چطور سرطان معده را به موقع تشخیص دهیم؟

چطور سرطان معده را به موقع تشخیص دهیم؟

یکی از شایع ترین سرطان ها در دنیا که عامل اصلی مرگ و میر هست، سرطان معده است. در حال حاضر روش غربالگری موثری برای این نوع سرطان وجود ندارد اما توجه به علائم جسمانی به شما در تشخیص سرطان معده کمک می کند. تشخیص زودرس می تواند به پیشگیری از تشدید این بیماری کمک کند، اما متاسفانه بیشتر افراد تا زمانی که بیماری پیشرفت نکند، متوجه علائمی نمی شوند. در ادامه در مورد علائم سرطان معده و نحوه تشخیص آن توضیح داده ایم، تا با شناسایی این بیماری برای درمان سریع آن اقدام کنید.

قبل از هرکاری علائم اولیه سرطان معده را بشناسید…

علائم اولیه را بشناسید
علائم اولیه را بشناسید

مشکلات مربوط به شکم را در نظر داشته باشید.

معده بخشی از دستگاه گوارش فوقانی شماست و به پردازش مواد مغذی موجود در غذایی که می خورید کمک می‌کند. بعد از معده غذا وارد روده کوچک و سپس وارد روده بزرگ می‌شود. تشخیص سرطان معده با علائم احتمالی مربوط به شکم شامل موارد زیر است:

  • عاتئم شکمی زودرس که شامل سوزش سر دل و سوءهاضمه است. سوء هاضمه به معنی سوزش در قفسه سینه و قسمت فوقانی شکم است که ناشی از بازگشت مجدد اسید به مری است.
  • تومور در معده معمولا باعث تجزیه نادرست غذا در معده که منجر به سایر علائم سوء هاضمه می شود.

داشتن این علائم حتما به معنی داشتن سرطان معده نیست. اما اگر به طور ناگهانی با این علائم روبه رو شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر دچار نفخ هستید، آن را جدی بگیرید.

سرطان معده می تواند باعث تورم شکم شود که با نفخ دائم همراه است. اگر پس از خوردن غذا احساس نفخ کردید یا با خوردن مقداری کمی غذا احساس پُری کردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. درد معده و درد سینه می تواند از علائم سرطان معده باشد. ممکن است نفخ دلیل دیگری داشته باشد که بهتر است به دنبال درمان نفخ معده باشید. ما در عطاری اینترنتی عطارین، 5 گیاه معجزه گر برای درمان نفخ معده ارائه داده ایم که می توانید برای درمان نفخ معده خود از آن استفاده کنید.

اگر مشکل بلع دارید، برای تشخیص اقدام کنید.

اگر در بلع غذا مشکل دارد، ممکن است تومور در محل اتصال مری و معده شما وجود داشته باشد. وجود تومور در این قسمت باعث انسداد غذا شده و با مشکل بلع رخ می دهد.

 

حالت تهوع و استفراغ
حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع دائم را جدی بگیرید.

یکی از علائم سرطان معده، انسداد در محل اتصال معده و روده است که از عبور غذا پیشگیری می کند. واضح‌ترین علامت این بیماری احساس تهوع دائم و استفراغ است. گاهی اوقات استفراغ با خون همراه است. اگر این علائم را همراه با استفراغ خونی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

علائم پیشرفته تر سرطان معده را بشناسید.

ممکن است علائم عمومی تر داشته باشید که به طور خاص به سرطان معده مربوط نیست. اما ممکن است این علائم نشان دهنده رشد تهاجمی تومور در معده باشد. حتما غدد لنفاوی خود را بررسی کنید. بزرگ شدن غدد لنفاوی نشان دهنده برخی از بیماری هاست. در سرطان معده سلول های سرطانی از طریق مجاری لنفاوی به غدد لنفاوی زیر بغل سمت چپ منتقل شده که باعث ایجاد تورم می شوند.

  • علائم دیگر مانند کاهش حجم عضلات را نیز بررسی کنید. سلول های سرطانی میزان متابولیک پایه شما را افزایش داده که در نتیجه باعث از بین رفتن عضلات می شوند.
  • همچنین خونریزی معده در اثر سرطان باعث کم خونی شده که منجر به رنگ پریدگی و ضعف است. مبتلایان به سرطان معمولا دچار خستگی مزمن و احساس بی حالی یا عدم هوشیاری هستند.
  • توجه داشته باشید که داشتن این علائم حتما نشان دهنده سرطان نیست و برای تشخیص سرطان معده به طور دقیق بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

تشخیص علائم پیشرفته تر

درد و ناراحتی شکم
درد و ناراحتی در ناحیه شکم

افزایش درد یا ناراحتی شکم

با پیشرفت سرطان و رشد تومور، درد و ناراحتی در شکم و معده شدت می یابد. درد ناشی از سرطان معده با گذشت زمان افزایش یافته و با مصرف دارو فروکش نمی کند. تومورهای معده ساختار اطراف معده را تحت تاثیر قرار داده و زخم معده غشاهای معده را از بین می برند. هر دو این حالت باعث درد شدید معده می شوند.

 

کاهش وزن بی دلیل
کاهش وزن بی دلیل

کاهش شدید اشتها

سلول های سرطانی موادی ترشح کرده که سیگنال های گرسنگی بدن را کاهش می دهند. توموری که در معده وجود دارد معمولا باعث از بین رفتن اشتها می شود. در نتیجه با پیشرفت سرطان، بیمار دچار کاهش وزن شدید خواهد شد. اگر بدون هیچ دلیلی دچار بی اشتهایی و کاهش وزن هستید بهتر است هرچه سریع تر برای تشخیص سرطان معده به پزشک مراجعه کنید.

 

تورم معده
بررسی تورم معده

بررسی توده ها و تورم معده

با گذشت زمان مایعات در معده تجمع کرده و باعث تورم معده و شکم می شود. در سرطان معده، ممکن است یک توده سخت و نامنظم در شکم احساس کنید. این توده با تنفس حرکت کرده و گاهی اوقات با خم شدن به جلو می‌افتد. سرطان پیشرفته معده ممکن است باعث ایجاد توده سخت در سمت چپ بالای شکم در ناحیه معده شود.

 

تغییر رنگ مدفوع
تغییر رنگ مدفوع

تغییر روند روده و مدفوع

زمانی که سرطان معده پیشرفت کند، باعث خونریزی دائمی در مدفوع می شود. به این صورت مدفوع خونی یا سیاهرنگ می شود. برای تشخیص سرطان معده ، میزان خون را در مدفوع خود بررسی کنید. اگر مقدار آن زیاد یا تیره رنگ بود بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

یبوست و اسهال شدید نیز ممکن است از علائم سرطان معده باشد.

 

چه زمانی خطر ما را تهدید می کند؟

 

برای تشخیص سرطان معده به پزشک مراجعه کنید
برای تشخیص سرطان معده به پزشک مراجعه کنید
  • سن و جنسیت خود را در نظر بگیرید.

برخی از عوامل خطر مربوط به سبک زندگی شماست. اما مواردی وجود دارد که شما نمی توانید آن‌ها را کنترل کرده یا تغییر دید. برای مثال با افزایش سن میزان بروز سرطان معده نیز بالا می رود. بیشتر افراد بالای 50 سال دچار سرطان معده شده و تشخیص سرطان معده بیشتر بین سنین 60 تا 80 سال داده می شود. سرطان معده در مردان بیشتر از خانم هاست.

  • سبک زندگی خود را ارزیابی کنید.

سرطان معده بر اثر سبک زندگی و رژیم غذایی نادرست رخ می دهد. سیگار و مصرف الکل از جمله عواملی هستند که باعث سرطان معده می شوند. رژیم غذایی کم فیبر با طولانی شدن ماندن در معده خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. مصرف غذاهای شور، شیرین و دودی که دارای مقادیر زیادی نیترات هستند نیز خطر ابتلا به سرطان معده را بالا می برند.

اضافه وزن و چاقی نیز ممکن است باعث سرطان معده شوند.

  • سابقه پزشکی خود و خانواده خود را بررسی کنید.

یکی از دلایل بروز سرطان، وراثت است. بهتر است سابقه پزشکی بیماری های خاص را در خانواده خود بررسی نمایید. اگر سابقه عفونت هلیکوباکتر پیلوری، گاستریت مزمن، کم خونی یا پولیپ معده در خانواده خود دارید، بهتر است بیشتر مراقب باشید و علائم بیماری های معده را دائم بررسی نمایید. با تغییر در سبک زندگی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم، خطر بروز سرطان معده را در خود کاهش دهید.

سرطان معده در افرادی که قبلا بخشی از معده خود را در عمل جراحی برداشته اند نیز بیشتر است.

  • به پزشک مراجعه کنید.

اگر از خطر ابتلا و در تشخیص سرطان معده خود مطمئن نیستید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی و معاینه و انجام آزمایشات صحیح به طور دقیق سرطان معده را تشخیص داده و با توصیه های لازم در مورد تغییر سبک زندگی به کاهش خطر در آینده کمک می کند. تشخیص به موقع سرطان تفاوت زیادی در درمان آن ایجاد کرده، بنابراین اگر نگران هستید، سریع عمل کنید.

 

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان معده از معجون معده و گوارش عطارین استفاده کنید. معجون گیاهی معده و گوارش عطارین ترکیبی از چند عرق گیاهی مفید برای دستگاه گوارش به خصوص معده است که با مصرف یک استکان بعد از وعده های غذایی می توانید به راحتی ناراحتی های معده و دستگاه گوارش خود را رفع کنید. عرق سیر نیز از ابتلا به سرطان ها پیشگیری کرده که می توانید به راحتی آن را از فروشگاه اینترنتی عطارین تهیه و مصرف نمایید.

 

ویدیو کوتاه مربوط به اینکه چطور سرطان معده را به موقع تشخیص دهیم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *