چطور در خانه آب یا مایع اضافی گوش را خارج کنیم؟

چطور در خانه آب یا مایع اضافی گوش را خارج کنیم؟

آب یا مایع گوش می تواند آزار دهنده باشد، اما لازم نیس که با آن زندگی کنید. هرچند که مایعات خود به خود خارج می شوند ولی می توانید با چند ترفند ساده به فرایند خارج کردن آب یا مایع گوش کمک کنید. یکی از روش های خالی کردن مایعات داخل گوش استفاده از قطره های گوش یا سشوار است. اگر فکر می‌کنید که گوشتان عفونت دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

گوش هایتان را با پراکسید هیدروژن تمیز کنید.

نیمی از قطره گوش را با پراکسید هیدروژن پر کنید. سر خود را طوری بچرخانید که گوش آسیب دیده بالا باشد. پراکسید هیدروژن را داخل گوش ریخته و به مدت 5 دقیقه به همان صورت بمانید. سپس سر خود را کج کرده تا گوش آسیب دیده رو به پایین باشد.

استفاده از پراکسید هیدروژن
استفاده از پراکسید هیدروژن

از قطره های خشک کن استفاه کنید.

این قطره ها معمولا در داروخانه ها موجود هستند. اگر تصمیم دارید این قطره را در خانه درست کنید، می‌توانید از ترکیب سرکه سفید و اللکل ایزوپروپیل به مقدار مساوی اسفاده کنید.

نحوه استفاده از این قطره به شرح زیر است:

1- این قطره را به دمای محیط ببرید. قطرات گوش معمولا خیلی سرد یا خیلی گرم هستند که ممکن است منجر به سرگیجه شوند. بهتر است قطره را به مدت 30 دقیقه در دمای محیط قرار داده تا تعادل دمایی صورت گیرد.

2- دستورالعمل موجود روی قطره را مطالعه کنید. همچنین عوارض جانبی احتمالی نیز روی برچسب قطره ذکر شده است.

3- برای استفاده از قطره گوش معمولا نیاز است از فرد دیگری کمک بگیرید.

4- برای نتیجه بهتر، سر خود را روی یک بالشت گذاشته به طوری که گوش به سمت بالا باشد. از دوست یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید قطره را داخل گوش بریزد. حدود 1 تا 2 دقیقه در همان حالت بمانید و با کف دست روی گوش خود به آرامی فشار دهید.

5- اگر هر دو گوش حاوی مایع است، 5 دقیقه صبر کنید و بعد داخل گوش بعدی قطره بریزید.

مایع گوش را با سشوار خشک کنید
خارج کردن آب یا مایع گوش با سشوار

گوش خود را با سشوار خشک کنید.

سشوار را روی کم ترین درجه تنظیم کنید. دستگاه را تقریبا در فاصله 15 سانتی متری گوش نگه داشته و بگذارید هوای خنک به گوش شما برسد. هوای خنک باعث می‌شود مایعاتی که در گوش شما هست، خشک شوند.

گوش را به آرامی با حوله خشک کنید
گوش را به آرامی با حوله خشک کنید

گوش بیرونی را بعد از حمام و شنا با حوله خشک کنید.

حوله را درون گوش خود فشار ندهید. برای پیشگیری از مایعات بیشتر در گوش، آب داخل گوش بیرونی را به آرامی با حوله پاک کنید.

از گوش پاک کن استفاده نکنید
از گوش پاک کن استفاده نکنید

تا جای ممکن از گوش پاک کن استفاده نکنید.

استفاده از گوش پاک کن باعث خراشیده شدن و تحریک گوش شده و احتمال عفونت گوش را بالا می‌برد. اگر دچار عفونت گوش شدید، می توانید از درمان سنتی عفونت گوش استفاده کنید.

نحوه خارج کردن مایع گوش و باز کردن گوش در خانه

قسمت بیرونی گوش را بکشید
قسمت بیرونی گوش را بکشید

قسمت بیرونی گوش را در حالی که سرتان را کج کرده اید، بکشید.

گوش آسیب دیده را به سمت زمین بکشید. روی گوش و غضروف بیرونی را در جهت های مختلف بکشید تا گوش شما باز شود. ممکن است خارج شدن مایع گوش را حس کنید. در صورت لزوم این کار را در گوش دیگر نیز تکرار کنید.این روش برای خارج کردن آب از داخل گوش، پس از شنا نیز مناسب است.

شاید جالب باشد که این مطلب را مطالعه کنید،  آب داخل گوش را با طب سنتی درمان کنید.

گوش را با کف دست فشار دهید
گوش را با کف دست فشار دهید

برای خارج کردن مایع گوش از دست خود کمک بگیرید.

کف دست را محکم روی گوش خود فشار دهید. قبل از برداشتن دست، چند بار فشار دهید. بلافاصله پس از فشار، گوش خود را به سمت پایین خم کرده تا آب داخل آن خارج شود.

بینی را بگیرید و نفس بکشید
بینی را بگیرید و خمیازه بکشید

بینی را گرفته و خمیازه بکشید.

سوراخ های بینی را با انگشتان خود بسته نگه دارید. چند خمیازه عمیق پشت سر هم بکشید. این کار باعث شده مایعات داخل گوش به سمت گلو کشیده شده و از گوش شما خارج شوند.

سمت گوش آسیب دیده بخوابید
به سمت گوش آسیب دیده بخوابید

دراز بکشید و گوش را به سمت پایین نگه دارید.

در حالی که دراز کشیده اید، گوش آسیب دیده را مقابل یک حوله یا بالشت قرار دهید و برای مدتی به همان حالت استراحت کنید. بعد از چند دقیقه ممکن است گوش ما شروع به تخلیه کند. حتی می‌توانید به همین صورت برای چند دقیقه یا چند ساعت بخوابید.

آدامس بجوید
آدامس بجوید

جویدن آدامس یا غذا را امتحان کنید.

جویدن معمولا لوله های داخل گوش را باز ‎می‌کند. برای خارج کردن مایعات از داخل گوش، سر خود را کج کنید. اگر آدامس یا غذا هم در دهانتان نیست. سعی کنید وانمود به جویدن کنید. همچنین می‌توانید  مکیدن شکلات یا شیرینی های سخت را امتحان کرده که همین اثر را دارد.

با بخار آب، مایع گوش را رقیق کنید
با بخار آب، مایع گوش را رقیق کنید

از بخار آب استفاده کنید.

گاهی اوقات دوش گرفتن طولانی و گرم برای نرم کردن مایع گوش کافی است. اما اگر با دوش مایع نرم و خارج نشد، از روش ساده بخار استفاده کنید.

کاسه را با آب گرم پر کنید، می توانید آن را روی حرارت کم نیز قرار دهید. در صورت تمایل چند قطره روغن ضد التهابی مانند بابونه، اکالیپتوس یا درخت چای به آن اضافه کنید. حوله را روی سر خود بکشید و به مدت 5 الی 10 دقیقه استنشاق کنید. سپس گوش خود را کج کنید تا مایع درون گوش تخلیه شود.

مراقب باشید! کار با بخار بسیار خطرناک است. سعی کنید فاصله کافی را برای ورود بخار به داخل بینی خود حفظ کنید. همچنین اگر حس کردید گوش شما دچار عفونت است، می توانید از درمان سنتی عفونت گوش استفاده کنید.

مراجعه به پزشک برای درمان گوش
مراجعه به پزشک برای درمان گوش

چه زمانی برای درمان پزشکی اقدام کنیم؟

  • اگر به عفونت سینوسی یا سرماخوردگی مبتلا هستید، از ضد احتقان استفاده کنید.

داروهای ضد احتقان اجازه می دهد تا مایع گوش به طور طبیعی تخلیه شود. دارو را طبق دستورالعمل ذکر شده روی آن مصرف کنید. می توانید این مواد را به صورت قرص یا اسپری مصرف کنید. سودافد یا افرین نمونه هایی از داروهای ضد احتقان هستند. می توانید از داروهای خانگی گوش درد در اثر سرماخوردگی نیز استفاده کنید.

  • اگر پس از چهار روز گوش ها پاک نشد، به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است قرص کورتیزون مانند پردنیزون یا مدرول تجویز کند. این داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. گوش ها معمولا بعد از 3 الی 4 روز پاک می شود. این قرص ها باعث کاهش التهاب در لوله های گوش شده و مایعات به طور طبیعی خارج می شوند.

  • آنتی بیوتیک مصرف کنید.

آنتی بیوتیک مخصوصا برای کودکان بسیار مهم است. آنتی بیوتیک هرگونه عفونت فعالی را درمان کرده و از ابتلا به عفونت احتمالی پیشگیری می کند.

  • در صورت مشاهده مایع اضافی به پزشک مراجعه کنید.

اگر به طور ناگهانی و بدون سرما خوردگی از یکی از گوش های شما مایع خارج شد، می تواند نشانه تومور خوش خیم یا سرطان باشد که بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. درمان گوش و حلق و بینی با معاینه بصری و آزمایشات گوش و خون شما شروع شده و برای آزمایشات پیشرفته تر نیاز به نمونه گیری و اسکن MRI است.

  • اگر مایعات از بین نرفت، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

ممکن است مدتی طول بکشد تا مایع گوش به طور کامل تخلیه شود. گاهی اوقات برای خارج کردن مایع گوش طی فرایند جراحی، لوله ای درون گوش قرار گرفته که پس از بهبودی پزشک آن را از گوش خارج می کند.

  • کودکان معمولا بین 4 تا 6 ماه به لوله گوش احتیاج دارند. بزرگسالان فقط 4 تا 5 هفته به این لوله نیاز دارند.
  • در صورت خارج نشدن مایع معمولا نیاز به جراحی است. اغلب این جراحی به طور سرپایی در بیمارستان انجام شده و لوله ها بدون بی حسی در مطب پزشک در گوش قرار می گیرد.

 

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه درمان عفونت گوش با داروهای گیاهی هستید، مقالات مرتبط با آن را مطالعه نمایید. همچنین در مقاله حفظ سلامت گوش به روش سنتی بیشتر در مورد سلامت گوش های شما توضیح داده ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه فرمایید.

 

ویدیو کوتاه مربوط به اینکه چطور در خانه مایع اضافی گوش را خارج کنیم؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *