چطور پرکاری تیروئید در مردان قابل درمان است؟

چطور پرکاری تیروئید در مردان قابل درمان است؟

پرکاری تیروئید شرایطی است که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید و آزاد می کند. از آنجا که پرکاری تیروئید در خانم ها شایع تر است، اغلب به عنوان یک بیماری خودایمنی در مردان تشخیص داده می شود. از علائم پرکاری تیروئید در مردان می توان به کاهش وزن، ضربان قلب بالا، اضطراب و مشکل در خواب اشاره کرد. همچنین آقایان ممکن است در اثر فشار خونرسانی هورمون های تیروئید و کاهش جذب تستوسترون، دچار آسیب جنسی، مشکل در نعوظ و درد سینه شوند. در بیشتر موارد پرکاری تیروئید کاملا قابل درمان است و گزینه های درمانی بی خطری برای آن هست. در ادامه با ما همراه باشید.

استفاد از رادیواکتیو یددرمانی

قبل از شروع درمان با رادیواکتیو ید درمانی، پزشک تعین می کند که میزان ید در تیروئید شما چقدر است تا دوز لازم برای کوچک کردن تیروئید یا خطر احتمالی را تشخیص دهد. به این صورت مقدار کمی ید را مصرف کرده و پزشک نحوه نظارت ید از طریق بدن و تعامل با تیروئید را کنترل خواهد کرد. این فرایند کاملا بی خطر است و اولین قدم برای مهم برای ید درمانی در پرکاری تیروئید است.

این روش رایج ترین راه برای درمان پرکاری تیروئید در مردان است که شامل مصرف مقدار زیادی ید به صورت قرص یا مایع برای کوچک کردن یا فلج کردن تیروئید است. استفاده از روش عوارض جانبی نیز ممکن است داشته باشد. برای مثال ممکن است به بیماری های چشم تیروئید یا اریبوتوپاتی گرایس مبتلا شوید یا علائم شما وخیم تر شود.

 

قرص ید را با مایعات مصرف کنید
قرص ید را با مایعات مصرف کنید

قرص ید را با مایعات فراوان مصرف کنید.

برای تقریبا 90 درصد بیماران، یک دوز ید کافی است که تیروئید را کوجک کرده و آن را به عملکرد طبیعی برگرداند. قرص ید را مصرف کرده و به مدت یک هفته مایعات فراوانی بنوشید. برای مثال حداقل یک فنجان آب در ساعت بنوشید تا مقادیر اضافه ید از طریق ادرار از بدن خارج شوند.

ممکن است بسته به تشخیص پزشک نیاز به مصرف 1 چهارم از قرص ید باشید، یا ید به صورت مایع تجویز شود که باید آن را به صورت افزودنی بنوشید. احتمالا به مدت 24 ساعت تحت نظارت در بیمارستان هستید تا پزشک مطمئن شود بدن شما به خوبی به درمان پاسخ می دهد.

 

درمان تیروئید
رژیم غذایی کم ید

حداقل 2 هفته بعد از مصرف ید، رژیم غذایی کم ید بخورید.

برای جلوگیری از افزایش ید در بدن، از مصرف نان یا غذاهای بیش از حد ید دار خودداری کنید. در عوض روزانه 4 تا 6 وعده غلات یا جو دوسر میل کنید. از مصرف تخم مرغ و غذاهای دریایی پرهیز کنید. روزانه 2 تا 3 وعده گوشت گاو، گوشت گوساله، بره یا مرغ میل کنید تا مطمئن شوید پروتیئن خود را از منابع بدون ید دریافت می کنید.

دقت کنید که میزان ید باید به اندازه مصرف شود و مصرف بیش از حد آن باعث از بین رفتن غده تیروئید و بیمار شدن شما می شود.

 

آزمایش تیروئید مجدد
آزمایش تیروئید مجدد

6 ماه بعد از درمان، مجددا آزمایش تیروئید بدهید.

بعد از گذشت 6 ماه، پزشک آزمایشات لازم را انجام می دهد تا پاسخ بدن به درمان ید را بررسی کند. در صورت لزوم پزشک دوز اضافی از درمان ید برای کوچک کردن تیروئید ارائه می دهد یا دوره درمان دیگری تجویز می کند. همچنین میزان ید موجود در خون شما آزمایش می شود تا پزشک بررسی کند سایر غدد شما چگونه نسبت به تغییرات در غده تیروئید واکنش نشان می دهد.

در برخی موارد، تیروئید پس از کوچک شدن با ید، مجددا رشد کرده و باعث ایجاد مشکلاتی می شود. در این گونه موارد ممکن است نیاز به یک دوره درمان طولانی تر ید رادیواکتیو داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر: 3 نسخه طب سنتی برای پرکاری تیروئید

مدیریت علائم با سایر داروها

 

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی
داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی

استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی

اگر پرکاری تیروید در مردان جزئی است، پزشک ممکن است برای مدیریت علائم و نظارت برآن ها، به مدت چند هفته استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی را تجویز کند. در برخی افراد پرکاری تیروئید به صورت موقتی و به علت واکنش به عمل جراحی ره داده و به تنهایی از بین خواهد رفت. اولین قدم برای درمان این مشکل، تشخیص علت پرکاری تیروید است.

 

پرکاری تیروئید در مردان
داروهای ضدتیروئید برای مهار هورمون های تیروئید

استفاده از داروهای ضدتیروئید برای مهار هورمون های تیروئید

در مورد علائم شدیدتر که ممکن است موقتی باشد،  پزشک ممکن است داروی ضد تیروئید مانند پروپیلتوریورسیل و متیمازول تجویز کند. این داروها گیرنده های تیروئید را مسدود کرده و باعث آزاد شدن هورمون های تیروئید در بدن می شوند. این داروها را حتما طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

عوارض جانبی داروهای ضد تیروئید شامل بثورات، ریزش مو، تب و خارش است. اینها علائم معمولا عادی بوده و خیلی خطرناک نیستند، مگر اینکه موارد خود ایمنی دیگری داشته باشید. عوارض جانبی جدی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند شامل درد شکم ، تورم ، درد مفاصل و حالت تهوع است.

 

پرکاری تیروئید
استفاده از قرص های پروپرانولول، آتنولول و متوپرولول

از مسدود کننده های بتا به عنوان یک درمان طولانی مدت برای علائم استفاده کنید.

اگر پزشک تشخیص دهد که هنوز نیاز به ید یا جراحی نیست، ممکن است از مسدود کننده های بتا برای کنترل علائم استفاده کند. این مسدود کننده ها به طور مستقیم بر تیروئید تاثیر ندارند اما اثرات هورمونی تیروئید را بر بدن مهار می کنند و از بدن شدن آن جلوگیری می کنند. مسدود کننده های بتا متداول شامل پروپرانولول، آتنولول و متوپرولول هستند که حتما طبق دستور پزشک آن ها را مصرف کنید.

نکته قابل توجه این است که، بدن شما هنوز هورمون های تیروئید را تولید کرده که از طریق خون جریان می یابد، بنابراین برای کاهش سطح و تولید میزان هورمون مسدود کننده بتا را با یک داروی ضد تیروئید جفت کنید.

 

تزریق اتانول استریل
تزریق اتانول استریل

تزریق اتانول استریل برای درمان ندول های تیروئید

اگر گره های تیروئید دارید که باعث رشد خوش خیم در تیروئید و در نهایت پرکاری تیروئید شده است، ممکن است پزشک تزریق اتانول استریل را برای کوچک کردن گره تجویز کند. این فرایند شامل تزریق اتانل به طور مستقیم در تیرویئ برای از بین بردن و جلوگیری از رشد گره ها است. این روش ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما یک درمان یک بار مصرف است که می تواند جایگزینی برای عمل جراحی باشد. ممکن است این روش به عنوان راه حلی دائمی برای از بین بردن مشکل، توسط پزشک تجویز شود.

این مطلب را نیز بخوانید: نسخه طب سنتی جهت درمان بزرگی تیروئید

 

درمان پرکاری تیروئید در مردان با جراحی
درمان پرکاری تیروئید در مردان با جراحی

درمان جراحی پرکاری تیروئید در مردان

ندول های تیروئید که در تیروئید رشد دارند معمولا سرطانی می شوند. اگر رشد سرطانی شود، پزشک ممکن است عمل جراحی را پیشنهاد دهد. بهتر است با یک متخصص غدد مشورت کنید تا بررسی کند آیا عمل جراحی برای شما مناسب است یا خیر؟ اگر نیاز به عمل جراحی هست، از اسم آن نترسید، زیرا این روش بسیار موثر و معمولا بی خطر است.

اگر از عمل جراحی برای از بین بردن کامل تیروئید استفاده کنید، احتمالا دچار کم کاری تیروئید شوید که نیاز است تا آخر عمر از یک داروی جایگزین هورمون تیروئید مصرف کنید. پرکاری تیروئید در مردان معمولا نیاز به یک درمان دائمی دارد، زیرا علائم موقتی در آن ها کمتر شایع است.

مراقبت های بعد از عمل که شامل استراحت، مصرف داروهای مسکن و خوردن غذاهای مایع چند هفته پس از عمل است، روند بهبودی شما را افزایش می دهد. به دلیل این که تیروئید در گردن است، پس ممکن است بعد از عمل صحبت کردن برای شما مشکل باشد. ممکن است پزشک تمریناتی را برای فک به شما بدهد. به دلیل عدم توانایی در بلع، بیشتر مایعات بنوشید و پس از 2 تا 3 روز، شروع به خوردن غذاهای جامد کنید. ممکن است پس از عمل داروهای آنتی بیوتیک و ضد درد تجویز شود که برای جلوگیری از عوارض بیشتر، آن ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی، هنگام مصرف داروهای ضد درد خطرناک است، بهتر است از انجام این گونه موارد خودداری کرده و در صورت بروز مشکل حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان های گیاهی برای پرکاری تیروئید

هرچند که تحقیقات جید تاثیر گیاهان دارویی را بر درمان کامل تیروئید تایید نمی کنند، اما این گیاهان می توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را گرفته و کارکرد آن را بهبود بخشند.

مردان با پرکاری تیروئید می توانند برای رفع مشکل خود، گیاهانی مانند تخم گشنیز، بابونه، سنبل الطیب، بهارنارنج و بادرنجبویه را با یک اندازه با هم مخلوط کرده و پودر کنند، سپس یک قاشق مرباخوری از پودر را به همراه 4 تا 5 لیوان آب جوش در قوری ریخته و صبر کنند تا دم بکشد. روزانه 3 لیوان از این دمنوش را میل کنید.

گیاه شیرین بیان نیز به تعادل غده های بدن کمک کرده و خستگی ناشی از بیماری تیروئید را کاهش می دهد. گیاه شیرین بیان حاوی ماده ای است که تاثیر ضدسرطان دارد و برای درمان بالینی سرطان غده تیروئید موثر است.

اگر آقایان به دنبال مطالب بیشتر در مورد سلامت خود هستند، پیشنهاد می کنیم مقالات مربوط به سلامت مردان را مطالعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *