چگونه سطح اکسید نیتریک به سلامت قلب کمک می کند؟

چگونه سطح اکسید نیتریک به سلامت قلب کمک می کند؟

اکسید نیتریک (NO) عنصری است در بدن که سهم مهمی در سلامت قلب و عروق شما دارد و میزان التهاب بدن را اندازه گیری می کند. سطح پایین اکسید نیتریک ممکن است منجر به فشار خون بالا، مشکلات گردش خون و کاهش انرژی شما شود. اگر این علائم را داشتید بهتر است برای آزمایش اکسید نیتریک اقدام کنید. اگر سطح اکسید نیتریک پایین باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است برای تشخیص آسم، آزمایش اکسید نیتریک نیز انجام دهد.

سلامت قلب و عروق
آزمایش با نوارهای PH

آزمایش اکسید نیتریک با استفاده از نوارهای PH

نوارهایی هستند که می توانید برای انجام این تست استفاده کنید. این نوارها روی بزاق قرار گرفته و نشان دهنده میزان تولید اکسید نیتریک گردش خون در بدن شما است.

 • نوار PH دارای یک لنت جذب بزاق و یک پد تست است. پد جذب را روی زبان خود قرار دهید و بعد از 5 ثانیه بردارید. نگذارید قسمت تست به زبان شما برخورد کند.
 • بعد از برداشتن نوار از روی زبان، آن را از وسط تا کنید. مطمئن شوید که قسمتی که زبان شما را لمس کرده است به صفحه تست فشار داده شده است. انتهای آن را 5 ثانیه کنار هم نگه دارید.

بسته بندی تست دارای یک نمودار رنگی است که دامنه احتمالی سطح اکسید نیتریک اندازه گیری شده توسط نوارها نشان داده می شود. اگر پد تست به رنگ تیره درآید، به این معنی است که مقدار زیادی اکسید نیتریک در بدن دارید. اگر کم رنگ باشد، سطح اکسید نیتریک شما تا حدودی کاهش یافته است.

مطالعه بیشتر: چطور به طور طبیعی ضربان قلب را کاهش دهیم؟

آزمایش سطح اکسید نیتریک برای بررسی آسم

افزایش سطح اکسید نیتریک با تورم در مجرای تنفسی مرتبط است. بنابراین در صورت مشکل در تنفس خود به یک متخصص ریه مراجعه کنید. متخصص میزان اکسید نیتریک بازدم را آزمایش کرده تا علائم آسم را بررسی کند. پزشک معمولا آزمایش های متعددی را انجام می دهد تا پیشرفت بیماری شما را بررسی کرده و درمان مناسب را ارائه دهد.

پیشرفت این بیماری ممکن است سلامت قلب و عروق شما را به خطر بیاندزد.

انجام آزمایش اکسید نیتریک ممکن است 5 دقیقه طول بکشد. دم و بازدم را به آرامی انجام دهید تا زمانی که پزشک از شما بخواهد آن را متوقف کنید. برای تایید نتایج ممکن است چندین بار آزمایش انجام شود. با این حال بهتر است قبل از آزمایش اکسید نیتریک موارد زیر را رعایت کنید:

قطع مصرف الکل و تنباکو
قطع مصرف الکل و تنباکو

از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید.

مواردی هستند که حتی در مقدار کم نیز می تواند بر میزان اکسید نیتریک در بدن تاثیر بگذارد. سعی کنید از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید. اگر به طور مرتب سیگار می کشید، با پزشک خود درمیان بگذارید.

عادات طولانی مدت در مصرف الکل یا سیگار به میزان قابل توجهی بر میزان اکسید نیتریک تاثیر گذاشته، بنابراین سعی کنید این عادات را ترک کرده یا با پزشک خود برای ترک آن ها مشورت کنید.

سلامت قلب و عروق
قطع ورزش هوازی

قبل از آزمایش اکسید نیتریک از ورزش هوازی خودداری کنید.

در حالی که ورزش هوازی برای سلامت قلب و عروق بسیار مناسب است، باید یک روز کامل قبل از انجام تست، از ورزش هوازی اجتناب کرد. فعالیت های هوازی مانند دویدن، دوچرخه سواری، طناب، پزش، اسکیت سواری، رقص، پیاده روی و شنا، سطح اکسید نیتریک را در بدن افزایش داده و ممکن است بر نتایج آزمایش تاثیر بگذارند.

یک ساعت قبل از آزمایش اکسید نیتریک
یک ساعت قبل از آزمایش اکسید نیتریک

یک ساعت قبل از آزمایش از خوردن و نوشیدن اجتناب کنید.

مصرف غذا یا نوشیدنی درست قبل از آزمایش می تواند بر میزان سطح اکسید نیتریک تاثیر بگذارد. حتی نوشیدن آب نیز ممکن است نتایج آزمایش را عوض کند. پس به هیچ عنوان قبل از آزمایش این مواد را مصرف نکنید.

قطع مصرف دارو
قطع مصرف دارو

از مصرف انواع دارو خودداری کنید.

سطح اکسید نیتریک می تواند بر اثر انواع دارو کاهش یا افزایش یابد. اگر دچار آنفولانزا یا هر بیماری دیگری هستید که نیاز به مصرف دارو دارد، از قبل با پزشک خود درمیان گذاشته تا توصیه صحیح را به شما داشته باشد.

شاید این مطلب هم دوست داشته باشید: چگونه مراقب سلامت قلب خود و خانواده مان باشیم؟

افزایش سطح اکسید نیتریک به طور طبیعی

ورزش برای سلامت قلبی و عروق
ورزش برای سلامت قلبی و عروقی

هر روز 30 دقیقه ورزش قلبی و عروقی داشته باشید.

برای سلامت قلب و عروق خود حتما ورزش انجام دهید. ورزش های قلبی عروقی باعث تولید اکسید نیتریک در بدن می شود. هر روز حداقل 30 دقیقه تمرین متوسط تا شدید انجام دهید. این تمرینات شامل دویدن، دوچرخه سواری، شنا، رقصیدن، پیاده روی سریع و … می باشد.

اگر نمی توانید حتما 3 دقیقه ورزش کنید، آن را به زمان های 10 تا 15 دقیقه در روز تقسیم کنید.

سطح اکسید نیتریک
افزایش سطح اکسید نیتریک با غذا مناسب

از غذاهایی که نیتروژن و پروتئین دارند استفاده کنید.

زمانی که نیتروژن در بدن متابولیزه شود، اکسید نیتریک تولید می شود. این ماده در بسیاری از سبزیجات موجود است. علاوه بر این غذاهای حاوی پروتئین نیز دارای آرژنین هستند که در هنگام تجزیه در بدن، اکسید نیتریک تولید می کنند. سعی کنید 1 تا 2 وعده در روز از مواد غذایی زیر مصرف کنید:

 • کلم پیچ
 • اسفناج
 • کلم بروکلی
 • جوانه های بروسل
 • چغندر
 • حبوبات
 • آجیل
 • لوبیا
 • ماهی (به عنوان مثال ماهی قزل آلا)
 • گوشت (به عنوان مثال گوشت گاو و مرغ)
 • پنیر
 • تخم مرغ
سطح اکسید نیتریک
20 دقیقه در معرض آفتاب باشید

هر روز حداقل 20 دقیقه از نور خورشید استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض نور ماورابنفش بدن را وادار کرده تا از ذخایر اکسید نیتریک استفاده کند. سعی کنید روزانه حداقل 20 دقیقه از خانه بیرون رفته و در معرض نور خورشید قرار بگیرید. برای حفاظت در برابر نور آفتاب از کرم ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده نمایید.

مطالعه بیشتر: چطور افزایش پتاسیم به سلامت قلب کمک می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *