چطور در شب‌های گرم تابستان، راحت تر بخوابیم؟

چطور در شب‌های گرم تابستان، راحت تر بخوابیم؟

هنگامی که هوای بیرون گرم است و تهویه مطبوع ندارید، خوابیدن دشوارتر است. این مشکل در شب های گرم تابستان بیشتر حس می شود. خوشبختانه راه هایی برای خنک شدن و خنک ماندن برای داشتن یک خواب راحت وجود دارد. در این مقاله به چند مورد از این گزینه ها برای راحت خوابیدن در شب های گرم، اشاره کرده ایم:

 

برای رفتن به رختخواب آماده شوید.

 

آماده شدن برای یک خواب راحت
آماده شدن برای یک خواب راحت

هرگز قبل از خواب ورزش نکنید. هنگام ورزش دمای بدن بالا رفته و بدن گرم می شود. برای خنک شدن بدن بهتر است حدود 3 تا 4 ساعت قبل از خواب ورزش کنید. همچنین در طول روز به میزان کافی آب بنوشید تا بدن به خوبی آبرسانی شود. می توانید از یک بطری آب در کنار رختخواب خود استفاده کنید. آبی که می نوشید، به هیچ عنوان سرد نباشد. آب سرد نه تنها هضم غذا را کند می کند، بلکه با تنگی عروق متابولیسم را کند کرده و توانایی بدن را برای خنک کردن کاهش می دهد. سعی کنید همیشه آب با دمای اتاق بنوشید.

برای راحت خوابیدن هرگز در وعده شام غذاهای سنگین و پر ادویه مصرف نکنید. خوردن یک وعده غذای سنگین یا پر ادویه قبل از خواب باعث گرم شدن بدن می شود. بهتر است 2 تا 3 ساعت قبل از خواب یک شام سبک و ساده میل نمایید.

اما این کارها به داشتن یک خواب راحت تر کمک خواهد کرد:

استفاده از دوش آب گرم

دوش آب سرد اثر برعکس دارد. در واقع ممکن است دمای بدن برای خنثی کردن آب سرد افزایش یابد. پس بهتر است دوش در روزهای گرم تابستان دوش آب گرم یا ولرم بگیرید. همچنین می توانید دست و پای خود را در آب ولرم خیس کنید. دست و پاها به عنوان رادیاتور بدن محسوب می شوند. به این معنی که تمایل به گرم شدن دارند. خنک کردن آن یا خیس کردن آن ها در آب، دمای بدن را تنظیم و بدن را خنک می کند. به این ترتیب یک خواب راحت را تجربه خواهید کرد.

با گرفتن مچ دست به مدت 30 ثانیه زیر آب سرد، باعث خنک شدن خون شده و تمام بدن شما خنک خواهد شد. زیرا این مناطق جایی است که خون را به سطوح بدن می رساند.

 

استفاده از ملافه سبک برای راحت خوابیدن
استفاده از ملافه سبک برای راحت خوابیدن

ملافه سبک انتخاب کنید.

در تابستان به هیچ عنوان از ملافه های ضخیم یا پتو استفاده نکنید. بهتر است از ملافه های سبک پنبه ای یا پتوهای نخی و سبک روی تشک خود استفاده کنید. این ملافه ها گرمای بدن را حفظ نمی کند و شما را خنک می کند.

گاهی اوقات می توانید، ملافه، روتختی و بالشت خود را قبل از خواب، برای مدتی در یک مکان خنک مانند قرار دادن در معرض باد کولر یا در بالکن پهن کنید. هرگز با لباس مرطوب یا بالشت و ملافه مرطوب نخوابید. به این صورت برای خشک شدن لباس ها دمای بدن بالاتر خواهد رفت. قرار دادن هر چیز مرطوب درون اتاق خواب باعث افزایش تراکم رطوبت و ناراحتی شما می شود.

برای مطالعه بیشتر: چطور بی خوابی را با گیاهان دارویی درمان کنیم؟

 

پنجره ها را باز کنید
پنجره ها را باز کنید

قبل از خواب پنجره ها را باز کنید.

یک ساعت قبل از خواب پنجره های اتاق را باز کرده تا گردش هوا افزایش یابد و اتاق خنک شود. با این حال اگر هوای بیرون خیلی گرم است، قبل از خوابیدن پنجره ها را بسته تا هوای اتاق با دمای بیرون گرم تر نشود. دلیل دیگر این کار این است که، دمای بدن در ساعت 3 صبح به پایین ترین نقطه خود می رسد. در ساعت 3 صبح دمای بیرون نیز بسیار پایین است. اگر پنجره ها باز باشد و بخوابید، ممکن است عضلات گردن و سر شما به دلیل افت ناگهانی دما به طور غیر ارادی تنش کرده و بیدار شوید.

برای راحت خوابیدن هنگام خواب پنجره ها را بسته و به جای آن می توانید از یک دستگاه تهویه مطبوع استفاده کنید.

 

لباس خواب راحت بپوشید
لباس خواب راحت بپوشید

هنگام خواب لباس راحت بپوشید.

برخی افراد عادت دارند هنگام خواب، برهنه باشند تا خنک بمانند. برهنه خوابیدن باعث می شود بیشتر احساس گرما کنید. زیرا باعث می شود رطوبت بدن در هنگام خواب تبخیر شود. برای راحت خوابیدن ، بهتر است هنگام خواب، یک لباس خواب راحت و پنبه ای بپوشید و از پارچه های مصنوعی مانند نایلون خودداری کنید. لباس های پلاستیکی مانع تنفس بدن شده و باعث می شود بیشتر احساس گرما کنید.

 

استفاده از دستمال مرطوب
استفاده از دستمال مرطوب

صورت، دست ها و پاهای خود را مدام با یک دستمال مرطوب خنک کنید.

برای راحت خوابیدن ، از یک دستمال یا حوله مرطوب در کنار تخت استفاده کرده و مرتب صورت یا دست های خود را در طول شب مرطوب کنید. اما از خوابیدن با صورت یا بازوهای مرطوب خودداری کنید. پس از مرطوب کردن بدن، قبل از خوابیدن، آن را با یک حوله دیگر خشک کنید.

همچنین می توانید از حوله های تبخیر کننده استفاده کنید. این حوله ها بدون خیس کردن پوست شما، بدن را خنک می کنند.

بیشتر بخوانید: چطور شب ها، یک خواب با کیفیت داشته باشیم؟

 

راحت خوابیدن در طول شب
راحت خوابیدن در طول شب

خنک کردن بدن و راحت خوابیدن در طول شب

هنگام خواب از یک فن یا تهویه برای خنک نگه داشتن دمای اتاق استفاده کنید. از قرار دادن فن روبه رو صورت، پشت یا خیلی نزدیک به بدن خودداری کنید. نزدیک بودن فن باعث می شود ماهیچه های گردن سفت شده و منجر به آلرژی یا بیماری شود.

  • یک ایده جالب برای خنک ماندن در طول خواب این است که اگر بیدار شدید، بالشت خود را به سمت خنک بچرخانید. طرف دیگر خنک تر از طرفی است که شما خوابیده اید، زیرا دمای بدن به آن جذب نشده است.
  • برای داشتن یک خواب راحت از یک کمپرس یخ برای خنک کردن بدن خود استفاده کنید. کمپرس را زیر گردن، روی پیشانی یا زیر بغل خود قرار دهید. خنک شدن این نواحی باعث خنک شدن بقیه قسمت های بدن نیز می شود. برای درست کردن کمپرس خنک، می توانید داخل یه پارچه مقداری برنج ریخته و آن را داخل فریزر قرار دهید. بعد از مدتی آن را برداشته از آن برای خنک شدن بدن استفاده کنید.
  • اگر در طول شب بیدار می شوید، مقدار آب به صورت خود اسپری کنید. به این صورت بدن خنک تر شده و به خوب خوابیدن کمک خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر در زمینه سلامت خواب ، پیشنهاد می کنیم مطالب قسمت سلامت خواب را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *