چگونه با بهترین راه، خون در ادرار را تشخیص دهیم؟

چگونه با بهترین راه، خون در ادرار را تشخیص دهیم؟

خون در ادرار معمولا با نام هماچوری نیز شناخته می شود. خون در ادرار ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد که نیاز به پیشگیری داشته و نباید آن را نادیده بگیرید. هرچند گاهی اوقات نگران کننده نیست ولی بهتر است برای تشخیص بهتر به پزشک مراجعه کنید. تشخیص خون در ادرار گاهی نشان دهنده مشکل در مجاری ادرار، مثانه یا کلیه است. با تشخیص به موقع خون در ادرار، از بیماری های جدی پیشگیری کرده و به دنبال درمان‌های پزشکی باشید.

ابتدا با بررسی در خانه، خون در ادرار را تشخیص دهید!

تشخیص خون در ادرار
بررسی رنگ ادرار

رنگ ادرار خود را بررسی کنید.

خون در ادرار معمولا باعث می‌شود رنگ ادرار قرمز، صورتی یا قهوه ای شود. سعی کنید هنگام ادرار، رنگ ادرار خود را بررسی کرده تا در صورت مشاهده رنگ های غیرطبیعی به دنبال درمان های پزشکی باشید.

 • ادرار باید شفاف یا به رنگ زرد تیره باشید.
 • ادرار به رنگ زرد تیره معمولا نشان دهنده کمبود آب بدن است. به منظور سلامتی بیشتر و روشن شدن رنگ ادرار بهتر است روزانه به میزان 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.
 • ادرار تیره تر و نارنجی ممکن است نشان دهنده مشکلات کبد باشد. به خصوص اگر مدفوع شما روشن و پوستتان زرد است. اگر این علائم را داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر به تازگی مواد غذایی رنگی مانند چغندر خورده اید، نگران عوض شدن رنگ ادرار خود نباشید. زیرا ممکن است رنگ ادرار شما صورتی شود.
برای ارزیابی علائم با پزشک مراجعه کنید
برای ارزیابی علائم با پزشک مراجعه کنید

علائم دیگر را ارزیابی کنید.

خون در ادرار اغلب نشانه ای از مشکل در مثانه، مجاری ادراری یا کلیه باشد. بهتر است سایر علائم را بررسی کنید، برای مثال:

 • آیا تازگی هنگام ادرار کردن درد یا سوزش داشته اید؟ آیا هنگام حمام کردن درد یا مشکل خاصی دارید؟ این علائم نشان دهنده عفونت ادراری است.
 • آیا کلیه های شما درد دارد؟ کلیه ها در زیر دهنده ها و دو طرف ستون فقرات و پشت و بالای باسن قرار دارند. در صورت درد در پشت ممکن است دچار التهاب یا درد کلیه باشید.
 • اگر دونده هستید یا ورزش سنگین می کنید، ممکن است دچار خون ادراری شوید که معمولا بی خطر است ولی برای تشخیص بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
 • در دوران قاعدگی نیز ممکن است در ادرار خون مشاهده کنید. در این گونه مواقع تشخیص خون در ادرار بی ضرر است ولی اگر پس از دوره قاعدگی علائم ادامه داشت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر از بیماری های مثانه رنج می برید، می توانید به راحتی آن را با طب سنتی درمان کنید، برای اطلاعات بیشتر: درمان بیماری های مثانه با کمک طب سنتی

در صورت بهتر نشدن علائم بهتر است به پزشک مراجعه کنید. هرچند ممکن است مشکل جدی شما را تهدید نکند ولی تشخیص صحیح فقط توسط پزشک و با آزمایش امکان پذیر است.

تشخیص خون در ادرار توسط پزشک

بررسی نمونه ادرار
بررسی نمونه ادرار

ابتدا نیاز به بررسی نمونه ادرار است.

پزشک به احتمال زیاد علاوه بر بررسی درد کلیه و مثانه، از شما می خواهد آزمایش ادرار بدهید. نمونه ادرار به پزشک کمک کرده تا علت اصلی خون را در ادرار شما مشخص کند. با استفاده از نمونه ادرار بسیاری از از عفونت‌ها مانند عفونت مجاری ادرار، باکتری های دستگاه گوارش که ممکن است ناشی از ناحیه مقعد باشد و حتی بسیاری از سلول های سرطانی را تشخیص داده می‌شود.

وجود مقادیر زیادی پروتئین در ادرار ممکن است نشانه ای از ابتلا به بیماری‌های کلیوی باشد.

آزمایش خون بدهید
آزمایش خون بدهید

گاهی نیاز به آزمایش خون است.

پزشک ممکن است علاوه بر نمونه ادرار، آزمایش خون را برای تشخیص بهتر تجویز نماید. وجود سطح بالای کراتینین در خون احتمالا نشان دهنده مشکلات کلیوی است.

تشخیص خون در ادرار با تست بیوپسی
تشخیص خون در ادرار با تست بیوپسی

تست بیوپسی انجام دهید.

اگر نمونه خون و ادرار شما نشان دهنده مشکل در کلیه باشد، احتمالا نیاز به تست بیوپسی است. در این تست، مقداری از بافت کلیه برداشته شده و با میکروسکوپ آزمایش می شود. در این آزمایش بیهوشی موضعی انجام شده و پزشک از توموگرافی یا سنوگرافی برای هدایت سوزن بیوپسی به کلیه ها استفاده می‌کند. پس از برداشتن بافت، آسیب شناس در آزمایشگاه بافت را مورد بررسی قرار داده و پس از اعلام نتیجه، پزشک برای درمان صحیح تصمیم می‌گیرد.

ممکن است پس از تجزیه و تحلیل نمونه های خون و ادرار شما، نیاز به آزمایش های پیشرفته تری مانند سیستوسکوپی که شامل تصویر برداری از کلیه است، باشد. طی فرایند این آزمایش لوله ای به مثانه وارد تا از آن ناحیه تصویربرداری کامل انجام شود. پرتونگاری از دستگاه ادراری می تواند وجود تومور یا توده هایی که باعث خون در ادرار شده را نیز تشخیص دهد.

به دنبال راه های درمانی دیگر باشید
به دنبال راه های درمانی دیگر باشید

به دنبال راه های درمانی باشید.

درمان خون در ادرار بسته به علت اصلی آن متفاوت است. در صورت ابتلا به عفونت ادراری، پزشک مصرف دوره ای از آنتی بیوتیک را (به صورت قرص و کپسول یک یا دو بار در روز) تجویز می کند. همچنین ما در عطاری اینترنتی عطارین، 2 نسخه طب سنتی برای درمان عفونت مجاری ادراری ارائه داده ایم، که می توانید به راحتی آن را در منزل تهیه و مصرف نمایید.

اگر سنگ کلیه دارید احتمالا نیاز به سنگ شکن برای خارج کردن سنگ است. همچنین سایر علل وجود خون در ادرار بررسی و درمان های موثر برای آن ها توسط پزشک تجویز می‌شود.

علت خون در ادرار چیست؟

خون در ادرار ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل بی ضرر و برخی دیگر جدی تر هستند. موارد بی ضرر شامل قاعدگی یا ورزش بی از حد است مخصوصا اگر دچار کمبود آب هستید. اما دلایل جدی شامل موارد زیر است:

 • عفونت ادراری یا UTI
 • لخته شدن خون یا شرایط لخته شدن مانند هموفیلی
 • سنگ کلیه
 • بیماری کلیه یا دیابت
 • بزرگ شدن پروستات
 • تروما یا آسیب دیدگی کلیه
 • سرطان کلیه ، مثانه یا پروستات
بررسی علائم نامرئی برای تشخیص خون در ادرار
بررسی علائم نامرئی برای تشخیص خون در ادرار

مراقب علائم نامرئی باشید.

در واقع دو نوع هماچوری وجود دارد، ناخالص و میکروسکوپی.

 • در هماچوری ناخالص، تشخیص خون در ادرار از طریق تغییر رنگ ادرار به رنگ های صورتی، قرمز یا قهوه ای به خوبی امکان پذیر است. اما در صورت ابتلا به هماچوری میکروسکوپی، خون در ادرار با چشم عادی قابل تشخیص نیست.
 • اگر در خانواده خود سابقه سرطان کلیه، مثانه یا پروستات دارد، حتما به پزشک مراجعه کنید. خصوصا اگر سنتان بالای 40 سال است ممکن است مشکلات اساسی در دستگاه ادراری خود داشته باشید که تنها با آزمایش قابل تشخیص است.
پیشگیری از بروز مجدد خون در ادرار
پیشگیری از بروز مجدد خون در ادرار

از بروز مجدد هماچوری پیشگیری کنید.

همان طور که پیشگیری از ابتلا به هماچوری متفاوت است، اقدامات برای پیشگیری از بروز مجدد نیز متفاوت است. اگر خون در ادرار به دلیل عفونت ادراری است، برای پیشگیری از بازگشت بیماری بهتر است مایعات بیشتری (روزانه 8 تا 10 لیوان) بنوشید. اگر خانم هستید برای شستشو بهتر از جلو به عقب خود را بشوید تا باکتری‌های مقعد وارد مجاری ادراری نشود.

اگر هماچوری در اثر سنگ کلیه است، مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف غذاهای شور خودداری کنید.

همچنین اگر بر اثر سرطان مثانه در ادرار شما خون است، حتما مایعات بیشتر بنوشید، سیگار را ترک کنید و رژیم غذایی خود به رژیمی سرشار از مواد غذایی سالم شامل گوشت و سبزیجات و مواد کم چرب تغییر دهید. ورزش سبک نیز یک اقدام پیشگیرانه برای برخورد با سرطان است.

اگر مثانه شما سنگ ساز است، برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم مقاله دفع سنگ مثانه به کمک طب سنتی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *