چگونه با راه های طبیعی هماچوری را درمان کنیم؟

چگونه با راه های طبیعی هماچوری را درمان کنیم؟

هماچوری یک اصطلاح پزشکی برای خون در ادرار است. دلایل بسیاری برای بروز خون در ادرار وجود دارد که همه آن ها تهدیدی برای زندگی نیستند. اما اگر متوجه خون در ادرار شدید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. پزشک سابقه پزشکی و خانوادگی شما را بررسی کرده و با انجام برخی آزمایش ها هماچوری را تشخیص می دهد. خون در ادرار یک علامت است و برای درمان هماچوری سعی کنید هرچیزی که باعث خون در ادرار است را از بین ببرید.

برای رفع علائم اولیه، ابتدا به پزشک مراجعه کنید…

 

بررسی رنگ ادرار
بررسی رنگ ادرار

رنگ ادرار را بررسی کنید.

خون در ادرار معمولا باعث تغییر رنگ ادرار می شود. برای ارزیابی بهتر، رنگ ادرار خود را در یک دستشویی تمیز بررسی کنید. ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای ممکن است نشانه ای از هماچوری باشد. اگر خون در ادرار قابل مشاهده نیست، هماچوری میکروسکوپی نامیده می شود و تنها با تشخیص پزشکی و آزمایش ادرار قابل تشخیص است.

 

از بین بردن عوامل خون در ادرار
از بین بردن عوامل خون در ادرار

دلایلی که باعث خون در ادرار است را از بین ببرید.

خون در ادرار لزوما نشانه یک بیماری جدی نیست. دلایل نسبتا خوش خیمی برای هماچوری یا وجود خون در ادرار وجود دارد:

 • قاعدگی
 • ورزش سنگین
 • فعالیت جنسی
 • آسیب یا سوزش پوستی

هماچوری ناشی از ورزش شدید معمولا پس از 24 الی 48 ساعت برطرف می شود.

 

مراجعه به پزشک
مراجعه به پزشک

برای بررسی شرایط به پزشک مراجعه کنید.

به طور کلی هماچوری یک مشکل پزشکی نیست و نیاز برای مراجعه به بیمارستان نیست. اما اگر علائم شدید دیگری دارید، بهتر است برای تشخیص بهتر و حفظ سلامتی خود به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ابتدا شما را معاینه جسمی کرده و تاریخچه پزشکی خود و خانواده تان را بررسی می کند. بسته به علائم، پزشک ممکن است معاینه لگن یا پروستات را نیز انجام دهد. اگر در خانواده خود فردی به بیماری کلیه پلی کیستیک، بیماری سلول داسی یا هموفیلی مبتلا است، حتما پزشک را در جریان موضوع قرار دهید.

تاریخ و زمانی که اولین خونریزی را تجربه کرده اید یادداشت کنید و اگر علائم دیگری دارید همه را به پزشک ارائه دهید. همچنین داروهای مصرفی، ویتامین ها و سایر مکمل هایی که مصرف می کنید همراه با دوز آن ها را برای پزشک توضیح دهید. برخی از داروها می توانند باعث ایجاد هماچوری شوند. به ویژه رقیق کننده های خون مانند هپارین یا وارفارین، داروهای از نوع آسپرین، پنی سیلین ها، سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و داروهای حاوی سولفا.

 

درمان های اورولوژی
درمان های اورولوژی

در صورت نیاز به اورولوژی مراجعه کنید.

پس از معاینه، پزشک ممکن است برای آزمایش و تشخیص بهتر، شما را به متخصص اورولوژی ارجاع دهد. این به این معنی نیست که حتما یک مشکل جدی دارید و تنها به معنای تشخیص متخصص است.

تعیین علت هماچوری

پزشک با بررسی سابقه پزشکی شما و خانواده تان سرنخ هایی به دست آورده تا علت هماچوری را تشخیص دهد. این امر به ویژه در مورد اختلالات خونریزی یا بیماری های کلیوی در خانواده صادق است. اگر به تازگی عفونت یا جراحتی داشته اید، ممکن است باعث خونریزی و ادرار خونی شود. بیماری های ارثی که به بیماری کلیه پلی کیستیک معروف هستند نیز باعث بروز هماچوری می شوند. فرایندهای زیر برای تشخیص علت و درمان هماچوری مهم هستند:

 

تشخیص عفونت با آزمایش ادرار
تشخیص عفونت با آزمایش ادرار

برای آزمایش عفونت نیاز به نمونه ادرار است.

با آزمایش ادرار معمولا وجود خون در ادرار مشخص می شود. بهتر است از هرگونه فعالیت سخت قبل از آزمایش ادرار خودداری کنید. پزشک نمونه ادرار را تجزیه و تحلیل کرده تا تشخیص دهد عفونت ادراری دارید یا خیر؟ با نمونه ادرار همچنین وجود سنگ کلیه یا بیماری های کلیوی تشخیص داده می شود.

بیشتر بخوانید: 2 نسخه طب سنتی برای درمان عفونت مجاری ادراری

 

تصویربرداری برای شناسایی علت هماچوری
تصویربرداری برای شناسایی علت هماچوری

تست های تصویربرداری به شناسایی علت هماچوری کمک می کند.

پزشک عمومی یا متخصص اورولوژی شما ممکن است درخواست اسکن توموگرافی کامپیوتری کلیه ها، مجرای ادرار یا مثانه داشته باشد. این آزمایش به شناسایی تومورها یا ناهنجاری های دیگر در سیستم ادراری کمک می کند. به طور معمول، رادیولوژیست اسکن اولیه را انجام می دهد. در صورت نیاز به جزئیات بیشتر یک رنگ به بازوی شما تزریق می کند. این رنگ در کلیه ها جمع شده و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شود. به این صورت کلیه سیستم ادراری شما را برای بررسی آماده می کند.

 

بررسی مثانه و مجرای ادرار با سیستوسکوپی
بررسی مثانه و مجرای ادرار با سیستوسکوپی

برای بررسی مثانه و مجرای ادرار سیستوسکوپی انجام دهید.

با سیستوسکوپی پزشک دوربینی را که به انتهای لوله باریکی متصل است وارد مثانه می کند. پزشک با این دوربین مجرای ادراری و مثانه شما را معاینه می کند. اگر پزشک علائم بیماری را پیدا کرد، ممکن است برای درمان هماچوری و پیشگیری از پیشرفت آن جراحی یا درمان های دیگر را توصیه کند.

اگر نتایج آزمایش های انجام شده منفی است و علت هماچوری تشخیص داده نشد، معمولا پزشک درخواست می کند که اگر علائم برگشت مجددا برای تشخیص و درمان هماچوری مراجعه کنید.

برای تشخیص خون در ادرار مقاله چگونه با بهترین راه، خون در ادرار را تشخیص دهیم، را مطالعه فرمایید.

درمان هماچوری

درمان هماچوری با مصرف آنتی بیوتیک
درمان هماچوری با مصرف آنتی بیوتیک

در صورت ابتلا به عفونت ادراری، آنتی بیوتیک مصرف کنید.

عفونت ادراری می تواند ناراحت کننده یا دردناک باشد. اما به طور معمول با آنتی بیوتیک ها به راحتی درمان می شود. مطمئن شوید که دوره مصرف آنتی بیوتیک را کامل کنید حتی اگر علائم شما از بین رفته است. هنگام درمان عفونت ادراری به میزان کافی آب بنوشید و از مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، الکل، نوشابه و سایر مرکبات حاوی کافئین که ممکن است مثانه را تحریک کند، پرهیز کنید. استفاده از کمپرس آب گرم روی شکم به کاهش فشار و ناراحتی کمک می کند.

 

درمان هماچوری با مصرف دارو
درمان هماچوری با مصرف دارو

اگر دچار پروستات بزرگ هستید، داروهای تجویز شده را امتحان کنید.

پروستات بزرگ یک وضعیت نسبتا شایع در مردان به خصوص در سنین بالا است. در صورت بروز علائم خفیف تا متوسط، دارو شایع ترین درمان است. برخی از داروهای استفاده شده در درمان پروستات بزرگ عبارتند از:

 • مسدود کننده های آلفا، که عضلات گردن مثانه و فیبرهای عضلانی در پروستات را شل کرده تا ادرار راحت تر شود.
 • مهارکننده های 5-آلفا ردوکتاز، که از تغییرات هورمونی که باعث رشد پروستات می شوند جلوگیری می کند.
 • تادالافیل (Cialis)، اگرچه این دارو معمولاً برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود، اما می تواند به کاهش بزرگ شدن پروستات نیز کمک کند.

پزشک شما ممکن است ترکیبی از بیش از یک نوع دارو را برای درمان وضعیت شما توصیه کند.

اگر به دنبال راه های درمان پروستات بزرگ هستید، پیشنهاد می کنیم بخوانید: چطور با درمان‌های خانگی با پروستات بزرگ مقابله کنیم؟

 

مایعات زیاد بنوشید
مایعات زیاد بنوشید

برای رفع سنگ کلیه، مایعات بنوشید.

اگر روزانه به میزان کافی آب بنوشید، سنگ کلیه کوچک تر شده و از دستگاه ادراری عبور کرده و خارج می شود. از آنجایی که خارج شدن سنگ کلیه ممکن است با درد همراه باشد، پزشک برای تسکین درد از ایبوپروفن (Advil) ، استامینوفن (تیلنول) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) استفاده کند.

برای سنگ های بزرگتر، پزشک از امواج صوتی برای شکسته شدن سنگ ها استفاده می کند. اگر سنگ کلیه باعث بروز درد و خونریزی شدید شود، ممکن است برای از بین بردن آن نیاز به جراحی باشد.

 

درمان تومورها و سرطان
درمان تومورها و سرطان

در صورت وجود تومور، احتمالا نیاز به جراحی است.

بدترین حالت در هماچوری، وجود تومور در مثانه یا کلیه است که باعث بروز سرطان می شود. معمولا خبر شنیدن سرطان ترسناک است، اما با همراهی و کمک پزشک و تشخیص زودرس، گزینه های بسیاری برای درمان و از بین بردن سرطان وجود دارد. به غیر از عمل جراحی از درمان های متداول سرطان شامل شیمی درمانی و پرتو درمانی که سیستم ایمنی شما را برای مبارزه با سرطان تحریک می کند، استفاده می شود.

 

درمان های گیاهی برای درمان هماچوری

برخی درمان های گیاهی و خانگی برای بیماری های کلیوی که باعث خون در ادرار هستند مناسب بوده ولی بهتر است قبل از استفاده از آن ها با پزشک مشورت کنید.

 • درمان درد کلیه با روغن خردل باعث از بین رفتن حساسیت کلیه می شود. مقداری روغن خردل را روی ناحیه کلیه بمالید تا احساس گرما و حرارت کنید.
 • چای سبز نیز از جمله گیاهان دارویی است که تاثیر زیادی در درمان سنگ کلیه دارد. چای سبز به دلیل داشتن خاصیت آنتی ‌اکسیدانی، تاثیر به‌ سزایی در درمان سنگ کلیه دارد. توجه داشته باشید که حتما چای سبز بدون کافئین باشد.
 • روغن های گیاهی دیگری مانند روغن بادام، روغن کنجد در رفع و سوزش ادرار تاثیر دارند. مارچوبه و سیر یا پودر سیر، کنگر، شوید و کرفس نیز ادرار آور بوده و مشکلات مجاری ادرار را از بین می برد.
 • ریشه گیاه پنیرک با کاهش عفونت و درد کلیه به خارج شدن سنگ کلیه کمک می کند. می توانید این گیاه را دم کرده و با مقداری عسل میل نمایید.

اگر بیماری شما درمان شد، بهتر است یک ماه پس از درمان به پزشک مراجعه کنید. در طی چندین ماه پس از درمان پزشک شما را معاینه کرده تا بررسی کرد بیماری شما برنگشته باشد. مخصوصا اگر نتایج آزمایش منفی است و علت خون در ادرار مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *