چگونه سریع و راحت در خانه خار و تیغ گیاهان را از پوست خارج کنیم؟

چگونه سریع و راحت در خانه خار و تیغ گیاهان را از پوست خارج کنیم؟

در باغبانی بدون دستگش یا قدم زدن در جنگل امکان فرو رفتن خار یا تیغ در بدن وجود دارد. روش های خانگی بسیاری وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها به راحتی تیغ را از پوست خود خارج کنید. از خمیر جوش شیرین گرفته تا استفاده از چسب یا سرکه. در ادامه در مورد خارج کردن تیغ بیشتر توضیح خواهیم داد. فقط به یاد داشته باشید که قبل از بروز عفونت حتما تیغ را خارج نمایید.

 

خارج کردن تیغ
خارج کردن تیغ

نحوه آماده سازی ناحیه فرو رفتن تیغ

 • محل را با آب و صابون تمیز کنید. قبل از خارج کردن تیغ مهم است که ناحیه که خار وارد پوست شده است را تمیز کنید. بهتر از یک صابون ملایم و آب گرم شسته و به آرامی با حوله خشک نمایید.
 • ممکن است وسوسه شوید که ناحیه اطراف تیغ را فشار داده تا تیغ را خارج کنید. به این صورت تیغ بیشتر فرو رفته پس بهتر است از آسیب بیشتر پیشگیری کنید.
 • ناحیه فرو رفتن تیغ را کاملا بررسی کرده تا روش بهتر خروج تیغ را پیدا کنید. ببیند چقدر عمیق است یا روی سطح پوست است. اگر تیغ سطحی بود می‌توان با یک موچین یا ناخن گیر آن را خارج کنید. اگر عمیق تر بود ممکن است نیاز به یک سوزن تمیز و استریل داشته باشید.
 • اگر خار چندین روز در پوست شما است و علائم عفونت را حس کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط از دست زدن به تیغ خودداری کنید.
 • اگر محل چرک یا خونریزی دارد، یا خارش، قرمزی و تورم دارد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

چطور تیغ‌های کم عمق و سطحی را از بین ببریم؟

 

استفاده از موچین
استفاده از موچین

استفاده از موچین را امتحان کنید.

اگر بخشی از تیغ بیرون است این بهترین و ساده ترین روش است. حتما از یک موچین تمیز استفاده کنید. با موچین تیغ را گرفته و آن را در جهت مخالف لغزش در پوست بیرون بکشید. مطمئن شوید که خار به راحتی خارج می شود در غیر این صورت یک روش دیگر را امتحان کنید.

اگر تیغ عمیق است ممکن است به ناحیه آسیب بزنید.

 

استفاده از جوش شیرین
استفاده از جوش شیرین

از جوش شیرین استفاده کنید.

مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و یک خمیر غلیظ تهیه نمایید. سپس آن را روی تیغ گذاشته، با دستمالی آن را ببندید و بگذارید یک شب بماند. در صبح محل را باز کرده و بشویید. به این صورت خار را بالا کشیده و می توانید به راحتی آن را با موچین خارج کنید.

 

از سیب زمینی استفاده کنید
از سیب زمینی استفاده کنید

از سیب زمینی خام استفاده کنید.

سیب زمینی خام را روی محل فرو رفتن تیغ قرار داده و به این صورت باعث می شود تا خار از سطح پوست بالا بیاید. بهتر است یک سیب زمینی تازه و خام را باز کرده و برشی در آن بدهید. سپس آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و با پارچه ای تمیز ببندید. پس از گذشت یک شب تا صبح آن را بشویید و با موچین تیغ را بیرون بکشید.

روی محل روغن اسطوخودوس بمالید.

چند قطره روغن اسطوخودوس را روی محلی که تیغ فرو رفته بمالید و چند ساعت منتظر بمانید. سپس بررسی کنید که تیغ به بالای سطح پوست آمده یا خیر؟ زمانی که تیغ بالا آمد، آن را با یک موچین بیرون بکشید. می توانید این روغن را به راحتی از عطاری اینترنتی عطارین تهیه کنید.

 

خارج کردن تیغ با سرکه
خارج کردن تیغ با سرکه

با سرکه محل آن را خیس کنید.

مقداری سرکه سفید را در یک کاسه ریخته و ناحیه آسیب دیده را خیس کنید. پس از گذشت 20 دقیقه یا بیشتر، خار یا تیغ بالاتر از سطح آمده و زمانی که نوک تیغ به میزان کافی دیده شد می توانید آن را خارج کنید. این روش خوبی برای انگشتان دست یا پا است که می توانید در کاسه قرار دهید. سرکه سیب نیز می تواند مفید باشد.

استفاده از عسل برای بیرون کشیدن تیغ

مقداری عسل یا موم عسل را روی ناحیه آسیب دیده ریخته و با باند یا پارچه تمیز ببندید. پس از گذشت یک شب محل را شسته و تیغ نمایان شده را بیرون بکشید. پس از شستشو مقدار دیگری عسل روی محل مالیده تا زخم آن التیام یابد.

نحوه خارج کردن تیغ های عمیق تر از پوست

 

با سوزن تیغ عمیق را خارج کنید
با سوزن تیغ عمیق را خارج کنید

از سوزن تمیز و استریل استفاده کنید.

اگر تیغ فقط زیر لایه نازک و پوستی است این روش مناسب است. با این وجود بهتر است فرایند بیرون کشیدن خار را به درستی طی کرده تا باکتری وارد پوست نشده و محل آن عفونت نکند. مراحل زیر را به ترتیب و به درستی انجام دهید.

 • اطمینان حاصل کنید، مناطقی که خار در آن رفته است تمیز و خشک است.
 • سوزن را به مقداری الکل با پنبه آغشته کنید.
 • نوک سوزن را روی تیغ فشار داده و لایه پوست را به آرامی کنار بزنید. این فرایند را به آرامی انجام داده تا خار پیدا شود.
 • زمانی که به اندازه کافی تیغ پیدا شد، آن را با موچین بیرون بکشید.
 • ناحیه محل تیغ را با آب گرم و صابون بشویید و در صورت لزوم از بانداژ استفاده کنید.

 

از ناخن گیر استفاده کنید
از ناخن گیر استفاده کنید

از ناخن گیر برای خارج کردن تیغ از پوست ضخیم استفاده کنید.

این روش معمولا برای پوست های ضخیم مانند پاشنه پا استفاده می شود. از این روش به هیچ عنوان در پوست های نازک استفاده نکنید زیرا خطرناک است و باعث آسیب جدی به پوست می شود. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید، احتیاط کرده و مراحل زیر را دنبال کنید.

 • منطقه ای که تیغ در آن فرو رفته است را به خوبی تمیز و خشک کنید.
 • ناخن گیر را با مقداری پنبه آغشته به الکل تمیز کنید.
 • خیلی با دقت محل را برش زده تا تیغ پیدا شود.
 • زمانی که تیغ بالا آمد از موچین برای خارج کردن آن استفاده کنید.
 • در صورت لزوم ناحیه را تمیز کرده و با بانداژ ببندین

 

در صورتی که تیغ بیش از حد فرو رفته و عمیق است و به راحتی بیرون نمی آید یا در نقاط حساس بدن مانند نزدیکی چشم است، برای بیرون کشیدن آن به پزشک مراجعه کنید. پزشک با تجهیزات مناسب برای بیرون کشیدن تیغ بدون ایجاد عفونت اقدام می کند.

دیدگاه (3)

 • حسن پاسخ

  اگر تیغی در دست فرو رفت و بعد بیرون آمد و جای تیغ درد داشت چی کنیم؟

  29 اکتبر 2021 در 4:50 ب.ظ
 • Ati پاسخ

  سلام وقت بخیر یک هفته اس در دستم تیغ رفته و مثل جوش های ریز قرمز رنگ شده و خارش داره چی بزنم خوب بشه ممنون میشم راهنماییم کنید

  6 نوامبر 2022 در 9:08 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *