چطور سلامت عصب بینایی را آزمایش کنیم؟

چطور سلامت عصب بینایی را آزمایش کنیم؟

عصب بینایی قسمتی از پشت چشم را به مغز متصل کرده و برداشت های بصری را به مغز منتقل می کند. آزمایش عصب بینایی یک قسمت معمول از معاینات منظم پزشکی در مطب است. در طی تست بینایی توانایی های بینایی و رفلکس های شما بررسی شده تا تایید کند که عصب به درستی کار می کند و چشمان شما اطلاعات بصری را به درستی دریافت می کند.

 

تست حد بینایی
تست حد بینایی

تست حد بینایی

برای تست بینایی خود حدود 6 متر از نمودار آزمون بینایی بایستید. این نمودار در تمام مطب های پزشکی یافت می شود که حروف در 8 ردیف چیده شده و به ترتیب اندازه آن ها کاهش می یابد. در اکثر آزمایش های عصب بینایی اپتومتریست یا دستیار پزشک، شما را راهنمایی کرده که چه کاری انجام دهید.

برای آزمایش بینایی کارهای زیر را باید انجام دهید:

1- یکی از چشمان خود را با کف دست بگیرید. در تست بینایی با نمودار تنها یک چشم باید تابلو را بخواند تا شماره چشم و حد بینایی تعیین شود. اگر به طور مرتب از عینک یا لنز استفاده می کنید، هنگام انجام آزمایش عصب بینایی ، آن را استفاده کنید.

2- پایین ترین خط در نمودار دارای حاوی کوچک ترین حرف است. به این منی که به احتمال زیاد شما قادر به خواندن دو ردیف پایین نیستید. پزشک به ترتیب از شما می خواهد که خطوط را از بالا به پایین بخوانید.

3- مراحل را با چشم دیگر امتحان کنید. پس از خواندن پایین ترین خط با یک چشم، دست خود را برداشته و چشم دیگر را آزمایش کنید. زمانی که آزمایش تمام شد، پزشک می تواند حد بینایی شما را تعیین کند.

بیشتر بخوانید: چگونه به طور طبیعی با مشکلات عصبی مقابله کنیم؟

 

آزمایش عصب بینایی
آزمایش های بصری

آزمایش های بصری را انجام دهید.

برای آزمون بصری، مهم است که چشم خود را به طورت مستقیم به جلو متمرکز کنید. پزشک تقریبا در فاصله 1 متری از شما ایستاده و دستش را در فاصله 0.30 متری از صورت شما نگه می دارد. سپس انگشت خود را شروع به حرکت می دهد. در نهایت از شما می خواهد تا انگشتش را لمس کنید. این آزمایش اطمینان حاصل می کند که عصب بینایی شما سالم و تصویری که از محیط می بینید به مغز منتقل می شود.

در همین راستا پزشک چندین آزمایش عصب بینایی دیگر نیز انجام داده و از شما می خواهد تا تشخیص دهید. اگر در هر نقطه نتوانستید حرکتی را در دید محیط خود مشاهده کنید، به پزشک اطلاع دهید.

 

تست بینایی
آزمایش عصب بینایی

آزمایش رفلکس های بصری

در این آزمایش، پزشک یکی از دستان خود را به طور عمودی بین چشم شما قرار داده، سپس نور چراغ قوه را در چشم شما انداخته تا هم ترازی چشم شما را بررسی کند. با قرار دادن دست اطمینان حاصل می کند که نور چراغ باعث گشاد شدن مردمک چشم دیگر نمی شود. در این روش ممکن است کمی از نور احساس ناراحتی کنید اما نور به چشم شما آسیب نمی رساند.

هنگامی نور درون چشم شما افتاده، اگر مردمک گشاد نشود یا به آرامی تنگ شود، ممکن است یک یا هر دو عصب بینایی شما دچار مشکل شده باشد.

پزشک این روند را با چشم دیگر نیز تکرار کرده، پس از آزمایش رفلکس بینایی در مورد سلامت عصب چشم شما مطمئن خواهد شد.

 

ارزیابی حرکت چشم
ارزیابی حرکت چشم

ارزیابی حرکت چشمی

در این آزمون برای تست بینایی پزشک از شما می خواهد که به طور مستقیم به یک هدف نگاه کنید. سپس جلوی یک چشم را پوشانده، اگر پزشک متوجه حرکت غیرعادی در چشم شود، احتمالا انحراف چشم تشخیص می دهد. سپس این کار را روی چشم دیگر انجام می دهد.

اجازه دهید پزشک 6 حالت از نگاه شما را ارزیابی کند. ماهیچه های چشمی ضعیف یا فلج شده چشم می تواند باعث انحراف چشم شود. پزشک با هدایت چشم به 6 نقطه، این مساله را بررسی می کند. تمامی مراحل را طبق دستور او دنبال کنید و اجازه دهید این فرایند را بررسی کند.

مطالعه بیشتر: چطور از پیشرفت نزدیک بینی چشم جلوگیری کنیم؟

 

تقویت عصب بینایی با دمنوش گیاهی

اما شما می توانید با برخی از دمنوش های گیاهی، به راحتی بینایی خود را تقویت کنید. رژیم غذایی ناسالم روند پیری را تشدید کرده و به بافت چشم آسیب می رساند. سعی کنید بیشتر مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین های A، C و E که باعث بهبود بینایی می شود مصرف کنید.

  • چای سبز: دمنوش چای سبز را با کرفس درست کنید. برای تهیه این دمنوش، نصف قاشق چای‌خوری پودر برگ کرفس و ۲ قاشق چای‌خوری چای سبز را در لیوان بریزید و آب هشتاد درجه سانتی گراد را به آن اضافه کنید. بعد از پنج دقیقه آن را بنوشید. برای طعم‌دار شدن کرفس و چای سبز نیز می‌توانید از اندکی زعفران و زیره سبز استفاده کنید.
  • قاصدک: نوشیدن و شستن چشم با جوشانده قاصدک به تقویت چشم و عصب بینایی کمک می کند.

بسیاری از سبزیجات سبز برگ و میوه ها نیز برای تقویت بینایی مفید هستند. در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید آن را در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

بیشتر بخوانید: تقویت بینایی چشم به کمک طب سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *