چگونه با چند راه ساده، رویاهای بهتری در خواب تجربه کنیم؟

چگونه با چند راه ساده، رویاهای بهتری در خواب تجربه کنیم؟

خوب خوابیدن و آرامش در خواب شب برای سلامتی و بهزیستی بسیار مهم است. هر فرد ممکن است دچار مشکلات بی خوابی به خصوص اگر تحت فشارها باشد، شود. سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب تمام دغدغه های ذهنی را از خود دور کنید. اگر شب ها کابوس می بینید و خوابتان دچار اختلال است، بهتر است یک محیط آرامش بخش ایجاد کرده و از عوامل بیرونی که بر خواب تاثیر می گذارد، دوری کنید. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

تمرینات ریلکسین قبل از خواب
تمرینات ریلکسین قبل از خواب

با آرامش بخوابید.

بهتر است قبل از این که به رختخواب بروید، ذهن خود را از تمام مسائلی که شما را آزار می دهد، پاک کنید. این کار کمک کرده که سریع تر بخواب بروید و در طول شب آرام بخوابید. تکنیک های مختلفی وجود دارد که به شما در آرامش قبل از خواب کمک می کند، از جمله:

 • تمرینات کششی ملائم و یوگا
 • با شل کردن عضلات تنش را از خود دور کنید.
 • انجام تمرینات تنفسی کنترل شده
 • خواندن کتاب
 • دوش گرفتن

 

قبل از خواب شام نخورید
چند ساعت قبل از خواب شام نخورید

بلافاصله قبل از خوابیدن، شام نخورید.

سعی کنید از مواردی که مانع از خوابیدن شما می شود جلوگیری کنید. اگر قبل از خواب یک وعده سنگین غذایی بخورید، ممکن است باعث سنگین شدن هنگام خواب شود. سعی کنید حداقل سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب، شام بخورید.

 • یک میان وعده غنی از کربوهیدارت، مانند کیک ساده یا یک کاسه غلات، یک ساعت قبل از خواب به خواب بهتر کمک می کند.
 • خوابیدن با معده خالی و با گرسنگی، خوابیدن را سخت تر می کند.
 • خوردن بیش از حد نیز باعث ناراحتی در طول شب شده و از خواب راحت جلوگیری می کند.

 

قبل از خواب از نوشیدن مواد محرک خودداری کنید.

مواد محرک شامل الکل، کافئین یا نوشابه های انرژی زا است. خوردن این مواد باعث بی خوابی شده و ممکن است دچار کمبود آب بدن شوید. نوشیدن یک شیرینی گرم یا چای گیاهی به خواب بهتر کمک می کند. یک لیوان شیر گرم به تولید بیشتر مواد شیمیایی در مغز کمک کرده که باعث خواب بهتر می شوند.

 

آرامش در خواب
محیط خواب عاری از وسایل الکترونیکی باشد

از برنامه های تلویزیونی و وسایل الکترونیکی دوری کنید.

اگر قبل از خواب به تماشای برنامه های تلویزیونی بنشینید یا از یارانه و تلفن همراه خود استفاده کنید، خوابیدن با آرامش برای شما دشوارتر خواهد بود. مشاهده یک صفحه روشن ترشح ملاتونین را مختل کرده و رسیدن به آرامش در خواب  را دشوار می کند. کسانی که از تلفن همراه خود در رختخواب استفاده می کنند، معمولا در طول روز بیشتر دچار خستگی هستند.

 

انتخاب محیط مناسب برای خواب
انتخاب محیط مناسب برای خواب

یک محیط آرام برای خواب انتخاب کنید.

اگر به دنبال یک خواب راحت هستید و می خواهید از خواب آرام لذت ببرید، فضای اتاق خواب را تبدیل به یک محیط آرام کنید. به طور کلی بهتر است اتاق خواب تاریک، گرم و عاری از وسایل و تجهیزات الکترونیکی باشد. بهتر است یک مکان آرامش بخش و راحت ایجاد کرده که بیش از هرچیز بر خواب شما تاثیر می گذارد. اگر اتاق به اندازه کافی تاریک نیست، از ماسک چشم استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خوابیدن، مقاله چطور شب‌ها راحت تر بخوابیم ؟ را مطالعه فرمایید.

با این کارها رویاهای خوب هنگام خواب داشته باشید!

پخش موسیقی آرامش بخش
پخش موسیقی آرامش بخش

یک موسیقی آرامش بخش، پخش کنید.

صداهای آرامبخش یا یک موسیقی آرام کمک کرده تا بهتر به خواب بروید. برای مثال به صدای امواج، صدای طبیعت و یا موسقی که به آن علاقه دارید، گوش دهید. اگر متوجه شدید که موسیقی آرام کمک می کند که بهتر بخوابید، وسایل پخش کننده را طوری تنظیم کنید که پس از به خواب رفتن شما خاموش شوند.

 

تغییر در وضعیت خواب
تغییر در وضعیت خواب

وضعیت خواب خود را تغییر دهید.

تحقیقات نشان داده موقعیتی که در آن می خوابید در نحوه خوابیدن و نوع رویاهای شما تاثیر دارد. مهمترین چیز راحتی و آرامش در خواب است. سعی کنید از موقعیتی که در آن می خوابید احساس راحتی کنید. اگر هنگام خواب به خاطر موقعیت بد ممکن است از خواب بیدار شوید، سعی کنید وضعیت خواب خود را تغییر داده و بررسی کنید که این وضعیت به داشتن رویاهای بهتر و دوری از کابوس ها کمک می کند.

 • خوابیدن در سمت راست به راحت خوابیدن و داشتن رویاهای آرامش بخش کمک می کند.
 • طبق تحقیقات مشخص شده است که خوابیدن در سمت چپ باعث کابوس و خواب ناآرام می شود.
 • خوابیدن روی معده نیز مانع خواب آرام می شود.

استرس مانع آرامش در خواب می شود
استرس مانع آرامش در خواب می شود

به سایر موارد سلامتی خود دقت کنید.

بین افسردگی و کابوس ها معمولا رابطه وجود دارد. کابوس ها با نحوه احساستان نسبت به خود و زندگی تان ارتباط دارد. یکی از راه از بین بردن این کابوس ها این است که بیشتر در مورد زندگی خود فکر کرده و سعی کنید سلامت روحی و جسمی خود را بهبود بخشید.

 • نگرش منفی نسبت به خود باعث کابوس دیدن می شود.
 • سعی کنید مثبت تر فکر کنید، مخصوصا قبل از رفتن به رختخواب.
 • تکنیک های آرامش مانند مدیتیشن و نفس عمیق را امتحان کنید.

 

رفع عوامل آسیب زا در خواب
رفع عوامل آسیب زا در خواب

با عوامل آسیب زا هنگام خواب مقابله کنید.

کابوش ها اغلب منعکس کننده تجربیات استرس زا و ترسناک در زندگی است. ممکن است یک واقعه دشوار احساسی در خواب بارها تکرار شود. اگر یک کابوس تکراری دارید که مربوط به مساله ای است که تجربه کرده اید، بهتر است برای حل این مساله آسیب زا اقدام کرده و در صورت نیاز با یک درمانگر صحبت کنید.

همچنین می توانید برای پیشگیری از تکرار کابوس، مدتی را صرف نوشتن یک پایان جدید، مثبت یا خنثی برای این اتفاق کنید. هر شب قبل از رفتن به رختخواب، رویای خود را با یک پایان مثبت تصور و تجسم کنید.

 

مراجعه به پزشک
مراجعه به پزشک

اگر به آرامش خواب نرسیدید، به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات کابوس های بیش از حد باعث اختلال در زندگی روزمره شده، در این صورت بهتر است برای صحبت یا پزشک قرار ملاقات تنظیم کنید. مراجعه به درمانگر در موارد زیر ضروری است.

 • اگر شما یا فرزندانتان کابوس هایی دارید که اغلب پابرجاست.
 • کابوس ها مرتب باعث اختلال در زندگی یا ترس از خوابیدن می شود.
 • کابوس ها باعث بروز مشکلات رفتاری در روز می شوند.

مطالعه بیشتر: درمان بی خوابی بزرگسالان به کمک طب سنتی

 

درمان های گیاهی برای آرماش در خواب
درمان های گیاهی برای آرماش در خواب

با این داروهای گیاهی، یکی رویای آرام تجربه کنید.

گاهی دلیل بی خوابی از نظر طب سنتی به خشکی مغز مربوط است. وقتی مغز به اندازه کافی رطوبت ندارد باعث بی خوابی یا حتی کابوس های شبانه می شود. این گیاهان شما را بی هوش کرده و باعث می‌شود رویاهای بهتری را هنگام خواب تجربه کنید.

 • سنبل الطیب: این گیاه در درمان بی خوابی استفاده می شود. برای این منظور ریشه سنبل الطیب را به همراه 2 لیوان آب جوش دم کرده و پس از نیم ساعت آن را بنوشید. این دم نوش باعث خواب عمیق و راحت می شود.
 • بابونه: این گیاه برای افراد سوداوی و صراوی مناسب است. 5 گرم از گیاه بابونه را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 15 دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و بنوشید.
 • گل گاوزبان: این گیاه آرامش بخش به درمان بی خوابی کمک کرده و باعث خواب راحت می شود. افرادی که فشار خون بالا دارند از مصرف گل گاوزبان خودداری کنند. این دمنوش را با لیمو عمانی مصرف کنید.
 • گل بنفشه: برای درمان مشکلات خواب از گیاه گل بنفشه استفاده کنید. جوشانده این گیاه را درست کرده و به صورت و شقیقه بمالید. روغن گل بنفشه نیز در عطاری اینترنتی عطارین موجود است که می توانید آن را تهیه و مصرف نمایید.
 • بهارنارنج: این گیاه نیز دارای خاصیت خواب آور و آرامش بخش است. بهارنارنج به صورت دم نوش، شربت بهارنارنج و عرق بهار نارنج موجود است که می توانید آن ها را برای خواب بهتر مصرف نمایید.
 • زعفران: این گیاه نیز شادی بخش و خنده آور است. مصرف چای زعفران به خواب بهتر کمک می کند.
 • هل: این گیاه برای آرامش اعصاب و روان مناسب است. چای هل یک نوشیدنی آرامش بخش برای قبل از خواب است.

 

اگر مزاجتان گرم و است دچار بی خوابی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله درمان بی خوابی در مزاج های گرم به کمک طب سنتی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *