چگونه به طور طبیعی با مشکلات عصبی مقابله کنیم؟

چگونه به طور طبیعی با مشکلات عصبی مقابله کنیم؟

 بدن پر از مواد شیمیایی در انواع مختلف مانند هورمون ها، آنزیم ها و انتقال دهنده های عصبی است. عدم تعادل شیمیایی در اثر بیماری ها، صدمات، پیری، استرس مزمن و تغذیه نامناسب اتفاق می افتد. با این حال زمانی که صحبت از عدم تعادل شیشمایی است، منظور عدم تعادل انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسان های شیمیایی مغز است. بر اساس یک نظریه پزشکی افسردگی، اسکیزوفرنی و بسیاری از اختلالات رفتاری به دلیل عدم تعادل مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین ، دوپامین و نوراپی نفرین ایجاد شده و با عنوان مشکلات عصبی شناخته می شوند. اما شما می توانید به راحتی با برخی روش های طبیعی با این مشکلات عصبی مقابله کنید، در صورتی که جواب نگرفتید، بهتر است به یک درمانگر مراجعه کنید.

 

متعادل کردن مواد شیمیایی مغز با روش های طبیعی

 

مواد شیمیایی مغز
ورزش و فعالیت بدنی

بیشتر ورزش کنید.

هنگامی که دچار اضطراب یا افسردگی هستید، ورزش را در اولویت کارهای خود قرار دهید. تحریک و متعادل کردن مواد شیمیایی مغز و انتقال دهنده های عصبی تاثیر زیادی بر خلق و خو شما دارد. ورزش منظم به دلایل زیر به کاهش افسردگی و اضطراب کمک می کند:

  • آزادسازی مواد شیمیایی مغز (اندروفین و اندوکانابینوئیدها و انتقال دهنده های عصبی)
  • کاهش مواد شیمیایی سیستم ایمنی بدن که باعث وخیم تر شدن افسردگی می شوند.
  • افزایش دمای بدن که اثرات آرامش بخش دارد.

طبق تحقیقات انجام شده، قدم زدن سریع، حدود 35 دقیقه در روز و 5 بار در هفته تاثیر به سزایی بر افسردگی خفیف تا متوسط دارد. انواع دیگر ورزش های قلبی و عروقی نیز مانند شنا، دوچرخه سواری، آهسته دویدن، رقص و … تاثیرگذار هستند.

 

فعال کردن مواد شیمیایی مغز با امگا 3
فعال کردن مواد شیمیایی مغز با امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر مصرف کنید.

اسیدهای چرب امگا 3 به عنوان چربی های اساسی شناخته می شوند. به این معنی که بدن شما به ویژه مغز، به عملکرد طبیعی آن ها نیاز دارد. بدن نمی تواند این چربی را تولید کند پس باید آن را از مواد غذایی دریافت کند. چربی های امگا 3 در مغز متمرکز هستند و به نظر می رسد برای مشکلات عصبی و عملکرد مغز مفید هستند. امگا 3 به تسکین علائم افسردگی، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و اختلال بیش فعالی کمک می کند.

اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های قزل آلا، ماهی خال مخالی و تن یافت می شود. سایر غذاهای دریایی از جمله میگو، جلبک و برخی آجیل ها و دانه ها(مثل گردو و تخم کتان) نیز حاوی امگا 3 هستند. در صورت تمایل می توانید از روغن ماهی یا روغن دانه کتان نیز استفاده کنید.

برای مطالعه: چگونه با فعالیت بدنی مناسب به بهبود سلامت مغز کمک کنیم؟

 

 

سروتونین
دریافت ویتامین دی

کمبود ویتامین D را در نظر بگیرید.

ویتامین D برای عملکردهای بدن از جمله جذب کلسیم، ایمنی بدن و نوسانات خلقی طبیعی لازم است. در واقع کمبود این ویتامین نسبت به سایر ویتامین ها باعث افسردگی و سایر اختلالات روانی مرتبط می شود. متاسفانه بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D هستند. این ویتامین در برخی غذاها یافت شده اما راه اصلی جذب آن از طریق نور خورشید است.

غذاهای حاوی ویتامین D شامل گوشت ماهی چرب(ماهی آزاد، ماهی تن و ماهی خال مخالی)، روغن کبد ماهی، کبد گاو و زرده تخم مرغ است. در صورت تمایل می توانید از مکمل آن نیز با دستور پزشک استفاده کنید.

فراموش نکنید که ویتامین D محلول در چربی است، به این معنی که مقادیر اضافی آن در بدن ذخیره می شوند و مصرف بیش از حد آن توصیه نمی شود.

 

درمان مشکلات عصبی با داروهای گیاهی
درمان مشکلات عصبی با داروهای گیاهی

از داروهای گیاهی استفاده کنید.

اگر احساس افسردگی یا اضطراب می کنید، احتمالا دچار مشکلات عصبی هستید. می توانید درمان های گیاهی که به تعادل شیمیایی مغز کمک می کند استفاده کنید. گل گاو زبان، زعفران، گل محمدی، گل میخک، بومادران، چای سبز، رزماری، بادرنجبویه، اسطوخودوس، ریشه سنبل الطیب، جنسینگ و حتی بابونه به دلیل داشتن توانایی و تاثیر در مغز، کاهش استرس و اضطراب به عنوان آرامش بخش طبیعی عمل می کنند.

سنبل الطیب حاوی فیتوشیمیایی است و با یک ماده شیمیایی در مغز به نام گابا تعامل دارد که به درمان اضطراب، افسردگی و بهبود خلق و خو کمک می کند. علاوه بر آن L-theanine که در چای سبز و برخی گیاهان دیگر یافت می شود، سطح گابا و دوپامین را در مغز افزایش داده و به درمان مشکلات عصبی و کاهش اضطراب کمک می کند.

بیشتر بخوانید: چطور افزایش گابا در مغز به کاهش اضطراب کمک می‌کند؟

 

سروتونین
مشکلات عصبی

طب سوزنی را امتحان کنید.

طب سوزنی به معنای استفاده از سوزن های مخصوص و بسیار نازک در نقاط خاصی از پوست برای کاهش درد، مقابله با التهاب و متعادل کردن فرایندهای بدن است. طبق تحقیقات انجام شده، طب سوزنی ممکن است به عنوان داروهای ضد افسردگی و سایر مشکلات مرتبط با خلق و خو موثر باشد. طب سوزنی با آزاد کردن انواع مختلفی از جمله اندورفین و سروتونین برای کاهش درد و بهبود خلق و خو عمل می کند.

طب سوزنی، به تعادل مواد شیمیایی مغز نیز کمک کرده و تعادل شیمیایی را در سراسر بدن از جمله سر، دست و پا پخش می کند.

 

مشکلات عصبی
مراجعه به پزشک برای درمان مشکلات عصبی

چه زمانی برای درمان مشکلات عصبی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر استرس، اضطراب یا افسردگی تاثیر منفی بر زندگی شما دارند، بهتر است با یک متخصص بهداشت و روان صحبت کنید. روانشناس با بررسی شرایط فعلی شما علت اصلی عدم تعادل را تشخیص داده و از روش ها و تکنیک های روان درمانی و درمان شناختی استفاده می کنند. این که آیا روان درمانی یا درمان شناختی رفتاری می تواند مواد شیمیایی مغز را متعادل کند، مشخص نیست. اما هر دو روش در مواجعه با افسردگی و اضطراب موثر هستند.

  • روان درمانی نوعی مشاوره است که به پاسخ عاطفی به بیماری های روانی می پردازد و به بیماران توصیه می شود از طریق راهکارهایی برای درک و مقابله با اختلال خود صحبت کنند.
  • درمان شناختی رفتاری نیز به بیماران می آموزد الگوها و رفتارهای فکری خود را بشناسند و تغییر دهند و با احساسات مشکل آفرین خود مقابله کنند.

متاسفانه هیچ آزمایشی وجود ندارد که مشکلات عصبی و میزان انتقال دهنده عصبی سروتونین ، دوپامین و نوراپی نفرین را اندازه گیری کند. متخصص ممکن است برخی مکمل ها و داروهای شیمیایی را نیز برای درمان شما توصیه کند، که بهتر است آن ها را طبق دستور پزشک مصرف نمایید.

شاید این مطلب هم دوست داشته باشید: چگونه با چند راهکار ساده، مغز سالم داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *