چگونه با کاهش آمونیاک مشکلات گوارشی را رفع کنیم؟

چگونه با کاهش آمونیاک مشکلات گوارشی را رفع کنیم؟

آمونیاک محصولی جانبی در بدن است که به هضم طبیعی کمک کرده و توسط کبد از بدن خارج می شود. بالا بودن سطح آمونیاک معمولا به دلیل نقص در عملکرد کبد رخ می دهد. روش هایی برای کاهش آمونیاک و بهبود عملکرد و سلامت کبد وجود دارد که شامل مصرف دارو، مکمل های رژیم غذایی و تغییر مصرف مواد غذایی است. شما می توانید با ترکیبی از این روش های سطح آمونیاک بدن را کاهش داده و مشکلات گوارشی را برطرف کنید. در ادامه به توضیح این روش ها پرداخته ایم:

کاهش آمونیاک با دارو

قبل از هر چیز باید با پزشک مشورت کنید. این مشکل معمولا با مشکلات سلامتی دیگری نیز همراه است، بنابراین کنترل سطح آمونیاک بخشی از یک برنامه درمانی کامل خواهد بود. سطح بالای آمونیاک علامت شایع بیماری پیشرفته کبدی است که به سیروز، سندرم ری و موارد شدید هپاتیت معروف است. اگر هریک از این بیماری ها را دارید، احتمالا باید روی کاهش آمونیاک بدن خود کار کنید.

قبل از مصرف هرگونه مواد دارویی، پزشک آزمایش های بررسی میزان آمونیاک خون را تجویز می کند. بنابراین نمونه خون لازم است. سطح نرمال آمونیاک تز 15 تا 45 میکروگرم در دسی لیتر است. سطح آمونیاک معمولا پس از ورزش به ویژه ورزش های سنگین و طولانی مدت مانند دویدن های طولانی به طور موقت افزایش می یابد. به همین دلیل از ورزش های سنگین و همچنین سیگار کشیدن قبل از آزمایش خون برای بررسی میزان آمونیاک خودداری کنید.

لاکتولوز مصرف کنید.

لاکتولوز دارویی برای یبوست است و برای درمان سطح بالای آمونیاک در خون استفاده می شود. لاکتولوز با حذف آمونیاک از خون و انتقال آن به روده بزرگ کار می کند. هنگامی که آمونیاک به روده بزرگ می رود، از بدن خارج می شود. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد زمان و مقدار دوز برای مصرف این دارو و کاهش آمونیاک بدن دنبال کنید. به طور معمولا 2 تا 3 قاشق غذاخوری لاکتولوز 3 تا 4 بار در روز مصرف می شود.

این دارو خوراکی است، با این حال اگر مقادیر زیادی از آمونیاک داشته باشید، باید در بیمارستان بستری شده و با یک لوله به طور مستقیم در سیستم گوارش تجویز شود. لاکتولوز تنها دارویی است که برای کاهش سطح آمونیاک در بدن استفاده می شود.

برای سلامت کبد آب بنوشید
برای سلامت کبد آب بنوشید

عوارض جانبی مصرف لاکتولوز

این دارو درحالی که باعث کاهش آمونیاک در خون می شود، اما ممکن است عوارض جانبی مانند اسهال، تولید گاز و ایجاد حالت تهوع داشته باشد. این دارو برای درمان یبوست ساخته شده، بنابراین آب را از بدن به مدفوع می کشد و باعث شل شدن مدفوق و سایر مشکلات گوارشی می شود.

برای کاهش عوارض جانبی این دارو، حتما با پزشک مشورت کنید. به طور منظم آب بنوشید و برای جلوگیری از کمبود آب بدن، مایعات بیشتری مصرف نمایید. اگر عوارض جانبی شدید است و روی کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته، به پزشک توضیح داده تا دوز جدیدی از دارو را تنظیم نماید.

شاید این مطلب هم دوست داشته باشید: چطور افزایش مخاط روده، به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند؟

کاهش سطح آمونیاک با رژیم غذایی

کبد وظایف مهمی بر عهده دارد و اگر سلامت آن حفظ نشود، احتمال ابتلا به بیماری های خطرناکی وجود دارد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و تامین آب مورد نیاز بدن، مهم ترین کاریست که برای سلامت بدن می توانید انجام دهید. در ادامه به چند مورد از موارد کاهش آمونیاک و حفظ سلامت کبد اشاره کرده ایم.

مشکلات هضم
مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها را به رژیم خود اضافه کنید.

پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که به شما در هضم غذا کمک کرده و از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کند. این باکتری ها می توانند به روده کمک کرده تا آمونیاک را به طور موثر هضم و از بین ببرد. برخی از غذاهای رایج که پروبیوتیک را به رژیم غذایی اضافه می کند شامل محصولات لبنی و غذاهای تخمیر شده است.

به عنوان مثال سعی کنید در روز یک وعده ماست بخورید. ماست سرشار از پروبیوتیک است و به رفع مشکلات گوارش و مشکلات هضم و همچنین سلامت کلی شما کمک می کند.

کاهش مصرف گوشت قرمز
کاهش مصرف گوشت قرمز

مصرف پروتیئن حیوانی را کاهش دهید.

پروتئین گوشت قرمز بیشتر از سایر پروتیئن های حیوانی است و باعث افزایش آمونیاک در خون می شود. اگر می دانید سطح آمونیاک بالایی دارید، بهتر است از انواع دیگر گوشت، مانند مرغ استفاده کنید.

مشکلات هضم
رفع مشکلات هضم با رژیم گیاه خواری

رژیم گیاه خواری دنبال کنید.

پروتیئن سبزیجات، مانند پروتیئن موجود در لوبیا، نسبت به پروتیئن های حیوانی با سرعت بیشتری هضم می شود. بنابراین بدن شما به زمان بیشتری برای دفع آمونیاک ایجاد شده در هنگام هضم نیاز دارد. با توجه به این نکته برای کاهش آمونیاک خون بهتر است بیشتر پروتئین ها گیاهی مصرف نمایید. استفاده از غذاهای گیاهی و همچنین فیبر، اسیدهای آمنه بیشتری برای بدن فراهم کرده و هر دو به تعادل سطح آمونیاک شما کمک می کند.

مطالعه بیشتر: چطور به طور طبیعی به هضم غذا کمک کنیم؟

گیاهان دارویی به کاهش آمونیاک بدن کمک می کند.

  • سیر: سیر دارای یک اثر محافظتی بر کلیه ها و اندام های دیگر بدن انسان است. سیر از خواص ادرارآور برخوردار است که به دفع آمونیاک از بدن کمک می کند.
  • زردچوبه: ماده فعال موجود در زردچوبه که به نام کورکومین شناخته می شود توانایی کاهش مولکول های التهابی و آنزیم های محرک بیماری مزمن کلیه را دارد.
  • زنجبیل: زنجبیل حاوی ترکیبی به نام جینجرول است که به واسطه توانایی خود در مهار گسترش باکتری ها شناخته شده است. جینجرول گزینه مناسب برای پشتیبانی از گوارش سالم است و التهاب و درد را در سراسر بدن کاهش می دهد.
  • قاصدک: ریشه قاصدک دارای خواص ادرار آور است و به پاکسازی کلیه ها و سلامت کبد کمک کند. ریشه قاصدک گزینه ای خوب برای پیشگیری از تحریک دستگاه ادراری است.
  • جعفری: این گیاه حاوی ترکیباتی به نام آپیول و میریستیسین است که ادرارآورهایی طبیعی محسوب می شوند. همچنین، مصرف جعفری خشک برای بهبود عفونت های دستگاه ادراری و سنگ های کلیه مفید است.

حتما قبل از مصرف هرگونه این گیاهان دارویی، با پزشک خود مشورت نمایید.

مکمل ها برای کاهش آمونیاک
کاهش آمونیاک

از مکمل ها برای کاهش آمونیاک استفاده کنید.

  • از مکمل روی استفاده کنید: روی به دفع میزان زیاد آمونیاک بدن کمک می کند. برای مصرف روی با پزشک خود مشورت کنید. کسانی که بیماری کبدی دارند تمایل دارند روی کمتری داشته باشند.
  • مصرف مولتی ویتامین: زمانی سطح آمونیاک بدن بالا باشد، به این معنی است که سیستم گوارش شما به درستی کار نمی کند. این می تواند به دلیل کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بدن باشد. برای رفع این مشکل با پزشک خود مشورت کرده تا در صورت لزوم مولتی ویتامین روزانه تجویز نماید.
  • گلوتامین مصرف کنید: مکمل های گلوتامین باعث کاهش سطح آمونیاک در ورزشکاران استقامتی می شود. با پزشک خود در مورد مصرف این مکمل صحبت کنید. گاهی اوقات مصرف گلوتامین در افراد مبتلا به نارسایی کبدی خطرناک است.

حتما قبل از مصرف هرگونه مکمل، در صورتی که مشکل یا بیماری خاصی دارید دارید با پزشک خود درمیان بگذارید.

برای مطالعه بیشتر: چگونه با تغذیه سالم به سلامت روده کمک کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *