لوزالمعده نابود شده و از بروز آن پیشگیری کنند. عصاره این گیاه همچنین باعث کاهش قند خون در بیماران دیابتی می شود. دو نوع هلیله سیاه و هلیله زرد موجود است که شما می توانید به راحتی آن را از عطاری اینترنتی عطارین تهیه نمایید.
 • برگ درخت زیتون: این برگ حاوی مواد موثری است که گردش خون را تنظیم کرده و بدن را سم زدایی می کند، برگ درخت زیتون با خاصیت ضد التهابی برای لوزالمعده مفید بوده و ورم لوزالمعده را برطرف می کند. به این صورت از بروز سرطان پیشگیری می کند.
 • مرزنجوش: مرزنجوش در طب سنتی در درمان دیابت استفاده می شود. خاصیت ضد دیابت این گیاه تاثیر به سزایی بر لوزالمعده دارد. مرزنجوش به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی در جلوگیری از دیابت موثر است.

 همچنین پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلامت لوزالمعده و پیشگیری از بیماری پانکراتیت، این مقاله را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *