چگونه در خانه قارچ شیتاکه پرورش دهیم؟ (قسمت اول)

چگونه در خانه قارچ شیتاکه پرورش دهیم؟ (قسمت اول)

قارچ شیتاکه نوعی قارچ است که معمولا در آسیا پرورش یافته و نام های قارچ دانگو، شانکو، قارچ جنگل سیاه، شیانگ گو، قارچ بلوط و قارچ سیاه شناخته می شود. آیا تا به حال پیش آمده که بخواهید قارچ شیتاکه پرورش دهید؟ احتمالا می دانید پرورش قارچ شیتاکه در خانه کار چالش برانگیزی است، با این حال ارزش وقت گذاشتن را داشته و اگر تمامی مراحل پرورش را به درستی طی کنید، نتیجه خوبی دریافت خواهید کرد. در ادامه در مورد پرورش این نوع قارچ بیشتر توضیح خواهیم داد.

چرا قارچ شیتاکه پرورش دهیم؟

قارچ شیتاکه حاوی ترکیبات مفیدی برای سلامت قلب است، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و حتی با سرطان و انواع تومور مبارزه می کند. این گیاه خوشمزه حاوی مقدار زیادی فیبر، ویتامین های گروه B و برخی از مواد معدنی مفید است که برای سلامتی بسیار مفید هستند. علاوه بر این بسیار خوشمزه است.

ویتامین D نیز یک ویتامین ضروری برای سیستم ایمنی و متابولیسم بدن است، این ویتامین در این قارچ به وفور یافت می شود.

اگر تصمیم دارید خوتان قارچ را پرورش دهید، مطمئن باشید که ارزش صرف هزینه و وقت را داشته و تا سال ها شما را از خرید قارچ بی نیاز خواهد کرد. زمانی که قارچ را روی خاک اره پرورش دهید، به طور متوسط 3 تا 5 سال قارچ تازه خواهید داشت و اگر آن را روی درخت پرورش دهید، به مدت 4 تا 6 سال، هر 5 هفته یک بار قارچ تازه برای شما تولید می کند.

پرورش قارچ شیتاکه در خانه
پرورش قارچ شیتاکه در خانه

نحوه پرورش قارچ شیتاکه در خانه

مرحله اول: آماده سازی

قبل از شروع پرورش قارچ شیتاکه در خانه باید تصمیم بگیرید که قصد دارید قارچ خود را در چه بستری آماده کرده و لوازم مورد نیاز برای آن را تهیه کنید.

انتخاب بستر مناسب

بستر محیط رشد قارچ است که قارچ ابتدا در آن تثبیت شده و از آن به عنوان منبع غذایی برای باردهی استفاده می کند. قارچ شیتاکه برای رشد و تامین مواد مغذی مورد نیاز خود به یک محیط کشت چوبی احتیاج دارد. بنابراین بستر رشد پیشنهادی خاک اره است.

راحت ترین راه برای دستیابی به خاک اره، استفاده از درختان تازه است. چوب درختان بلوط، افرا و راش بهترین گزینه برای شما هستند. می توانید برای پرورش قارچ شیتاکه از کنده درخت نیز استفاده کنید، اما کنده درخت باید تازه باشد. از انتخاب هرگونه درخت پوشیده از خزه، گلسنگ یا دارای علائمی از کپک یا قارچ خودداری کنید.

اگر از کنده درخت استفاده می کنید، عرض آن باید حدود 6.7 تا 15.2 سانتی متر و طول آن حدود 91 تا 222 سانتی متر باشد. اگر از خاک اره استفاده می کنید، نیاز به کیسه هایی برای نگهداری بستر خود خواهید داشت.

آماده سازی بستر
آماده سازی

انتخاب تخم یا دانه قارچ

تخم قارچ، همان چیزی است که برای پرورش قارچ شیتاکه در خانه نیاز دارید. دقیقا مانند کاشتن دانه میوه و سبزیجات. دانه های قارچ شیتاکه تفاوت چندانی ندارند، به عنوان مثال رنگ، شکل و اندازه دانه های شیتاکه معمولا یکسان است. تفاوت در شرایطی است که قارچ پرورش داده می شود. برای مبتدیان که قرار است برای اولین بار این نوع قارچ را پرورش دهند، نوع WR46 بهترین نوع قارچ شیتاکه است.

کاشتن تخم های شیتاکه بسته به نحوه برنامه ریزی برای پرورش قارچ شیتاکه به چندین نوع مختلف تقسیم می شود. افرادی که برای سرگرمی این کار را انجام می هند، تمایل به استفاده از رولپلاک های چوبی تلقیح شده دارند که اصطلاحاً به آن تخم ریزی پلاگین نیز گفته می شود. اگر از کنده درختان استفاده می کنید، می توانید سوراخ هایی روی درخت ایجاد کرده و این رولپلاک ها را به سوراخ ها وارد کنید تا برای قارچ های شیاتاکی یک محل رشد ایجاد کنید.

تولید کنندگان جدی تر ترجیح می دهند از تخم خاک اره استفاده کنند. تخم خاک اره یا می تواند برای تلقیح بلوک های خاک اره استفاده شود و یا با استفاده از یک ابزار تلقیح مخصوص فنردار، درون چوب ها قرار گیرد.

اگر یک راه حل واقعاً ساده و تقریباً بی عیب و نقص می خواهید، می توانید با تمام کارهای اولیه که برای شما انجام شده، کیت های از قبل تلقیح شده را خریداری کنید.

مرحله دوم: آماده سازی بستر قارچ شیتاکه

برخی از بسترهایی که قارچ های شیاتکه روی آنها رشد می کند از قبل پاستوریزه می شوند و نیازی به عقیم سازی ندارند. اگر از گلوله های خاک اره استفاده می کنید، در فرآیند تولید گلوله، هنگامی که آن ها را تحت فشار و گرما قرار داده اید، پاستوریزه شده اند. در این صورت تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن ها را به مدت 30 دقیقه خیس کرده و گلوله ها را به خاک اره تبدیل کنید.

اگر از تنه درخت تازه استفاده می کنید، نیاز به پاستوریزه کردن نیست.

برای پاستوریزه کردن بستر خاک اره، خاک اره یا کاه را در آب داغ (149 – 176 درجه فارنهایت یا 65 – 80 درجه سانتی‌گراد) به مدت 1 تا 2 ساعت بخیسانید. در صورت تمایل می توانید به مدت 12تا 18 ساعت از حمام آهک با pH بالا استفاده کنید.

پرورش قارچ شیتاکه روی کاه نسبت به تنه درخت مواد مغذی کمتری جذب می کند، پس می توانید مقداری مکمل به آن اضافه کنید.

آماده سازی بستر
آماده سازی بستر

ادامه مراحل پرورش قارچ شیتاکه در خانه را در قسمت دوم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *