چطور در برابر آلودگی هوا زنده بمانیم؟

چطور در برابر آلودگی هوا زنده بمانیم؟

سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا را بزرگترین خطر بهداشت محیط نامیده است. این روزها در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران شاهد آلودگی هوا هستیم. اولین قدم برای کاهش اثرات آن بر بدن، یادگیری برای مقابله با این پدیده است. سپس باید فعالیت های خود را تغییر داده تا تاثیر آلودگی بر بدن کم شود. همچنین با تغییر رژیم غذایی تان از بدنتان در برابر آسیب های رادیکال های آزاد در اثر آلودگی هوا محافظت کنید.

مطالعه و آموزش برای مقابله با آلودگی هوا

 

در مورد آلودگی هوا مطالعه کنید
در مورد آلودگی هوا مطالعه کنید

در مورد میزان آلودگی شهرتان اطلاعات کسب کنید.  بهتر است یک نرم افزار که اطلاعاتی را در مورد هوای هر روز بدهد بر روی گوشی خود نصب شده داشته باشید. به این صورت سطح کیفی هوا را به صورت روزانه بررسی کنید. در شهرهای بزرگ معمولا به علت آلودگی هوا بسیاری از مدارس در مقاطع مختلف تعطیل می شود. حتما پیگیر اخبار و فرایند تغییر وضعیت آب و هوا در شهرتان باشید.

محافظت از خود در برابر آلودگی هوا

 

تا حد امکان از منزل بیرون نروید
تا حد امکان از منزل بیرون نروید
  • اگر تحقیقات نشان داد که آلودگی هوا در منطقه شما زیاد است. سعی کنید داخل منزل بمانید و تا جایی که امکان دارد برای کارهای غیرضروری از منزل بیرون نروید. ماندن در منزل خطر ابتلا به بیماری های ریه، سکته قلبی، آسم و سایر مشکلات سلامتی در زمان آلودگی هوا را کاهش می دهد.

 

از فیلتر هوا استفاده کنید
از فیلتر هوا استفاده کنید
  • سعی کنید از یک فیلتر هوا استفاده کنید. فیلتر هوا از ورود هوای آلوده به منزل پیشگیری می کند. اگر مجبور هستید بیرون از منزل باشید، فیلتر هوای ماشین را روشن کنید تا با منافذ خنک کننده در ماشین ذرات معلق آلوده در هوا کمتر وارد ماشین شود.

 

صبح یا عصر از منزل بیرون بروید
صبح یا عصر از منزل بیرون بروید
  • سعی کنید برای کارهای ضروری صبح یا عصر از خانه بیرون روید. آلودگی هوا در پرتوهای خورشید بیشتر است. بنابراین اگر لازم است از خانه بیرون روید در هوای خنک صبح یا عصر بهترین زمان است تا از قرار گرفتن در معرض آلودگی بیش از حد پیشگیری کنید. سعی کنید از تردد در در اتوبان ها و بزرگراه ها خودداری کرده زیرا در زمان آلودگی بدترین سطح کیفیت در این مکان ها است.

 

در آلودگی هوا لطفا سیگار نکشید
لطفا سیگار نکشید
  • از استعمال دخانیات یا رفتن به مکان هایی که افراد سیگاری آنجا هستند خودداری کنید. سیگار باعث افزایش آلودگی هوا در یک فضای ثابت می شود.
  • سعی کنید خودروهای خود را به حالت گازسوز تغییر دهید. میزان مصرف کمتر بنزین باعث کاهش آلودگی هوا شده و برای ریه های شما ایمن تر هستند.

در زمان آلودگی چه چیزی بخوریم؟

 

تغییر و اصلاح رژیم غذایی در زمان آلودگی
تغییر و اصلاح رژیم غذایی در زمان آلودگی

سعی کنید در زمان آلودگی هوا تغذیه خود را تغییر دهید. بیشتر از مواد غذایی استفاده کنید که ریه های شما را در برابر تاثیر آلاینده های هوا مقاوم کند. برخی از غذاهای سرشار از ویتامین از بدن شما محافظت کرده و این تغییرات در رژیم غذایی از بروز بیماری های دیگر نیز پیشگیری کرده و از بدن در برابر سرطان محافظت می کند.

 

مواد غذایی شامل ویتامین A بخورید
مواد غذایی شامل ویتامین A بخورید

مصرف غذاهای سرشار از ویتامین A را بیشتر کنید. این مواد مغذی باعث شکل گیری و نگهداری از غشاهای مخاطی در راه بینی و مجاری روده می شود و کمک می کند که در مقابل عفونت مقاوم تر شوند. مواد غذایی دارای ویتامین A ، شامل کره، سیب زمینی شیرین، هویج، جگر و … هستند.

 

ویتامین سی بیشتر مصرف کنید
ویتامین سی بیشتر مصرف کنید

غذاهای سرشار از ویتامین C بخورید. این ویتامین به شکل گیری و تقویت رگ های خونی کمک کرده و به شما در بهبود سریع در برابر بیماری ها کمک می کند. پرتقال، توت فرنگی، انبه، گریپ فروت، کلم بروکلی و … سرشار از ویتامین C هستند.

 

موادغذایی با ویتامین E فراموش نشود
مصرف موادغذایی با ویتامین E فراموش نشود

ویتامین E نیز در زمان آلودگی هوا بسیار توصیه می شود. این ماده مغذی از آسیب های سلولی پیشگیری کرده، اکسیژن کافی به سلول ها می رساند و در نهایت سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. سبزیجات سبز برگ، غلات سبوس دار، زرده تخم مرغ، کره و روغن های گیاهی منابعی از این ویتامین هستند.

 

مواد غذایی حاوی سلنیوم بخورید
مواد غذایی حاوی سلنیوم بخورید

در رژیم غذایی خود ازمواد غذایی استفاده کنید که شامل سلنیوم است. سنلیوم از آسیب های رادیکال های آزاد در هوای آلوده که می تواند منجر به سرطان ریه و کبد شود پیشگیری می کند. این عنصر در مواد غذایی مانند تخم مرغ، پیاز، سیر، غلات کامل و ماهی موجود است.

 

هر روز شیر بخورید
هر روز شیر بخورید

یکی دیگر مواد غذایی که بهتر است در زمان آلودگی در رژیم خود قرار دهید، شیر و مواد لبنی است. در زمان آلودگی هوا جذب ویتامین D توسط بدن کاهش می یابد. به همین دلیل توصیه می شود در زمان آلودگی مصرف شیر افزایش یابد. زیرا شیر منبع خوب کلسیم و ویتامین D است. همچنین شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزیوم و کلیسم خنثی کننده سوم است و سرب کمتری جذب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *