چطور در طول شیمی درمانی، سیستم ایمنی بدن را قوی نگه داریم؟

چطور در طول شیمی درمانی، سیستم ایمنی بدن را قوی نگه داریم؟

شیمی درمانی ممکن است باعث آسیب به سیستم ایمنی بدن شود. در حالی که هیچ فعالیتی نمی تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، ولی باز هم می توانید با رژیم غذایی سالم، ورزش، کاهش استرس و مشورت با پزشک از خود مراقبت کنید. همچنین می توانید سعی کنید از ورود باکتری ها و عفونت ها در هنگام شیمی درمانی به بدن جلوگیری کنید، زیرا بدن قادر به مقابله به آن ها نیست.

تغییر رژیم غذایی سالم

زمانی که سیستم ایمنی بدن در خطر است، بهتر است رژیم غذایی ویژه داشته باشید. هرچند که مواد غذایی نمی توانند سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشند، بهتر است مواد مغذی مصرف کرده و با یک متخصص تغذیه در مورد این مسئله صحبت کنید.

 

افزایش پروتیئن
افزایش پروتیئن

برای ساخت گلبول سفید پروتئین بخورید.

شیمی درمانی باعث کاهش گلبول سفید خون می شود. در واقع گلبول سفید برای سیستم ایمنی بدن ضروری است. برای بازسازی سلول ها، بدن به اسیدهای آمینه که در پروتئین ها یافت می شود، نیاز دارد. منابع خوب پروتئین شامل مرغ، گوشت گاو، بره، ماهی، لوبیا، لبنیات و … است.

گاهی اوقات شیمی درمانی باعث می شود طعم گوشت برای شما آزاردهنده شود. در این صورت می توانید سایر منابع پروتئنی مانند لوبیا، عدس، تخم مرغ، لپه، آجیل، تخم کتان، ماست و شیر را امتحان کنید. لوبیا همچنین سرشار از فولات است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

 

میوه و سبزیجات بخورید
میوه و سبزیجات بخورید

میوه و سبزیجات متنوعی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

سیستم ایمنی بدن برای ادامه فعالیت خود به ویتامین نیاز دارد. خوردن میوه و سبزیجات باعث می شود بدن ویتامین های مورد نیاز خود را دریافت کند. حتما میوه و سبزیجات را کامل بشویید تا از ورود باکتری به بدن جلوگیری شود. اگر نیاز است پوست میوه ها را گرفته و بعد آن ها را میل نمایید.

گاهی اوقات شیمی درمانی باعث شده طعم غذاها عوض شود سعی کنید از سس ها برای طعم دار کرد مواد غذایی استفاده کنید. همچنین می توانید از ادویه ها و چاشنی ها را برای طعم دهی استفاده کنید.

اگر به دلیل زخم های دهانی، خوردن میوه و سبزیجات خام سخت است، سعی کنید به صورت دیگری آن ها را میل کنید. برای مثال سبزیجات را بپزید یا میوه ها را به صورت کنسرو شده میل نمایید. اگر از طعم سبزیجات لذت نمی برید، آن ها را به صورت های دیگری مانند اسموتی، کیک هویج، نان کدو و … مصرف کنید.

 

شیمی درمانی
ویتامین هایی مثل ویتامین E بیشتر مصرف کنید

ویتامین E بیشتر بخورید.

مغر آجیل، انواع تخم ها، بادام زمینی، فندق، تخمه آفتابگردان و بادام همه منابع خوبی از ویتامین E هستند. بهتر است روزانه یک مشت کوچک از این مواد میل کنید تا سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود. بروکلی و اسفناج نیز سرشار از ویتامین E است که می توانید آن ها را امتحان کنید.

 

گیاهان دارویی به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند.

همان طور که می دانید برخی گیاهان دارویی خاصیت ضد ویروسی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن دارند. گزنه، آویشن، شیرین بیان، گل گاو زبان، دارچین، سیر، زردچوبه، فلفل سیاه، پونه کوهی، ادویه کاری، زنجبیل و نعنا فلفلی از جمله این گیاهان است. ولی فراموش نکنید قبل از مصرف هرگونه گیاه دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن قبل عمل های جراحی! بخوانید.

 

تقویت سیستم ایمنی با تغییر سبک زندگی

 

شیمی درمانی
به خوبی بخوابید

به میزان کافی بخوابید.

شاید خوابیدن در زمان شیمی درمانی کاری دشوار است. با این حال، نخوابیدن باعث می شود سیستم ایمنی ضعیف تر شود. در حقیقت کمبود خواب ممکن است سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. برای خواب بهتر کارهای زیر را انجام دهید.

  • از چرت زدن در طول روز خودداری کنید. به این صورت شب ها راحت تر می خوابید. اگر احساس خستگی کردید، بلند شوید، کارهای خود را انجام دهید و سر خود را گرم نمایید تا از چرت زدن جلوگیری کنید. ورزش نیز به خواب بهتر کمک می کند. سعی کنید 5 تا 6 ساعت قبل از خواب ورزش کنید زیرا ورزش نزدیک به زمان خواب باعث بیداری می شود.
  • یک برنامه خواب استاندارد داشته باشید. بدن به برنامه عادت می کند و اگر هر شب در یک زمان خاص به رختخواب بروید، خواب بهتری خواهید داشت. یک روند را برای خواب تکرار کنید تا به بدن یادآوری شود زمان خوابیدن است. برای مثال قبل از خوابیدن صورت خود را بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.
  • هنگام خواب وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید. زیرا استفاده از این وسایل در زمان خواب بر چرخه خواب تاثیر می گذارد. برای داشتن فضای خواب بهتر، نور اتاق را کم کنید.
  • بیش از حد گرسنه یا با پرخوری نخوابید.

اگر شیمی درمانی باعث بی خوابی می شود، از پزشک بخواهید به شما کمک کند.

برای مطالعه بیشتر بخوانید، چطور شب ها راحت تر بخوابیم؟

 

هر روز ورزش کنید
هر روز ورزش کنید

روزانه 30 دقیقه ورزش کنید.

ورزش باعث حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. ممکن است شیمی درمانی باعث شود تمایلی به ورزش کردن نداشته باشید. اما حتی ورزش کم نیز مفیده بوده و انرژی شما را تقویت می کند. همیشه قبل شروع ورزش، مخصوصا اگر تحت معالجه شیمی درمانی هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

ورزش های سبک انجام دهید و در صورت نیاز استراحت کنید. برای مثال پیاده روی آهسته ورزش خوبی ست. می توانید در مورد مناسب بودن ورزش های دیگر مانند شنا نیز با پزشک خود مشورت کنید.

 

استرس را کاهش دهید
استرس را کاهش دهید

استرس خود را کاهش دهید.

برای سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن می توانید، فعالیت های کاهش دهنده استرس را انجام دهید. تلاش برای کنار آمدن با شیمی درمانی در کنار سایر جنبه های زندگی می تواند بسیار استرس زا باشد. با این تمرینات یوگاف مدیتیشن و ماساژ می تواند به کاهش استرس کمک کند.

در این زمان با دوستان و افراد خانواده خود بیشتر وقت بگذرانید. بیشتر کارهایی را انجام دهید که از آن ها لذت می برید. فعالیت هایی مانند کتاب خواندن، تماشای فیلم و… به شما کمک خواهد کرد.

از ورود میکروب ها و عفونت ها جلوگیری کنید.

 

مرتب دست های خود را بشویید
مرتب دست های خود را بشویید

همیشه به خوبی دست های خود را بشویید.

شما و اعضای خانواده تان موظف هستید قبل از غذا دست های خود را بشویید. پس از استفاده از دستشویی نیز به خوبی دستان خود را بشویید. حتما به مدت 20 ثانیه با استفاده از آب و صابون دست ها خود را شسته و به خوبی آبکشی کنید. در صورت عدم دسترسی به آب و صابون از ضدعفونی کننده دست استفاده کرده و همیشه یک ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید.

 

شیمی درمانی
وسایل شخصی خود را جدا کنید

فنجان، ظروف و بشقاب خود را از دیگران جدا کنید.

بهتر است از به اشتراک گذاشتن وسایلی که با دهان خود لمس کرده اید خودداری کنید. ممکن است برخی از وسایل حاوی باکتری هایی باشند که از طریق دهان به بدن شما منتقل می شوند. در صورتی که مجبور هستید، سعی کنید وسایل را به خوبی با آب گرم و مایع بشویید و ضدعفونی کنید.

 

از حضور در مکان های شلوغ دوری کنید
از حضور در مکان های شلوغ دوری کنید

تا حد امکان از حضور در مکان های عمومی دوری کنید.

هرچه بیشتر در بین مردم باشید، احتمال انتقال ویروس یا عفونت باکتریایی بیشتر است. در صورت امکان از غذا خوردن در بیرون، حضور در مکان هایی مانند کنسرت، سینما، فروشگاه ها و… جلوگیری کنید. وقتی در یک منطقه شلوغ هستید، تا حد امکان از لمس کردن سطوح خودداری کرده و تا زمانی که دستان خود را نشسته اید از لمس کردن صورت خود پرهیز کنید.

 

شیمی درمانی
موادغذایی خام را بپزید

برای جلوگیری از آلودگی، مواد غذایی خام را به خوبی بپزید.

برای از بین بردن میکروب های مواد غذایی، موادی مانند گوشت، مرغ و تخم مرغ را قبل از مصرف به خوبی بپزید. گوشت ها در 160 درجه فارنهایت (71 درجه سانتی گراد) و مرغ در 180 درجه فارنهایت (82 درجه سانتی گراد) به خوبی پخته می شود.

اگر از فروشگاه مواد غذایی کنسرو شده تهیه می کنید، دقت کنید که ظروف آن سالم باشند و از مصرف مواد فله ای که احتمال باکتری دارند خودداری کنید.

 

شیمی درمانی
با پزشک صحبت کنید

درمان های پزشکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در شیمی درمانی

برای افزایش شمارش گلبول های سفید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از داروهای پزشکی با توصیه پزشک به افزایش گلبول های سفید کمک می کنند. مصرف مولتی ویتامین با B12 و فولات نیز به افزایش گلبول سفید کمک می کند. در هنگام شیمی درمانی معمولا اشتها کاهش می یابد. سعی کنید رژیم غذایی خود را با مولتی ویتامین ها تکمیل کنید. همیشه قبل از مصرف مکمل ها به خصوص زمانی که تحت معالجه شیمی درمانی هستید با پزشک مشورت کنید.

برای مطالعه بیشتر: چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری ها بهبود بخشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *