چگونه لنفوسیت‌ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند؟

چگونه لنفوسیت‌ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند؟

لنفوسیت ها نوعی گلبول سفید هستند که به سیستم ایمنی بدن کمک کرده تا در برابر عفونت ها مبارزه کند. لنفوسیت ها به سلول ها T، سلول های B و سلول های کشنده طبیعی تقسیم می شوند. سلول های B آنتی بادی هایی تولید کرده که به ویروس ها، باکتری ها یا سموم حمله می کنند. در حالی که سلول های T به سلول های شخصی بدن که به خطر افتاده حمله می کنند. از آنجایی که لنفوسیت ها به عفونت ها حمله می کنند، در هنگام بیماری از تعداد آن ها کاسته می شود. علل شایع کم بود لنفوسیت ها شامل عفونت های ویروسی، تغذیه نامناسب، استرس، شیمی درمانی و استفاده یا کورتیکواستروئیدها ست. در نهایت می توانید با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی و رژیم غذایی در افزایش لنفوسیت ها به سیستم ایمنی بدن کمک کنید.

تقویت و افزایش لنفوسیت با خوردن مواد غذایی

 

پروتیئن بیشتر مصرف کنید
پروتیئن بیشتر مصرف کنید

پروتیئن بخورید.

پروتیئن ها از زنجیره های طولانی اسیدهای آمینه ساخته شده که بدن برای تولید گلبول سفید به آن ها نیاز دارد. وقتی بدن پروتئین کافی دریافت نکند، گلبول سفید کمتری تولید می شود. به این معنی که با خوردن مقدار مناسب پروتئین، تولید لنفوسیت های خود را تقویت کنید.

پروتئین های بدون چربی شامل سینه مرغ یا بوقلمون بدون پوست، ماهی، پنیر، سفیده تخم مرغ و لوبیا است.

برای این که بدانید به چه مقدار پروتئین نیاز دارید، وزن خود را در 0.8 ضرب کنید. این میزان حداقل پروتیئن مورد نیاز روزانه شماست.

 

افزایش لنفوسیت
مواد حاوی چربی مضر را محدود کنید

از غذاهای حاوی چربی اشباع و ترانس، پرهیز کنید.

چربی های بد مانند چربی اشباع و ترانس، لنفوسیت ها را ضخیم تر کرده و باعث می شود این مواد کمتر موثر باشند. کاهش میزان چربی های مضر سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. بهتر است چربی های اشباع و ترانس را با چربی های سالم مانند اسیدهای چرب امگا 3 جایگرین کنید که باعث افزایش لنفوسیت می شوند.

چربی های ترانس در روغن های مضر، مواد غذایی پخته شده تجاری، غذاهای سرخ شده، فست فودها و مواد مشابه این ها وجود دارد که بهتر است از مصرف آن ها خودداری کنید.

 

مواد حاوی روی بخورید
مواد حاوی روی بخورید

مواد غذایی حاوی روی بخورید.

روی به تقویت سلول های T و سلول های کشنده طبیعی کمک کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بدن برای ساخت لنفوسیت به روی نیاز دارد. بنابراین اطمینان داشته باشید که روزانه روی مورد نظر خود را مصرف کرده اید. آقایان بهتر است روزانه حداقل 11 میلی گرم روی بخورند، خانم ها به حداقل 8 میلی گرم روی نیاز دارند. خانم های باردار 11 میلی گرم روی و خانم های باردار به 12 میلی گرم روی در روز نیاز دارند.

غذاهای حاوی روی شامل غلات غنی شده، گوشت گاو، بوقلمون گوشت و لوبیا هستند.

 

سیر بیشتر بخورید
سیر بیشتر بخورید

سیر باعث افزایش لنفوسیت می شود.

سیر باعث افزایش تولید گلبول های سفید شده و سلول های کشنده طبیعی را افزایش می دهد. سیر به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به سلامتی شما کمک می کند. سیر همچنین با جلوگیری از لخته شدن خون به بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. سیر تازه یا پودر سیر خواص یکسانی دارند که می توانید از آن ها در مواد غذایی خود یا به طور خام استفاده کنید.

 

افزایش لنفوسیت با چای سبز
افزایش لنفوسیت با چای سبز

هر روز چای سبز بنوشید.

چای سبز سیستم ایمنی را افزایش داده و با ویروس هایی که گلبول های سفید را از بین می برند، مبارزه می کند. چای سبز همچنین به افزایش گلبول های سفید کمک می کند. چای سبز جایگزینی عالی برای سایر نوشیدنی هایی است که برای بدن مضر هستند.

 

از گیاهان دارویی بیشتر استفاده کنید.

داروهای گیاهی برتر برای افزایش ایمنی بدن شامل پونه کوهی، نعناع، مرزنجوش، پنجه گربه ای، آستراگال، میخک، سر خار گل، جینسینگ، زردچوبه، پودر فلفل و زنجبیل هستند که توصیه می شود روزانه مقداری از این گیاهان دارویی را مصرف نمایید تا به افزایش لنفوسیت کمک کنند.

همچنین می توانید با گیاهان دارویی مفید از بسیاری از ابتلا به بیماری هایی که سیستم ایمنی را به خطر میندازند جلوگیری کنید.

 

افزایش لنفوسیت با مصرف ویتامین ها
افزایش لنفوسیت با مصرف ویتامین ها

با مکمل ها و ویتامین ها، لنفوسیت را افزایش دهید.

 • ویتامین C باعث افزایش گلبول های سفید از جمله لنفوسیت های بدن می شود. از آنجایی که ویتامین C در بدن ذخیره نمی شود، بهتر است هر روز این ماده مغذی را مصرف کنید. زمانی که ویتامین C را مصرف می کنید، بدن آنچه مورد نیاز است را جذب و مابقی را دفع می کند.
 • در رژیم غذایی خود از ویتامین D بیشتر مصرف کنید. عدم دریافت ویتامین D سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و لنفوسیت ها را کاهش می دهد. روزانه به 600 UI ویتامین D نیاز دارید.
 • ویتامین E از سلول های B و سلول های کشنده طبیعی حمایت می کند. روزانه نیاز به 100 الی 400 میلی گرم ویتامین E دارید. افرادی که سالم هستند نیاز کمتری به این ویتامین دارند. منابع حاوی این ویتامین شامل، تخم آفتابگردان، بادام، اسفناج، چغندر، فلفل قرمزریال مارچوبه، انبه یا پودر انبه، آووکادو و کره بادام زمینی هستند.
 • سلنیوم نیز به بدن کمک کرده تا گلبول های سفید بیشتری بسازند. سلنیوم را می توانید به صورت یک مکمل مصرف کنید. سلنیوم همچنین در غذاهای دریایی مانند صدف، خرچنگ و ماهی به میزان کافی وجود دارد.

حتما قبل از مصرف این مکمل ها و ویتامین ها با پزشک خود مشورت کنید.

مطالعه بیشتر: چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری ها بهبود بخشیم؟

تغییر در سبک زندگی برای افزایش لنفوسیت

 

مشورت با پزشک برای افزایش لنفوسیت
مشورت با پزشک برای افزایش لنفوسیت

اگر مشکل خاصی دارید با پزشک صحبت کنید.

میزان کم لنفوسیت دلایل بسیار دارند که بعضی از آن ها موقتی هستند. به عنوان مثال عفونت های ویروسی، عفونت های شدید باکتریایی و برخی از آنتی بیوتیک ها که به طور موقف تعداد لنفوسیت ها را کاهش می دهند. با این حال برخی دلایل جدی هستند. برای مثال سرطان ها، بیماری خود ایمنی و اختلالات عملکرد مغز استخوان باعث کاهش لنفوسیت می شوند.

اگر مساله جدی دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

به خوبی استراحت کنید
به خوبی استراحت کنید

به میزان کافی بخوابید.

بزرگسالان بهتر است 7 الی 9 ساعت در شبانه روز بخوابند. نوجوانان نیز 10 ساعت و کودکان به 13 ساعت خواب نیاز دارند. خستگی سیستم ایمنی بدن را با کاهش تعداد گلبول های سفید خون ضعیف می کند. خواب کافی از سیستم ایمنی بدن حمایت کرده و باعث افزایش لنفوسیت می شود.

 

استرس را کاهش دهید
استرس را کاهش دهید

از استرس دوری کنید.

استرس باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود. همچنین باعث می شود بدن هورمون هایی مانند کورتیزول که در خون باقی می ماند را ترشح کند. با افزایش استرس، نسبت به بیماری ها حساس تر شده و سریع تر بیمار می شوید. برای جلوگیری از استرس فعالیت های زیر را انجام دهید:

 • یوگا را امتحان کنید.
 • مدیتیشن کنید.
 • در طبیعت به پیاده روی بروید.
 • نفس عمیق بکشید.
 • یک سرگرمی برای خود انتخاب کنید.

 

سیگار نکشید
سیگار نکشید

مصرف سیگار و الکل را قطع کنید.

سیگار سیستم ایمنی بدن از جمله گلبول های سفید خون را ضعیف می کند. به این صورت بدن قادر به تولید لنفوسیت نیست. مصرف الکل نیز به سیستم ایمنی بدن آسیب رسانده و از تولید گلبول های سفید جلوگیری می کند. الکل همچنین استرس را افزایش می دهد.

 

ورزش و فعالیت بدنی برای افزایش لنفوسیت
ورزش و فعالیت بدنی برای افزایش لنفوسیت

ورزش کنید و وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید.

کمبود وزن یا اضافه وزن بر استرس و گلبول های سفید خون تاثیر می گذارد. وزن خود را با یک رژیم غذایی سالم و ورزش در محدوده سالم حفظ کنید.

 • سبزیجات زیادی بخورید.
 • در هر وعده غذایی یک وعده کوچک پروتئین مصرف کنید.
 • روزانه 2 تا 3 وعده میوه میل کنید.
 • آب به مقدار زیاد بنوشید.
 • قندها و چربی های ناسالم را محدود کنید.

ورزش منظم نیز با بهبود گردش خون از سیستم ایمنی بدن حمایت کرده و به افزایش لنفوسیت کمک می کند. سعی کنید هر روز 30 دقیقه به مدت 5 روز در هفته ورزش کنید. فعالیت و ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید. فعالیت ها شامل موارد زیر هستند:

 • رقصیدن
 • پیاده روی
 • دوچرخه سواری
 • شنا
 • دویدن
 • ورزش های تیمی
 • کوهنوردی
 • و ….

 

افزایش لنفوسیت
دست های خود را به خوبی بشویید

دست های خود را مرتب بشویید.

شستن دست ها برای حفظ سیستم ایمنی بدن از اهمیت خاصی برخوردار است و باعث افزایش لنفوسیت نیز می شود. شستن دست ها با آب و صابون ملایم خطر ابتلا به باکتری ها و ویروس ها که باعث عفونت می شوند را کاهش می دهد.

ما در عطاری عطارین دو محصول، معجون سرماخوردگی و و دمنوش 11 گیاه ضد سرماخوردگی عطارین را برای شما تهیه و در اختیارتان قرار داده ایم. با مصرف این دو داروی معجزه آسا به راحتی سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کرده و از خود در برابر انواع ویروس های سرماخوردگی مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *