چگونه به راحتی از شر خس خس سینه خلاص شویم؟

چگونه به راحتی از شر خس خس سینه خلاص شویم؟

خس خس سینه ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و گاهی اوقات شرم آور است. اما نگران نباشید، اکثر خس خس های سینه جدی نیستند و خلاص شدن از آن نسبتا راحت است. خس خس سینه معمولا حالت صدای سوت زدن پر سروصدا دارد و هنگام دم یا بازدم ایجاد می شود و با مشکل در تنفس همراه است. برای مقابله با خس خس سینه از گرما و بخار برای استراحت ریه ها استفاده کنید. در صورت ایجاد خس خس سینه ناشی از آلرژی شدید یا آسم ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشید. در صورت وجود مشکلات جدی هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

 

به دنبال مراقبت های پزشکی برای خس خس سینه باشید.

اگر خس خس سینه باعث تداخل در زندگی شما می شود، به پزشک مراجعه کنید. اگر هر روز دچار خس خس می شوید یا به دلیل خس خس سینه توانایی انجام برخی کارها مانند دویدن، بلند کردن اجسام سنگین یا شنا را ندارید، به پزشک مراجعه کنید. در بسیاری موارد خس خس تنها علامت یک بیماری دیگر مانند آسم یا آلرژی است. برای تعیین خس خس سینه در صورت وجود علائم بیش از چند روز یا خس خس همراه با درد قفسه سینه به پزشک مراجعه کنید. راحت ترین راه برای رهایی از شر خس خس سینه، درمان های پزشکی است.

اگر دچار تنگی نفس شدید شدید یا علاوه بر خس خس، دچار بی حالی، سرگیجه یا تب شدید، یا در حین خس خس متوجه رنگ مایل به آبی پوست شدید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. بسیاری از درمان های خس خس سینه بدون درد هستند و در طولانی مدت به رفع آن کمک می کنند.

 

تشخیص علت توسط پزشک
تشخیص علت توسط پزشک

در مورد علائم و خس خس سینه به پزشک توضیح دهید.

پزشک در مورد علائم شما سوال می کند. توضیح دهید که مدت زمان خس خس طولانی شما چقدر است. اگر محرک هایی مانند ورزش باعث ایجاد خس خس می شود، در مورد آن به پزشک بگویید. ممکن است پزشک با استتوسکوپ ریه های شما را بررسی کند و اگر نتیجه ای نگرفتند ممکن است بخواهند تست تنفس انجام دهید. شرایطی که معمولا باعث خس خس سینه می شوند شامل آسم، آلرژی، برونشیت، سایر عفونت های تنفسی و اختلالات اضطرابی است.

 

استفاده از اسپری استنشاقی
استفاده از اسپری استنشاقی

استفاده از اسپری های استنشاقی برای رفع خس خس سینه

اسپری های استنشاق دهانی که معمولا با داروهای شل کننده مخاط مانند آلبوترول پر می شوند، فورا شما را از شر خس خس سینه رها می کنند. اگر آسم دارید و دچار خس خس هستید، با پزشک در مورد اسپری های استنشاقی صحبت کنید.

 

درمان خس خس ناشی از مشکلات پزشکی
درمان خس خس ناشی از مشکلات پزشکی

درمان خس خس ناشی از شرایط خاص پزشکی

درمان حرفه ای خس خس بسته به شرایط ایجاد آن متفاوت است. پزشکان متخصص معمولا به بسیاری از شرایط ریه آشنایی دارند و در صورت داشتن یک بیماری خاص، می توانند به طور موثر وضعیت شما را تشخیص دهند. پس از تشخیص، روش های درمانی ارائه شده توسط پزشک را دنبال کنید.

گاهی خس خس سینه به دلیل آلودگی محیط زیست، سیستم ایمنی بیش فعال یا حساسیت روده است. شرایطی مانند آسم و آلرژی ها می توانند به دلیل یک بیماری خود ایمنی اساسی ایجاد شوند و از بین بردن محرک ها به بهبود وضعیت خس خس کمک می کند. به عنوان مثال اگر به گلوتن موجود در لبنیات حساسیت دارید، آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

پزشک ممکن است برای درمان خس خس ناشی از برونشیت، استنشاقی برونکودیلاتور تجویز کند و اگر عفونت باکتریایی ایجاد شود، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک است. بیمارانی که خس خس ناشی از اضطراب دارند، معمولا با روش های روان درمانی و دارو می توانند آن را برطرف کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه با گیاهان دارویی سلامت ریه را تضمین کنیم؟

 

آرامش سینه و ریه ها با درمان های طبیعی و گیاهی

 

خس خس سینه
درمان خس خس سینه با بخارگرم

برای شل شدن راه های هوایی داخلی، از بخار استفاده کنید.

دوش آب گرم و حمام بخار بگیرید یا از دستگاه بخار در منزل خود استفاده کنید. تنفس در بخار، مخاطی که باعث انسداد مسیرهای تنفسی در ریه ها شده اند را شل می کند. به این صورت قادر خواهید بود راحت تر نفس کشیده و خس خس سینه بعد از 5 الی 10 دقیقه متوقف می شود. برای تنفس بهتر می توانید 8 تا 10 قطره روغن نعناع و اکالیپتوس را در آب مخلوط کرده و هنگامی که شروع به تبخیر کرد، آن را در داخل یک اتاق کوچک و بسته قرار داده و در بخار تنفس کنید. روغن اکالیپتوس نیز به درمان کمک می کند.

 

درمان خس خس سینه با مایعات گرم
درمان خس خس با مایعات گرم

مایعات گرم بنوشید.

اگر دچار خس خس سینه شده اید، یک مایع گرم تهیه کرده و آن را به آرامی در دوره های 10 تا 15 دقیقه ای در روز میل کنید. چای های گیاهی برای رفع خس خس سینه بسیار مناسب هستند. چای زنجبیل، چای سبز، چای آویشن، چای بابونه یا چای شیرین بیان و چای نعنا را می توانید به راحتی تهیه و میل نمایید. مایعات گرم راه های هوایی تنفسی موجود در ریه ها را تسکین و باعث توقف خس خس سینه می شود. برای بهتر شدن طعم و اثر نوشیدنی ها می توانید مقدای عسل به آن اضافه و میل کنید.

مقدار متوسط کافئین موجود در قهوه نیز می تواند مجاری هوایی را گشاد کند که ممکن است تنفس را آسان کرده و به کاهش خس خس کمک کند. از آنجایی که قهوه باعث کم آبی بدن می شود، بیش از حد مصرف نکنید و با مصرف مایعات بیشتر، آن را جبران کنید.

 

گرم نگه داشتن قفسه سینه
گرم نگه داشتن قفسه سینه

برای شل شدن عضلات و مجاری هوایی، قفسه سینه خود را گرم نگه دارید.

وقتی نفس می کشید و برای تنفس تلاش می کنید، بدن تنش یافته و مجاری هوایی‌تان را منقبض می کند. برای مقابله با این مشکل و متوقف کردن خس خس، یک حوله تمیز را زیر شیر آشپزخانه مرطوب کرده و برای مدتی تحت حرارت قرار دهید. پس از گرم شدن حوله گرم را به مدت تقریبا 10 دقیقه روی سینه، قسمت فوقانی، شانه ها و گردن خود قرار دهید. گرما به پوستتان احساس آرامش داده و ریه ها را آرام می کند. در حال گرم شدن از دوست یا اعضای خانواده خود بخواهید محکم به پشت شما ضربه بزند تا انسداد ریه ها سست شود.

به جای حوله آب گرم می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید. مطمئن شوید که خیلی گرم نیست که خودتان را بسوزانید. خس خس سینه با تنش عضلات سینه همراه است، بنابراین گرم کردن این ناحیه از بدن باعث آرامش بدن شده و خس خس را رفع می کند.

 

تکنیک آرامش برای رفع خس خس سینه
تکنیک آرامش برای رفع خس خس

از تکنیک های آرامش برای باز شدن مجرای هوایی استفاده کنید.

بدن هنگام خس خس دچار تنش شده و ریه ها و گلو تنگ تر می شود. هر فعالیتی که بدون استرس، ریه های شما را شل کند برای درمان خس خس مفید است. به عنوان مثال تمرین تنفس، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یا حمام گرم را انجام دهید. با آرامش بدن، مخاط ریه ها شل شده و تنفس آسان تر می شود.

اگر دچار گرفتگی بینی هستید، با داروهای گیاهی از شر گرفتگی بینی خلاص شوید!

 

محرک های محیطی را خنثی کنید!

محرک های محیطی را از بین ببرید
محرک های محیطی را از بین ببرید

 

  • گاهی از بین بردن مواد تحریک کننده از هوای تنفسی می تواند جلوی خس خس را بگیرد. سعی کنید حداقل یک بار در هفته گرد و غبار منزل را گرفته و منزل یا محل کار خود را جارو بزنید.
  • گاهی ممکن است به برخی از مواد غذایی مانند کلوتن، لبنیات، سویا، گندم، آجیل و شیرین کننده حساسیت داشته باشید. به مرور این مواد را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا ببینید روی بدن شما تاثیر می گذارند یا خیر. اگر علائم خس خس با حذف این مواد از بین بروند، به احتمال زیاد آلرژی دارید.
  • گاهی خس خس سینه به دلیل نشتی روده است. نشتی روده شرایطی است که سوراخ های ریز در روده ایجاد شده و سموم و باکتری ها به بدن نشت می کند. این حالت ممکن است باعث بیماری هایی مانند خس خس، آلرژی یا آسم شود. این سوراخ ها در اثر ژنتیک یا رژیم غذایی ایجاد می شوند. برای کمک به روده خود یک رژیم غذایی سالم و پر فیبر و بدون چربی و کربوهیدارت پیچیده بخورید.
  • حساسیت های فصلی نیز ممکن است باعث خس خس سینه شوند. این حساسیت ها با آنتی هیستامین یا داروهای تجویزی توسط پزشک قابل کنترل هستند.
  • اگر دچار خس خس شده اید، از بوهای شیمای مانند مواد پاک کننده خودداری کنید. از عطرها و صابون های معطر یا شامپو به شدت پرهیز کنید. استنشاق این بوها باعث ایجاد خس خس می شوند.

 

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد سلامت سیستم تنفسی دارید، پیشنهاد میکنیم مقالات مربوط به آن ها را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *