چگونه ویروس کرونا برای اولین بار شیوع پیدا کرد؟

چگونه ویروس کرونا برای اولین بار شیوع پیدا کرد؟

ویروس کرونا از جمله ویروس های سرماخوردگی ست که با علائمی مانند سرفه و عطسه همراه است. این نوع ویروس ها به سادگی یک سرماخودگی ساده نیستند، برخی از انواع شدیدتر آن ها موجب بیماری های سخت و حتی مرگ می شوند. ویروس کرونا نام خود را از شکل خود گرفته است. این ویروس های گرد با یک هاله ی پروتیئن در اطراف خود احاطه شده اند که آن ها را تا حدودی شبیه یک تاج خورشید می‌کند.

با ویروس کرونا بیشتر آشنا شوید.

برنت سی سترفیلد، بنیانگذار و مدیر ارشد علمی شرکت Co-Diagnostics، می گوید: این ویروس بیشتر به واسطه شکلی که در زیر میکروسکوپ از آن دیده شده نام گرفته است تا خصوصیت های ژنتیکی آن.

آرایش ژنتیکی این ویروس ها از RNA تشکیل شده است. RNA هم خانواده تک خطی شیمیایی DNA است. ممکن است از نظر ژنتیکی هر یک از ویروس های کرونا با یکدیگر کاملا متفاوت باشند. اگر دو ویروس کرونا را با یکدیگر مقایسه کنیم، ممکن است تفاوت آن ها از تفاوت بین انسان و فیل بیشتر باشد.

4 نوع متفاوت از این ویروس ها وجود دارند که با حروف یونانی آلفا، بتا، دلتا و گاما شناخته می شوند. در بین انواع ویروس های کرونا، نوع آلفا و بتا به عنوان عامل بیماری در انسان ها شناخته می شوند. نحوه انتقال این ویروس ها از طرق هواست.

بیماری های ویروس کرونا نسبتا خفیف بوده و تنها در مجاری هوایی فوقانی مانند بینی و گلو تاثیر دارند. اما نمونه های شدیدتری نیز وجود دارند که باعث مرگ می شوند.

ویروس کرونای کشنده

دو مورد شناخته شده از این ویروس ها منجر به دو بیماری SARS و MERS می شوند که در گذشته به صورت جهانی شیوع پیدا کرده اند. در دسامبر سال 2019 ویروس دیگری به خانواده این ویروس اضافه شد. در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی این عضو جدید از خانواده ویروس کرونا است. این ویروس با عنوان nCoV-2019 شناخته می شود.

 

کرونا ویروس
کرونا ویروس

ویروس کرونا در چین پدیدار شده و در سطح جهانی در حال شیوع است.

این ویروس کرونا، ابتدا به پروتیئن های قسمت بیرونی سلول های ریه چسبیده و باعث عفونت شدید می شوند. آنتونی فاوسی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی در آمریکا می گوید: این چسبندگی ها به ویروس کمک کرده تا نسبت به سایر سرماخوردگی های معمولی در مجاری ریه به صورت عمیق تر نفوذ کنند. این ویروس بیشتر باعث عفونت های ریوی است تا آبریزش های معمولی.

توانایی آسیب به ریه توسط این ویروس بسیار جدی است. در سال 2003 و 2004، SARS حدودا 8000 نفر را در 26 کشور بیمار کرد و تقریبا از هر 10 نفر یک نفر کشته شد.

اما MERS کشنده تر است. این بیماری از هر 10 نفر تقریبا باعث مرگ 3 می شود. فاوسی می گوید: شیوع MERS هنوز در حال افزایش است. از سال 2012 این بیماری حداقل 2494 نفر در 27 کشور را بیمار کرده که 858 نفر از آن ها کشته شده اند. ویروس این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. در سال 2015 پس از این که یک تاجر به طور ناخوداگاه ویروس را به کره جنوبی آورد، 186 نفر دچار بیماری MERS شدند.

ویروس nCoV-2019 آنقدرها کشنده به نظر نمی رسد و از هر 100 قربانی فقط 4 نفر تاکنون جان باخته اند. البته این آمار ممکن است با دریافت اطلاعات جدید تغییر کند. از 23 ژانویه سال 2020 ، nCoV-2019 بیش از 581 نفر را آلوده کرده و تقریبا از هر 4 نفر یک نفر به شدت بیمار شده اند. طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد که به این ویروس مبتلا شده اند، بیماری های دیگری نیز داشته اند که باعث شده توانایی بدن در مقابله با این ویروس کمتر شود.

با شیوع nCoV-2019 در چین و سایر کشورها مشخص شده که این ویروس نیز قابل انتقال به دیگری ست. اولین بار این ویروس در ووهان چین کشف شد. بیماری nCoV-2019 در ووهان چین که اولین بار این ویروس در آنجا کشف شد، قادر بوده در یک جمع 4 نفره به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

حیوانات علت پنهان انتقال این ویروس به انسان ها هستند.

انسان منبع اصلی انتقال ویروس کرونا نیست و ابتدا این ویروس را از حیوانات دریافت کرد. خفاش اغلب به عنوان منبع اصلی ویروس کرونا شناخته می شود ولی به ندرت به طور مستقیم این ویروس را به انسان منتقل می کند. طبق مطالعات انجام شده برای اولین بار بیماری SARS از خفاش به سگ منتقل شد و پس از آن در بین انسان هایی که با آن حیوانات در تماس بودند شیوع پیدا کرد.

همه فاکتورهایی که برای ایجاد بیماری Sars لازم هستند در بین خفاش ها وجود دارند. هرچند که این ویروس از سال 2004 تابه حال هرگز مشاهده نشده است. بیماری MERS قبل از انتقال به انسان ها به شترها منتقل شده بود و در 22 ژانویه 2020 مقاله ای منتشر شد که ادعا می کرد ویروس 2019-nCoV فاکتورهایی از ویروس کرونای خفاشی را دارد که ممکن است از طریق مارها به انسان منتقل شده باشد. اما این ادعا هنوز ثابت نشده است. هیچ کس هنوز درست نمی داند که چه حیوانی ناقل ویروس جدید است.

فاوسی می گوید: نحوه انتشار بیماری SARS و MERS به روشی که ویروس آنفولانزا منتقل می شود، قابل انتقال نیست.

در حال حاضر هیچ درمانی برای ویروس کرونا کشف نشده است. تنها کاری که پزشکان می توانند انجام دهند این است که علائم این بیماری را درمان کنند.

 

همچنین مصرف دمنوش تقویت کننده سیستم ایمنی بدن 125 گرمی عطارین می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر و مفید باشد که این مهم در مبارزه با ویروس کرونا موثر می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *