چگونه روزه داری بر سلامت روان تاثیر می گذارد؟

چگونه روزه داری بر سلامت روان تاثیر می گذارد؟

ماه رمضان ماهی معنوی ست که مسلمانان جهان به مدت 30 روز به روزداری پرداخته و سعی می کنند ایمان خود را بهتر نمایند. دلیل این امر، نظم بخشیدن به ذهن و بدن است و در مدت یک ماه با پرهیز از مصرف غذا و نوشیدن، به درک بالایی از پرهیز از تجمل گرایی خواهند رسید. ماه رمضان فرصت خوبی برای تامل در مورد اهداف و تغییر شخصیت است. از این رو می توان به این موضوع اشاره کرد که سلامتی روانی روزه بسیار بالا و مهم است. در ادامه بیشتر در مورد تاثیر روزه بر روان صحبت خواهیم کرد.

اثرات روانشناختی

ماه رمضان، صرفا جسمی نیست. روزه، تعهد جسم و روح فرد نسبت به معنویت است. روزه داری نوعی عبادت است و هدف آن پاکسازی روح، تمیز کردن ناخالصی ها و تمرکز مجدد روی زندگی است.

سلامتی روانی روزه
تاثیر روزه بر روان

ماه رمضان به بهبود هدف، شخصیت و عادات اخلاقی خوب کمک می کند. در ماه رمضان نه تنها با قطع غذا و نوشیدنی از بسیاری از مزایای جسمی و سلامتی مانند کاهش فشار خون، کاهش سطح کلسترول خون، وزن سالم، عملکرد مناسب قلب و همچنین کاهش خطر ابتلا به دیابت برخوردار می شوید، بلکه از سلامت روانی روزه نیز برخوردار خواهید شد. پرهیز از رذایل و عادت های منفی مانند مشاجره، دعوا یا شهوت برخی از تاثیرات مثبت روزه بر روان انسان است.

روزه بر اندیشه، زبان، گوش و چشم تاثیر گذاشته که در واقع بسیار چالش برانگیز است. در این مدت، بسیاری بر کنترل خویشتن، یادگیری عادت های مثبت و تغییر سبک زندگی خود متمرکز هستند. افراد صبر، اراده قوی و نظم و انضباط را یاد گرفته و در راستای اهداف راستین خود تلاش خواهند کرد.

اگر در ماه رمضان احساس ناراحتی کردید، این معجون به شما کمک خواهد کرد: معجون معده و گوارش یک لیتری عطارین

روزه گرفتن و خیر بودن چقدر به سلامت روان شما کمک می کند؟

در طول ماه رمضان، بر خیرخواهی و کمک به نیازمندان تأکید بسیاری شده است تا راه هایی برای متحد کردن جامعه ما پیدا شود. در طول این ماه، اغلب تلاش خواهید کرد که با خوانواده و نزدیکان خود ارتباط برقرار بیشتری کرده و به حال نیازمندان رسیدگی کنید.

ماه رمضان ارزش های معنوی، اجتماعی و اخلاقی را رشد می دهد. در این مدت سعی خواهید کرد که به فقرا خیرات داده و از آن ها دلجویی کنید. هدف از روزه داری ایجاد برابری بین فقیر و غنی است، زیرا ثروتمندان گرسنگی را تجربه می کنند و یاد می گیرند چگونه به افراد پایین تر از خود در جامعه احترام بگذارند.

تاثیر روزه بر روان
سلامتی روانی روزه

تحقیقات نشان داده است که چنین اقدامات خیرخواهانه ای می تواند باعث تقویت اندورفین -ماده شیمیایی در مغز که احساس خوبی به فرد می دهد- شود. علاوه بر این سبک زندگی فعال و اجتماعی که غالباً با فعالیت های خیرخواهانه همراه است، می تواند به افزایش اعتماد به نفس در هنگام انجام فعالیت ها کمک کند، در عین حال با احساس تنهایی و انزوا نیز مبارزه کرده و بیشتر به سمت اجتماع کشانده خواهید شد.

احساسات مثبتی که از خیر بودن به انسان دست می دهد، همچنین می تواند به از بین بردن استرس کمک کند و فرد روزه دار از احساسات منفی دور می شود.

ماه رمضان فرصتی برای بازسازی به ما می دهد.

ماه مقدس رمضان فرصتی ست تا بتوانید رفتارهای ناسالم را از خود دور کنید. یکی از تاثیرات سلامتی روانی روزه تامل و ارزیابی عادات ناسالم مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر و ترک آن ها است.

ماه رمضان قدرتی معنوی به شما داده تا بیشتر در مورد عادات و رفتارهای خود فکر کنید. علاوه بر این تاثیر روزه بر روان به جلوگیری از رفتارهای ناسالم کمک کرده و می تواند مقاومتی در برابر عوامل محرک ایجاد کند.

برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد سلامت روان، پیشنهاد می کنیم مقالات قسمت روانشناسی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *