چطور پسرها تغییرات بلوغ خود را درک کنند؟

چطور پسرها تغییرات بلوغ خود را درک کنند؟

گاهی اوقات مشاهده اولین علائم بلوغ و بزرگسالی برای پسرها کمی نگران کننده است. در دوران بلوغ پسرها ، اولین چیز که بهتر است یک پسر در مورد خود بداند، انتظار از خودش است. به این صورت می تواند تصمیم بگیرد که چگونه با تغییرات بلوغ کنار آمده و آن ها را به خوبی درک کند.

کنار آمدن با تغییرات بلوغ

هنگام بلوغ شما دچار تغییرات جسمی و عاطفی خواهید شد که گاهی ممکن است برای شما تعجب آور باشد. اگر احساساتی به سوی شما می آید که ناراحت کننده است، خود را مقصر ندانید. این احساسات گذرا بوده و به زودی برطرف خواهند شد. برخی از پسرها قبل از 9 سالگی دوران بلوغ را آغاز کرده و برخی دیگر در حدود 12 سالگی به بلوغ می رسند. تجربه این دوران در زمان های مختلف طبیعی است.

اگر در دوران بلوغ نگران ظاهر خود هستید، به هیچ عنوان نگران نباشید، این تنها یک قدم به سمت بزرگسالی است. همه افراد این دوران را پشت سر گذاشته و مبارزه با این دوران اولین قدم برای رسیدن به یک فرد جدید است. لیستی از مواردی که از خودتان انتظار دارید تهیه کرده و درباره آن ها فکر کنید. سعی کنید ورزش کنید و تغذیه مناسب داشته باشد تا شرایط بدنی خوبی قرار بگیرید.

 

بلوغ پسرها و رشد سریع
بلوغ پسرها و رشد سریع

برای رشد بدن خود آماده باشید.

در دوران بلوغ، احتمالا با سرعت بیشتری رشد خواهید کرد. ممکن است بدنتان در تنظیم عادت های غذایی تان با الگوی رشدتان دچار مشکل شود. گاهی لاغرتر می شوید و مدتی طول می کشد تا به بدن جدید خود عادت کنید. برای رشد بهتر، از پروتئین، کلسیم و فولات بیشتر استفاده کنید. سعی کنید گوشت بدون چربی، لوبیا، غذاهای دریایی، شیر، پنیر، ماست، اسفناج، پرتقال و نان گندم را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مصرف پروتیئن به رشد عضلانی شما کمک خواهد کرد. همچنین تغییراتی را در دستگاه تناسلی خود تجربه خواهید کرد.

مطالعه بیشتر: چطور مشکلات پروستات را با داروهای گیاهی کاهش دهیم؟

 

تغییرات عاطفی در بلوغ
تغییرات عاطفی در بلوغ

با تغییرات عاطفی کنار بیایید.

در دروان بلوغ پسرها ، هورمون هایی تولید می شود که باعث قوی تر شدن احساسات می شود. در این دوران ممکن است بدون هیچ دلیلی از حالت شادی به افسردگی بروید. مهم ترین مساله این است که بدانید این حالت ها کاملا طبیعی است.

با گوش دادن به موسیقی، نقاشی یا نوشتن از این حالت ها دور شده و به آرامش خواهید رسید. از احساسات خود به عنوان انگیزه ای برای رشد استفاده کنید. شما می توانید در مورد احساسات خود با دیگران صحبت کنید. صحبت با دوستان، بزرگترها و والدین خود، منبع خوبی برای راهنمایی شماست. ورزش همچنین به کاهش استرس و دور شدن از این حالت ها کمک به سزایی می کند.

 

به بهداشت خود رسیدگی کنید
به بهداشت خود رسیدگی کنید

به بهداشت خود رسیدگی کنید.

یکی از تاثیرات بلوغ این است که بیشتر عرق خواهید کرد. در این حالت سریع تر بو می گیرید. همچنین با وجود پوست چرب، احتمال جوش زدن بیشتر است. عرق کردن و بو گرفتن کاملا طبیعی است، برای جلوگیری از این امر، روزانه استحمام کنید، از اسپری های ضد عرق استفاده کرده و به تمام قسمت های بدن رسیدگی کنید.

برای جلوگیری از زیاد شدن جوش ها، از فشردن، خراشیدن و استفاده از محصولات چرب خودداری کنید. بیشتر از نور آفتاب استفاده کنید و هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. در صورت بروز جوش، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کرده تا داروهای درمان جوش را تجویز نماید.

بیشتر بخوانید: پیشگیری از عرق کردن با طب سنتی

 

اصلاح صورت
اصلاح صورت

اصلاح را شروع کنید.

با تغییرات بلوغ ممکن است متوجه رویش مو در نقاطی از بدن شوید. این موها در صورت، زیر بغل، شکم و آلت تناسلی رشد می کند. در بعضی مواقع نیاز به اصلاح آن ها می باشد. از موهای جدید خود نترسید، این امر کاملا طبیعی و قسمتی از رشد یک مرد است. از بزرگترهای خود برای اصلاح صورت سوال کرده و کمک بگیرید.

 

تغییر صدای پسرها
تغییر صدای پسرها

نگران تغییر صدای خود نباشید.

با بزرگ شدن، آکوردهای صوتی شما نیز شروع به رشد می کنند. گاهی اوقات صدای شما بلندتر از حد ممکن است و گاهی احساس گرفتگی می کنید. نگران نباشید، این یکی از فرایند بلوغ پسرها است، طی چند ماه متوقف می شود و شما یک صدای جدید خواهید داشت.

 

از دوران بلوغ برای سنین بالای خود برنامه ریزی کنید.

قبل از هرچیز بدانید که روند پیری کاملا طبیعی است و این فرایند اجتناب ناپذیر است. مردها با تجربه کردن علائم پیری، جذاب تر به نظر می رسند. یک مطالعه جدید نشان می دهد، مردان در سنین 34 سالگی، در جذاب ترین دوران زندگی خود هستند. برای جلوگیری از فرسودگی در سنین پیری، بهتر است در جوانی یک سری اصول را رعایت کنید.

سبک زندگی خود را برای جلوگیری از ناتوانی جنسی تغییر دهید.

تقریبا 10 درصد مردان بین سن 40 تا 70 سالگی دچار اختلال نعوظ شدید و 25 درصد دیگر دچار نعوظ متوسط می شوند. با این حال در اکثر موارد، این موارد قابل پیشگیری است. عدم تحرک، استعمال دخانیات و مصرف الکل نقش عمده ای در اختلال نعوظ دارد. بیماری های قلبی نیز یکی از عوامل مهم و اساسی است. سعی کنید به جای کلسترول بد، کلسترول خوب را افزایش دهید.

برای جلوگیری از اختلال نعوظ، ورزش کنید و وزن خود را متعادل نگه دارید. بیشتر از چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، روغن کنجد، روغن بادام، روغن گردو و … در رژیم غذایی خود استفاده کنید. آجیل و ماهی بیشتر بخورید و چربی های ترانس را به طور کلی حذف کنید.

معجون تقویت قوای جنسی یک محصول گیاهی برای تقویت نیروی جنسی بوده و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.

 

تمرینات ورزشی انجام دهید.

اکثر مردان در سنین بالا دچار افت عضله و از دست دادن ماهیچه های خود می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق تمرینات مقاومتی انجام دهید. از وزنه ها یا تمرینات مربوط به وزن بدن استفاده کنید. به این صورت ماهیچه های خود را قوی نگه داشته و در سن 30 سالگی افت عضله را تجربه نخواهید کرد.

 

آمادگی برای تغییرات بلوغ
آمادگی برای تغییرات بلوغ و بزرگسالی

برای ریزش مو آماده باشید.

تعدادی از آقایان در حدود سن 30 سالگی دچار ریزش مو و برخی دیگر بعد از 50 سالگی طاسی را تجربه می کنند. به طور معمول این روند آهسته و به طور پیوسته در یک دوره 15 تا 25 ساله پیشرفت می کند. برخی روش های درمانی وجود دارد می توانید جلوی ریزش مو را بگیرید. یکی از دلایل ریزش مو وراثت و ژنتیک است.

 

از پیری زودرس جلوگیری کنید.

زن و مرد، هر دو با افزایش سن، دچار چین و چروک می شوند. جلوگیری از این امر اجتناب ناپذیر است اما می توانید روند آن را کند کنید. خورشید یکی از عوامل بروز پیری است. بنابراین از ماندن بیش از حد در نور خورشید اجتناب کنید یا هنگام بیرون آمدن از خانه از ضد آفتاب استفاده کنید.

  • بیش از یک بار در روز از شستن صورت خود، خودداری کنید و برای مرطوب نگه داشتن صورت، مرتب از مرطوب کننده استفاده کنید.
  • تغییرات رژیم غذایی نیز از بروز چین و چروک و پیری زودرس جلوگیری می کند. سعی کنید بیشتر سویا، ماهی، میوه و سبزیجات استفاده کنید. در همین راستا سیگار را نیز ترک کنید.
  • خواب کافی نیز از عوامل مهم داشتن پوست خوب است. سعی کنید به میزان کافی بخوابید. خوابیدن روی کمر به کاهش سرعت علائم پیری کمک خواهد کرد.
  • داروهای گیاهی مانند جینسینگ، زنجبیل، زردچوبه، فلفل سیاه و جوز هندی کمک کرده تا فرایند پیری را به تاخیر بیاندازید.

بیشتر بخوانید: چطور پرکاری تیروئید در مردان قابل درمان است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *