چطور درد ناشی از نوروپاتی را با ورزش کاهش دهیم؟

چطور درد ناشی از نوروپاتی را با ورزش کاهش دهیم؟

نوروپاتی یک وضعیت دردناک است که معمولا در اثر یک آسیب عصبی مانند آسیب ناشی از دیابت ایجاد می شود. در نوروپاتی ممکن است درد، سوزن سوزن شدن، سوزش یا بی حسی را تجربه کنید که در فعالیت های بدنی تداخل ایجاد می کند. ورزش های هوازی، تقویتی و تعادلی، ممکن است باعث کاهش درد نوروپاتی و بهبود قدرت عضلات شود و قند خون را کنترل کند. پس اگر می‌خواهید درد نوروپاتی را کنترل کنید، ورزش و فعالیت مهم است. ورزش های هوازی مانند شنا و دوچرخه ثابت، ورزش های کم تحرکی هستند که برای مفاصل نیز مفید هستند. اگر درد زیادی دارید و نمی توانید ورزش کنید، در مورد راه های دیگر مدیریت درد مانند درمان دارویی با پزشک صحبت کنید.

 

کاهش درد نوروپاتی با ایروبیک

ورزش شنا برای بیماران نوراپاتیک، مناسب است.

شنا کردن به کنترل تورم کمک کرده و فشار خون را تنظیم می کند. شنا و راه رفتن در آب باعث می شود بسیاری از گروه های عضلانی تحت تاثیر قرار گرفته و فشار بیش از حد نیز روی آن ها نیست. شنا کردن برای بیمارانی که به علت درد زیاد نمی توانند راه بروند یا دوچرخه سواری کنند، گزینه جایگزین خوبی است. 3 تا 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه در روز شنا کنید. ورزش در آب نیز برای کنترل درد نوروپاتی خوب است.

 

روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید
روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید

بیرون از خانه یا روی تردمیل قدم بزنید.

اگر خیلی فعال نیستید، روزانه 5 تا 10 دقیقه پیاده روی کنید. به تدریج با اضافه کردن زمان پیاده روی خود را افزایش دهید. در حالت ایده آل، خوب است که 30 دقیقه در روز، 3 تا 5 بار در هفته قدم بزنید. همچنین می توانید پیاده روی های 30 دقیقه ای خود را در روز تقسیم کنید، برای مثال بعد از هر وعده غذایی 10 دقیقه قدم بزنید.

اگر تعادل خوبی ندارید، از عصا یا چوب پیاده روی و واکر استفاده کنید.

 

دوچرخه ثابت را امتحان کنید.

دوچرخه ثابت تمرینی با ضربه کم است که روی اتصالات بدن تاثیر می گذارد. می توانید 2 تا 3 بار در هفته، به مدت 30 دقیقه در روز از دوچرخه ثابت در خانه یا باشگاه استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چگونه با فعالیت بدنی مناسب به بهبود سلامت مغز کمک کنیم؟

 

با تمرینات زیر تعادل خود را افزایش دهید.

 

نوروپاتی
خم شدن لگن

تمرین خم شدن لگن

با نگه داشتن یک صندلی یا میز با یک دست شروع کنید. دو دسته صندلی را مطابق تصویر نگه داشته، خود را بالا نگه دارید، سپس به تدریج یک زانو را به سمت سینه خود بالا بیاورید. کمر و باسن خود را خم نکنید. وقتی زانو به قد باسن رسید، 5 ثانیه آن را نگه دارید. پای خود را پایین آورده و این روند را با پای دیگر تکرار کنید.

این ورزش را هر بار، دو دفعه برای هر پا و 2 بار در روز تکرار کنید. هر هفته با متعادل کردن خود با نوک انگشت به جای دست، ورزش را سخت تر کنید. سپس بدون دست و با چشم بسته امتحان کنید.

 

کشش باسن
کشش باسن

تمرین کششی باسن

به فاصله 3 تا 4 متر از یک صندلی باستید، صندلی را با دست خود نگه دارید. به آرامی از باسن خم شوید و یک پا را به سمت عقب بلند کنید. پای دیگر باید صاف باشد. 5 تا 10 ثانیه پا را نگه دارید. سپس پا خود را پایین آورده و با پای دیگر این کار را تکرار کنید. دو بار در روز و 3 تا 5 بار در هفته این ورزش را انجام دهید.

 

کشش پا
کشش پا

تمرین کشش پا

مستقیم پشت یک صندلی بایستید. دست خود را روی صندلی قرار دهید تا تعادل برقرار شود. به تدریج یا پا را مطابق تصویر به اندازه 3 متر به سمت بالا بیاورید. 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. پشت پا و زانوی شما باید کاملا صاف و کشیده باشد. به تدریج پا خود را پایین بیاورید و این روند را با پای دیگر تکرار کنید.

این ورزش را 2 بار در روز و 3 تا 5 روز در هفته انجام دهید. به تدریج با استفاده انگشت به جای دست، ورزش را سخت کرده و در نهایت بدون دست و با چشمان بسته امتحان کنید.

برای مطالعه بیشتر: چطور به راحتی از صدمات ورزشی جلوگیری کنیم؟

 

ورزش برای تقویت عضلات

 

تمرین کاهش درد نوروپاتی
تمرین کاهش درد نوروپاتی

ورزش اول:

روبه روی پیشخوان آشپزخانه بایستید. برای تعادل دو دست خود را روی پیشخوان قرار دهید. روی یک پا بایستید، زانوی خود را به عقب خم کنید و پای خود را بلند کنید. یک ثانیه نگه دارید. به آرامی پای خود را پایین آورده و با پای دیگر این فعالیت را تکرار کنید. 10 تا 15 بار در روز این حرکت را برای هر دو پا انجام دهید.

 

تمرین با صندلی
تمرین با صندلی

ورزش دوم:

یک صندلی محکم و دارای دو دسته انتخاب کنید. جلوی صندلی بیاستید. پاهای خود را طوری قرار دهید که یک پا کنار دسته ی صندلی و پای دیگر جلوتر از پای دیگر باشد. حالتی شبیه قیچی. دست های خود را روی دسته های صندلی نگه داشته تا تعادل شما برقرار شود. باسن خود را به آرامی روی صندلی پایین بیاورید. هنگامی که باسن صندلی را لمس کرد، به آرامی خود را بالا آورد و جای پاها را عوض کنید.

این حرکت را 10 تا 15 بار تکرار کنید. این ورزش را 2 بار در روز، و 3 تا 5 بار در هفته انجام دهید.

 

نوروپاتی
تقویت ران و پا

ورزش سوم:

مطابق تصویر روی قسمت جلوی صندلی بشینید. یعنی ران های شما نباید روی صندلی قرار بگیرد. پاهای خود را از هم جدا کنید و روی زمین جلوی خود قرار دهید. به آرامی انگشتان پا را تا جایی که می توانید خم کنید. سپس پاها و انگشتان پای خود را پایین بیاورید. این فعالیت را 10 تا 15 بار در روز تکرار کنید.

به تدریج با نزدیک کردن پاها به بدن، این تمرین را برای خود سخت تر کنید.

برای مطالعه: چطور از سردردهای شدید بعد از ورزش جلوگیری کنیم؟

 

چطور درد نوروپاتی را کنترل کنیم؟

در حالی که تمرین ها و برنامه های ورزشی برای کاهش درد نوروپاتی مفید هستند، بهتر است قبل از انجام آن ها با پزشک مشورت کنید. پزشک با توجه به نیازهای فردی شما، تمرینات مناسب را ارائه می دهد. برخی از بیماران از درمان شناختی به عنوان جایگزینی برای دارو استفاده می کنند. این روش معمولا توسط روانشناسان از طریق تکنیک های آرامش و تجسم انجام می شود.

 

کاهش درد نوروپاتی با دارو
کاهش درد نوروپاتی با دارو

کاهش درد با دارو

درد نوروپاتی در درجه اول با دو دسته دارو درمان می شود. داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج.

هرچند که استفاده از این داروها به بیماران کمک می کند، اما عوارض جانبی به همراه دارد و گاهی اوقات علائم نوروپاتی بیمار را بدتر می کند. در بیمارانی که نمی توانند داروهای خوراکی مصرف کنند، از داروهای تسکین دهنده درد موضعی استفاده می شود. قبل از مصرف هرگونه دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

کاهش درد نوروپاتی با داروهای گیاهی

علاوه بر داروهای شیمیایی، داروهای خانگی و گیاهی نیز به کاهش علائم نوروپاتی کمک می کند. اما حتما قبل از مصرف آن ها با پزشک مشورت کنید. برخی از این گیاهان شامل موارد زیر هستند:

  • فلفل قرمز تند:

کپسایسین موجود در فلفل قرمز، باعث گردش خون بهتر در بدن می شود. بیماران مبتلا به مشکلات عصبی، درد مفاصل و نوروپاتی محیطی پس از خوردن فلفل یا استفاده از ژل فلفل، کاهش درد را حس خواهند کرد.

  • زنجبیل بخورید.

از آنجایی که نوروپاتی بر اثر دیابت و قند خون بالا ایجاد می شود. مصرف زنجبیل باعث کاهش قند خون و یکی ار راه های درمان نوروپاتی دیابتی است.

  • دانه شنبلیله:

این گیاه سرشار از فیبر است و به کاهش قند خون کمک می کند. این ویژگی شنبلیله در درمان افراد مبتلا به دیابت موثر است.

  • دارچین بخورید.

دارچین باعث افزایش سوخت و ساز قند در سلول ها و کاهش قند خون کمک می کند.

  • میخک بخورید:

این ادویه یک ضدعفونی کننده طبیعی، ضد التهاب و مسکن است. استفاده از میخک به کاهش درد ناشی از نوروپاتی دیابتی کمک کرده ولی بهتر است با مشورت پزشک مصرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *