چگونه به آسانی و در خانه درد گوش را درمان کنیم؟

چگونه به آسانی و در خانه درد گوش را درمان کنیم؟

درد گوش اغلب ممکن است به علت عفونت گوش و به صورت خفیف تا شدید اتفاق بیفتد. اکثر عفونت های گوش در طی یک تا دو هفته خود به خود برطرف می شوند. بنابراین بهتر است در این مدت صبر کرده و در صورتی که بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید. در طی دو هفته، بهتر است با راهکارهایی خانگی که در ادامه به آن ها پرداخته ایم، به طور طبیعی به بهبود آن ها کمک کنید. درمان گوش درد توسط پزشک معمولا نیازمند معاینه اولیه توسط اتوسکوپ و سپس تجویز روش های درمانی مناسب است.

درمان های خانگی گوش درد

کمپرس گرم
کمپرس گرم

از کمپرس گرم استفاده کنید.

استفاده از کمپرس گرم، یکی از ساده ترین راه ها برای تسکین درد و درمان خانگی گوش درد است. برای این کار، یک دستمال تمیز پنبه ای را زیر آب گرم گرفته تا مرطوب شود. سپس آب اضافی را گرفته و پارچه گرم و مرطوب را روی گوش قرار دهید. تا زمانی که دستمال گرما دارد، آن را روی گوش نگه دارید.

درمان خانگی گوش درد
درمان های گیاهی

از داروهای گیاهی گوش درد استفاده کنید.

برای درمان درد گوش می توانید از داروهای گیاهی استفاده کنید. به عنوان مثال روش های زیر ممکن است به شما کمک کند:

 • از روغن زیتون استفاده کنید: روغن زیتون می تواند به تسکین درد و درمان عفونت گوش کمک کند. سعی کنید با استفاده از قطره چکان، چند قطره از روغن زیتون را درون گوش خود بچکانید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. اگر قطره چکان ندارید، کمی پنبه را به روغن زیتون آغشته کرده و با فشار دادن، روغن اضافه آن را خارج کرده و پنبه را درون گوش قرار دهید.
 • سیر به درمان عفونت گوش شما کمک خواهد کرد: سیر خاصیت ضدقارچی دارد. چند حبه سیر را خرد کرده و بگذارید حدود 15 دقیقه درون یک قاشق غذاخوری روغن زیتون بماند، سپس آن را صاف کرده و روغن را درون گوش قرار دهید.
 • از زنجبیل استفاده کنید: زنجبیل خاصیت تسکین دهنده دارد. حدود یک قاشق چای خوری زنجبیل تازه را خرد کرده و اجازه دهید حدود 15 دقیقه در روغن زیتون بماند. روغن را صاف کرده و با پنبه به داخل گوش بمالید.
 • کمپرس پیاز به شما کمک خواهد کرد: استفاده از کمپرس پیاز یک درمان خانگی گوش درد است و به تسکین درد گوش ناشی از عفونت کمک خواهد کرد. نیمی از پیاز را خرد کرده و سپس آن را درون روغن زیتون تفت دهید تا نرم شود. آن را از روی حرارت برداشته و بگذارید در دمای اتاق خنک شود. پس از خنک شدن، پیاز را در پارچه پنبه ای بپیچید. کمپرس پیاز شما آماده است. آن را برای 10 تا 15 دقیقه روی گوش قرار داده و اجازه دهید آب پیاز به گوش شما وارد شود.
 • از عسل استفاده کنید: عسل می تواند به درمان گوش درد کمک کند. چند قطره عسل را با قطره چکان و چندین بار در روز درون گوش های خود بچکانید.

اگر این روش ها افاقه نکرد، می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید.

قطره گوش
قطره گوش

استفاده از قطره گوش

در صورتی که گوش شما دچار عفونت است، می توانید برای درمان گوش درد از قطره گوش استفاده کنید. ولی بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. قطره گوش برای افرادی که دارای لوله گوش هستند توصیه نمی شود.

مطالعه بیشتر: چطور به راحتی از عفونت گوش در بزرگسالان پیشگیری کنیم؟

درمان درد گوش
درمان پزشکی مناسب

درمان های پزشکی مناسب برای گوش درد

در برخی موارد علائم جدی است و باید به پزشک مراجعه نمایید، برخی از این علائم شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن شنوایی
 • درد شدید
 • سرگیجه
 • گرفتگی گوش همراه با تب
 • قرمزی، تورم یا درد در اطراف گوش
 • از دست دادن توانایی تکان دادن عضلات اطراف گوش

در این گونه مواقع پزشک پس از معاینه، درمان مناسب را ارائه می دهد. گاهی پزشکان برای عفونت گوش آنتی بیوتیک تجویز کرده که یک راه ساده برای درمان گوش درد و عفونت گوش است. اگر عفونت و درد گوش بیش از 4 تا 6 ماه ادامه یافت، احتمالا پزشک توصیه می کند از لوله های گوش استفاده کنید. لوله های گوش در طی یک عمل جراحی سرپایی کاشته می شوند و بعضی از آن ها پس از 6 ماه تا 1 سال، خود به خود از گوش خارج می شوند. بعضی از انواع آن ها نیز، برای خارج کردن نیاز به عمل جراحی دارند.

شاید این مطلب هم دوست داشته باشید: چطور با روش های خانگی احتقان گوش را درمان کنیم؟

درمان گوش درد
درمان خانگی گوش درد

از روش های درمان نامناسب خودداری کنید.

پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به استفاده از درمان خانگی گوش درد به پزشک مراجعه کنید. حتی داروهای گیاهی مانند روغن زیتون و سیر نیز ممکن است به مجرای گوش شما آسیب برساند. برخی از خطرات احتمالی شامل آسیب دائمی به شنوایی، پارگی غشا داخلی گوش، احتمال تغییر میکروبیوم موضعی و ایجاد التهاب اضافی در گوش است. برخی از درمان های طبیعی برای درمان گوش مناسب هستند اما هر نوع مکمل دارویی نیاز به بررسی و تجویز پزشک دارد. به خاطر داشته باشید که نباید از روغن های گوش در موارد پارگی لاله گوش استفاده کنید. روغن ها همچنین می توانند معاینه گوش شما را برای پزشک دشوارتر کنند. برخی از درمان های خانگی گوش درد نیز در نهایت ممکن است باعث تحریک کانال و در نتیجه درد و ناراحتی بیشتر شوند، به همین دلیل حتما، ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *