چگونه با گیاهان دارویی سلامت ریه را تضمین کنیم؟

چگونه با گیاهان دارویی سلامت ریه را تضمین کنیم؟

اگر ریه های شما مشکل دارد، احتمالا به دنبال درمان های پزشکی و بهبود بیماری ریه هستید. اگر مشکل ریه ها به دلیل کشیدن سیگار است، باید سیگار را سریعا ترک کنید. با گذشت زمان و با خوردن غذاهایی که حاوی آنتی اکسیدان هستند، ورزش و ایجاد تغییر در شیوه زندگی می توانید سلامت ریه های خود را بهبود بخشید. همچنین با استفاده از گیاهان دارویی و مکمل ها به طور طبیعی سلامت ریه ها را تضمین کنید. در ادامه در مورد این روش ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

استفاده از رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی

سبزیجات بیشتر بخورید
سبزیجات بیشتر بخورید

برای محافظت از ریه ها، غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان بخورید.

مصرف آنتی اکسیدان، از نظر علمی به بهبود و حفظ ریه ها کمک می کند. این غذاها علاوه برا بهبود سلامت کلی شما، بعد از ترک سیگار به بهبود بیماری ریه ها کمک می کند. برای دریافت آنتی اکسیدان مواد غذایی زیر را بیشتر بخورید:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • لوبیا
 • آجیل و خشکبار
 • روغن زیتون
 • ماهی چرب

از خوردن غذاهایی که دارای چربی های اشباع یا ترانس هستند، خودداری کنید زیرا این مواد از نظر سلامتی مناسب نیستند.

 

ورزش هوازی انجام دهید
ورزش هوازی انجام دهید

حداقل 5 دقیقه در روز، به مدت 5 روز در هفته، ورزش هوازی انجام دهید.

ورزش های هوازی، وضعیت ریه های شما را بهبود بخشیده و به بهبود عملکرد تنفس شما کمک می کند. یک تمرین که از آن لذت می برید انتخاب کرده تا بتوانید 5 روز در هفته آن را انجام دهید. سعی کنید بیش از 150 دقیقه در هفته تمرین های هوازی فعال نداشته باشید. ورزش های هوازی مناسب شامل موارد زیر هستند:

 • پیاده روی سریع
 • دوچرخه سواری
 • ایروبیک
 • شرکت در کلاس های بدنسازی
 • استفاده از تردمیل در خانه

توجه کنید که اضافه وزن پس از ترک سیگار، یک نگرانی رایج است. اما ورزش های هوازی کمک می کنند به راحتی وزن خود را مدیریت کنید.

یک تمرین راحت برای افزایش ظرفیت ریه خود انجام دهید، به این صورت که با بینی خود تا 5 شماره نفس بکشید، سپس تا 5 شماره نفس خود را نگه دارید و در نهایت با بینی خود هوا را خارج کنید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید.

 

بیماری ریه
تمرینات تنفس شکمی

با تنفس شکمی، نفس عمیق بکشید.

یک دست را روی شکم خود قرار دهید و یک دست را روی سینه خود قرار دهید. از طریق بینی خود نفس عمیق بکشید و هوا را به شکم وارد کنید. مطمئن شوید که معده زیر دست شما بالا می رود اما سینه اینطور نیست. سپس با دهان و بازدم هوا را خارج کنید. 1 تا 2 دقیقه این کار را تکرار کنید. انجام روزانه این ورزش باعث بهبود تنفس می شود.

 

سیگار را ترک کنید
سیگار را ترک کنید

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید.

اگر مشکل ریه دارید، استعمال سیگار بد است. سعی کنید راهی برای ترک سیگار پیدا کنید. توتون و تنباکو برای گلو بسیار مضر است و عملکرد های ریه را بدتر می کند.

 

بیماری ریه
مایعات کافی بنوشید

هر روز به میزان کافی مایعات بنوشید.

آبرسانی به بدن کمک کرده تا ریه های شما به درستی کار کنند. همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید تا در طول روز آب بنوشید. علاوه بر این غذاهایی مانند سوپ، میوه و سبزیجات که حاوی میزان بیشتری آب هستند، بیشتر مصرف کنید. این مواد به شما کمک کرده تا بدن خود را هیدارته نگه دارید. در واقع تمام مایعات سالم برای آبرسانی به بدن مناسب هستند.

 

اگر هوا آلوده ست در خانه بمانید
اگر هوا آلوده ست در خانه بمانید

در روزهایی که هوا آلوده است، در خانه بمانید.

کیفیت هوا در فضای آزاد تاثیر زیادی بر سلامت ریه دارد. متاسفانه نمی توانید هوای آلوده را کنترل کنید، پس بهتر است برای محافظت از خود در روزهایی که کیفیت هوا نامناسب است، در خانه بمانید و کمتر وارد هوای آزاد شوید.

داخل خانه نیز از آلاینده های هوا که برای ریه شما مضر هستند، استفاده نکنید. برای بهبود کیفیت هوای داخل منزل فعالیت های زیر را انجام دهید:

 • از تمیز کننده های طبیعی استفاده کنید.
 • محصولات مراقبت شخصی بدون عطب استفاده کنید.
 • از اسپری ها کمتر استفاده کنید.
 • از خوشبو کننده های هوا که حاوی مواد شیمایی هستند استفاده نکنید.

برای مطالعه بیشتر: چطور با داروهای گیاهی از شر گرفتگی بینی خلاص شویم؟

 

التیام ریه ها با گیاهان دارویی

بیماری ریه
چای سبز بنوشید

برای سلامت ریه ها روزانه چای سبز بنوشید.

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان هایی ست که از ریه های سالم محافظت می کند. حتی پس از ترک سیگار چای سبز به بهبود سلامت ریه ها کمک کرده و از سرطان ریه پیشگیری می کند. برای نتیجه بهتر، حداقل 3 لیوان در روز چای سبز بنوشید.

 

سیر بخورید
سیر بخورید

برای محافظت و پیشگیری از بیماری ریه سیر بخورید.

سیر خام حاوی خواصی است که از ریه ها در برابر بیماری ریه از جمله سرطان محافظت می کند. سیر را خرد کرده و به غذا اضافه کنید تا هضم غذا راحت تر شود. می توانید سیر را خام نیز بخورید یا از آب سیر استفاده نمایید. اگر سیر خام در دسترس نیست، می توانید از پودر سیر در غذاهای خود استفاده کنید.

 

چای زنجبیل بنوشید
چای زنجبیل بنوشید

چای زنجبیل باعث افزایش جریان خون به ریه ها می شود.

می توانید چای زنجبیل بنوشید یا زنجبیل تازه را خرد کنید و به چای یا آب جوش اضافه کنید. بگذارید 3 دقیقه در آب بماند و پس از خنک شدن میل نمایید. اگر از زنجبیل تازه استفاده می کنید، بهتر است هنگام مصرف چای که درست کردید را از صافی رد کرده تا حس بهتری داشته باشد. اگر طعم آن را دوست ندارید مقداری عسل به آن اضافه کنید.

 

مصرف روغن پونه کوهی و بادام تلخ
مصرف روغن پونه کوهی و بادام تلخ

از روغن پونه کوهی به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی و آنتی هیستامین استفاده کنید.

مخلوطی به صورت نصف از روغن پونه کوهی و نصف از روغن بادام درست کنید. 1 الی 2 قطره از مخلوط را به مدت 3 الی 5 دقیقه زیر زبان خود نگه دارید. سپس روغن را از دهانتان با آب بشویید. اگر مشکل ریه دارید این کار را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید.

اگر طعم روغن را دوست ندارید از کپسول های روغن اورانگو استفاده کنید. برای مصرف این داروها حتما با پزشک مشورت کنید.

 

مصرف مکمل اکالیپتوس
مصرف مکمل اکالیپتوس

از اکالیپتوس به عنوان یک ماده منعکس کننده استفاده کنید.

اکالیپتوس حاوی ماده شیمیایی به نام اکالیپتول است که باعث به سیستم تنفسی کمک می کند. استفاده از مکمل های اکالیپتوس باعث شکسته شدن مخاط می شود. همچنین می توانید هنگام دوش گرفتن مقداری روغن اکالیپتوس به بدن خود بمالید، تا مجاری تنفسی‌تان نرم شده و مخاط نازک شود. سایر محصولات اکالیپتوس مانند کرم، چای و صابون نیز برای ریه ها مفید هستند.

 

بیماری ریه
استفاده از روغن نعناع

دستگاه تنفسی خود را با روغن نعناع آرام کنید.

روغن نعناع باعث باعث ایجاد حس بهتر در مجاری تنفسی شده و به گلو درد کمک می کند. برای استفاده از آن 2 تا 3 قطره روغن نعناع را در هنگام حمام کردن استفاده کنید. سپس نفس عمیق بکشید تا نعناع را استنشاق کنید.

همچنین می توانید چای نعناع دم کرده و هنگام نوشیدن چای، رایحه نعناع را استنشاق کنید.

 

چای رزماری بنوشید
چای رزماری بنوشید

برای محافظت از ریه ها چای رزماری بنوشید.

رزماری داراری مواد مغذی است که از ریه ها محافظت می کند. رزماری همچنین دارای مواد مغذی است که به بهبود مشکلات و بیماری ریه کمک می کند. رزماری را از عطاری اینترنتی عطارین تهیه و آن را داخل آب جوش ریخته و دم کنید. بگذارید به مدت 3 دقیقه دم بکشد.

همچنین می توانید از مکمل رزماری برای محافظت از ریه ها استفاده کنید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

تشخیص بیماری ریه توسط پزشک
تشخیص بیماری ریه توسط پزشک

حتما قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی یا مکمل با پزشک مشورت کنید. در حالی که درمان های گیاهی به طور کلی بی خطر هستند، اما برای همه مناسب نیستند. ممکن است این داروها با داروهایی که مصرف می کنید، تداخل داشته باشند و وضعیت شما را بدتر کنند. قبل از استفاده از هر روش درمان طبیعی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمون شوید این داروهای گیاهی برای شما بی خطر هستند.

 • اگر بیماری ریه دارید توصیه پزشک را دنبال کنید.

در صورت وجود بیماری برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید و طبق توصیه های پزشک عمل کنید. درمانی که پزشک تجویز کرده است را متوقف نکنید. در حالی که ممکن است بتوانید با تغییر رژیم غذایی، سبک زندگی و داروهای گیاهی مشکلات ریوی را بهبود بخشید ولی بعضی شرایط نیاز به درمان های پزشکی دارد.

 • در برابر آنفولانزا، ذات الریه و ویروس کرونا واکسینه شوید.

عفونت های تنفسی می توانند منجر به عوارض ریه شوند و شما را در برابر بسیاری از ویروس ها از جمله ویروس کرونا که این روزها بسیار فراگیر شده است ضعیف تر کنند. برای واکسن سالانه آنفولانزا به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این اگر سابقه بیماری بد تنفسی دارید با پزشک در مورد سایر روش های درمانی صحبت کنید.

این واکسن ها از ابتلا به بسیاری بیماری ها از جمله آنفولانزا و ذات الریه جلوگیری می کند. اگر بیمار شوید و واکسینه باشید، احتمالا بیماری خفیف تری را تجربه می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *