چگونه با ورزش سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

چگونه با ورزش سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

ورزش یک روش عالی برای رشد بدن و آرامش ذهن شماست. ورزش همچنین می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده و اگر بیمار هستید بهبود یابید. با این حال، ورزش زیاد، به معنای بهتر بودن آن نیست. فعالیت متوسط برای سیستم ایمنی بدن مناسب است. در واقع ورزش سنگین و طولانی مدت مانند دویدن و ماراتن، می تواند به بدن شما آسیب برساند. تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش از طریق تحریک متوسط بدن در بیشتر روزهای هفته امکان پذیر است.

انجام فعالیت های بدنی متوسط

این که چه تمرینات و زمان هایی ورزش برای شما مناسب است، ممکن است بسته به سلامت کلی شما متفاوت باشد. بهتر است قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنید. در مورد تمایل خود به تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش با پزشک خود صحبت کرده و در مورد هر نوع فعالیت ورزشی که تا به حال انجام داده اید به او اطلاع دهید. پس از مشورت با پزشک، برنامه خود را به صورت زیر دنبال کنید.

فعالیت بدنی را آغاز کنید.

اگر سالم هستید، باید حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید. به طور کلی هر هفته 150 دقیقه ورزش متوسط برای تقویت سیستم ایمنی بدن کافی است. داشتن یک برنامه ورزشی با استفاده از گوشی تلفن همراه به شما کمک کره تا زمان تمرین و روند پیشرفت خود را ردیابی کنید. فعالیت های متوسط مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، شنا به افزایش ایمنی بدن با ورزش کمک خواهند کرد.

برنامه تمرینی فعلی خود را ارزیابی کنید، اگر در حال حاضر مشغول ورزش و فعالیت بدنی هستید، نیاز به افزودن زمان اضافی برای تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش ندارید.

افزایش ایمنی بدن با ورزش
افزایش ایمنی بدن با ورزش

ورزش را به قطعات قابل کنترل تقسیم کنید.

ورزش سنگین ممکن است در یک زمان 30 دقیقه ای دشوار باشد. علاوه بر این اگر تازه وارد هستید و نتوانید 30 دقیقه فعالیت متوالی داشته باشید، با تقسیم زمان ورزش در طول روز، به راحتی ورزش کنید. سعی کنید هر روز در سه قسمت 10 دقیقه ای فعالیت خود را  تقسیم کنید. همچنین می توانید فعالیت را برای کار روی قسمت های مختلف بدن تغییر دهید. به عنوان مثال، صبح 10 دقیقه آهسته بدوید، 10 دقیقه پیاده روی سریع بعد از نهار داشته باشید و عصرها نیز 10 دقیقه دوچرخه سواری کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش
تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش

دو بار در هفته تمرین های قدرتی انجام دهید.

یکی دیگر از راه های عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش گنجاندن تمرینات قدرتی در برنامه ورزشی است. ورزنه برداری، یوگا و پیلاتس نوعی تمرین مقاومتی است که می تواند سلامت کلی شما را تقویت کرده و سیستم ایمنی بدن را تحریک نماید. اگر به تازگی تصمیم به شروع این تمرین ها دارید، با یک مربی ورزشی مشورت کنید. مربی همچنین می توانید نحوه صحیح انجام تمرینات را به شما نشان دهد. موارد زیر گزینه های خوبی برای انتخاب هستند:

 • دستگاه های وزنه برداری
 • تمرینات با وزن بدن
 • کش های مقاومت
 • یوگا
 • پیلاتس
 • صخره نوردی
 • شنا
جلسات منظم ورزش
جلسات منظم ورزش

از جلسات طولانی مدت ورزشی پرهیز کنید.

ورزش متوسط راهی عالی برای تقویت ایمنی بدن است. اما این بدین معنا نیست که باید تمرین شدید روزانه داشته باشید. برخی از تمرین های شدید مانند دو ماراتن، ورزش های شدید قلبی و ورزش های سنگین در سالن بدنسازی ممکن است به سیستم بدن شما آسیب برسانند. مگر این که در حال انجام این تمرین ها از قبل باشید. روزانه بیشتر از 2 ساعت ورزش نکنید، زیرا ممکن است باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شود.

شاید این مطلب هم دوست داشته باشید: چگونه با گیاهان دارویی، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

ورزش در زمان بیماری
ورزش در زمان بیماری

اگر بیمار هستید، ورزش سبک کنید.

اگر کمی احساس بیماری می کنید، سعی کنید فعالیت های سبک ورزشی را در نظر بگیرید. این کار می تواند گردش خون شما را تقویت کند و به سلول ها و سیستم ایمنی بدن کمک کرده تا کارایی بیشتری داشته باشند. با این حال به جای این که سریع ورزش را شروع کنید، اول مطمئن شوید که به اندازه کافی سالم هستید. روش های آسان برای تشخیص این که آیا به اندازه کافی سالم هستید و می توانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش شروع کنید، به صورت زیر است:

 • آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه و گلودرد جزئی
 • احتقان قفسه سینه، سرفه و ناراحتی معده
 • خسته نیستید و اندکی درد عضلانی دارید.
 • تب ندارید.
 • طحال بزرگ ندارید.
افزایش ایمنی بدن با ورزش
افزایش ایمنی بدن با ورزش

به بدن خود توجه کنید.

اگر خیلی بیمار نیستید و می خواهید تمرین کنید، کاهش زمان و شدت تمرین می تواند به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک کرده بدون این که حال شما را بدتر کند. روال معمول خود را تغییر دهید و فعالیت های ساده را امتحان کنید. به عنوان مثال اگر معمولا می دوید، به جای آن پیاده روی سریع انجام هید. دوچرخه سواری نیز می تواند جایگزین خوبی برای شنا باشد. به هیچ عنوان به خود فشار وارد نکنید، زیرا ممکن است باعث آسیب جدی به شما شود.

مراقب علائم خود مانند ضربان قلب سریع، دشواری تنفس، درد قفسه سینه، خس خس سینه، احساس ضعف یا بدتر شدن دردهای بدن باشید. اگر هرکدام از این علائم را داشتید، به سرعت ورزش را متوقف کرده و استراحت کنید. افزایش ایمنی بدن با ورزش امکان پذیر است اما نه در صورتی که مریض باشید.

به میزان کافی استراحت کنید
به میزان کافی استراحت کنید

یک روز را برای استراحت در نظر بگیرید.

استراحت یکی از اصلی ترین قسمت هر رژیم ورزشی است. برای تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش هر 2 الی 3 روز یک بار ورزش کنید. مهم نیست بیمار هستید یا خیر، به بدن خود فرصت دهید تا استراحت کرده و بهبود یابد، این کار می تواند به بدن کمک کرده تا عضله سازی کرده و تقویت شود. اگر بیمار هستید به بدن خود توجه کرده و چند روز استراحت کنید تا بهبود یابید.

بیشتر بخوانید: چگونه ایمنی بدن را به وسیله سلول تی بالا ببریم؟

عادت های سالم را برای تقویت سیستم ایمنی بدن انتخاب کنید.

رژیم غذایی سالم
رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم داشته باشید.

نکته مهم در داشتن وزن مناسب و تقویت سیستم ایمنی بدن، داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. یک رژیم غذایی سالم غنی از مواد مغذی همراه با ورزش داشته باشید تا از حداکثر مزایای تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش برخوردار شوید. در رژیم خود تمام غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، محصولات لبنی، گوشت های بدون چربی و حبوبات را قرار دهید. به یاد داشته باشید که به اندازه کافی هیدارته شوید. حداقل 1.5 تا 2 لیتر آب در روز بنوشید.

برخی از گیاهان دارویی مانند عناب، بارهنگ، آویشن شیرازی، شیرین بیان، چای سبز، گل گاوزبان، بابونه، هل، گل ختمی، هلیله سیاه و به لیمو نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک خواهند کرد.

پرهیز از الکل
پرهیز از الکل

از مصرف الکل و کافئین پرهیز کنید.

اگر نوشیدنی الکی می نوشید، ممکن است خطر ابتلا به فشار خون و بیماری کلیوی افزایش یافته و سیستم ایمنی بدن ضعیف شود. مصرف نوشیدنی های کافئین دار نیز می تواند سیستم ایمنی بدن تضعیف کند. سعی کنید مصرف کافئین روزانه را زیر 400 میلی گرم نگه دارید (معادل 4 فنجان قهوه). با کاهش کافئین، ایمنی بدن افزایش می یابد.

کاهش استرس
کاهش استرس

استرس را کاهش دهید.

استرس می تواند تاثیر قابل توجهی روی ایمنی بدن داشته باشد. کاهش استرس به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و شما را سالم تر نگه می دارد. رفت و آمد با دوستان، ورزش های گروهی، تنفس عمیق و… برخی از فعالیت هایی هستند که می توانند به کاهش استرس و افزایش ایمنی بدن کمک کنند.

معجون اعصاب عطارین حاصل ترکیب عرقیات گیاهان مختلفی است که برای رفع استرس بسیار مفید هستند و با مصرف روزانه آن به آرامش مورد نیاز خود، که در طول روز به دلایل مختلف دچار مشکل شده است خواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *