چگونه با چند تکنیک راحت، قدرت مغز را افزایش دهیم؟

چگونه با چند تکنیک راحت، قدرت مغز را افزایش دهیم؟

شاید به دنبال راه هایی هستید که مغز شما بهتر عمل کرده یا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بیماری‌های مغزی می‌کنید. روش های مختلفی برای تقویت و افزایش قدرت مغز وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

تقویت قدرت مغز در لحظه

ایده پردازی کنید
ایده پردازی کنید

ایده پردازی کنید.

ایده پردازی می تواند باعث افزایش قدرت مغز شما شود. این یک گرم کردن عالی قبل انجام کارهای فکری مانند نوشتن مقاله یا آماده شدن برای امتحان است. ایده پردازی می تواند به تقویت خلاقیت شما کمک کند.

اگر در حال نوشتن مقاله یا پایان نامه هستید، قبل از رسیدن به جملات موضوعی و بیانات اصلی، آنچه که می خواهید بنویسید را ایده پردازی کنید. لازم نیست که در مقاله خود از عنوانین تکراری که قبلا در مورد آن فکر کرده اید بنویسید. ایده پردازی به سادگی باعث افزایش فعالیت و قدرت مغز می شود.

نفس عمیق بکشید
نفس عمیق بکشید

نفس عمیق بکشید.

نفس عمیق به افزایش جریان خون و میزان اکسیژن شما کمک کرده که به نوبه خود باعث بهبود عملکرد مغز نیز است. 10 تا 15 دقیقه تنفس عمیق در روز در طولانی مدت مخصوصا قبل از فعالیت هایی مانند مطالعه و حتی امتحان به رساندن اکسیژن و جریان خون به مغز کمک می کند. نفس عمیق همچنین سطح اضطراب را پایین آورده و به عملکرد بهتر مغز کمک می کند.

نفس کشیدن باید از ته ریه های شما باشد. مانند یک بالون در حال باد شدن، ابتدا شکم خود، سپس قفسه سینه و در نهایت گردن شما درگیر تنفس می شود. هنگام رها کردن نفس، در جهت مخالف، گردن، قفسه سینه، سپس شکم درگیر می‌شود.

چای سبز بنوشید
چای سبز بنوشید

چای سبز بنوشید.

نوشیدن 5 فنجان یا بیشتر چای سبز در روز می تواند احتمان مشکلات روانی را تا 20 درصد کاهش دهد. همچنین به جای مواد کافئین دار دیگر، تقویت خوبی برای مغز است و باعث افزایش قدرت مغز می‌شود.

به مغز خود استراحت دهید
به مغز خود استراحت دهید

به مغزتان استراحت دهید.

استراحت یک راه خوب برای تقویت مغز است. استراحت به این معنی که قبل از این که تمرکز خود را از یک کار به کار دیگر تغییر دهید، به مدت یک ساعت به مغز خود استراحت داده و وقت خود را صرف چیزی نکنید. اگر کار شما به نتیجه ای نرسید، یک ساعت استراحت مغزی کرده و مجددا وقت بگذارید تا روی آن مساله کار کنید.

بخندید
بخندید

بیشتر بخندید.

برخی از روان شناسان اعتقاد دارند که خنده بهترین دارو است که باعث تقویت نواحی مختلف مغز می شود. با خنده می توانید گسترده تر و آزادتر فکر کنید. خنده همچنین باعث کاهش استرس طبیعی و استرسی است که قدرت مغز را مهار و محدود می‌کند، می‌شود.

سعی کنید بخندید، مخصوصا اگر در حال آزمایش یک مساله یا نوشتن یک مقاله هستید. یک پس زمینه خنده دار روی رایانه خود تنظیم کرده یا مساله ای که باعث تحریک خنده و خوشحالی شما می شود را دنبال کنید.

تقویت قدرت مغز در طولانی مدت

غذاهای سالم مصرف کنید
مواد غذایی سالم مصرف کنید

غذای مناسب برای تقویت مغزتان بخورید.

مواد غذایی مختلف زیادی هستند که به تقویت نیروی مغز کمک می‌کنند. در مقابل مواد غذایی با قند و کربوهیدرات تصفیه شده باعث روند ضعیف و کند برای مغز می شوند.

  • غذاهایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 مانند گردو و ماهی بخورید. تخم کتان، کدو تنبل، لوبیا کلیه، اسفناج، کرم بروکلی و دانه کدو را امتحان کنید. سویا نیز حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که روند گردش خون را بهبود بخشیده و عمل انتقال دهنده های عصبی را تقویت می‌کند. این فرایند به مغز شما در پردازش و تفکر بیشتر کمک می کند.
  • غذاهای پرمنیزیم نیز اهمیت بالایی داشته و به انتقال پیام در مغز شما کمک می کنند. مواد غذایی مانند نخود و لوبیا حاوی منیزیم هستند.
  • مصرف زغال اخته باعث یادگیری بیشتر، تفکر بهتر و حفظ حافظه می شود.
  • کولین که در سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و گل کلم وجود دارد، به رشد سلول های جدید مغز کمک کرده و باعث تقویت هوش در افراد مسن است.
  • کربوهیدارت های سالم در طولانی مدت به مغز و بدن شما انرژی می بخشد. گندم سبوس دارد، برنج قهوه ای، جو دوسر، غلات با فیبر بالا و عدس بیشتر مصرف کنید.
  • رزماری نیز گیاهی ست که باعث تقویت و سلامت مغز می شود. روغن رزماری بهره وری و کارایی وظایف ذهنی را بهبود بخشیده و به حفظ حافظه کمک می کند.

شما می توانید با گیاهان دارویی نیز مغز خود را تقویت کنید، برای مطالعه بیشتر بخوانید: تقویت مغز به کمک گیاهان دارویی

خوب بخوابید
خوب بخوابید

به اندازه کافی بخوابید.

اگر خوب نخوابید، هرکاری که مغز شما انجام می‌دهد، دچار خطا و اشتباه می شود. خلاقیت، تفکر، عملکرد شناختی، حل مسئله و حافظه، همه این ها نیاز به خواب کافی دارند. خواب مخصوصا برای عملکرد حافظه ضروری است. پس مطمئن شوید که عمیق می خوابید تا امکان پردازش حافظه بهتر شود. بهتر است 30 دقیقه قبل از خواب لوازم الکترونیکی مانند تلفن همراه، رایانه و … را خاموش کنید. در غیر این صورت مغز شما بیش از حد تحریک شده و برای خوابیدن مشکل خواهید داشت. بزرگسالان بهتر است 8 ساعت خواب کافی داشته باشند.

اگر دچار بی خوابی هستید، پیشنهاد می کنیم، مقاله درمان بی خوابی به کمک طب سنتی را مطالعه نمایید.

برای افزایش قدرت مغز به میزان کافی فعالیت کنید
برای افزایش قدرت مغز به میزان کافی فعالیت کنید

به میزان کافی ورزش کنید.

ورزش و فعالیت باعث تقویت و رسیدن جریان اکسیژن به مغز شده که به پردازش و عملکرد بهتر مغز کمک می‌کند. همچنین در مغز مواد شیمیایی را آزاد کرده که باعث بهبود روحیه شده و از سلول های مغز محافظت می کند. طی تحقیقات انجام شده، ورزش باعث ایجاد نورون های بیشتر در مغز می شود.

رقص و هنرهای رزمی روش خوبی برای تقویت مغز شما هستند. زیرا طیف گسترده ای از سیستم های مغزی از جمله سازماندهی، هماهنگی، برنامه ریزی و … را تحریک می کنند.

مراقبه کنید
مراقبه کنید

مراقبه کنید.

مراقبه ذهن آگاهی به بازآفرینی مغز کمک کرده تا بهتر کار کند و به سمت مسیرهای عصبی منفرد نرود. مدیتیشن نیز استرس را کاهش داده که به عملکرد بهتر مغز کمک می کند و باعث افزایش حافظه می‌شود.

سعی کنید مکانی آرام را پیدا کنید و به مدت 15 دقیقه آرامش داشته باشید. روی تنفس خود کار کنید. هرگاه ذهن شما سرگردان است، به آرامی روی نفس کشیدن تمرکز کنید. در مدیتیشن خورشید را روی صورت خود حس کنید، از صدای پرندگان لذت ببرید و از صدای ماشین ها دور شوید.

همچنین می توانید فعالیت های ذهن آگاهی را انجام دهید. برای مثال هنگام دوش گرفتن روی احساس آب، بوی شامپو و …. تمرکز کنید. همه ی این کارها به شما کمک کرده تا ذهن خود را تقویت کنید.

آب بنوشید
آب بنوشید

مایعات زیاد بنوشید.

دریافت مایعات به میزان کافی در بدن بسیار مهم است. حدود 80 درصد مغز از آب تشکیل شده است. در صورت کمبود آب، بدن نیز عملکردی نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید روزانه به میزان 8 الی 9 لیوان آب بنوشید. همچنین مصرف آب میوه یا سبزیجات نیز به تامین آب بدن کمک می کند. پلی فنول ها که آنتی اکسیدان های موجود در میوه و سبزیجات هستند، به محافظت از سلول های مغز در برابر صدمه کمک کرده و مغز شما را در سطح عملکرد بالا نگه می‌دارند.

برای افزایش قدرت مغز از استرس دوری کنید
برای افزایش قدرت مغز از استرس دوری کنید

از استرس دوری کنید.

استرس باعث از بین رفتن سلول های مغزی و رسیدن به هیپوکامپ می شود. هیپوکامپ بخشی از مغز است که به بازیابی خاطرات قدیمی و نگه داری خاطرات جدید کمک می‌کند. برخورد درست با استرس، برای یادگیری بسیار مهم است. زیرا از بین بردن کامل استرس از زندگی محال است.

باز هم مراقبه باعث از بین رفتن استرس می‌شود. حتی اگر 5 الی 10 دقیقه از روز خود را برای این کار صرف کنید، باعث افزایش قدرت مغز شما می شود. تنفس عمیق نیز فشار روانی را کاهش داده و اضطراب را کم می‌کند.

برای کاهش استرس توصیه می‌کنیم، از معجون آرامش بخش عطارین استفاده کنید.

برای افزایش قدرت مغز، یک زبان جدید یاد بگیرید
برای افزایش قدرت مغز، یک زبان جدید یاد بگیرید

برای یادگیری چیزهای جدید وقت بگذارید.

همان طور که برای تقویت و افزایش قدرت و استقامت خود نیاز به تمرین بدنی دارید، به مغز نیز با یادگیری مسائل جدید تمرین دهید. اگر راه های فرسوده قدیمی را طی کنید، مغز شما هرگز پیشرفت و رشد نخواهد کرد. برای مثال یادگیری یک زبان جدید، بخش های مختلف مغز را تحریک کرده و به ایجاد مسیرهای عصبی جدید کمک می‌کند. این یک تلاش ذهنی است و به افزایش دانش شما نیز کمک می کند.

آشپزی، بافندگی یا یک حرفه جدید یاد بگیرید. زمانی که از کار خود لذت می برید و چیزهای جدید یاد می‌گیرید، مغز شما نیز شادتر بوده و عملکرد بهتری دارد. لذت بردن بخش مهمی از یادگیری و حفظ سلامت مغز است و باعث افزایش قدرت مغز می شود.

اگر علاوه بر افزایش قدرت مغز، می‌خواهید اعصاب خود را نیز تقویت کنید در این مطلب نسخه های گیاهی تقویت اعصاب با طب سنتی را با دقت مطالعه کنید.

تیرز کوتاه مربوط به مقاله چگونه با چند تکنیک راحت، قدرت مغز را افزایش دهیم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *