چگونه سیستم لنفاوی را به طور طبیعی پاک کنیم؟ (قسمت اول – داروهای گیاهی)

چگونه سیستم لنفاوی را به طور طبیعی پاک کنیم؟ (قسمت اول – داروهای گیاهی)

سیستم لنفاوی به عنوان زهکشی بدن عمل کرده و مواد زائد را در بدن فیلتر و از بین می برد. بدون سیستم لنفاوی، سیستم قلبی و عروقی و سیستم ایمنی بدن شروع به خاموش شدن می کند. زمانی که سیستم لنفاوی با سموم ضخیم شود، ماهیچه ها خون مورد نیاز را دریافت نکرده و اندام شما احساس درد و سستی می کنند و سطح انرژی تان کاهش می یابد. طبق گفته پزشکان پاکسازی سیستم لنفاوی ضروری است. هر سلول بدن برای سالم ماندن به یک سیستم لنفاوی با عملکرد خون متکی است. مسدود شدن سیستم لنفاوی ممکن است منجر به مشکلاتی از جمله بیماری های قلبی، لنف ودم و سرطان غدد لنفاوی شود.

تغییر رژیم و سبک زندگی در پاکسازی سیستم لنفاوی نقش دارد.

 

غذاهای فراوری شده کمتر بخورید
غذاهای فراوری شده کمتر بخورید

از مصرف غذاهای فراوری شده پرهیز کنید.

قطع غذاهای فرآوری شده، به ویژه غذاهای فراوری شده حاوی قند، می تواند میزان سموم بدن را کاهش دهد. سعی کنید تا جایی که می توانید از مصرف غذاهای فراروی شده و ساخته شده با قند و کربوهیدارت ساده یا غذاهای حاوی عطم و طعم مصنوعی پرهیز کنید. هرچه سیستم لنفاوی کمتر فیلتر شود، جریان راحت تر و بدن شما تمیز است.

 

پاکسازی سیستم لنفاوی
گوشت قرمز نخورید

گوشت قرمز را از رژیم خود حذف کنید.

طبق تحقیقات انجام شده، هضم گوشت قرمز سخت تر است و سیستم لنفاوی بیشتر درگیر است. اگر به پروتئین ها حیوانی احتیاج دارید، بیشتر گوشت های ارگانیک میل کنید که برای پاکسازی سیستم لنفاوی مناسب تر است.

 

مصرف لبنیات را کاهش دهید
مصرف لبنیات را کاهش دهید

مصرف لبنیات و آرد سفید را کاهش دهید.

هرچند که شواهد علمی وجود ندارد ولی گفته می شود لبنیات و آرد سفید باعث ایجاد مخاطی در بدن شده که سیستم لنفاوی را از بین می برد. به جای شیر معمولی از شیر بادام استفاده کنید. مصرف لبنیات را محدود کنید. آرد سفید را با آرد گندم جایگزین کنید. آرد گندم حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بیشتری است.

 

میوه و سبزیجات بیشتر بخورید
میوه و سبزیجات بیشتر بخورید

میوه و سبزیجات ارگانیک بخورید.

هنگام خرید میوه و سبزیجات به دنبال نوع ارگانیک آن ها باشید یا آن ها را از تولید کننده اصلی بخرید. محصولات ارگانیک میزان سموم بدن که نیاز به فیلتر شدن توسط سیستم لنفاوی دارند را محدود می کند. آن ها همچنین برای پاکسازی سیستم لنفاوی آنزیم ها و اسیدهای قدرتمندی تولید می کنند و به پاکسازی سیستم لنفاوی کمک می کنند.

 

غلات سبوس دار بیشتر مصرف کنید
غلات سبوس دار بیشتر مصرف کنید

غلات سبوس دار، دانه ها، لوبیا و حبوبات مصرف کنید.

غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای و همچنین آجیل و دانه هایی مانند گردو و بادام همه ویتامین ها و مواد معدنی مهم به حفظ سلامت بدن و پاکسازی سیستم لنفاوی کمک می کند.

 • روزانه به مقدار کافی ویتامین A مصرف کنید. ویتامین A در روده کار کرده تا از ورود میکروب ها و ویروس ها به بدن جلوگیری کنند.
 • روزانه بین 50 تا 90 میلی گرم ویتامین C مصرف کنید. ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت در برابر ویروس ها مهم است.
 • در روز 15 میلی گرم ویتامین E مصرف کنید. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و از بروز واکنش ها که برای عروق و سیستم لنفاوی مضر است، جلوگیری می کند.
 • ویتامین B نیز به ایجاد انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
 • روی یک ماده معدنی است که برای تقویت سیستم ایمنی از طریق تولید پروتئین کار می کند.
6 تا 8 لیوان آب بنوشید
6 تا 8 لیوان آب بنوشید

روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

بدن برای مرطوب ماندن به آب نیاز دارد. آب، مایعات سیستم لنفاوی را تخلیه و باعث بیرون آمدن سموم از بدن می شود. توصیه می شود روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. از مصرف نوشیدنی های انرژی زا و آب میوه های حاوی شکر خودداری کنید.

 

از مصرف غذاهای آلرژی زا خودداری کنید
از مصرف غذاهای آلرژی زا خودداری کنید

غذاهایی که به آن ها آلرژی دارید را حذف کنید.

اگر به برخی از غذاها آلرژی دارید از پزشک بخواهید یک آزمایش از شما بگیرد تا مشخص شود چه غذاهایی بر هضم شما تاثیر می گذارند. توانایی سم زادی بدن در سیستم هضم شروع و هر غذایی که باعث هضم غذا شد می تواند منجر به گرفتگی سیستم لنفاوی شود. تشخیص غذاهایی مانند لبنیات یا گلوتن که به آن ها حساسیت دارید کمک کرده که آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. به این صورت از انسداد سیستم لنفاوی جلوگیری و در نهایت باعث پاکسازی سیستم لنفاوی می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه در خانه و به سادگی تورم غدد لنفاوی را کاهش دهیم؟

پاکسازی سیستم لنفاوی با مصرف مواد سم زدا

 

مصرف مکمل ها با مشورت پزشک
مصرف مکمل ها با مشورت پزشک

با پزشک در مورد مصرف مکمل ها و آنزیم ها صحبت کنید.

قبل از مصرف هرگونه مکمل آنزیمی در مورد نحوه عملکرد این مکمل ها با پزشک خود صحبت کنید. طبق نظر برخی پزشکان، مکمل های آنزیمی به سیستم لنفاوی برای تجزیه چربی ها و پروتیئن های پیچیده و همچنین دستگاه گوارش کمک می کنند. می توانید زیر نظر پزشک با وعده های غذایی آنزیم های گوارشی مصرف کرده و بین وعده های غذایی پروتئولیتیک سیستمیک مصرف کنید.

آنزیم های پروتئولیتیک اولین وسیله ای هستند که بدن شما برای هضم زباله های آلی در سیستم گردش خون و پاکسازی سیستم لنفاوی استفاده می کند. آنزیم های پروتئولیتیک همچنین به از بین بردن کمپلکس های ایمنی در گردش خون بدن کمک می کند. تجمع این مواد در بدن یک واکنش آلرژیک از سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. مصرف مکمل های آنزیمی و پروتئولیتیک این فشار را بر بدن کاهش داده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا وظایف خود مانند پیشگیری از بیماری را انجام دهند.

 

پاکسازی سریع سیستم لنفاوی
پاکسازی سریع سیستم لنفاوی

در عرض 3 روز سیستم لنفاوی را پاکسازی کنید.

برخی پزشکان معتقدند که پاکسازی می تواند به فعال کردن سیستم لنفاوی و بیرون کردن سایر سموم بدن کمک کند. اگر قبلا بدن را پاکسازی نکرده اید و به دنبال پاکسازی سیستم لنفاوی هستید، حداقل سه روز برای بیرون کردن سموم از سیستم لنفاوی زمان لازم دارید.

 • یک هفته قبل از پاکسازی سعی کنید رژیم غذایی بدون گوشت، بدون آرد و بدون قند داشته باشید. یک یا دو روز قبل از شروع فقط میوه های خام، دانه ها، آجیل ها، جوانه ها و سبزیجات بخورید.
 • آب میوه ای که می خواهید در سه روز بخورید مانند آب سیب، انگور یا هویج و آناناس انتخاب کنید. هر روز صبح یک لیوان آب و پس از آن یک لیوان آب را آبلیمو مخلوط کنید. این کار باعث تقویت حرکت روده می شود. آب را به آرامی بنوشید تا به اندازه کافی با بزاق شما مخلوط شود.
 • این مقدار آب را در طول روز بنوشید تا به میزان 1 گالن آب از هر کدام برسد. می توانید آبلیمو به هریک از آن ها اضافه کنید.
 • یک قاشق غذاخوری جوانه گندم، بذر کتان یا حبوبات، 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب، 1 قاشق غذاخوری پودر هلو و 1 قاشق چایخوری فلفل قرمز را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را 1 تا 3 بار در روز بنوشید.
 • تا پایان هر روز باید 2 گالن مایع مصرف کنید. همچنین گیاهان ضد میکروبی مانند سیر مصرف کنید. روده شما هر روز نیاز به پاکسازی دارد. اگر روده شما لاغر است، قبل از خواب یک لیوان دیگر آب تهیه کرده با لیمو بنوشید.
 • در طول سم زدایی سه روزه، 10 دقیقه تا 1 ساعت ورزش کنید تا سیستم لنفاوی تحریک شود. اگر حین پاکسازی احساس خستگی کردید، به خودتان سخت نگیرید. با آزاد شدن سموم بدن، ممکن است دچار عوارض جانبی جسمی از جمله تهوع، سردرد، کمردرد یا سرگیجه  شوید. این علائم نشانه ای از بین بردن سموم از بدن شماست و بعد از روز اول پاکسازی کاهش می یابد.

 

پاکسازی سیستم لنفاوی با گیاهان دارویی
پاکسازی سیستم لنفاوی با گیاهان دارویی

پاکسازی سیستم لنفاوی را 7 الی 10 روز با گیاهان انجام دهید.

برخی از گیاهان دارویی مانند شبدر، ریشه شیرین بیان، زردچوبه، زنجبیل، پونه کوهی، تاج خروس، گل همیشه بهار و گل ماهور می توانند عملکرد لنفاوی را تقویت کنند. این گیاهان همچنین لایه باقی مانده از سیستم فیلتر سیستم لنفاوی را جدا می کند. از این گیاهان برای مدت بیشتر از 7 الی 10 روز خودداری کنید. ای مواد برای عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز مهم هستند.

اگر در حال استفاده از داروهای دیگری هستید، قبل از آزمایش پاکسازی با گیاهان، با پزشک یا گیاه شناس صحبت کنید. در صورت بارداری یا شیردهی از مصرف چای های گیاهی و پاکسازی کننده خودداری کنید.

در قسمت دوم از مقاله پاکسازی سیستم لنفاوی، تعداد راهکاری ورزشی جهت پاکسازی ارائه نموده ایم که پیشنهاد می کنیم، مطالعه کنید.

آیا می دانید چگونه لنفوسیت‌ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *