چطور کودکان را به خوردن میوه و سبزیجات عادت دهیم؟

چطور کودکان را به خوردن میوه و سبزیجات عادت دهیم؟

این مساله مهم است که کودکان به طور مرتب میوه و سبزیجات مصرف کنند. کودکان اغلب سبزیجات را به دلیل بافت، بو، ظاهر یا عطر و طعم شان دوست ندارند. می توانید میوه ها و سبزیجات را به طور جذاب و با الگوبرداری از غذاهای سالم برای کودکان انتخاب کنید. به آن ها اجازه دهید خودشان انتخاب کنند و با گفتگو و متناسب با سن شان با آن ها صحبت کنید و خوردن میوه و سبزیجات را برای آن ها جذاب تر کنید. فراموش نکنید تغذیه سالم کودکان مهم تر از هرچیزی ست.

آشنایی بچه ها با میوه و سبزیجات

رژیم غذایی سالم در کودکان
رژیم غذایی سالم در کودکان

برای کودکانتان یک رژیم غذایی سالم تهیه کنید.

کودکان معمولا رفتارهایی که والدینشان انجام می دهند را الگوبرداری می کنند. رژیم غذایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر بچه های شما ببینید که کرفس، تکه های گوجه فرنگی، گلابی، و سایر میوه ها را می خورید، تمایل بیشتری به خوردن آن ها پیدا می کنند.

سعی کنید کنار فرزندانتان بشینید و با روش های جذاب آن ها را ترغیب به خوردن کنید. از آن ها دعوت کنید که برای خوردن میوه و سبزیجات به شما بپوندند و شما را همراهی کنند.

بچه ها معمولا از شما تقلید می کنند، پس زمانی که ببینند شما در حال خوردن هستید، می خواهند آنچه می خورید امتحان کنند.

کودکان الگوبرداری می کنند
کودکان الگوبرداری می کنند

برای دادن میوه و سبزیجات به کودکان اصرار نکنید.

کودکان معمولا به دلیل بو و ظاهر سبزیجات از خوردن آن ها امتناع می کنند. اگر کودک واقعا سبزی را دوست ندارد اصراری به خوردن آن نکنید. می توانید میوه را به جای آن امتحان کنید.

اگر کودک غذا یا ماده غذایی را دوست ندارد، از دادن آن خودداری کنید. پس از گذشت چند هفته مجددا با روشی جدید و خلاقیتی تازه دوباره امتحان کنید. شاید کودک آن را یک غذای جدید فرض کرده و امتحان کند.

با کودکان به خرید بروید
با کودکان به خرید بروید

با فرزندانتان به خرید میوه و سبزیجات بروید.

معمولا بچه ها از تجربه خرید لذت می برند. رنگ های میوه و سبزیجات خرید را برای آن ها جذاب تر می کند. به بچه ها اجازه دهید میوه و سبزیجات را خودشان انتخاب کنند و در هنگام آماده کردن در آشپزخانه شما را تماشا کنند.

پس از این که محصولات را به خانه آوردید، به فرزندانتان اجازه دهید که میوه و سبزیجات تازه را امتحان کنند و طعم آن ها را بچشند.

اگر می توانید یک باغچه درست کنید و برخی سبزیجات و میوه های سالم را همراه با فرزندانتان پرورش دهید.

 

برای کودکان میوه و سبزیجات سرو کنید
برای کودکان میوه و سبزیجات سرو کنید

برای کودکان میوه و سبزیجات سرو کنید.

 • سعی کنید در غذاهایتان از انواع میوه و سبزیجات استفاده کنید. اگر بچه ها متوجه شوند در غذاهای خشمزه آن ها میوه و سبزیجات است تمایل بیشتری به خوردن آن ها دارند. اگر کودکان تمایلی به دیدن میوه و سبزیجات نیستند، به شکل غیرقابل تشخیص آن ها را سرو کنید. مثلا در مخلوط کن ریخته و بعد داخل غذا استفاده کنید.
 • روش های خلاقانه برای سرو سبزیجات استفاده کنیدو اگر بچه ها قبلا از روشی که سبزیجات را خوده اند لذت نبرده اند، روش پخت آن ها را تغییر دهید. مثلا آن ها را کباب کنید یا با طعم دار کردن  طعم بهتری به آن ها ببخشید.
 • یک سوپ سبزیجات خوشمزه مثل سوپ کدو، سوپ هویج، سوپ کلم و انواع سوپ های دیگر را امتحان کنید. قطعا بچه ها از سوپ ها لذت بیشتری خواهند برد.
 • اگر از میوه ها و سبزیجات در غذاها استفاده کنید، مواد مغذی و بیشتری به بدن کودک رسیده و تغذیه سالم کودکان تان را فراهم کرده اید.
 • سعی کنید در برنامه ریزی هفتگی، حداقل یک میوه یا سبزی حاوی ویتامین A (مانند هویج یا سیب زمینی) و یک ویتامین C (مثل پرتقال، کلم بروکلی و …) را در برنامه غذایی کودکتان قرار دهید.
 • از میوه و سبزی به عنوان میان وعده استفاده کنید. به جای خوراکی های مضر مانند چیپس، پفک و …. اگر کودک تقاضای خوراکی کرد یک بشقاب میوه برای او سرو کنید اگر کودک اعتراض کرد به او بگویید پس از سرو میوه خوراکی خوشمزه دیگری مانند کیک یا کوکی به او خواهید داد.
 • برای خوردن میوه و سبزیجات کودک خود را تشویق کنید. از تبیه کودک خوداری کنید. تشویق می تواند شامل پیشنهاد یک خوراکی خوشمزه یا وسیله بازی و یا افزایش تایم بازی او باشد.
 • میوه و سبزیجات را خام سرو کنید. سعی کنید آن ها را در یک بشقاب خرد کنید تا خوردن آن ها راحت و سرگرم کننده باشد.

با کودکان خود هنگام خوردن میوه و سبزیجات صحبت کنید.

در مورد خواص میوه و سبزی با کودک صحبت کنید
در مورد خواص میوه و سبزی با کودک صحبت کنید
 • اطلاعاتی در مورد خواص میوه و سبزی به کودکانتان بدهید.

به فرزند خود بگویید که تغذیه سالم کودکان مهم است. میوه و سبزیجات منبع عالی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند. سن کودک خود را برای بیان این موارد درنظر بگیرید. متناسب با سن آن ها و به زبان آن ها در مورد رژیم سالم غذایی صحبت کنید به طوری که کودک آن ها را درک کند.

برخی فواید که می توانید به آن ها بگویید شامل: کمک به رشد و نمو کودک، تقویت نشاط و انرژی، کاهش خطر چاقی و سایر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و فشار خون بالا است.

به کودکان بیاموزید بیش از حد قند و مواد قندی مصرف نکنند. مصرف زیاد قند احتمال ابتلا به دیابت و سایر مشکلات مانند چاقی را افزایش می دهد.

کودک را ترغیب به خوردن میوه کنید
کودک را ترغیب به خوردن میوه کنید
 • با صحبت کردن کودکتان را ترغیب به خوردن میوه و سبزیجات کنید.

اکثر بچه ها نگران سلامتی خود نیستند و با عباراتی مانند فیبر، ویتامین و تغذیه آشنایی ندارند. بهتر است بیشتر برای آن ها تخیل کنید. مثلا بگویید میوه و سبزی باعث می شود بزرگتر و قوی تر شوند.

بگویید که اگر میوه بخورد می تواند مانند قهرمان مورد علاقه اش شود و قدرت بیشتر داشته باشد. مثلا بگویید “من شرط می بندم که بتمن همیشه هویج میخورد، به خاطر همین بسیار قوی است.”

اگر فرزندانتان ورزش می کنند، از ترفند ورزش استفاده کنید. به آن ها توضیح دهید که فقط ورزش فایده ندارد. “مثلا بگویید اگر به اندازه کافی سبزیجات نخورید، انرژی لازم برای بازی فوتبال را ندارید.”

تغذیه سالم کودکان
تشویق کودک برای مصرف مواد غذایی
 • کودک را تشویق کنید وعده غذایی روزانه اش مصرف کند.

برای داشتن یک تغذیه سالم کودکان بهتر است روزانه دو تا سه وعده میوه میل کنند. بهتر است در هر وعده غذایی میوه و سبزیجات مصرف کنند و تقریبا نیمی از بشقاب آن ها را شامل می شود. این تقسیم بندی بر اساس گروه سنی به صورت زیر است:

کودکان نوپا (1-3 سال) ، یک وعده میوه یک برابر است:

 • یک چهارم فنجان میوه پخته شده ، یخ زده یا کنسرو شده.
 • نصف یک تکه میوه تازه (مثلاً نصف سیب یا گلابی).
 • نصف فنجان آب میوه.

کودکان خردسال (4-6 ساله) ، یک وعده میوه برابر است:

 • یک چهارم فنجان میوه پخته شده ، یخ زده یا کنسرو شده.
 • یک سوم فنجان آب میوه.

کودکان بزرگتر (7-10 سال) ، یک وعده میوه برابر است:

 • یک سوم فنجان میوه پخته شده ، یخ زده یا کنسرو شده.
 • یک قطعه میوه تازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *