چگونه بعد از کشیدن دندان، به راحتی غذا بخوریم؟

چگونه بعد از کشیدن دندان، به راحتی غذا بخوریم؟

با کشیدن دندان باید آمادگی زخمی در دهان به مدت یک هفته را داشته باشید. در طول مدتی که زخم در دهان است، خوردن مواد غذایی سخت بوده و بهتر است به دنبال غذاهایی باشید که خوردن آن ها برای شما راحت تر است. راحتی به این معناست که با جویدن کمتر، مواد مغذی بدن را تامین کنید. در ادامه در مورد این که چه نوع غذاهایی برای بهبودی لثه های شما بعد از کشیدن دندان مناسب است، توضیح خواهیم داد.

بعد از کشیدن دندان چطور غذا بخورید؟

حداقل 1 ساعت بعد از کشیدن دندان صبر کرده و سپس گاز را برداشته و غذا بخورید. طبیعی است که 24 ساعت بعد از کشیدن دندان خونریزی داشته باشید. دندانپزشک شما بعد از کشیدن دندان، گاز را در محل استخراج قرار داده و توصیه های لازم را می کند. اگر دندان مجددا شروع به خونریزی کرد، یک تکه گاز اضافه روی آن قرار دهید. اگر می خواهید از داروهای مسکن استفاده کنید، بهتر است معده تان خالی نباشد تا دچار تهوع نشوید.

تا زمانی که جای دندان کشیده شده بهبود نیافته است، از طرف دیگر دهان غذا را بجوید. اگر به طور اتفاقی مواد غذایی وارد محل استخراج دندان شد، آن را به آرامی با آب نمک خارج کنید. در طول این مدت از نی برای نوشیدن استفاده نکنید. نی باعث ایجاد فشار و خونریزی لثه شده و روند بهبودی را کندتر می کند.

 

روزهای اول فقط مایعات بخورید
روزهای اول فقط مایعات بخورید

برای بهبودی در روز اول مایعات بیشتر مصرف کنید.

در چند روز اول ممکن است دچار تورم، درد فک و غذا خوردن سخت باشد. برای دریافت مواد مغذی با کمترین مقدار جویدن و بدون درد، بهتر است یک رژیم غذایی مایع داشته باشید. چند روز قبل از کشیدن دندان، آب میوه و سبزیجات را گرفته و تا 48 ساعت اول بعد از کشیدن دندان آن را میل کنید.

غذاهای نرم بیشتر بخورید
غذاهای نرم بیشتر بخورید

3 تا 4 روز اول، غذاهای جامد و نرم بخورید.

برای 1 تا 3 روز اول بعد از کشیدن دندان غذاهای مایع بخورید. هنگام که تورم و درد فک کاهش یافت، می توانید غذاهای جامد مانند ماهی و سبزیجات که به خوبی پخته شده است را میل کنید. فقط حتما این مواد را به قطعات کوچک تقسیم کنید تا خوردن آن ها راحت تر شود.

تا ده روز بعد از کشیدن دندان، ممکن است دهان و فک شما متورم باشد. در طول این مدت بگذارید مواد غذایی کمی روی زبان شما بماند تا بزاق شما آن را نرم کند.

اگر می خوانید در مورد مراقبت از زخم ها پس از جراحی دندان بدانید، بخوانید!

 

انتخاب غذاهای نرم و مایعات بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان بیشتر نوشیدنی بخورید
بعد از کشیدن دندان بیشتر نوشیدنی بخورید

اسموتی سالم یا نوشیدنی های سالم بخورید.

برای درست کردن اسموتی به میزان کافی آب یا شیر اضافه کنید تا خوردن آن راحت تر باشد. می توانید مقداری پودر کاکائو، موز یا انواع توت ها را داخل مخلوط کن ریخته و با شیر مخلوط کنید و آن را بنوشید. از اضافه کردن دانه ها مانند تخم کتان یا گردو و بادام به اسموتی خودداری کرده زیرا ممکن است باعث خراشیده شدن لثه شوند.

 

بعد از کشیدن دندان
سوپ نرم بیشتر بخورید

سوپ نرم و بدون هرگونه مواد جویدنی میل کنید.

سوپ می تواند حاوی رشته، سبزیجات و مرغ و سایر مواد غذایی باشید. ولی بهتر است قبل از مصرف آن را از صافی رد کنید تا مواد قابل جویدن جدا شوند. همچنین می توانید سبزیجات خوب پخته شده را له کرده و با غذای خود میل نمایید. آب گوشت نیز در طول این مدت برای شما مفید است. توجه داشته باشید که سوپ یا آب گوشت خیلی داغ نیست، زیرا گرمای بیش از حد ممکن است زخم را تحریک کند.

می توانید در سوپ خود از غلات و فیبر کامل مانند جو استفاده کنید. فیبر سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و روند بهبودی شما را سرعت می بخشد.

 

تخم مرغ پخته شده بخورید.
تخم مرغ پخته شده بخورید.

1 تا 3 روز بعد از کشیدن دندان، تخم مرغ بخورید.

برای درست کردن تخم مرغ، آن را به خوبی زده و روی حرارت قرار دهید. هنگامی که پخته شد آن را از روی حرارت برداشته و بگذارید کمی خنک شود. همچنین می توانید تخم مرغ نرم و آبپز نیز درست کنید.

 

بعد از کشیدن دندان مواد پروتئین بخورید
بعد از کشیدن دندان مواد پروتئین بخورید

پروتئین بیشتر بخورید.

پروتئین خود را از ماهی های نرم سفید، لوبیا سفید تازه و حبوبات دریافت کنید. لوبیا منبع عالی از پروتیئن و فیبر است. لوبیا را از قبل به خوبی پخته و برای 3 روز بعد از کشیدن دندان نگه دارید. اگر ماهی می‌خورید، انواع نرم و سفید آن را انتخاب کنید. ماهی قزل آلا گزینه خوبی است. می توانید از ادویه و گیاهانی مانند زیره، پودر پیاز، پودر سیر و آویشن برای طعم دار کردن این مواد استفاده کنید.

 

لبنیات و پنیر نرم مصرف کنید
لبنیات و پنیر نرم مصرف کنید

لبنیات و پنیر نرم را به عنوان میان وعده مصرف کنید.

پنیر خامه ای، خامه و کره حاوی پروتئین و چربی سالم هستند که به بهبود زخم کمک می کنند. از خوردن برش های بزرگ از پنیرهایی مانند گودا، پارمسان، چدار و … خودداری کرده زیرا نیاز به جویدن دارند. اگر می خواهید این پنیرها را بخورید، ابتدا آن ها را رنده یا خرد کرده و سپس میل نمایید.

 

سیب زمنی پخته بخورید
سیب زمنی پخته بخورید

سیب زمینی پخته بخورید.

ابتدا پوست سیب زمینی را گرفته و بگذارید به خوبی بپزد. می توانید پروتیئن ها و سبزیجات جامد در روز سوم بعد از کشیدن دندان به سیب زمینی اضافه کرده و آن را به خوبی پخته و تفت دهید تا نیازی به جویدن نداشته باشند. می توانید هنگام میل سیب زمینی مقداری شیر به آن اضافه کرده و پس از نرم شدن آن را میل کنید.

بخوانید! جلوگیری خانگی از خونریزی دندان کنده شده

 

از خوردن غذاهای سخت و جویدنی خودداری کنید.

 

بعد از کشیدن دندان از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید
بعد از کشیدن دندان از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید

بعد از کشیدن دندان، حداقل تا 4 روز از خوردن نان خودداری کنید. زیرا نان به جویدن زیادی احتیاج داشته، بنابراین صبر کنید تا لثه هایتان به اندازه کافی قوی شوند. پس از گذشت 1 هفته می توانید نان های نرم مانند نان شیرمال را امتحان کنید.

برای خوردن برنج نیز حداقل 7 روز صبر کرده زیرا ممکن است برنج داخل ناحیه خالی از دندان شده و باعث ناراحتی شما شوند. اگر داخل سوپ از برنج استفاده کردید، قبل از مصرف آن را از صافی رد کنید. از مصرف ماکارونی های جویدنی تا زمانی که زخم بهبود نیافته خودداری کنید.

پاپ کرون، چیپس، دانه ها و آجیل نیز برای خوردن بسیار تیز و سخت هستند. برای هفته اول از مصرف این مواد پرهیز کرده و بیشتر غذاهای نرم مانند ماست، سیب زمینی و پنیر میل کنید. همچنین از بسیاری از چاشنی ها مانند انواع فلفل ها و ادویه هایی مانند فلفل کاین که باعث تحریک زخم می شوند در یک هفته اول بعد از کشیدن دندان خودداری کنید. در عوض از نمک و کیاهان خفیف تری مانند رزماری استفاده کنید. می توانید گیاه یا پودر رزماری را در محل استخراج دندان قرار داده تا روند بهبودی را تسریع بخشد.

برای مطالعه بیشتر بخوانید: چطور به راحتی در هزینه های دندانپزشکی صرفه جویی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *