چطور پسوریازیس را با داروهای گیاهی و طبیعی درمان کنیم؟

چطور پسوریازیس را با داروهای گیاهی و طبیعی درمان کنیم؟

پسوریازیس نوعی بیماری شایع پوستی ست که سلول های پوست خیلی سریع رشد کرده و باعث ایجاد لکه‌های سفید، نقره ای یا قرمز می شوند. در حال حاضر درمانی قطعی برای پسوریازیس وجود ندارد اما می توان علائم آن را به طور طبیعی مدیریت کرد. برای مثال از درمان های طبیعی پسوریازیس ، به استفاده از داروهای تسکین دهند و استفاده از یک رژیم غذایی مناسب با انتخاب غذاهایی که باعث کاهش التهاب شود می توان اشاره کرد. در نهایت اگر علائم کاهش نیافت به پزشک مراجعه کنید. پسوریازیس ممکن است بسیار دردناک بوده و با ایجاد تورم و دردهای مفاصل، باعث اختلال در زندگی فرد شود.

برای درمان طبیعی پسوریازیس، یکی از روش های زیر را انتخاب کنید.

 

استفاده از نور افتاب به مدت 20 دقیقه
استفاده از نور افتاب به مدت 20 دقیقه

برای جذب ویتامین D هر روز حداکثر 20 دقیقه در نور آفتاب قرار بگیرید.

نوردرمانی به بهبود علائم پسوریازیس کمک کرده و نور خورشید راهی آسان برای درمان در خانه است. توجه داشته باشید که ماندن بیش از حد در آفتاب می تواند پسوریازیس را بدتر کند. پس مهم است که بیش از 20 دقیقه در آفتاب نمانید.

برخی از داروها و کرم‌های موضعی نیز برای درمان پسوریازیس استفاده می کنید می تواند خطر آفتاب سوختگی را افزایش دهد. قبل از استفاده از داروها و قرار گرفتن در آفتاب از پزشک خود در مورد خطرات احتمالی آن ها سوال کنید.

درمان با نور آفتاب را ابتدا با 5 تا 10 دقیقه آفتاب گرفتن شروع کنید، سپس به آرامی تا 15 دقیقه افزایش دهید. در نهایت بیشتر از 20 دقیقه در آفتاب نمانید. برای اطمینان از دریافت میزان ویتامین D ، بهتر است میزان آن را توسط پزشک آزمایش کنید، و در صورت نیاز دوره آفتاب درمانی را تا یک ماه ادامه دهید.

 

آلوئه ورا برای کاهش التهاب
آلوئه ورا برای کاهش التهاب

از آلوئه ورا برای کاهش قرمزی، خارش، پوسته پوسته شدن و التهاب استفاده کنید.

ژل آلوئه ورا به طور طبیعی برای درمان پسوریازیس مناسب است. شما می توانید از گیاه طبیعی آلوئه ورا یا روغن آلوئه ورا استفاده نمایید. برای گرفتن نتیجه، بهتر است به مدت دوماه هر روز، روغن آلوئه ورا را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

قبل استفاده از آلوئه ورا با پزشک خود مشورت کنید. در هنگام خرید این روغن بهتر است نوع مرغوب آن را تهیه نمایید، که می توانید به راحتی از فروشگاه اینترنتی عطارین سفارش دهید.

اگر گیاه آلوئه ورا دارید، می توانید یک برگ آن را شکسته و ژل درون آن را روی محل پسوریازیس قرار دهید.

 

تسکین علائم با کرم کپسایسین
تسکین درد با کرم کپسایسین

برای تسکین درد از کرم کپسایسین استفاده نمایید.

کرم کپسایسین یا کرم فلفل، می تواند خارش، پوسته پوسته شدن، تحریک و قرمزی را در پسوریازیس

 کاهش دهد. از این کرم یک یا دو بار در روز استفاده کنید.

کرم کپسایسین ممکن است باعث سوزش، لک شدن، خارش و قرمزی بلافاصله پس از استفاده شود ولی عوارض پس از استفاده فروکش می کند.

 

کاهش علائم با کرم موضعی انگور اورگان
کاهش علائم با کرم موضعی انگور اورگان

برای کاهش علائم از کرم موضعی انگور اورگان استفاده نمایید.

انگور اورگان آثار التهاب و سایر علائم پسوریازیس را از بین برده و رشد سلول های پوستی شما را کاهش می دهد. مقدار کمی از این کرم را دو بار در روز بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

قبل استفاده از این کرم با پزشک خود مشورت کنید. اگرچه انگور اورگان بی خطر است اما ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشد. اگر دچار خارش، سوزش یا واکنش آلرژیک شدید، استفاده از کرم را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

 

درمان طبیعی پسوریازیس با سرکه سیب
درمان طبیعی پسوریازیس با سرکه سیب

از سرکه سیب برای درمان پسوریازیس استفاده کنید.

به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی، درمان پسوریازیس با سرکه سیب بسیار مناسب است. سرکه سیب خارش و پوسته پوسته شدن را کاهش داده و به بهبود سریع پسوریازیس کمک می کند. سرکه سیب برای پسوریازیس در پوست سر نیز مفید است. بهتر است از سرکه سیب مستقیم بر روی پوست های شکسته استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد درد و سوزش زخم ها می شود.

شما می توانید سرکه سیب ارگانیک و عالی را از فروشگاه اینترنتی عطارین تهیه و درب منزل تحویل بگیرید.

اگر سرکه سیب پوست شما را تحریک کرد، درمان را متوقف کنید. می توانید مقداری سرکه را با آب مخلوط کرده و از آن برای درمان پسوریازیس استفاده نماید.

 

درمان طبیعی پسوریازیس
استفاده از روغن ها برای خشکی پوست

استفاده از انواع روغن ها برای از بین بردن خشکی پوست.

برای کاهش خشکی، پوسته پوسته شدن و خارش، از انواع روغن های مناسب مانند روغن نارگیل، روغن درخت چای، روغن گل پامچال، روغن بابونه، روغن ترنج استفاده نمایید. این روغن ها به تسکین علائم پسوریازیس کمک می کند. روغن نارگیل برای درمان پسوریازیس بسیار مناسب است، می توانید از روغن نارگیل به طور مستقیم بر روی پوست، 2 تا 3 بار در روز استفاده نمایید.

 

درمان پسوریازیس با یک رژیم غذایی سالم

 

مصرف غذاهای ضد التهابی
مصرف غذاهای ضد التهابی

غذاهای ضد التهابی مصرف کنید.

برخی از غذاها باعث کاهش التهاب شده و علائم پسوریازیس را تسکین می دهد. بهتر است در وعده های غذایی از محصولات تازه مثل ماهی، لوبیا، آجیل و حبوبات استفاده کنید. غذاهای خود را با استفاده از روغن های سالم طبخ کنید و از گیاهان و ادویه هایی سالم استفاده نمایید. از میوه ها نیز برای میان وعده استفاده کنید.

  • بهترین گزینه برای سبزیجات شامل سبزیجات برگ، کلم بروکلی، چغندر، کرفس، کلم، هویج، نخود فرنگی، گوجه فرنگی و …. است.
  • روغن های سالم شامل روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن کنجد هستند.
  • گیاهان ضد التهابی نیز شامل زنجبیل، میخک و زردچوبه هستند.

 

غذاهای حاوی امگا 3
غذاهای حاوی امگا 3

از غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر استفاده کنید.

اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش التهاب در بدن کمک کرده و از سیستم ایمنی بدن را نیز قوی می‌کنند. حداقل 4 بار در هفته از غذاهای حاوی امگا 3 استفاده نمایید.

منابع خوب حاوی امگا 3 شامل ماهی های چرب، آجیل، روغن های گیاهی، تخم کتان، روغن بذر کتان و برخی سبزیجات است. همچنین می توانید از منابع مکمل روغن ماهی امگا 3 استفاده نمایید ولی قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

 

برای درمان پسوزیاریس گوشت قرمز نخورید
گوشت قرمز نخورید

گوشت قرمز را حذف کنید.

گوشت قرمز باعث تشدید التهاب در بدن شده، بنابراین بهتر است از مصرف آن خودداری کنید. به جای گوشت قرمز از پروتئین هایی مانند مرغ، ماهی و لوبیا استفاده نمایید. اگر از خوردن گوشت قرمز لذت می برید، سعی کنید گوشت بدون چربی را انتخاب کنید.

 

زردچوبه بیشتر مصرف کنید
زردچوبه بیشتر مصرف کنید

در رژیم غذایی خود از زردچوبه استفاده نمایید.

زردچوبه مملو از آنتی اکسیدان است و التهاب را در بدن کم می‌کند. زردچوبه همچنین به عنوان درمان طبیعی پسوریازیس شناخته شده و به کاهش علائم پسوریازیس کمک می کند. پس سعی کنید از زردچوبه بیشتر در مواد غذایی خود استفاده کنید.

 

درمان طبیعی پسوریازیس
درمان های طبیعی پسوریازیس

و در نهایت برای درمان طبیعی پسوریازیس به این موارد در برنامه غذایی خود بیشتر دقت کنید:

  • مایعات بیشتر مصرف کنید، اگر حس تشنگی یا ادرار تیره دارید مصرف آب را بیشتر کنید. لازم نیست حتما از آب به عنوان مایعات استفاده کنید، چای، آب میوه، سوپ، اسموتی و… نیز مناسب هستند.
  • مصرف غذاهای فراوری شده را قطع کنید. غذاهای فراوری شده سرشار از سدیم، قند و چربی های ترانس هستند و باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شوند.
  • از خوردن مواد قندی پرهیز کنید. قند باعث التهاب و افزایش علائم پسوریازیس می شود.
  • در صورت بروز علائم مصرف لبنیات رو محدود کنید. اگر علائمی مشاهده نکردید و حساسیت ندارید، لبنیات بخش سالمی از رژیم غذایی هستند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است برای تشخیص پسوریازیس حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی علائم تفاوت بین اگزما و پسوریازیس را تشخیص داده و انتخاب نوع درمان کمک می کند. درمان پسوریازیس به تسکین درد کمک کرده اما اگر پسوریازیس بهبود یا درد بیشتر احساس کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت درد مفاصل و تورم حتما با پزشک خود مشورت کرده، پزشک با تجویز درمان صحیح کمک کرده حس بهتری داشته باشید.

اگر به دنبال راه های درمانی دیگری برای درمان خانگی پسوریازیس هستید، توصیه می کنیم مقاله 3 نسخه طب سنتی جهت درمان پسوریازیس را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *