چطور نشتی دریچه قلب را با دارو درمان کنیم؟

چطور نشتی دریچه قلب را با دارو درمان کنیم؟

در قلب، بین دهلیز و بطن ها دریچه های یک طرفه وجود دارد. همچنین دریچه هایی یک طرفه بین بطن ها و شریان های بزرگ نیز هست. این دریچه ها اطمینان حاصل کرده که وقتی دهلیز یا بطن منقبض می‌شود، خون در جهت صحیح دور از قلب و در شریان ها جریان می‌یابد. نشتی دریچه قلب که ممکن است در اثر آسیب یا بیماری رخ دهد می تواند بر جریان خون تاثیر بگذارد. درمان نشتی دریچه قلب بستگی به محل و شدت نشت دارد.

نوع و شدت درمان
نوع و شدت نشتی دریچه قلب

درمان بستگی به نوع و شدت نشتی دریچه دارد.

درمان نشتی دریچه قلب بستگی به شدت بیماری دارد، برای مثال:

 • نشت دریچه آئورت: در صورت نشت دریچه آئورت، از داروهای فشار خون که به عنوان وازودلاتور شناخته می‌شود برای درمان استفاده کنید.
 • نشت دریچه میترال: این نوع نشت معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال افرادی که از نشت دریچه میترال رنج می‌برند (که گاهی اوقات منجر به نارسایی قبلی می‌شود) ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند.
 • نشت دریچه Tricuspid: این نوع نشت مشکلات جدی تری ایجاد می‌کند. نشت در نتیجه فشار خون بالا در شریان ریوی رخ داده و منجر به نارسایی قلب می شود. بهترین روش درمان این نوع بیماری، درمان جراحی است که در آن دریچه سالم جایگزین می‌شود.

هدف از مصرف دارو را درک کنید.

هدف اصلی از این داروها کنترل فشار خون و همچنین جلوگیری از تشکیل لخته خون است که ممکن است شرایط را بدتر کرده و همچنین عمل پمپاژ قلب را افزایش می‌دهد.

 

مشورت با پزشک
مشورت با پزشک در مورد ضد انعقادها

با پزشک در مورد ضد انعقادها صحبت کنید.

این داروها با قطع شدن روند تشکیل لخته، مانع از ایجاد لخته های خون در قلب می‌شوند که ممکن است باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

بهبود دریچه قلب با مصرف مصرف اساتین ها
مصرف اساتین ها

کلسترول خون را با استاتین کاهش دهید.

بالا رفتن سطح کلسترول می تواند مشکلات دریچه قلب را بدتر کند. سطح بالای کلسترول باعث تنگ شدن دریچه قلب می‌شود. استاتین ها برای کاهش سطح کلسترول خون استفاده می‌شود. استاتین‌ها با مسدود کردن عمل یک ماده شیمیایی در کبد برای تولید کلسترول لازم است. سطح بالای کلسترول رگ های خونی را تنگ کرده و باعث لخته شدن خون می‌شود.

نمونه هایی از استاتین ها عبارتند از سیمواستاتین، آتورواستاتین، فلوواستاتین ، مواستاتین و روزوواستاتین. استاتین ها که در دوزهای متنوعی تجویز می‌شوند.

مصرف مسدودکننده های آنژیوتانسین ها
مصرف مسدودکننده های آنژیوتانسین ها

مسدود کننده های آنژیوتانسین ها مصرف کنید.

این داروها عملکرد هورمونی که وظیفه انسداد یا باریک شدن رگ های خونی را دارند، مسدود می‌کنند. در نتیجه، رگ های خونی ممکن است گشاد و باز شوند. در این حالت خون به راحتی از طریق رگ ها جریان یافته و باعث کاهش فشار خون می‌شود. رایج ترین دارو ARB لوزارتان است.

از مهار کننده های ACE استفاده کنید.
از مهار کننده های ACE استفاده کنید.

از مهار کننده های ACR استفاده کنید.

این داروها باعث گشاد و باز شدن رگ های خونی می شوند. سپس خون به راحتی از طریق رگ ها جریان یافته که باعث کاهش فشار خون می‌شود. بیشترین داروی مهار کننده ACE کاپتوپریل است. دوز توصیه شده روزانه 25 تا 150 میلی گرم، 2 تا 3 بار در روز ، یک ساعت قبل از غذا مصرف می شود.

دریچه قلب
مصرف مسدود کننده های بتا

با پزشک خود در مورد مسدود کننده های بتا صحبت کنید.

این داروها با مسدود کردن هورمون اپی نفرین (که با نام آدرنالین نیز شناخته می شود) ضربان قلب را کاهش می‌دهد. در نتیجه رگ های خونی گشاد شده و خون به راحتی از طریق رگ ها جریان می یابد که در نهایت باعث کاهش فشار خون می‌شود. معروف ترین نوع این دارو متوپرولول است که روزانه به صورت خوراکی مصرف می‌شود.

دیورتیک مصرف کنید.
دیورتیک مصرف کنید.

دیورتیک مصرف کنید.

این داروها باعث شده کلیه ها سدیم و آب بیشتری از بدن خارج کنند. به این صورت دیواره رگ های خونی شل شده و فشار خون پایین می آید. نمونه های از دیورتیک های پتاسیم، تیازید، کینازولین و دیورتیک های حلقه ای هستند.

مصرف داروهای ضد آریتمی
مصرف داروهای ضد آریتمی

داروهای ضد آریتمی مصرف کنید.

این داروها فشار خون را پایین آورده و جریان خون مناسب در قلب ایجاد می‌کنند. داروهای ضدآریتمی برای عملکرد صحیح دریچه قلب بسیار مناسب هستند. همچنین باعث تثبیت بافت عضله و تنظیم ضربان قلب می‌شوند. این داروها شامل فلکاینید، سوتولول و دوفتیلید هستند.

مصرف وازودیلاتورها
مصرف وازودیلاتورها

در مورد مصرف وازودیلاتورها با پزشک خود صحبت کنید.

این داروها فشار قلب را کاهش داده و باعث جریان خون می‌شوند. نیترات مهم ترین عروق گشادکننده است که در معالجه مشکلات قلبی به کار می‌روند. این داروها شامل هیدرالازین با ایزوسوربید دینیتات، ایزوسوربید مونیتیتات، ایزوترات ، ایزونات و ایزوردیل هستند. ایزولات می تواند وضعیت قلب را بهبود ببخشد. همچنین برای تسکین درد قفسه سینه نیز استفاده می شود. این دارو رگ های خونی را برای جریان خون شل می کند. داروهای وازودیلاتورها معمولا به صورت قرار دادن زیر زبان مصرف می شوند.

ایزوترت همچنین برای درد قفسه سینه ناشی از بیماری قلبی استفاده می شود. بهتر است این دارو قبل از ورزش، یک یا دو بار از طریق دهان مصرف شود.

برای اطلاعات بیشتر: گرفتگی قلب و درمان به کمک طب سنتی

جراحی دریچه قلب
جراحی دریچه قلب

درمان نشتی دریچه قلب با جراحی

 • نوع عمل دریچه قلب بستگی به نوع نشت دریچه قلب دارد. هر نوع مداخله جراحی یا روش ها برای درمان نشت دریچه‌های قلب بستگی به نوع خاص مشکل قلبی دارد.
 • برای ترمیم دریچه قلب نیاز به جراحی است. جراحان قلب با جداکردن درپوش دریچه، دریچه های قلب را ترمیم می‌کنند.
 • ممکن است نیاز به تعویض دریچه های قلب باشد. اگر دریچه های قلب قابل ترمیم نباشد، دریچه معیوب با دریچه های مصنوعی یا دریچه بیولوژیکی جایگزین می شود.
 • عمل بالون نیز ممکن است انجام شود. طی این روش، یک لوله نازک از طریق رگ خونی وارد شده تا به قلب برسد. سپس یک بادکنک برای بزرگتر کردن دریچه منقبض شده باد شده تا جریان خون افزایش یابد.

اگر به دنبال روش های درمانی سنتی قلب درد هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله حفظ و نگهداری قلب به کمک طب سنتی و درمان قلب درد به کمک طب سنتی را مطالعه نمایید.

مراقبت های پزشکی پس از درمان
مراقبت های پزشکی پس از درمان

مراقبت پس از درمان دریچه قلب

 • برای درمان بهتر، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن به دلیل نیکوتین موجود در تنباکو باعث باریک شدن عروق در قلب و ایجاد مشکل در جریان خون می شود. ترک سیگار به کاهش و حتی از بین بردن این مسائل کمک می‌کند.
 • غذاهای کم چرب بخورید، رژیم غذایی کم چرب به کاهش سطح کلسترول و تقویت قلب کمک می‌کند. رژیم غذایی کم چرب از بیماری دیابت پیشگری کرده و فشار خون را نیز کاهش می‌دهد. در حقیقت برای هر کسی که به مشکلات قلبی مبتلا است، رژیم کم چرب توصیه می شود.
 • ورزش منظم قلب را سالم نگه می دارد. با ورزش خطر ابتلا به دیابت، کلسترول بالا، فشار خون و سایر مشکلات سلامتی کاهش می یابد. ورزش هایی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری برای کاهش بیماری قلبی و عروقی و بهبود گردش خون مناسب هستند.
 • بیماری های لثه و دندان ممکن است باعث بیماری های جدی قلب شوند. به این صورت که باکتری های خوراکی وارد جریان خون شده و پلاک های چربی در رگ های خونی قلب قرار می گیرد. به این ترتیب باکتری های ساخته شده مانع جریان خون شده و باعث بروز مشکلات قلبی مانند نشت دریچه های قلب می شوند. بنابراین افراد مبتلا به بیماری های لثه بیشتر در خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. به همین دلیل بهتر است روزانه دو بار مسواک زده و مرتب نخ دندان بکشید.

برای تشخیص بیماری های دریچه قلب، حتما به پزشک مراجعه کرده تا با معاینه و تشخیص صحیح، روش درمانی مناسب را برای شما انتخاب کند.

اگر به دنبال نسخه های گیاهی مفید برای تقویت قلب هستید، ما در عطاری اینترنتی عطارین، بهترین نسخه ها را در اختیار شما قرار داده ایم. همچنین می توانید از معجون قلب عطارین، برای تقویت عضلات قلب و تنظیم تپش قلب استفاده نمایید.

 

مشاده تیزر مربوط به اینکه چطور نشتی دریچه قلب را با دارو درمان کنیم؟

 

دیدگاه

 • مریم پاسخ

  باسلام
  مادرم 2 تا تعویض دریچه و1 بار تعمیر در کل 3 بار عمل قلب باز داشتند و الان متاسفانه نارسایی قلبی دارند و مرتب خون از بینی و دهانشون به صورت لخته می آید.
  یعنی مشکل بازگشت خون دارند و نشتی دریچه
  اما به دلیل سن و وزن کم و مقاومت بدنی دکترها جوابش کرده اند و اجازه عمل نمی دهند .
  و گفتند تا آخر عمر باید به این صورت زندگی کنند .آیا با این خونریزی ها از بین نمی رود.
  سپاس

  1 جولای 2021 در 9:53 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *