چگونه سیستم لنفاوی را به طور طبیعی پاک کنیم؟ (قسمت دوم – ورزش و فیزیوتراپی)

چگونه سیستم لنفاوی را به طور طبیعی پاک کنیم؟ (قسمت دوم – ورزش و فیزیوتراپی)

در قسمت اول از مقاله پاکسازی سیستم لنفاوی در مورد نحوه پاکسازی با روش های گیاهی صحبت کردیم و توضیح دادیم که سیستم لنفاوی مواد زائد را در بدن از بین برده و اگر به درستی کار نکند باعث مشکلات جدی می شود. در این مقاله قصد داریم چند راهکاری ورزشی برای پاک کردن این سیستم ارائه دهیم. اگر قسمت اول را مطالعه نکردید، پیشنهاد می کنیم ابتدا آن را مطالعه نموده و در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

با ورزش و فیزیوتراپی، سیستم لنفاوری را پاکسازی کنید.

روزانه تمرین و ورزش کنید.

ورزش منظم که شامل حرکات زیاد از جمله پریدن و دویدن باشد، باعث تحریک جریان لنفاوی می شود. با حرک دادن عضلات، سیستم لنفاوی شما ماساژ داده شده و جریان لنفاوی را بهبود می بخشد. پیاده روی، دویدن و … که شامل حرکات زیادی هستند، فعالیت های خوبی برای تحریک جریان لنفاوی می باشند. سعی کنید 150 دقیقه در طول هفته ورزش متوسط به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت در روز انجام دهید.

 

تاثیر ماساژ در پاکسازی سیستم لنفاوی
تاثیر ماساژ در پاکسازی سیستم لنفاوی

ماساژ به پاکسازی سیستم لنفاوی کمک می کند.

این شیوه تنها از طریق متخصصان و آموزش دیدگان ماساژدرمانی قابل انجام است. رگ های لنفاوی در زیر پوست شما قرار دارد و باعث گردش خون می شوند. هنگامی که جریان لنفاوی کند شود، ممکن است پوست شما کسل کننده یا کمی زرد شود و در شرایط حادتر دچار علائم بیماری خود ایمنی شوید. ماساژ درمانی یک روش ریتمیک ملایم است که به بهبود جریان سیستم لنفاوی در بدن شما کمک می کند.

یک روش دیگر که می توانید به جای ماساژ استفاده کنید، لیف زدن یا کیسه کشیدن پوست خشک بعد از خیس خوردن در حمام گرم است. می توانید از برس های طبیعی بدن با یک دسته بلند برای ماساژ پوست خشک استفاده کنید. این روش باعث تحریک پوست شده و پوست مرده را از بین می برد. تمام بدن را به همان صورت که متخصص ماساژ برای شما انجام داده است، برس بکشید.

قبل از شروع ماساژ می توانید مقداری نمک دریایی و مقدار کمی روغن های آرامش بخش مانند روغن زیتون، روغن اسطوخودوس، روغن بابونه، روغن یاسمن، روغن پرتقال، روغن نعناع و روغن به لیمو را روی برس بریزید. این کار باعث تحریک پوست و خارج شدن سموم از طریق پوست می شود.

 

تمیرنات یوگا انجام دهید
تمیرنات یوگا انجام دهید

تمرینات یوگا را امتحان کنید.

متخصصان یوگا بر این باورند که برخی از تمرینات یوگا به خارج شدن سموم بدن کمک می کنند. برخی از این تمرین ها به شرح زیر هستند:

تمرین صندلی چرخان:

 • پاهای خود را به عرض شونه باز کرده و روی تشک یوگا بایستید.
 • دستان خود را در مرکز قلب یا وسط سینه خود قرار دهید. نفس عمیق کشیده و سپس آرنج چپ خود را در قسمت بیرون ران سمت راست، درست بالای زانو قرار دهید. کاملا به سمت راست بچرخید.
 • دقت کنید که زانوها با یکدیگر هماهنگ هستند و باسن مقداری عقب تر است. از آرنج سمت چپ خود برای فشار دادن به قسمت بیرونی ران سمت راست استفاده کنید. با هر دم و بازدم، پیچش بیشتری به سمت راست داشته باشید.

تمرین چرخش نشسته:

 • روی تشک یوگا بنشینید، به طوری که پاها به طور مستقیم روبه روی شما قرار گیرد. انگشان پا را به سمت خود خم کنید.
 • زانوی راست را خم کرده و به سمت ران سمت چپ بکشید. می توانید پای راست خود را در قسمت داخلی ران نگه دارید یا آن را به سمت خارج از ران سمت چپ بکشید تا یک پیچش عمیق ایجاد شود. در حرکت بعد پای سمت چپ را مستقیم نگه داشته یا آن را خم کنید و پای چپ را به سمت پشت ران سمت راست بکشید.
 • زانوی راست خود را با بازوی چپ به سمت قفسه سینه بغل کنید. بازوی سمت راست را بالا آورده و بدن خون را به سمت چپ بچرخانید. دست راست خود را در حدود چند سانت پشت خود روی تشک قرار دهید.
 • همچنان که زانو را به سمت چپ می چرخانید، زانوی راست خود را به سمت قفسه سینه بغل کنید. برای عمیق شدن پیچش، آرنج سمت چپ خود را به سمت خارج ران سمت راست فشار دهید.
 • در حین این فرایند عمل دم را انجام داده تا ستون فقرات باز شود و بازدم کنید تا بیشتر به سمت چپ بچرخید.
 • این فرایند را به تعداد 5 تا 6 نفس تکرار کرده و سپس آن را در طرف دیگر انجام دهید.

بیشتر بخوانید: چگونه لنفوسیت‌ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند؟

 

تمرینات تنفس را انجام دهید
تمرینات تنفس را انجام دهید

تمرینات تنفس عمیق به سیستم لنفاوی کمک می کند.

تمرینات تنفسی می تواند به بهبود سلامت عمومی از جمله سیستم لنفاوی کمک کند. هنگام نفس کشیدن، فشار در سینه کاهش می یابد و فشار در شکم افزایش می یابد. این کار مایع لنفاوی را از پاهایتان به سمت بالا پمپ کرده و لنفاوی را از بازوها و سر به نقاط پشت شما می کشد.

 • روی یک سطح صاف مانند تختخواب یا تشک یوگا روی زمین دراز بکشید. از بینی نفس عمیق بکشید. هنگام استنشاق، سر خود را به عقب کج کنید و پاهای خود را دراز کنید. نفستان را به 5 شماره نگه دارید و تا آنجا که می توانید نفس بکشید.
 • به آرامی از بینی بازدم عمیق کنید و در عین حال پاهای خود را به سمت سر بکشید. سرتان را خم کنید تا چانه تان به سینه نزدیک شود.
 • این دم و با بازدم عمیق را برای 8 تا 10 نفس تکرار کنید. تنها از طریق بینی تنفس کنید.
 • سعی کنید تنفس عمیق را حداقل یک بار در روز به مدت 8-10 نفس انجام دهید.

 

حمام آب گرم و پاکسازی سیستم لنفاوی
حمام آب گرم و پاکسازی سیستم لنفاوی

سونا و حمام بخار را امتحان کنید.

خیس خوردن هفتگی در سونا یا حمام بخار، باعث عرق کردن شده و به شما این امکان را می دهد سموم بدن را از طریق عرق خارج کنید. سونا و حمام بخار عملکرد سیستم لنفاوی را بهبود می بخشد. بعد از ماندن به مدت طولانی در سونا یا حمام بخار، آب به میزان کافی بنوشید تا سموم بدن خارج شود و اجازه دهید سیستم لنفاوی به خوبی کار کند.

اگر دچار تورم غدد لنفاوی هستی، با راهکارهایی تورم غدد لنفاوی در خانه کاهش دهید.

 

طب سوزنی در پاکسازی سیستم لنفاوی
طب سوزنی در پاکسازی سیستم لنفاوی

طب سوزنی سیستم لنفاوی به پاکسازی کمک می کند.

طب سوزنی معمولا به نام طب سوزنی چینی شناخته می شود. تئوری عمومی طب سوزنی اگر مبتنی بر الگوی جریان انرژی از طریق بدن باشد برای سلامتی ضروری ست. یکی از مهم ترین تمرکزهای طب سوزنی روی انسداد سیستم لنفاوی شماست. قبل از انجام طب سوزنی سیستم لنفاوی مطمئن شوید که پزشکتان متخصص در این کار است.

عوارض جانبی طب سوزنی می تواند شامل عفونت ناشی از سوزن غیر استریل و فروپاشی جزئی ریه شما به دلیل سوراخ شدن تصادفی ریه با سوزن باشد. اگر متخصص طب سوزنی آموزش های کافی را دیده و استانداردهای بهداشتی را رعایت کند، این عوارض جانبی رخ نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *