چطور علائم قلب بزرگ شده را تشخیص دهیم؟

چطور علائم قلب بزرگ شده را تشخیص دهیم؟

طبق مطالعات انجام شده قلب بزرگ شده با نام کاردیومگالی نیز شناخته می شود، که بیماری است که بسیاری از مشکلات قلبی را به همراه دارد. در حالی که بزرگ شدن قلب اغلب علائم مستقیمی ندارد، اما ممکن است تنگی نفس، تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم، افزایش وزن و تورم بدن یا پاها را تجربه کنید. معمولا علائم قلب بزرگ شده با MRI، اسکن CTI، سنوگرافی و اشعه X قابل تشخیص است.

شناخت علائم قلب بزرگ شده

علائم تنگی نفس
علائم تنگی نفس

به دنبال علائم تنگی نفس باشید.

قلب بزرگ شده نمی تواند منقبض شود، به این صورت که پمپ کامل صورت نگرفته و مایعات اضافی به ریه ها بازگشته و منجر به تنگی نفس می شود. این علائم ممکن است در صورت دراز کشیدن یا هنگام انجام فعالیت های بدنی بیشتر بروز کند. به این صورت معمولا ورزش کردن دشوار و گاهی باعث بیدار شدن در وسط شب به علت احساس کمبود نفس شوید.

 

بررسی تورم پاها
بررسی تورم پاها

مراقب تورم باشید.

تورم قسمت های بدن به دلیل ایجاد مایعات شایع است که باعث بزرگ شدن قلب می شود و به همان دلیل که تنگی نفس ایجاد می شود رخ می دهد. گردش خون ضعیف به این معنی است که مایعات نمی توانند به طور صحیح از ریه ها، شکم و پاها تخلیه شوند. تورم در پاها شایع ترین علائم قلب بزرگ شده است.

ممکن است تورم را به اشتباه افزایش وزن تصور کنید. اگر افزایش مداوم و غیر قابل توضیح وزن، همراه با سایر علائم بزرگ شدن قلب را داشتید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

بررسی علائم علائم آریتمی
بررسی علائم علائم آریتمی

علائم آریتمی را بررسی کنید.

آریتمی ضربان قلب نامنظم است. اگر ضربان قلب سریع یا نامنظم شد، ممکن است احساس آریتمی کنید. این وضعیت می تواند بی ضرر باشد، اما ممکن است باعث نگرانی شود. علائم آریتمی شامل موارد زیر است:

 • غش یا نزدیک به غش
 • تعریق
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • تپش قلب (تپش قلب می تواند افزایش یا کاهش ضربان قلب، ریتم نامنظم یا ضربان از دست رفته باشد.
دردر قفسه سینه
دردر قفسه سینه

به درد قفسه سینه و سرفه توجه کنید.

درد قفسه سینه معمولا یک علامت ثانویه است که در اثر آریتمی ایجاد می شود. با این حال سرفه و درد قفسه سینه نیاز به رسیدگی جدی دارد زیرا ممکن است دچار حمله قلبی شوید. اگر دچار درد و سرفه جدی در قفسه سینه هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر هنگام سرفه زیاد، بزاق قرمز خارج شود، احتمالا دچار نارسایی قلبی یا دچار بزرگ شدن قلب شده اید. همچنین ممکن است کمی خون در خلط خود مشاهده کنید.

 

خستگی بیش از حد
خستگی بیش از حد

علائم خستگی را بررسی کنید.

قلب بزرگ شده گردش خون را در بدن دچار اختلال می کند. در این حالت ممکن است احساس خستگی و سرگیجه کنید. به ویژه کاهش خون به مغز، می تواند منجر به احساس خستگی یا بی حالی شود. به خاطر داشته باشید که خستگی می تواند علامت بیماری های دیگری نیز باشد و به طور خاص به قلب بزرگ شده مربوط نیست.

برای مطالعه بیشتر: چطور با راهکارهای طبیعی از بزرگ شدن قلب جلوگیری کنیم؟

 

قلب بزرگ شده
تشخیص قلب بزرگ شده

تشخیص قلب بزرگ شده

یکی از بهترین راه ها برای تشخیص قلب بزرگ شده اکو است. اکو روشی بدون درد است که پزشک در آن از سونوگرافی برای بررسی حرکت خون از طریق قلب روی مانیتور استفاده می کند. ساختار آناتومیکی و فعالیت های عملکردی اتاق قلب را می توان با این آزمایش بررسی کرد. در اکو دریچه های قلب نیز قابل مشاهده است. اگر پزشک تشخیص دهد که دیواره های بطن چپ شما بزرگتر از 1.5 سانتی متر است، قلب شما، بزرگ شده، تشخیص داده می شود. همچنین می تواند به تجزیه و تحلیل چگونگی بزرگ شدن محفظه قلب کمک کند.

اکو اطلاعاتی در مورد ضربان قلب، ریتم و هرگونه نقص هدایت در قلب در اختیار شما قرار می دهد.

گاهی ممکن است پزشک اشعه ایکس را برای تشخیص تجویز نمایید. تصاویر اشعه ایکس اندازه و وضعیت قلب را نشان می دهد. همچنین می تواند تعیین کند که آیا قسمت هایی از قلب بزرگ شده است یا تغییر در وضعیت قلب به وجود آمده یا خیر؟

آزمایش خون نیز راهی دیگر برای تشخیص قلب بزرگ شده است. برای مثال با بزرگ شدن قلب، تولید و سطح برخی از مواد در خون تغییر می کند، با اندازه گیری این مواد در خون، می توان تشخیص داد که قلب بیمار بزرگ شده است یا خیر؟

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چگونه مراقب سلامت قلب خود و خانواده مان باشیم؟

 

چطور خطر مشکلات قلبی را به حداقل برسانیم؟

 

برای جلوگیری از بزرگ شدن قلب، ورزش کنید
برای جلوگیری از بزرگ شدن قلب، ورزش کنید

ورزش کنید.

ورزش معمولا برای اکثر مبتلایان به نارسایی های قلبی توصیه می شود. سطح تمرینی که برای آن ها تعیین می شود، بستگی به سن، وزن، جنسیت و توانایی جسمی آن ها دارد. با پزشک خود در مورد توانایی های خود صحبت کنید. برخی از افراد با مشکلات دریچه قلب نیاز نیست ورزش کنند. اگر از نظر قلبی مشکل دارید، پیش از شروع ورزش با پزشک مشورت کنید.

بهتر است ورزش را با یک پیاده روی روزانه شروع کنید. می توانید ابتدا حداقل 10 دقیقه راه بروید، سپس زمان خود را تا 30 دقیقه افزایش دهید.

 

بررسی فشار خون
بررسی فشار خون

فشار خون طبیعی را حفظ کنید.

فشار خون بالا باعث می شود، قلب بیشتر برای تحویل خون به کل بدن فعالیت کند و در این صورت با ضخیم شدن عضله قلب، ممکن است دچار بزرگ شدن قلب شوید.

 • برای کاهش فشار خون زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.
 • برای کاهش فشار خون از نمک و غذاهای پر سدیم پرهیز کنید.
 • برای کاهش وزن از قرص های رژیمی استفاده نکنید، زیرا باعث بالا رفتن فشار خون می شوند.

معجون فشارخون عطارین معجونی تاثیر گذار و مفید است که شما می توانید با اطمینان آن را برای کاهش فشارخون خود استفاده نمایید

بیماری هایی که ممکن است باعث بزرگ شدن قلب شوند را درنظر بگیرید.

بسیاری از اختلالات پزشکی هستند که می توانند منجر به قلب بزرگ شده شوند برای مثال دیابت یا بیماری های دریچه قلب امکان بزرگ شدن قلب را افزایش می دهند. اگر سابقه ارثی بیماری های قلبی را دارید، حتما برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید. آزمایش های خون نیز به تشخیص مشکلات احتمالی و حملات قلبی کمک می کند.

 • تیروئید نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قلب بزرگ شده است. کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید می تواند باعث مشکلات قلبی شود.
 • اگر بیماری های دریچه قلب دارید، بهتر است هرچه سریع تر برای درمان آن اقدام کنید.
 • کم خونی می تواند باعث بزرگ شدن قلب شود. کم خونی زمانی رخ می دهد که هموگلوبین کافی برای انتقال اکسیژن به بافت های شما وجود نداشته باشد. در این حالت قلب باید سخت تر پمپ شود تا اکسیژن کافی به بقیه بدن برسد. این می تواند باعث ضربان قلب سریع تر یا نامنظم شود.
 • تجمع آهن نیز می تواند برای اندام ها سمی باشد و ماهیچه قلب را تضعیف کند و منجر به بزرگ شدن بطن چپ شود.

 

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم انتخاب کنید.

سعی کنید شب ها زود بخوابید. روزانه پیاده روی کنید و قدم بزنید. با کتاب خواندن و استراحت کافی از زندگی خود لذت ببرید. روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. مقدار نمک و کافئین و چربی را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. بیشتر غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات میل کنید.

بسیاری از داروهای گیاهی نیز مانند زردچوبه، فلفل هندی، چای زنجبیل، بابونه و نعناع به داشتن زندگی سالم و قلب سالم تر کمک می کند. سعی کنید روزانه یک لیوان از دمنوش این گیاهان بنوشید و از ادویه ها بیشتر در غذاهای خود استفاده کنید.

مواد مخدر و الکل نیز از عوامل اصلی و تاثیر گذار روی سلامت قلب هستند. به ویژه الکل ها سلول های عضلاتی قلب را تجزیه می کنند. بنابراین بهتر است از نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر خودداری کنید.

سیگار  به شدت خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. افرادی که روزانه یک بسته سیگار مصرف می کنند، بیش از دو برابر در معرض خطر حمله قلبی هستند. سعی کنید به تدریج میزان سیگار را کاهش دهید تا زمانی که این عادت را ترک کنید.

اگر سکته قلبی کرده اید، حتما تحت نظر پزشک باشید.

اگر در گذشته دچار حمله قلبی شده اید، بیشتر در معرض ابتلا به بزرگ شدن قلب هستید. عضلات قلبی نمی توانند بازسازی شوند، به این معنی که بخشی از قلب از بافت طبیعی قلب، ضعیف تر خواهد بود. وقتی قلب هم بافت سالم و هم ضعیف داشته باشد، ممکن است بافت سالم بزرگ شود، زیرا مجبور است کارهای بیشتری انجام دهد.

اگر به دنبال مطالب بیشتری پیرامون سلامت قلب خود هستید، پیشنهاد می کنیم مطالب قسمت سلامت سیستم قلبی عروقی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *