چگونه سوزش واژن را با راه‌های طبیعی درمان کنیم؟

چگونه سوزش واژن را با راه‌های طبیعی درمان کنیم؟

واژن میزبان باکتری های مختلفی است که به حفظ PH و تامین عملکرد ایمنی بدن کمک می کند. از آنجایی که واژن در معرض محیط خارجی و هم تحت تاثیر محیط داخلی بدن قرار دارد، برخی شرایط ممکن است باعث بروز سوزش واژن شوند. اگر دچار سوزش واژه شده اید باید یاد بگیرید که چگونه با آن کنار آمده و آن را تسکین دهید. در ادامه به برخی از راهکارها و درمان‌ طبیعی سوزش واژن پرداخته ایم:

بررسی دلایل سوزش واژن

قبل از هر چیز باید بدانید که علت سوزش واژن چیست؟ شرایط مختلفی می تواند باعث بروز این مشکل شود. برخی از این شرایط جدی و برخی دیگر جزئی هستند. شرایط زیر می تواند روی واژن تأثیر بگذارد و باعث سوزش شود:

  • التهاب واژن: واژینیت اغلب با علائم سوزش، خارش و ترشح و غالباً با تغییر بوی بد همراه است. واژینیت معمولاً ناشی از مخمر یا عفونت های باکتریایی است.
  • عفونت های ناشی از باکتری ها مانند سوزاک
  • قارچ ها مانند عفونت های مخمری
  • ویروس ها مانند زگیل های تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و تبخال دستگاه تناسلی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس
  • انگل های ایجاد کننده تریکومونیازیس و کلامیدیا
  • سرطان واژن
  • افتادگی واژن
تشخیص علت
تشخیص علت

تشخیص علت سوزش واژن

سوزش واژن معمولاً به دلیل عفونت، تحریک ناشی از تامپون یا دوش گرفتن، استفاده از محصولات بهداشتی واژن، دیابت، عفونت های ادراری و تغییرات طبیعی در سطح هورمونی ایجاد می شود. حتما علت را تشخیص دهید تا بتوانید آن را رفع کنید.

اگر فکر می کنید علت ممکن است پزشکی باشد، با معاینه لگن، بررسی میکروسکوپی هرگونه ترشحات واژن و سواب های واژن یا آزمایش پاپ اسمیر علت را تشخیص داد و به درمان سوزش واژن کمک کنید. در موارد نادرتر، ممکن است برای بررسی دقیق، دیواره های واژن، دهانه رحم یا بیوپسی واژن، به کولپوسکوپی نیاز داشته باشید.

مراجعه به پزشک
مراجعه به پزشک

به پزشک مراجعه کنید.

هرگونه سوزش واژن بهتر است توسط پزشک ارزیابی شود. پزشک با یک معاینه مشخص می کند که چه عواملی باعث سوزش شده که در صورت عدم درمان ممکن است به شرایط جدی تری تبدیل شود. عفونت های باکتریایی واژن را می توان با داروهای ضد میکروبی موضعی یا خوراکی درمان کرد. این داروها معمولا یک یا دو بار در روز به مدت پنج تا هفت روز استفاده می شوند.

اگر دچار عفونت مخمری هستید، می توانید با داروهای تسکین دهنده به درمان سوزش واژن کمک کنید، اگر ظرف سه تا پنج روز تسکین پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید. برخی از عفونت های درمان نشده می توانند باعث بروز بیماری های جدی تر از جمله بیماری التهابی لگن (PID) و عقیم سازی شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه کیست واژن را به راحتی درمان کنیم؟

درمان طبیعی سوزش واژن

ماست بخورید.

خوردن ماست می تواند به درمان عفونت های مخمری کمک کرده و علائم را کاهش دهد. ماست حاوی پروبیوتیک است که باکتری های مضر را از بین برده و به رشد باکتری های خوب کمک کند. برای درمان طبیعی سوزش واژن روزانه یک یا دو کاسه ماست بخورید.

درمان طبیعی سوزش واژن با روغن درخت چای
روغن درخت چای

از روغن درخت چای استفاده کنید.

روغن درخت چای دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچ است. این بدان معنی است که می تواند در درمان عفونت های مخمری مفید باشد. می توانید محلول روغن درخت چای را درست کرده و آن را به واژن بمالید. با این حال برخی افراد به این گیاه حساسیت دارند، در صورت بروز هرگونه حساسیت، مصرف آن را قطع کنید.

چند قطره روغن درخت چای را در دو تا سه فنجان آب گرم بریزید. یک حوله پنبه ای یا پارچه ای تمیز را در مخلوط خیس کنید. به مدت 30 دقیقه روی ناحیه واژن قرار دهید. برای درمان طبیعی سوزش واژن این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

استفاده از سیر
استفاده از سیر

سیر را امتحان کنید.

سیر دارای خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده است و در صورت ابتلا به عفونت باکتریایی، می تواند به شما کمک کند. بهتر است سیر را یا به صورت پودر سیر یا مکمل یا به صورت تازه مصرف کنید.

سرکه سیب
سرکه سیب

از سرکه سیب استفاده کنید.

سرکه سیب به حفظ حالت اسیدی واژن کمک می کند. فقط به یاد داشته باشید که هرگز سرکه سیب حل نشده را روی واژن خود قرار ندهید. دو فنجان سرکه سیب را در وان یا یک تشت آب ریخته و هر روز 20 تا 30 دقیقه در آن بنشینید. پس از آن، خود را با حوله تمیز خشک کنید.

درمان طبیعی سوزش واژن با روغن پونه کوهی
درمان طبیعی سوزش واژن با روغن پونه کوهی

از روغن پونه کوهی استفاده کنید.

روغن پونه کوهی یک درمان جایگزین و مناسب است که در طب عامیانه استفاده می شود. ثابت شده است که این ماده دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است و در صورت سوزش واژن به دلیل عفونت باکتریایی یا قارچی می تواند به شما کمک کند.

سه تا پنج قطره روغن پونه کوهی را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن کرچک مخلوط کنید و به آرامی روی واژن خود بمالید. همچنین می توانید مکمل روغن پونه کوهی مصرف کنید.

درمان سوزش واژن با شنبلیله
درمان سوزش واژن با شنبلیله

شنبلیله را امتحان کنید.

اعتقاد بر این است که دانه شنبلیله تسکین دهنده است و به تسکین تحریک، تورم و درد کمک می کند. برای درمان سوزش واژن ، سه قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را در یک لیتر آب گرم خیس کنید. بگذارید یک شب بماند. یک حوله پنبه ای را در آب آن خیس کرده و به مدت 30 دقیقه به ناحیه واژن بمالید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

توجه داشته باشید که رعایت بهداشت واژن از مهم ترین اصول جلوگیری از سوزش واژن است.روزانه دوش بگیرید و خود را به خوبی تمیز کنید. اگر به محصولات قاعدگی خود حساسیت دارید و باعث سوزش واژن می شود، آن ها را تعویض کنید. همیشه از لباس زیر نخی استفاده کرده و هر روز لباس زیر خود را تعویض کنید.

در نهایت راحت ترین راه و درمان طبیعی سوزش واژن استفاده از کمپرس سرد است. می توانید یک حوله تمیز را در آب سرد خیسانده و پس از گرفتن آب آن، به مدت 5 دقیقه روی واژن قرار دهید.

شاید این مطللب هم دوست داشته باشید: چطور خانم ها بهداشت زنانه خود را حفظ کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *