چگونه غلبه بر ترس را به کودک خود بیاموزیم؟

چگونه غلبه بر ترس را به کودک خود بیاموزیم؟

ترس احساس بسیار رایجی است که از پیر و جوان می توانند آن را تجربه کنند. البته این احساس ممکن است در کودکان شدیدتر باشد. کودک شما ممکن است به خاطر یک موقعیت ناآشنا، تخیل یا مرور یک تجربه قبلی دچار ترس شود. با این حال، با حمایت و همدلی می توانید به غلبه بر ترس کودک کمک کنید.

ترس در کودکان
ترس در کودکان

ترس در کودکان را درک کنید.

کودکان خردسال معمولا در کشف دنیایی هستند که در آن زندگی می کنند. از این رو، هرچه را می بیند، ممکن است منجر به شکل گیری تصاویر ذهنی ترسناک شود. به عنوان مثال، شنیدن صداهای ناآشنا در یک اتاق تاریک احتمالا باعث ایجاد تصورات ترسناک مانند وجود یک هیولا در زیر تخت و در نهایت ترس از تاریکی شود. کودکان در سنین مختلف، با ترس های مختلفی روبه رو می شوند. بنابراین هیچ راه مشخصی برای غلبه بر ترس کودکان وجود ندارد و باید با توجه به مرحله رشد کودک توانایی او را در کنترل استرس تنظیم کرد.

در صورت ایجاد ترس در کودکان با کودک خود صحبت کنید. بگذارید کودکتان ترس خود را با شما درمیان بگذارد. از آن ها بخواهید که توضیح دهند از چه چیزی می ترسند؟ به کودک خود یاد دهید که چگونه بر ترس خود غلبه کند. این همدلی پیوند شما و فرزندتان را محکم کرده و کودک باور خواهد کرد که شما به احساسات او اهمیت می دهید و نگرانش هستید.

شاید این مطلب هم دوست داشته باشید: چطور معده درد کودکان را در خانه درمان کنیم؟

ترس در کودکان خود را جدی بگیرید.

غلبه بر ترس کودک
ترس در کودک را نادیده نگیرید

ترس کودک خود را نادیده نگیرید.

اگر کودک شما از خویشاوند، همسایه یا دوستانتان ترسیده است، آن را نادیده نگیرید و کودک را مجبور نکنید که در کنار آن ها باشد. در عوض، در این باره با فرزند خود صحبت کنید و بگذارید چیزی که باعث ترس او شده را بازگو کند. حتی اگر فکر می کنید از شخصی بعید است که برای کودک مشکل ایجاد کند، با این حال بهتر است شک و تردید کودک خود را جدی بگیرید.

ترس کودک را مسخره نکنید
ترس کودک را مسخره نکنید

ترس کودک خود را مسخره نکنید.

مسخره کردن ترس کودک، باعث از بین رفتن ترس او نمی شود. در عوض، اضطراب آن ها را افزایش می دهد و در عین حال اعتماد به نفس کودک را کاهش خواهد داد. این می تواند منجر به مشکلات شدیدتری مانند فوبیا (ترس پیشرفته) شود. غلبه بر ترس کودک تنها با عشق و مراقبت شما امکان پذیر است. غفلت و بی توجهی تنها باعث ایجاد حس منفی در کودک شما می شود.

غلبه بر ترس کودک
انتقال پیام درست

پیام درست بدهید.

جملاتی از قبیل این که «تو دیگه بچه نیستی»، «ترسیدن برای تو زشته»، «ببین دوستانت نمی ترسند» و… پیام های اشتباهی هستند که باعث می شوند کودک باور کند اشتباه ترسیده است یا دچار کار اشتباهی شده است. به کودک خود یاد دهید که ترس در کودکان چیز عجیبی نیست و تنها غلبه بر ترس است که باید آن را یاد بگیرد.

بیشتر بخوانید: چگونه کودکمان را وادار کنیم آب بیشتری بنوشد؟

راه های کمک به غلبه بر ترس کودک

غلبه بر ترس کودک
غلبه بر ترس کودک

فرزند خود را مجبور به کاری که از آن ترسیده نکنید.

مجبور کردن کودک احتمالا باعث افزایش ترس او می شود. به این فکر کنید که خودتان از یک وسیله مانند بانجی جامپینگ می ترسید، زمانی که می خواهید آن را امتحان کنید، چه احساسی خواهید داشت؟ این حس دقیقا در فرزند شما رخ خواهد داد. به کودک خود اجازه دهید تا خودش مشکل را حل کرده و با ترس خود کنار بیاید. از کودک با تمام عشق و توجه حمایت کنید.

برای غلبه بر ترس کودک سعی کنید با کودک خود در منطقه ای که از آن ترسیده قدم بزنید، زیر تخت را نگاه کنید، درها را باز کنید. از نور استفاده کنید تا نشان دهید ترس او بی جاست و در مورد صداهایی که باعث ایجاد ترس می شود، صحبت کنید.

ترس در کودکان
الگو کودک خود باشید

شجاع بودن خود را الگو قرار دهید.

فرزند شما همیشه اقدامات شما را دنبال می کند، اگر در کاری ماهر هستید، کودک احتمالا شما را الگوی خود قرار می دهد. کودک معتقد است اگر چیزی برای شما ایمن است، برای او نیز ایمن است. همچنین، هر وقت احساس کردید که ممکن است کودک به خود آسیب برساند، با ترس و وحشت خود، کودک را نترسانید؛ در عوض به سراغ کودک رفته و به او کمک کنید تا در مورد آنچه به آن ها ایمنی می دهید، صحبت کنید.

ترس در کودکان
ترس در کودکان

کودک را از شخصیت های ترسناک دور نگه دارید.

کودک خردسال نمی تواند بین واقعیت و خیال فرق بگذارید. شخصیت های فانتزی در تلویزیون احتمالا باعث ترس در کودکان می شود. سعی کنید برای غلبه بر ترس کودک از تماشای این گونه فیلم ها خودداری کنید. همچنین با توضیح چگونگی ساخت فیلم و کارتون به روش ساده، تفاوت بین خیال و واقعیت را به کودک خود نشان دهید.

راهکاری نو ارائه دهید
راهکاری نو ارائه دهید

برای خنثی کردن ترس کودک، از شوخ طبعی استفاده کنید.

از کودک بخواهید هیولایی که تصور کرده است را برای شما توصیف کند. پس از توصیف، هیولا را به یک شخصیت خنده دار و احمقانه تبدیل کنید. مثلا آن را با یک کلاه خنده دار توصیف کنید. شاید بتوانید وانمود کنید که این هیولا نیاز به دوست دارد، زیرا دوست های زیادی ندارد و تنها است و با همدلی فرزندان با او بازی کنید. این کار باعث می شود، تصور هیولا انسانی شده و ترس کودک از بین برود.

یک بطری اسپری را با گیاهان دارویی مانند اسطوخدوس، بابونه، گل محمدی و روغن های معطر مانند نارگیل پر کنید و آن را با عنوان اسپری هیولا نام گذاری کنید. به کودک خود بگویید که این اسپری باعث می شود هیولاها دور شوند. زیرا نه تنها از آب می ترسند، بلکه بوی خوش آن باعث می شود هیولاها فرار کنند. و با این گونه بازی ها و شوخی ها به غلبه بر ترس کودک خود کمک کنید.

همیشه به کودک خود اطمینان دهید که مراقب و محافظ او هستید و در هیچ شرایطی او را تنها نخواهید گذاشت. به این ترتیب کودک با حس امنیت بیشتری رشد کرده و بر ترس های خود غلبه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *