چگونه سریع تر و بهتر غذا را هضم کنیم؟

چگونه سریع تر و بهتر غذا را هضم کنیم؟

هضم باعث می شود غذا به قسمت های کوچکتر تجزیه شده و به بدن اجازه می دهد تا از انرژی و مواد مغذی در آن استفاده نمایید. غذاهای مختلف به روش های مختلف تجزیه می شوند. برخی زودتر و برخی دیرتر تجزیه می شوند. اگرچه میزان هضم سریع غذا به مکانیسم های طبیعی بدن بستگی دارد، ولی با استفاده از راه هایی می توانید سرعت و کیفیت هضم را افزایش دهید. برای هضم بهتر و سریع تر غذا در ادامه با ما همراه باشید.

تغییر سبک زندگی برای هضم سریع غذا

 

به طور منظم فعالیت بدنی داشته باشید.

افزایش فعالیت بدنی کمک کرده تا مواد غذایی از طریق دستگاه گوارش حرکت کند و سرعت هضم غذا افزایش یابد و به روند کلی هضم نیز کمک می کند. ورزش با کاهش مقدار زمان باقی مانده غذا در روده بزرگ مانع از یبوست شده و سرعت هضم غذا را افزایش می دهد. در نتیجه مقدار آب جذب شده از مدفوع را کاهش می دهد. ورزش و فعالیت بدنی همچنین به تحریک انقباضات طبیعی عضله در دستگاه گوارش کمک کرده و باعث می شود مواد غذایی سریع تر تجزیه شوند.

 

بیشتر بخوابید
بیشتر بخوابید

بیشتر استراحت کنید.

خواب کافی زمان لازم برای استراحت و ترمیم به اندام های گوارشی می دهد و توانایی آن ها برای هضم سریع و کارآمد مواد غذایی را افزایش می دهد. پس از خوردن غذایی چند ساعت صبر کرده و سپس بخوابید. خواب و استراحت کافی نشان می دهد بدن شما زمان کافی برای هضم داشته است. بهتر است به سمت چپ بخوابید. خوابیدن در سمت چپ توانایی هضم را افزایش می دهد.

 

هیدراته بمانید
هیدراته بمانید

مایعات بیشتر بنوشید.

نوشیدن مایعات به خصوص آب یا چای گیاهی در طول روز یا بعد از غذا به هضم کمک می کند. مایعات باعث هضم سریعتر غذا و تجزیه مواد غذایی شده و بدن را نیز آبرسانی می کند.

 • آبرسانی برای حفظ سطح مناسب تولید بزاق و مایعات در معده مهم است.
 • آب مدفوع را نرم کرده و از یبوست جلوگیری می کند.
 • آب همچنین از فیبر موجود در مواد غذایی که یک ماده مهم برای هضم غذا است، استفاده موثر می کند.

مطالعه بیشتر: تقویت معده با نسخه های طب سنتی

 

مصرف این مواد غذایی باعث هضم غذا می شوند:

 

هضم سریع غذا
این غذاها را بیشتر بخورید

 

 • غذاهای پر فیبر بخورید.

غذاهای سرشار از فیبر به روش های مختلف به هضم غذا کمک می کنند. خوردن این غذاها با کاهش یبوست و حفظ سلامتی کلی روده، هضم غذا را تسریع می بخشد. همراه فیبر به میزان کافی آب بنوشید تا دچار یبوست نشوید. غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات سبوس دار، میوه، سبزیجات، حبوبات و دانه های آجیل علاوه بر هضم سریع غذا به کاهش گاز،درمان نفخ و اسهال کمک می کند.

 • ماست بخورید.

ماست یک منبع طبیعی عالی از پروبیوتیک هاست که برای هضم غذا ضروری هستند. مزایای هضم غذا با ماست به صورت زیر است:

رشد باکتری های خوب را فعال می کند. سپس مدت زمان لازم برای بهبودی از عفونت ها را کاهش می دهد. همچنین پاسخ سیستم ایمنی بدن را در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر کاهش می دهد. ماست همچنین به عبور غذا از روده سرعت می بخشد.

 • زنجبیل بخورید.

زنجبیل سال هاست که یک ماده مناسب برای دستگاه گوارش است. زنجبیل باعث آزادسازی آنزیم ها در دستگاه گوارش شده و هضم غذا را آسان می کند. زنجبیل همچنین باعث افزاش انقباضات عضلات در معده می شود که به انتقال سریع مواد غذایی به رود کوچک فوقانی کمک می کند.

 • غذاهای کم چرب انتخاب کنید و از غذاهای پرچرب و سرخ شده اجتناب کنید.

غذاهای پر چرب و سرخ شده باعث رفلاکس اسید و سوزش سر دل شده زیرا توانایی معده در تجزیه صحیح محتوای داخل آن را کاهش می دهد. معده توانایی هضم غذای چرب را نداشته و کل فرایند هضم کند می شود. نمونه هایی از غذاهای پرچرب و سرخ شده عبارتند از: گوشت های چرب فراوری شده، سیب زمینی سرخ کرده، بستنی، کره و…. .

 • غذاهای پر ادویه مصرف نکنید.

غذاهای تند می توانند گلو و مری را تحریک کرده و منجر به رفلاکس و اسید و سوزش سر دل شوند. علاوه بر این، غذاهای پر ادویه باعث ناراحتی دستگاه گوارش شده و هضم غذا را کند می کند. اسهال و سایر بیماری های گوارشی نیز در اثر مصرف ادویه زیاد رخ می دهند.

 • مصرف لبنیات را محدود کنید.

همان طور که گفتیم ماست به هضم غذا کمک می کند ولی اگر علائم عدم تحمل لاکتوز دارید، بهتر است از مصرف ماست در کنار سایر لبنیات خودداری کنید. عدم تحمل لاکتوز باعث نفخ، گاز و سوء هاضمه می شود که همه این ها باعث کند شدن یا اختلال در هضم می شوند.

 • گوشت قرمز کمتر بخورید.

گوشت قرمز باعث یبوست می شود و از حرکت منظم روده برای هضم جلوگیری می کند. دلایل مختلفی برای تاثیر منفی گوشت قرمز بر هضم وجود دارد. گوشت قرمز چربی زیاد دارد، بنابراین نیاز به پردازش بیشتری دارد.گوشت قرمز سرشار از آهن است و این امر منجر به یبوست می شود.

بیشتر بخوانید: نسخه هایی از طب سنتی برای تقویت دستگاه گوارش

 

برای هضم سریع غذا، عادت های غذایی خود را تغییر دهید.

وعده های غذایی کم و مکرر بخورید
وعده های غذایی کم و مکرر بخورید

در طول روز وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید.

به جای این که بیش از حد دستگاه گوارش خود را با یک وعده غذایی بزرگ، سنگین کنید، در طول روز وعده های غذایی کمتری بخورید تا به هضم سریع تر شما کمک کند. بهتر است در طول روز 4 تا 5 وعده غذایی کوچک با فاصله مساوی بخورید. برای جلوگیری از گرسنگی بهتر است هر سه یاعت یک بار بخورید.

 

غذاهای کامل بیشتر بخورید
غذاهای کامل بیشتر بخورید

بیشتر غذاهای کامل بخورید.

غذاهایی که فراوری شده اند هضم بدن را مشکل می کند. بهتر است بیشتر غذاهای کامل که حاوی مواد نگه دارند، مواد افزودنی و سایر مواد شیمیایی نیست، بیشتر بخورید. میوه ها، سبزیجات، برنج قهوه ای، ماکارونی سبوس دار، لوبیا، دانه ها و سایر مواد غذایی کامل در طول روز بیشتر بخورید تا روند هضم آسان شود و کارایی معده بالا رود.

 

غذا را کامل بجوید
غذا را کامل بجوید

غذاهای خود را به خوبی بجوید.

جویدن هضم غذا را سریع تر می کند. جویدن مناسب میزان سطح ذرات مواد غذایی را چندین برابر کرده و به آنزیم ها اجازه می دهد تا بیشتر بر مواد غذایی در بدن تاثیر بگذارند.

 

هضم غذا با داروهای گیاهی
هضم غذا با داروهای گیاهی

داروهای گیاهی که به هضم سریع غذا کمک می کنند.

در طب سنتی از گیاهان دارویی به دستگاه گوارش آسیب زده و از مشکلاتی مانند گرفتگی شکم، گاز، اسهال و یبوست پیشگیری کند. همچنین به هضم غذا نیز کمک می کنند.

 • دانه رازیانه: بعد از یک وعده سنگین مقداری دانه رازیانه میل کنید. این دانه ها گاز معده و گرفتگی و نفخ را کاهش می دهند.
 • سرکه سیب: معده از اسید هیدروکلرولیک برای تجزیه مواد غذایی به مولکول های کوچکتر استفاده می کند. اگر این اسید پایین بیاید غذا به درستی هضم نمی شود. سرکه سیب به علت داشتن خاصیت اسیدی از اسید معده محافظت می کند.

اگر معده شما اسید بیش از حد دارد بخوانید: کاهش اسید معده با طب سنتی

 • نعناع: نعناع خشک و عرق نعناع به نفخ معده کمک می کند و برای مزاج های سرد بسیار مناسب است.
 • جعفری: این گیاه ضد عفونی کننده خون و مجاری ادرار و دستگاه گوارش است. اگر جعفری تازه ندارید از جعفری خشک استفاده کنید.
 • دمنوش تخم کتان: تخم کتان و دمنوش تخم کتان هضم غذا در سیستم گوارشی را تسهیل می بخشد.
 • بهارنارنج: گل های بهارنارنج بسیار معطر و در طب سنتی برای هضم غذا در سیستم گوارش مناسب هستند. می توانید از عرق بهارنارنج نیز استفاده کنید. بهتر است از این گیاه در دوران بارداری و شیردهی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *