چگونه با چند راهکار ساده، مغز سالم داشته باشیم؟

چگونه با چند راهکار ساده، مغز سالم داشته باشیم؟

تناسب اندام فقط برای بدن نیست. داشتن یک مغز سالم نیز بسیار مهم است. آمادگی مغزی برای زنده نگه داشتن ذهن و جلوگیری یا مقابله با بیماری های شناختی مهم است. توانایی ارتقا رشد سالم مغز از طریق تناسب اندام، ورزش، تعامل اجتماعی و محافظت از خود امکان پذیر است. مهم نیست چه زمانی شروع به محافظت از مغز و رشد مغز سالم کرده اید، انجام اقدامات ساده می تواند به سلامت روان کمک کند.

برای داشتن یک مغز سالم، با فعالیت های زیر، خود را از نظر روحی به چالش بکشید.

مهارت جدید بیاموزید.

یادگیری یک مهارت جدید عملکرد مغز را بهبود می بخشد. مهارت های جدید نه تنها باعث بهبود حافظه شده بلکه به بخشی از مغز که از مسئول محافظت از حافظه است، کمک می کند. یادگیری مهارت های جدید به ویژه مهارت های پیچیده تر، مغز را درگیر کرده و قدرت مغز را نیز افزایش می دهد.

 

بازی فکری انجام دهید
بازی فکری انجام دهید

بازی های فکری انجام دهید.

بازی های مغزی مانند سودوکو و پازل برای تقویت و داشتن یک مغز سالم مناسب است. این فعالیت ها بر حافظه کوتاه مدت تاثیر گذاشته و از رسوب پروتئین که تاثیر منفی بر سلامت مغز دارند، جلوگیری می کند. سعی کنید تا حد ممکن ذهن خود را فعال نگه دارید. یک بازی فکری انتخاب کرده و از همان ابتدای جوانی شروع به بازی کنید. به طور کلی فعال بودن ذهن در جوانی نسبت به میان سالی سودمنتر است.

هرچه بازی پیچیده تر باشد، تاثیرش بر سلامت مغز بیشتر است.

 

موضوعات بیشتری حفظ کنید
موضوعات بیشتری حفظ کنید

شروع به حفظ کردن موضوعات کنید.

ابتدا با موضوعات کوتاه شروع کنید. سپس سعی کنید موضوعات پیچیده تر در مورد اطلاعات کشورها، اطلاعات بدن و…. را شروع به حفظ کردن کنید. حفظ مطالب به داشتن مغز سالم کمک می کند.

 

بیشتر مطالعه کنید
بیشتر مطالعه کنید

بیشتر مطالعه کنید.

خواندن مطالب، کتاب ها، مجلات، شعرها و … باعث درگیر شدن و تمرین مغز می شود. یادگیری مطالب جدید عملکرد مغز را بهبود بخشیده و فعالیت مغز را بالا می برد. معمولا افراد بدون حواس پرتی فقط 5 دقیقه روی خواندن تمرکز دارند. سعی کنید بیشتر مقالات و مطالب جذاب بخوانید. اگر نویسنده ای مورد علاقه شماست، سعی کنید کتاب های او را بیشتر بخوانید تا مغز سالم تری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه با چند تکنیک راحت، قدرت مغز را افزایش دهیم؟

 

با دوستان خود بیشتر رفت و آمد کنید
با دوستان خود بیشتر رفت و آمد کنید

در فعالیت های اجتماعی بیشتر شرکت کنید.

تحقیقات نشان داده افرادی که روابط نزدیک و حمایت عاطفی از سمت دوستان دارند، شانس بالاتری برای مبارزه با زوال عقل دارند. حتی ارتباطات اجتماعی کلی به سلامت مغز کمک می کنند. سعی کنید هر روز با دوستانتان در تماس باشید. برای اعضای خانواده خود نامه بنویسید. تعامل در رسانه های اجتماعی نیز به سلامت مغز کمک می کند.

سعی کنید به دنبال دوستان بیشتری باشید. ثابت شده است مشارکت در فعالیت های اجتماعی سلامت مغز را بهبود بخشیده به همین دلیل بهتر است به گروه های بیشتری پیوسته و دوستانی پیدا کنید تا مدت زمان بیشتری با آن ها وقت بگذرانید.

هنگام نهار با همکاران خود بنشینید. در یک کلاس جدید ثبت نام کنید. با افراد غریبه در مترو یا اتوبوس گپ بزنید. این فعالیت ها به داشتن مفز سالم کمک خواهد کرد.

 

با این فعالیت ها از صدمات مغزی پیشگیری کنید.

فعالیت بدنی روزانه
فعالیت بدنی روزانه

روزها بیشتر فعالیت بدنی کنید.

پیاده به مدت 45 دقیقه در روز باعث ایجاد فعالیت مغزی مثبت شده و این فعالیت مغزی با هجوم اکسیژن در طول تمرین به زنده ماندن نورون های مغز کمک می کند. همچنین ثابت شده است که اندازه واقعی مغز به ویژه لوب فرونتال با ورزش افزایش می یابند.

استفاده از وزنه در هنگام پیاده روی تاثیر مثبتی بر سلامت مغز دارد. برای تقویت سلامت روان و مغز سالم قبل از پیاده روی وزنه ای به مچ پای خود بسته و سپس پیاده روی را آغاز کنید.

 

مغز سالم
ورزش با فعالیت ذهنی انجام دهید

فعالیت های ذهنی انجام دهید.

ورزش هایی که نیاز به انجام مراحل ذهنی دارد باعث افزایش سلامت روان می شود. فعالیت هایی هوازی که عضلات و ذهن را درگیر کرده بیشتر انجام دهید. ورزش های بدنی ساده بدون فعالیت ذهنی، تاثیر کمتری بر سلامت روان دارد.

 

تمرینات تعادل بدن را تمرین کنید.

بهبود هماهنگی و تعادل روشی مطمئن برای جلوگیری از صدمات مغزی مربوط به سلامت روانی و شناخت ذهنی آسیب دیده است. با فعالیت هایی مانند تای چی، عضلات مورد استفاده برای تعادل تقویت شده و احتمال افتادن و آسیب دیدگی سر کمتر می شود. سعی کنید روی یک پا استاده و تعادل بدن را حفظ کنید. ممکن است ابتدا نتوانید، اما با تمرین زیاد شروع با یادگیری خواهید کرد.

 

مغز سالم با ایمنی
مغز سالم با ایمنی

از مغز خود محافظت کنید.

ضربه های مکرر به ضر احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش داده، پس هر وقت درگیر فعالیت های بدنی هستید که امکان ضربه به سر در آن ها زیاد است، اقدامات ایمنی و محافظتی از سر را انجام دهید. برای مثال:

  • هنگام استفاده از دوچرخه سا اسکیت از کلاه ایمنی استفاده کنید.
  • هنگام رانندگی کمربند ایمنی ببندید.
  • در ورزش های تماسی، از سر خود هنگام ورزش محافظت کنید.

 

عادت های سالم برای داشتن یک مغز سالم

مغز سالم
مواد غذایی سالم بخورید

غذاهای سالم بیشتر مصرف کنید.

سعی کنید مصرف مواد غذایی با چربی های اشباع، چربی های ترانس و مواد مضر را تا حد امکان محدود کنید. در عوض بهتر است مواد غذایی مانند غلات و سبزیجات برگ دار که هر دو منبع خوبی از ویتامین B هستند و خطر ابتلا به بیماری روانی را کاهش می دهند بیشتر مصرف کنید. در واقع کاهش مصرف کالری های دریافتی باعث داشتن مغز سالم تر می شود.

 

گیاهان دارویی بیشتر مصرف کنید.

گیاهان بسیاری وجود دارند که استفاده مستمر و مرتب از آن ها باعث تقویت حافظه و مغز سالم می شود. برخی این گیاهان به شرح زیر هستند:

  • گیاه رزماری: رزماری برای بهبود حافظه موثر است.
  • زردچوبه: کورکومین به طور طبیعی در زردچوبه موجود است. زردچوبه برای تقویت حافظه مفید بوده و قابلیت مغز را افزایش می دهد.
  • جنسینگ: جنسینگ عملکرد ذهنی و مغز را از جهات گوناگون تقویت می کند.
  • بابونه: بابونه استرس را کم کرده و حاوی ترکیباتی است که مواد شیمیایی خاص را در مغز مسدود می کند و از اضطراب می کاهد.
  • مریم گلی: مریم گلی می تواند آنزیم های مهمی که در مغز وجود دارد را تحریک نماید.
  • نعناع: عطر و بوی نعنا و نعناع فلفلی برای تقویت مغز سالم و حافظه مفید است. چای نعناع می تواند حافظه طولانی مدت، حافظه و هوشیاری را افزایش دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد گیاهان دارویی تقویت مغز مقاله تقویت مغز به کمک گیاهان دارویی را مطالعه کنید.

 

از مواد مضر دوری کنید
از مواد مضر دوری کنید

از مصرف مواد مضر پرهیز کنید.

مصرف مواد مخدر و کشیدن سیگار تاثیر منفی بر سلامت روان دارد. سیگار کشیدن باعث زوال عقل، زوال مغز و اختلالات مغذی شده و با متوقف کردن استعمال دخانیات شانس زندگی و داشتن مغز سالم افزایش می یابد.

در صورت مصرف الکل، مصرف آن را قطع کنید. استعمال دخانیات و نوشیدن الکل بر حافظه و مهارت های زبانی تاثیر منفی گذاشته باعث روان پریشی و اضطراب می شود.

 

به میزان کافی بخوابید
به میزان کافی بخوابید

به میزان کافی بخوابید.

بی خوابی باعث افزایش پروتیئن های مغز و آلزایمر می شود. خواب کافی به مبارزه با ژن های مرتبط با آلزایمر کمک می کند.

برای داشتن خواب بهتر مقاله چطور شب ها راحت تر بخوابیم را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *