چگونه لیپوم را با روش‌های خانگی درمان کنیم؟

چگونه لیپوم را با روش‌های خانگی درمان کنیم؟

لیپوم یک تومور غیر سرطانی است که به عنوان یک غده چربی شناخته می شود. این نوع تومورها معمولا در قسمت تحتانی تنه، گردن، زیر بغل، بازوها، ران و اندام های داخلی به وجود می آید. خوشبختانه، لیپوم‌ها خطر جدی ندارند و در صورت ایجاد ناراحتی قابل درمان هستند.

شناخت علائم لیپوم

شناخت علائم
شناخت علائم

به دنبال یک برجستگی زیر پوست خود باشید.

به طور کلی لیپوم ها به صورت توده های گنبدی شکل ظاهر می شوند که معمولا اندازه نخود و تقریبا 3 سانتی متر طول دارند. اگر یک توده به این اندازه زیر پوستتان دارید، احتمالا لیپوم است. برخی لیپوم ها ممکن است بزرگتر از 3 سانتی متر باشند، علاوه بر این ممکن است نتوانید آن ها را کاملا حس کنید. در موارد نادر اندازه لیپوم بزرگتر از 5 سانتی متر است که له آن ها لیپوم غول پیکر گفته می شود.

این توده ها با افزایش غیرطبیعی و سریع سلول های چربی در منطقه ایجاد می شوند. اما اگر برجستگی شما بزرگتر، سخت تر و کم تحرک است، ممکن است کیست باشد. کیست همچنین امکان عفونت و تخلیه دارد.

میزان نرمی غده چربی را بررسی کنید.

تومورهای لیپوم به طور کلی هنگام لمس بسیار نرم هستند. به این معنی که اگر آن ها را فشار دهید، زیر انگشت حرکت می کنند. این نوع از تومورها فقط کمی به نواحی اطراف خود متصل هستند، بنابراین چون تقریبا قابل حرکت هستند، شما قادر هستید کمی آن ها را زیر پوست خود حرکت دهید. این کار به شما در تشخیص لیپوم، تومور یا کیست کمک می کند. کیست و تومورها در مقایسه با لیپوم فرم های مشخص تری داشته و محکم تر هستند.

اگر لیپوم در بافت عمیق باشد که معمولا نادر است، ممکن است حس استحکام و تعیین اندازه آن دشوارتر باشد.

میزان درد غده را بررسی کنید.

به طور کلی تومورهای لیپوم بدون درد هستند، زیرا توده ها نورون های عصبی ندارند. اما گاهی ممکن است در صورت رشد در نقاط خاصی در بدن، دردناک شوند. برای مثال اگر غده چربی نزدیک عصب باشد و شروع به رشد کند، ممکن است به عصب فشار وارد شده و باعث ایجاد درد شود. اگر در ناحیه لیپوم احساس درد کردید بخ پزشک مراجعه کنید.

اگر ظاهر لیپوم تغییر کرد به پزشک مراجعه کنید.

در صورت مشاهده توده جدید در حال رشد یا تغییر شکل و اندازه توده حتما به پزشک مراجعه کنید. سعی نکنید که خودتان مشکل را تشخیص دهید و برای تشخیص و ارائه روش درمانی صحیح حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک با ابزارهای تشخیصی دقیق تفاوت بین لیپوم و انواع دیگر تومورها و کیست را مشخص می‌کند.

 

نحوه تشخیص پزشکی لیپوم

هنگامی که توده پیدا شد، زمان آن را یادداشت کنید و اندازه آن را بررسی کنید که آیا با گذشت زمان قابل تغییر است؟ این موضوع به پزشک کمک کرده تا میزان جدی بودن توده و نحوه درمان توده را ارزیابی کند. یک توده ممکن است سال ها در همان ناحیه که به وجود آمده بماند بدون این که عوارضی داشته باشد، از بین بردن توده چربی بی ضرر معمولا برای حفظ زیبایی انجام می شود.

 

بررسی اندازه لیپوم
بررسی اندازه لیپوم
 • لیپوم را از نظر رشد بررسی کنید.

ابتدا لیپوم را با دقت بررسی کنید تا بتوانید رشد آن را اندازه گیری کنید. اگر متوجه شدید که تومور طی 2 ماه گذشته رشد کرده است، به پزشک مراجعه کنید. تومورهای چربی معمولا رشد نداشته و بسیار آهسته رشد می کنند، پس در صورت رشد سریع خطرناک هستند.

مراجعه به پزشک
مراجعه به پزشک
 • در صورت مشاهده تغییر غیرعادی به پزشک مراجعه کنید.

اگر متوجه توده های غیرمعمولا و جدید در بدن خود شدید، بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اکثر اوقات پزشک با لمس و معاینه فیزیکی توده، لیپوم را تشخیص می دهد. با این حال ممکن است نیاز به آزمایش های دقیق تر مانند اشعه X، اسکن CT، اسکن MRI و بیوپسی باشد.

عوامل خطر لیپوم
عوامل خطر لیپوم

بررسی عوامل خطر

یکی عواملی که در ایجاد تومورهای لیپوم نقش دارند، سن است. لیپوم معمولا در افراد 4 تا 60 سال مشاهده می شود. اگر بالای 40 سال سن دارید، مراقب این برآمدگی ها باشید. با این حال در هر سنی امکان ظاهر شدن آن ها وجود دارد اما از 40 سال به بعد خطر ابتلا به آن بیشتر است.

موارد بهداشتی دیگری که ممکن است خطر ابتلا به لیپوم را افزایش دارند شامل موارد زیر هستند:

 • سندرم بانایان-رایلی-رووالکابا
 • سندرم مادلونگ
 • چربی Dolorosa
 • سندرم کوودن
 • سندرم گاردنر

لیپوم ممکن است ارثی نیز باشد، سابقه خانوادگی خود را بررسی کنید. از پدربزرگ و مادربزرگ یا بزرگترهای خود بپرسید که آیا قبلا لیپوم داشته اند یا خیر. اگر یکی از اعضای خانواده شما از این غده های چربی داشته باشد، ممکن است در آینده شما نیز به آن مبتلا شوید یا توسعه دهید، زیرا ژن خانوادگی را همراه خود دارید.

توجه داشته باشید که بررسی سابقه خانوادگی، به شما کمک نمی کند که از ابتلا به لیپوم جلوگیری کنید.

گروه دیگری از افراد که در معرض خطر ابتلا به لیپوم هستند، ورزشکارانی هستند که دائم یک نقطه از بدنشان مورد ضربه و اصابت قرار می‌گیرد. برای مثال والیبالیست ها که دائما به توپ ضربه می زنند ممکن است در آن نواحی برخورد با توپ دچار لیپوم شوند.

برای مطالعه بیشتر: نکاتی جهت کاهش دادن چربی اضافی بدن

 

لیپوم چطور درمان می‌شود؟

تزریق استروئید
تزریق استروئید

در مورد تزریق استروئید با پزشک صحبت کنید.

آسان ترین روش برای خلاص شدن از شر لیپوم ها تزریق استروئید است. در این روش ترکیبی از استروئید ها در وسط تومور تزریق می شود. فرایند این عمل سرپایی است و بعد از انجام آن می توانید به خانه بروید. اگر رشد غده چربی متوقف نشد، مجددا این کار را انجام دهید.

 

درمان جراحی لیپوم
درمان جراحی لیپوم

در صورت بزرگ بودن یا درد از جراحی استفاده می شود.

موثرترین راه برای از بین بردن لیپوم ها روش جراحی است. معمولا از عمل جراحی برای تومورهایی که اندازه آن ها تقریبا 3 سانتی متر است و درد دارند استفاده می شود. زمانی که تومور درست زیر پوست قرار دارد، برش جزئی روی پوست ایجاد کرده، تومور پاکسازی شده و سپس زخم تمیز و رفع می شود. اگر تومور در اندام داخلی باشد که بسیار نادر است، برای از بین بردن تومور مجبور به بی حسی است.

غده ها چربی معمولا پس از برداشتن رشد نمی کنند و به ندرت برمی گردند.

 

استفاده از روش لیپوساکشن
استفاده از روش لیپوساکشن

استفاده از روش درمانی لیپوساکشن

در این روش درمانی از مکش برای از بین بردن بافت چربی استفاده می شود. به این صورت که یک برش کوچک روی غده ایجاد کرده و از یک لوله برای مکش استفاده می کنند. این عمل نیز به صورت سرپایی در مطب انجام می شود.

لیپوساکشن معمولا جای زخمی ندارد و پس از بهبودی به سختی قابل مشاهده است. این روش برای زیبایی انجام شده و در تومورهایی که نرم تر هستند استفاده می شود.

 

درمان های گیاهی
درمان های گیاهی

از داروهای خانگی برای درمان لیپوم استفاده کنید.

انواع مختلفی از گیاهان وجود دارد که باعث کاهش اندازه لیپوم می شوند. داروهای خانگی برای از بین بردن لیپوم شامل موارد زیر هستند:

 • روغن بذر کتان: روغن بذر کتان را سه بار در روز به طور مستقیم روی ناحیه لیپوم بمالید.
 • چای سبز: هر روز یک لیوان چای سبز بنوشید.
 • زردچوبه: در غذاهای خود بیشتر از زردچوبه استفاده کرده، یا به طور مساوی زردچوبه را با روغن مخلوط کرده و روی لیپوم بمالید.
 • آب لیمو: در طول روز مقداری لیمو به نوشیدنی های خود اضافه کرده و میل کنید.
 • روغن کرچک: این روغن خاصیت ضد تورم داشته و برای درمان لیپوم مناسب است. مقداری روغن کرچک را به پارچه آغشته و چند دقیقه روی غده نگه دارید یا آن را با روغن کرچک ماساژ دهید.
 • سرکه سیب: برای مقابله با باکتری ها در کیست عفونی از سرکه سیب استفاده کنید.
 • گیاه بابا آدام: این گیاه برای درمان غده های چربی زیر پوست مناسب است. مقداری از ریشه بابا آدم را در آب ریخته و بجوشانید. این دمنوش را 2 تا 3 بار در روز بنوشید. اگر طعم آن را دوست ندارید، مقداری عسل به آن اضافه کنید.
 • روغن کندر: این روغن باعث کوچک شدن کیست ها شده و روغن کندر خاصیت ضد تورم دارد.
 • خار مریم: گیاه خار مریم برای پاکسازی بدن موثر است و در نتیجه پاک سازی، بدن دچار کیست چربی نمی شود. این گیاه با خاصیت آنتی اکسیدانی باعث کاهش تورم می شود.

دیدگاه

 • نوشين پاسخ

  از بین بردن لیپوم ۳ سانتیمتر به صورت خانگی چه مقدار زمان میبرد؟ آیا دوباره بر میگردد؟

  17 فوریه 2022 در 12:02 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *