چگونه در برابر کرونا ویروس وحشت نکنیم؟

چگونه در برابر کرونا ویروس وحشت نکنیم؟

با وجود تلاش های فوری برای مهار بیماری کروناویروس، باز هم این بیماری تقریبا در تمامی کشورهای جهان رواج یافت. معمولا اغلب افرادی که به کرونا ویروس مبتلا می شوند، نوع خفیف بیماری را تجربه کرده و بهبود می یابند. اما ممکن است این بیماری برای دیگران خطرناک باشد. سوال اکثر افراد در این روزها این است که، چگونه از خود در برابر کرونا ویروس محافظت کنم؟ با راهکاری زیر از خود و دیگران در برابر این بیماری محافظت کنید.

مرتب دست های خود را بشویید.

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس شستن مرتب دست ها با آب و صابون است. اگر دسترسی به آب و صابون ندارید با الکل دست های خود را ضدعفونی کنید. ضدعفونی دست ها باعث از بین رفتن میکروب هایی است که روی دست های شما وجود دارد.

 

فاصله اجتماعی را حفظ کنید.

بهترین کار در این روزها ماندن در خانه است. اگر مجبورید از خانه بیرون روید فاصله حداقل 1 متر با افراد را حفظ کنید. مخصوصا افرادی که علائمی از جمله سرفه یا عطسه را دارند.

معمولا زمانی که افراد عطسه یا سرفه کنند، قطرات ریز از دهان و بینی آن ها که ممکن است حاوی ویروس باشند خارج شده و روی سطوح قرار می گیرند. اگر فاصله خیلی نزدیک تر باشد حتی از طریق تنفس نیز ممکن است کرونا ویروس منتقل شود.

 

ویروس کرونا
از دست زدن به صورت خودداری کنید.

از لمس چشم، بینی و دهان خود خودداری کنید.

با دست هایتان معمولا سطوح را لمس کرده و ویروس ها را جذب می کنید. پس از آلوده شدن دست ها و لمس دهان، بینی یا چشم، ویروس ها به بدن منتقل شده و شما را بیمار می کند. بهتر است هنگام خروج از منزل برای کارهای ضروری حتما از دستکش استفاده کنید، در غیر این صورت به هیچ عنوان دست های خود را به صورتتان نمالید.

 

برای مقابله با کرونا ویروس بهداشت تنفسی را رعایت کنید.

بهداشت تنفسی به معنای رعایت بهداشت هنگام سرفه و عطسه است. حتما هنگام عطسه یا سرفه از دستمال استفاده کرده و بلافاصله آن را دور بریزید. در صورتی که دستمال در دسترس نیست، در آرنج خم شده عطسه کنید. این کار به این منظور مفید است که از گسترش و پخش قطره های ویروس کرونا جلوگیری کنید. با رعایت بهداشت تنفسی از دیگران در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و COVID-19 محافظت کنید.

بیشتر بخوانید: اطلاعات اولیه در خصوص کروناویروس

 

اگر تب، سرفه یا مشکل تنفسی دارید، سریع به پزشک مراجعه کنید.

اگر حس ناخوشی دارید در خانه بمانید. اما اگر علائم شدید کرونا ویروس از جمله تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید با امدادهای پزشکی که در اختیارتان قرار داده شده تماس بگیرید و طبق دستورالعمل های آن ها عمل کنید. مسئولین امدادهای پزشکی، اطلاعات کاملی در مورد وضعیت منطقه شما داشته و در صورت نیاز شما رابرای مراجعه به مراکز درمانی صحیح راهنمایی می کنند. این امر همچنین از شما در برابر کرونا ویروس محافظت و از شیوع ویروس ها جلوگیری می کند.

 

از حضور در مکان های عمومی خودداری کنید
از حضور در مکان های عمومی خودداری کنید

از رفتن به محل کار و مدرسه خودداری کنید.

یکی از راه های مهم برای شیوع بیماری های عفونی حضور در مکان های شلوغ است. مکان هایی مانند مدارس و محل های کار نیز از این قاعده دور نیستند. برای کاهش خطر از رفتن به محل کار و مدرسه خودداری کنید.

  • اگر کارمند هستید برای کار در خانه برنامه ریزی کنید.
  • اگر رئیس هستید، بهتر است واقع بین باشید. کارمندان شما سرمایه های شما هستند و مجبورند برای مدتی در خانه بمانند.

چطور ویروس کرونا قابل درمان است؟ بخوانید!

 

و مهم تر از همه، در خانه بمانید.

یکی از راه های اصلی پخش شدن ویروس کرونا از طریق خانواده است. یکی از سخت ترین کارها قطع روابط خانوادگی و دوری از آن هاست. بهتر است تحمل کنید و برای مدتی از خانه خارج نشوید.

همچنین با راهکارهایی از انتشار ویروس در بین دوستان، خانواده و هم اتاقی های خود خودداری کنید. برای مثال اگر بیمار شدید، خود را از خانواده جدا کرده و از عزیزان خود مراقبت کنید.

  • سطح مشترک را دائم ضدعفونی کنید.
  • دست های خود را با آب و صابون بشویید و صورت خود را لمس نکنید.

این کارها، از اصلی ترین راه هایی است که به شما در کاهش خطر عفونت کمک کرده و از دیگران نیز محافظت می کنید.

 

در برابر کرونا ویروس ایمن بمانید…

در کل وحشت نکنید و از دنبال کردن اخبار استرس زا دوری کنید. همچنین مهم است که بدانید در هنگام شیوع بیماری خود را سرزنش نکنید و روحیه خود را حفظ کنید. هیچ راه جادویی برای در امان ماندن از ویروس ها وجود ندارد و تمامی این اقدامات تنها خطر را کاهش می دهد. پس با ماندن در خانه ایمن بمانید و خطر انتقال ویروس ها را کاهش دهید.

استفاده از ژل و ضدعفونی کننده دست نیز نقش مهمی در ایمنی دارد. همان طور که گفتیم بهترین راه برای مقابله با ویروس کرونا ، ضدعفونی کردن و شستن دست هاست. پس تا جایی که می توانیم دست ها را شسته و از ژل های ضدعفونی استفاده کنید. اگر به آب دسترسی ندارید، سعی کنید یک ژل ضدعفونی همراه داشته و قبل از انجام هرکاری و دست زدن به سطوح دست ها را ضدعفونی کرده و بعد به کار خود ادامه دهید.

برای مطالعه تمامی مطالب مرتبط به ویروس کرونا از این قسمت از وبلاگ فروشگاه عطارین دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *