چگونه با درمان‌های خانگی تولید صفرا را در بدن کاهش دهیم؟

چگونه با درمان‌های خانگی تولید صفرا را در بدن کاهش دهیم؟

صفرا مایعی ست که توسط کبد تولید شده تا به هضم چربی ها در اثنی عشر، که اولین قسمت از روده کوچک است، کمک کند. هنگامی که غذا در بدن حرکت می کند از دو دریچه عبور کرده که یکی وارد معده شده و دیگری از معده خارج می‌شود. گاهی اوقات صفرا از طریق این دریچه ها به عقب برگشته و در نتیجه باعث بروز علائمی مانند درد فوقانی شکم، سوزش سر دل، حالت تهوع و استفراغ می‌شود. با تغییر رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی و در نهایت پیگیری های پزشکی به کاهش صفرا کمک کنید.

یک رژیم غذایی سالم برای خود انتخاب کنید!

برای کاهش صفرا غذاهای حاوی فیبر بخورید
برای کاهش صفرا غذاهای حاوی فیبر بخورید

در هر وعده غذایی خود فیبر بخورید.

مواد غذایی حاوی فیبر، مایعاتی مانند صفرا را جذب می کنند زیرا در معده و روده شما حرکت می‌کنند. هر بار وعده های غذایی شامل سبوس، جو، آجیل، نخود فرنگی، لوبیا، موز، یا هلو میل می کنید، فیبر کافی برای بدن تامین می شود. همچنین می توانید از سبزیجات حاوی فیبر استفاده کنید که شامل:

 • کدو
 • هویج
 • سیب زمینی شیرین و سیب زمینی
 • شلغم
 • زردک
 • چغندر
 • و…

غذاهای چرب نخورید
غذاهای چرب نخورید

مصرف غذاهای چرب را محدود کنید.

غذاهای پرچرب نیاز به ماده صفرای بیشتری برای هضم دارند. بهتر است برای سلامت و کاهش صفرا از مصرف غذاهای فراوری شده مانند همبرگر، هات داگ، غذاهای سرخ شده و هر ماده دیگری که که چربی غنی شده دارد، خودداری کنید. بهتر است از چربی های سالم مانند گوشت کم چرب، آجیل و ماست کم چرب استفاده نمایید.

وعده های غذایی کوچک تر بخورید
وعده های غذایی کوچک تر بخورید

روزانه وعده های غذایی کوچک در 5 تا 6 وعده میل کنید.

وعده های غذایی کوچک فشار کمتری به دریچه کف معده و بالای روده کوچک نسبت به وعده های غذایی بزرگ و سنگین دارد. برنامه و وعده های غذایی خود را طوری تغییر دهید که به جای سه وعده بزرگ، روزانه 5 یا 6 وعده غذایی کوچک داشته باشید. سعی کنید وعده های غذایی خود را نصف کرده و نصف دیگر را چند ساعت بعد میل کنید.

همچنین بهتر است که غذای خود را به خوبی بجوید، پیاده روی کنید یا حداقل به مدت 2 ساعت بعد از وعده غذایی در حالت نشسته یا ایستاده بمانید. بعد از خوردن غذا به هیچ عنوان دراز نکشید.

از مصرف الکل خودداری کنید
از مصرف الکل خودداری کنید

از مصرف الکل خودداری کنید.

الکل باعث رفلاکس صفرا شده، زیرا دریچه پایین مری را شل کرده و این باعث می شود محتوای صفرا و معده به داخل مری برگردد. سعی کنید مصرف الکل را قطع کرده و آن را با آب جایگزین کنید. بهتر است از مایعات مفید مانند آب هویج، آب چغندر، آب اسفناج، آب هندوانه، آب گلابی و …. برای هضم بهتر استفاده کنید.

مصرف کافئین را کاهش دهید
مصرف کافئین را کاهش دهید

مصرف قهوه و چای را کاهش دهید.

مصرف قهوه و چای (کافئین) ماهیچه های دریچه مری را شل کرده و باعث رفلاکس بیشتر صفرا می‌شود. اگر نمی‌توانید مصرف قهوه و چای را به طور کامل قطع کنید، بهتر است روزانه به میزان کمتری مثلا تنها یک فنجان مصرف کنید.

سعی کنید به جای چای و قهوه از نوشیدنی هایی مانند چای بابونه و شیرین بیان استفاده کنید. از خوردن چای نعناع خودداری کنید زیرا باعث رفلاکس صفرا می شود.

اگر سنگ کیسه صفرا دارید، و به دنبال راه های سنتی هستید، شش نسخه طب سنتی برای درمان کیسه صفرا را مطالعه نمایید.

انتخاب سبک زندگی سالم
انتخاب سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم را انتخاب کنید.

 • سیگار باعث افزایش سطح اسید معده شده و میزان ترشح صفرا و ناراحتی های صفرا را افزایش می‌دهد. پس هرچه زودتر سیگار را ترک کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کم کنید. فشار اضافی به معده در اثر افزایش وزن باعث افزایش رفلاکس صفرا می شود. به دنبال یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی برای کاهش وزن خود باشید.
 • بعد از غذا دراز نکشید. نگه داشتن بدن به صورت قائم باعث شده صفرا از طریق دستگاه گوارش به عقب برگردد. بعد از خوردن غذا، دو تا سه ساعت صبر کنید بعد دراز بکشید.
 • سعی کنید برای کاهش علائم رفلاکس صفرا، هنگام خواب بدن خود با با یک شیب ملایم روی زمین قرار داده به طوری که بالا تنه بدن حدود 10 تا 15 سانتی متر بالاتر از پایین تنه باشد.
 • استرس نیز می تواند باعث افزایش اسید صفرا در معده شود. سعی کنید استرس را با روش هایی مانند مراقبه، کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی و پیاده روی از خود دور کنید. همچنین انجام ورزش های سبک مانند رقصیدن و دویدن به مدت 20 تا 30 دقیقه به کاهش استرس کمک می‌کند.
 • یک الگوی غذایی صحیح برای خود انتخاب کنید. برای مثال در طول هفته هرچه می‌خورید و می‌نوشید را در یک دفتر نوشته و هر ماده غذایی که برای شما باعث ایجاد مشکل می‌شود از برنامه غذایی خود حذف کنید.

برای مطالعه بییشتر: معده خود را با این نسخه ها تقویت کنید.

درمان‌های پزشکی برای کاهش صفرا
درمان‌های پزشکی برای کاهش صفرا

درمان‌های پزشکی برای کاهش صفرا

اگر داروهای خانگی را امتحان کردید و به شما کمکی نکرد به پزشک مراجعه کنید. اسید صفراوی فقط ناراحت کننده نیست، بلکه به مرور زمان به سلول های پوستی مری آسیب می‌رساند. بنابراین اگر بهبود پیدا نکردید به دنبال درمان های پزشکی باشید. هنگام ملاقات با پزشک به مسائل زیر دقت کنید.

 • لیستی از سوالات مورد نظر خود برای ملاقات با پزشک تهیه کنید. در مورد تغییرات رژیم و شیوه زندگی و همچنین عوارض جانبی داروها از پزشک خود سوال کنید.
 • لیستی از تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید تهیه کرده تا با مشورت پزشک در صورت لزوم میزان دوز مصرفی داروها را تغییر دهید. همچنین داروها و روش هایی که برای کاهش صفرا امتحان کرده اید را با دکتر درمیان بگذارید.
 • ممکن است نیاز به آزمایش برای بررسی التهاب مری باشد. پزشک معمولا از آندوسکوپ برای بررسی روده و معده شما استفاده می کند.

 

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد مشکلات معده و دستگاه گوارش دارید، می توانید مطالب این قسمت را مطالعه فرمایید.

 

تیزر کوتاه این مقاله

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *