چگونه افزایش پروژسترون در سلامت خانم ها نقش دارد؟ (قسمت اول)

چگونه افزایش پروژسترون در سلامت خانم ها نقش دارد؟ (قسمت اول)

پروژسترون یک هورمون استروئیدی طبیعی است که از کلسترول مصرف شده در غذا ساخته می‌شود. سطح طبیعی پروژسترون به حفظ تعادل هورمونی سالم کمک می‌کند. پروژسترون نقش مهمی در تولید سایر مواد شیمیایی مهم مورد نیاز بدن مانند کوتیزول و هورمون های مردانه مانند تستوسترون دارد. میزان پایین سطح پروژسترون باعث مشکلاتی از قبیل مشکلات قاعدگی، عدم بارداری و علائم رایج مرتبط با یائسگی می‌شود. افزایش پروژسترون با تغییر شیوه زندگی و بسیاری از درمان های دارویی و غیر دارویی امکان پذیر است.

نقش پروژسترون در باردار شدن

در مورد افزایش پروژسترون با متخصص زنان صحبت کنید.

خانم های که دچار سقط مکرر یا بی دلیل هستند، اغلب با افزایش پروژسترون درمان می‌شوند و قادر به حفظ بارداری بعد هستند.

  • از سقط زودرس پیشگیری کنید. کمبود پروژسترون دلیل حتمی بر سقط جنین نیست. اما طبق آزمایشات انجام شده، میزان کافی از پروژسترون در مراحل اولیه بارداری نقش به سزایی دارد.
  • پس از تخمک گذاری، سطح پروژسترون به طور طبیعی در چرخه قاعدگی افزایش می‌یابد. با ضخیم شدن دیواره رحم شرایط بارداری فراهم می‌شود. به این مرحله لوتئال گفته می‌شود.
  • پس از این که تخمک رها شده، بارور شد، لایه رحم از تخمک محافظت می‌کند. پس از چند هفته اول، جفت، هورمون ها و مواد مغذی اضافی مورد نیاز را تولید می‌کند.

برخی از خانم ها به طور طبیعی سطح پایینی از پروژسترون دارند. طبق مطالعات انجام شده، سطح پایین پروژسترون در چند هفته اول بارداری باعث شده سطح حمایت رحم برای نگه داری از جنین کافی نباشد و جنین سقط شود.

راه کارهایی برای جلوگیری از سقط جنین به کمک طب سنتی

 

افزایش پروژسترون با پروژسترون واژینال
افزایش پروژسترون با پروژسترون واژینال

از پروژسترون واژینال استفاده کنید.

وارد کردن پروژسترون واژینال، ممکن است به جلوگیری از سقط جنین کمک کند، البته این موضوع بستگی به علت سقط جنین دارد. این پروژسترون به صورت شیاف برای حفظ دیواره رحم جهت حفظ جنین وارد واژن می‌شود. روش های دیگری نیز برای تجویز و افزایش پروژسترون مانند تزریق، دوز خوراکی و کرم های موضعی جهت حفاظت از جنین و پیشگیری از سقط های مکرر وجود دارد که برای خانم ها قابل انجام است.

مکمل های پروژسترون
مکمل های پروژسترون

استفاده از مکمل های پروژسترون در طول فرایند طول مثل یا ART.

روش های بسیاری برای باردار شدن زوج ها وجود دارد و ART یکی از این روش هاست. در این روش تخمک ها از بدن زن خارج شده و با اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب می شود. سپس آن ها به بدن همان خانم یا خانم دیگری وارد می شود. خانم هایی که از روش ART استفاده می کنند، نیاز به مکمل هورمون هایی مانند پروژسترون دارند تا بدن آن ها محیط سالمی برای حفظ جنین شود.

پروژسترون تزریقی واژینال
پروژسترون تزریقی واژینال

از پروژسترون تزریقی واژینال استفاده کنید.

افزایش پروژسترون توسط تزریق عضلانی یا محصولات واژینال در ایجاد سطوح بالاتر اولیه پروژسترون مورد نیاز برای ART موثرتر است. معمولا پروژسترون تزریقی خطرات و عوارض بیشتری دارد زیرا پروژسترون خیلی جذب شده و باعث ایجاد مواد شیمیایی در بدن می‌شود.

افزایش پروژسترون با ژل واژینال
افزایش پروژسترون با ژل واژینال

افزایش پروژسترون با استفاده از ژل واژینال

ژل افزایش پروژسترون واژینال، سطح زیادی پروژسترون تولید نمی‌کند، اما در تولید مخاط رحم نقش بیشتری داشته که هدف اصلی برای بارداری است.

خانم هایی که می خواهند از روش ART برای بارداری استفاده کنند، معمولا از ژل پروژسترون برای افزایش پروژسترون استفاده می کنند. در استفاده از این ژل دقت کافی داشته باشید. در صورت حساسیت به ژل واژینال امکان خونریزی غیرطبیعی واژینال وجود دارد. اگر دچار مشکلات کبدی، سرطان سینه، مشکلات اندام تناسلی یا لخته شدن خون هستید، از ژل استفاده نکنید. قبل استفاده از این روش حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت مشاهده عوارض به پزشک مراجعه کنید
در صورت مشاهده عوارض به پزشک مراجعه کنید

در صوررت بروز عوارض جانبی به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک حتما به پزشک مراجعه کنید. علائم واکنش آلرژیک شامل کهیر، مشکل در تنفس و تورم در صورت، دهان یا گلو است. در صورت احساس درد در قفسه سینه، سردرد ناگهانی، بی حسی یا ضعف نیاز به مراقبت های پزشکی اضطراری است. همچنین علائمی از جمله مشکلات بینایی، احساس سرگیجه، ضعف یا مشکلات تعادل، درد در بازو یا شانه، ضعف و بی حسی در بازو یا پا، تورم پاها، حالت تهوع و استفراغ، درد معده، کاهش اشتها، تب پایین یا تغییر در ادرار نیاز به پیگیری سریع و اورژانسی دارد.

افزایش پروژسترون برای درمان مشکلات قاعدگی

افزایش پروژسترون برای درمان آمنوره
افزایش پروژسترون برای درمان آمنوره

افزایش پروژسترون به درمان آمنوره کمک می‌کند.

آمنوره یک اصطلاح پزشکی برای خانم هایی است که پریود نمی‌شوند. آمنوره به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

  • آمنوره اولیه معمولا در دخترهای سنین 15 تا 16 سال رخ داده که تغییرات عادی رشد را پشت سر گذاشته اما پریود نمی‌شوند.
  • آمنوره ثانویه در خانم هایی رخ می‌دهد که دوره های پریود منظم داشته و به طور ناگهانی چرخه پریود آن ها متوقف می شود.

آمنوره ثانویه معمولا به علت تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن بیش از حد، اختلالات خوردن، ورزش بیش از حد، استرس و بارداری رخ می‌دهد. دلایل دیگر آمنوره ثانویه شامل شرایط درمانی و پزشکی مانند اسکیزوفرنی یا شیمی درمانی است. سندرم تخمدان پلی کیستیک، ناهنجاری های تیروئید و تومورهای موجود در غده هیپوفیز مغز نیز ممکن است باعث آمنوره شوند.

برای مطالعه بیشتر: باز شدن قاعدگی ماهانه به کمک طب سنتی

تعیین علت پریود نشدن
تعیین علت پریود نشدن

برای تعیین علت پریود نشدن با پزشک مشورت کنید.

پزشک معمولا با انجام آزمایشات آزمایشگاهی علت آمنوره یا عدم پریودی شما را تشخیص می‌دهد. در بعضی موارد مکمل های پروژسترون برای رفع مشکل توسط پزشک تجویز می‌شود. پروژسترون به ایجاد خونریزی مشابه پریود کمک می‌کند. در صورت عدم پریود شدن، لزوما به کمبود پروژسترون مبتلا نیستید.

استفاده از مکمل های پروژسترون
استفاده از مکمل های پروژسترون

از مکمل های پروژسترون استفاده کنید.

ممکن است داروهای خوراکی، تزریق پروژسترون یا ژل واژن در کوتاه مدت برای تنظیم هورمون ها توسط پزشک تجویز شود که باعث تنظیم دوره های شما می‌شود. اگر همچنان دوره های شما نامنظم است، ممکن است پزشک داروهای ضدبارداری خوارکی حاوی پروژسترون برای ایجاد چرخه منظم تجویز نماید. سعی کنید داروها را طبق دستورالعمل پزشک مصرف نمایید.

اطلاعات بیشتر در مورد: درمان پریود نامنظم

مراجعه به پزشک در صورت مشاهده آلرژی
مراجعه به پزشک در صورت مشاهده آلرژی

در صورت مشاهده آلرژی به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائمی شامل کهیر، مشکل در تنفس و تورم صورت، دهان یا گلو مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

 

برای تنظیم هورمون ها در خانم‌ها، معجون زنان عطارین معجونی معجزه آساست. این معجون در تنظیم هورمون‌های خانم ها موثر بوده و خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. می‌توانید به راحتی این معجون را از عطاری اینترنتی عطارین تهیه و مصرف نمایید.

 

ادامه مطلب نقش افزایش پروژسترون در سلامت خانم ها را در قسمت دوم مطالعه فرمایید.

 

مشاهده تیزر مربوط به مقاله چگونه افزایش پروژسترون در سلامت خانم ها نقش دارد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *