چگونه به راحتی، حساسیت چشم را درمان کنیم؟

چگونه به راحتی، حساسیت چشم را درمان کنیم؟

حساسیت های چشمی مانند خشکی چشم، خارش چشم و حتی تحریک چشم ممکن است باعث خراب شدن روز شما شود. گاهی اوقات رفع حساسیت چشم با قطره های گیاهی مانند روغن کرچک یا کمپرس سرد به راحتی امکان پذیر است. اما برای تسکین بیشتر، از مواد حساسیت زا دوری کنید، شب ها به موقع بخوابید و از نگاه بیش از حد به صفحه نمایش گوشی خودداری کرده و حتما یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق خود داشته باشید. اگر علائم شما بیش از 3 روز ادامه یافت، بهتر است برای درمان حساسیت چشم و معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید.

استفاده از داروها برای درمان خشکی چشم

درمان حساسیت چشم با اشک مصنوعی
درمان حساسیت چشم با اشک مصنوعی

برای تسکین خارش و قرمزی از اشک مصنوعی استفاده کنید.

اگر چشمان شما به طور موقت به خاطر خستگی یا آب و هوا تحریک شده است، قطره های چشمی می توانند به شما کمک کنند. در بیشتر داروخانه ها اشک مصنوعی بدون نسخه عرضه می شود. مارک های قطره چشم متفاوت است، به همین دلیل حتما طبق دستورالعملی که همراه با قطره است، عمل کنید. در بیشتر موارد، بیش از 4 بار در روز از 1 تا 2 قطره در هر چشم استفاده کنید. اگر به طور مداوم دچار خشکی و حساسیت چشم می شوید، از استفاده طولانی مدت از قطره خودداری کنید، زیرا قطره ها می توانند خشکی چشم را تشدید کنند.

قطره چشمی روغن کرچک بدون هگزان گزینه خوبی برای رفع حساسیت چشم است.

کمپرس سرد
کمپرس سرد

از کمپرس سرد روی چشم استفاده کنید.

کمپرس سرد می تواند به طور موقت به درمان حساسیت چشم کمک کند. حوله تمیزی را با آب خنک بشویید، آب اضافی آن را گرفته و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم قرار دهید.

کمپرس سرد، راهی آسان و سریع برای رفع موثر خشکی و حساسیت چشم است که می توانید به راحتی آن را در خانه استفاه کنید.

درمان حساسیت چشم با دارو
درمان حساسیت چشم با قطره چشم

برای رفع قرمزی چشم ناشی از حساسیت، از داروهای ضد احتقان استفاده کنید.

حداکثر به مدت 2 تا 3 روز از قطره های چشمی برطرف کننده قرمزی چشم استفاده کنید. مواد ضد احتقان درون این قطره ها به رفع قرمزی ناشی از آلرژی و حساسیت چشمی کمک خواهد کرد. قطره های حاوی آنتی هیستامین به رفع خارش ناشی از حساسیت نیز کمک خواهند کرد.

اگر بیش از 3 روز یا بیشتر احساس خشکی، سوزش یا خارش چشم دارید، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک با معاینه دقیق، نوع دارویی که به رفع حساسیت چشم شما کمک می کند را تجویز خواهد کرد. اگر متوجه شدید که داروهای بدون نسخه مانند آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها و تثبیت کننده های ماست سل کمکی به شما نمی کنند، این موضوع را با پزشک درمیان بگذارید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: چگونه به طور طبیعی از بیماری های چشم در بزرگسالی جلوگیری کنیم؟

تغییراتی که به رفع حساسیت چشمی کمک خواهند کرد.

عینک بزنید
عینک بزنید

به جای لنزهای چشمی از عینک استفاده کنید.

بهتر است تا زمانی که حساسیت چشم شما برطرف شود از لنزهای چشمی خودداری کنید. اگر مستعد تحریک چشم هستید، بهتر است لنز چشمی را خارج کرده و به چشم استراحت دهید. برای محافظت از چشمان خود در برابر تحریک نور شدید، زمانی که جلوی صفحه نمایش هستید، از عینک مخصوص کامپیوتر استفاده کنید یا زمانی که از خانه بیرون می روید، عینک آفتابی بزنید.

50 بار پلک بزنید
50 بار پلک بزنید

برای مرطوب نگه داشتن چشم، مرتب چشمک بزنید.

یکی از راه های رفع و درمان حساسیت چشم چشمک زدن مداوم است. چشمک زدن باعث پخش شدن اشک روی سطح چشم شده تا آن را مرطوب نگه دارد. اگر چشمان شما مرتب خشک یا تحریک می شوند، سعی کنید آگاهانه و هر از چندگاهی در روز پلک بزنید تا چشم ها احساس بهتری داشته باشند. بهتر است در روز 5 بار و به مدت 1 دقیقه (به تعداد 50 بار) چشمک بزنید. در حالی که این حرکت را انجام می دهید، به جهت های مختلف نگاه کنید.

به چشم ها استراحت دهید
به چشم ها استراحت دهید

در روز به چشمان خود استراحت دهید.

حداقل هر 10 ساعت پس از نگاه کردن به صفحه نمایش رایانه یا تلفن همراه، 10 دقیقه به چشمان خود استراحت دهید. علاوه بر این مطمئن شوید که صفحه نمایش 20 تا 24 اینچ از صورت شما فاصله دارد. تنظیمات صفحه را طوری تنظیم کنید که میزان روشنایی آن با فضای کار یکسان باشد و نوع آن به اندازه ای باشد که به راحتی صفحه خوانده شود.

اگر نمی توانید کل روز به صفحه نمایش نگاه کنید، عینک مخصوص کامپیوتر را امتحان کنید. این عینک ها می توانند جلوی نور آبی مضر را بگیرند.

دوری از مواد حساسیت زا
دوری از مواد حساسیت زا

از مواد حساسیت زا دوری کنید.

اگر به آب و هوای خاصی حساسیت دارید، بهتر است روزهایی که شرایط هوا مناسب نیست در خانه بمانید. اگر بیرون هوا گرم است، در خانه و جلوی کولر گازی باشید تا هوا فیلتر شود. همچنین از حضور در مکان های آلوده، دارای دود، شوره حیوانات و مکان های دارای گرده درخت خودداری کنید. اگر هر روز دچار حساسیت چشم و آلرژی هستید، بهتر است برای محافظت از چشمان خود از عینک آفتابی استفاده کنید.

در هنگام شنا کردن نیز از عینک شنا استفاده کرده تا از ورود کلر به داخل چشم ها خودداری شود. مراقب باشید، ورود بیش از حد آب به چشم در هنگام دوش گرفتن نیز می تواند باعث ایجاد حساسیت چشم شود.

وجود گرد و غبار، روغن ها و محصولات مراقبت از پوست و مو بر روی ملحفه و روبالشتی نیز می تواند باعث ایجاد حساسیت و تحریک چشم شود. برای محافظت از چشمان خود، ماهی یک بار روبالشتی و ملحفه ها را بشویید. اگر حساسیت چشم و پوست دارید، از مواد شوینده لباس بدون رنگ و بو استفاده کنید.

استفاده از رطوبت ساز
استفاده از رطوبت ساز

از یک رطوبت ساز در اتاق خود استفاده کنید.

هوای خشک می تواند باعث تحریک بیشتر چشم ها شود. وجود یک مرطوب کننده درون اتاق می تواند رطوبت بیشتری وارد هوا کرده و اشک های طبیعی بدن با سرعت کمتری تبخیر شوند و چشم رطوبت خود را حفظ کند. وجود کولر و بخاری می تواند رطوبت هوا را از بین ببرد. با استفاده از یک رطوبت ساز، رطوبت را مجددا به محیط بازگردانید.

برای مطبوع شدن هوا، از خوشبوکننده هایی مانند اسطوخودوس، بابونه، روغن اکالیپتوس، پونه و نعناع درون رطوبت ساز استفاده کنید.

هرگز برای درمان حساسیت چشم به چشم های خود فشار وارد نکنید. وجود آرایش چشم در هنگام خواب نیز یکی از عوامل حساسیت زاست، حتما قبل از خواب صورت خود را با پاک کننده ملایم آرایش پاک نمایید. به جای ریمل بهتر است از یک محصول ملایم مانند روغن نارگیل، روغن کرچک یا جوجوبا استفاده نمایید. فراموش نکنید که چشم های شما، زیبایی صورت شما هستند.

برای آگاهی از مطالب بیشتر در ارتباط با سلامت چشم، پیشنهاد می کنیم مقاله های آن را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *