چطور درد سرطان را به راحتی کنترل کنیم؟

چطور درد سرطان را به راحتی کنترل کنیم؟

سرطان ممکن است روی قسمت های مختلف بدن تاثیر گذاشته و باعث درد شود. هرچند که زندگی با سرطان خسته کننده است، اما یادگیری روش های کنترل درد سرطان روشی عالی برای کمک به خودتان است تا احساس بهتری داشته باشید. می توانید از روش های پزشکی و طبیعی در کنار هم برای کاهش درد سرطان استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

روش های پزشکی برای کنترل درد سرطان

قبل از هرکار بهتر است با پزشک ملاقات کنید. پزشک را در جریان دردهای خود قرار دهید. او با اطلاع کافی داروهای مورد نیازتان را تجویز کرده و در مورد داروهایی که ممکن است با داروهای فعلی شما اختلال داشته باشد اطلاع کافی دارد.

 

استفاده از مسکن در مدیریت درد خفیف سرطان
استفاده از مسکن در مدیریت درد خفیف سرطان

برای مدیریت درد خفیف، مسکن مصرف کنید.

برای کنترل درد روزانه می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. این داروها شامل استامینوفن و NSAID ها و داروهای ضد التهاب که گیرنده های درد در مغز را مسدود می کند، هستند.

  • NSAID معمولاً برای درد استخوان یا عضلات توصیه می شود،. زیرا باعث کاهش التهاب و تورم شده و فشار بر قسمت آسیب دیده بدن را کم می کند.
  • NSAID ها در قرص ها، داروهای تزریقی، مایعات، شیاف ها و کرم های موضعی موجود هستند.
  • NSAID ها شامل ایبوپروفن (Advil) و سدیم ناپروکسن (Aleve) هستند.

اگر دچار اختلال گوارشی ، زخم معده یا رقیق کننده خون هستید، از مصرف این داروها به غیر از تجویز پزشک خودداری کنید.

 

استفاده از مسکن های افیونی
استفاده از مسکن های افیونی

برای رفع درد متوسط از مسکن های افیونی استفاده کنید.

اگر مسکن هایی مانند استامینوفن و NSAID ها به کنترل درد سرطان شما کمک نکرد، از پزشک بخواهید داروهای قوی تر تجویز کند. مسکن های ضد افیونی مانند Codeine و Tramadol می توانند برای کنترل درد متوسط مناسب است. اما مورفین ها معمولا در موارد شدیدتر مصرف می شوند. این داروها معمولا باعث یبوست شده پس در صورت مصرف نیاز به یک رژیم غذایی مناسب نیز می باشد.

فراموش نکنید تنها کسی که تشخیص می دهد به چه دارویی نیاز دارید، پزشک است و هرگز با تشخیص خود دارویی مصرف نکنید.

بیشتر بخوانید: چطور سرطان معده را به موقع تشخیص دهیم؟

 

کنترل درد سرطان با مورفین
کنترل درد سرطان با مورفین

با پزشک در مورد استفاده از مورفین صحبت کنید.

پزشک ابتدا یک مسکن ضد درد متوسط تجویز کرده و سپس به تدریج با توجه به حالا درد و پاسخ شما به داروها دوزهای داروها را تغییر می دهد. اگر نیاز به مصرف مورفین دارید، طبق نظارت پزشک این داروها تجویز شده زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. مورفین به روش های زیر مصرف می شود:

  • مصرف قرص های پایدار، یک یا دو بار در روز
  • مصرف قرص یا مایع آزاد شده فوری، هر 2 تا 4 ساعت
  • تزریقاتی که به طور مستقیم یا از طریق قطره چکان در بیمارستان انجام می شود.
  • تزریق زیر جلدی
  • قرص های زیر زبانی

مورفین ممکن است باعث یبوست، خشکی دهان، خارش یا تاری دید شود.

 

دنبال کردن برنامه درمانی درست
دنبال کردن برنامه درمانی درست

برنامه درمانی را طبق دستور پزشک دنبال کنید.

بسیار مهم است که داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. این امر به این دلیل مهم است که مصرف کم یا زیاد دوزها باعث وخیم شدن ناگهانی دردتان می شود. اگر قبل از دوز تعیین شده داروها، احساس درد کردید، از پزشک بخواهید دوز را افزایش داده یا فرم مصرفی دوز دارو را تغییر دهد.

 

استفاده از داروهای ضد افسردگی
استفاده از داروهای ضد افسردگی

از داروهای ضد افسردگی برای کاهش دردهای عصبی استفاده کنید.

داروهای ضد افسردگی در کنترل احساس سوزش یا لوزه ناشی از درد نوروپاتی تاثیر مثبتی دارد. این داروها همچنین در درمان افسردگی که با سرطان همراه است، مفید هستند. نمونه هایی از داروهای ضد افسردگی شامل لوکستین (پروزاک) و سرترالین (Lustral) هستند. عوارض جانبی این داروها نیز شامل خشکی دهان یا خواب آلودگی است.

 

استفاده از داروهای ضد تشنج
استفاده از داروهای ضد تشنج

داروهای ضد تشنج داشته باشید.

داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین نیز برای درمان درد ناشی از اعصاب مفید هستند. البته فراموش نکنید مصرف این داروها نیاز به تجویز پزشک است.

 

استفاده از بی حسی موضعی
استفاده از بی حسی موضعی

از بی حسی های موضعی کمک بگیرید.

بی حسی موضوعی در برخی موارد مانند زخم دهان موثر است. بی حسی معمولا به صورت ژل مانند اورابیل موجود است. این ژل ها یک لایه محافظ روی زخم تشکیل داده و احساس درد را عایق بندی می کند. بی حسی های اپیدورال با تزریق مستقیم در ستون فقرات نیز درد شدید کمر را کاهش می دهند.

معالجه سرطان با راه های جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی به تنهایی با کوچک کردن اندازه تومور به کنترل درد سرطان کمک می کند.

 

تاثیر درمان های طبیعی در کنترل درد سرطان

 

کنترل درد سرطان با تنفس عطرهای دلپذیر
کنترل درد سرطان با تنفس عطرهای دلپذیر

برای استراحت و کاهش التهاب در عطرهای دلپذیر تنفس کنید.

استنشاق بخارهای روغنی مانند اسطوخودوس، بابونه، یاس، روغن نعناع در حمام گرم به کنترل درد سرطان کمک می کنند. این کار التهاب را کاهش داده، عضلات را شل کرده، اضطراب شما را بهبود بخشیده، حالت تهوع را کاهش داده و خواب راحت به همراه دارد. گرفتن دوش آب گرم به تنهایی تسکین دهنده درد است و به کاهش درد عضلات نیز کمک می کند.

اگر احساس کردید که درد شما در ناحیه خاصی از بدن متمرکز است، با کمپرس گرم یا سرد برای تسکین درد استفاده کنید.

معجون آرام بخش عطارین یک نوشیدنی کاملا گیاهی می باشد که تا حد زیادی آرامش را به شما بر می گرداند.

 

کنترل درد سرطان با قدرت تجسم
کنترل درد سرطان با قدرت تجسم

برای بهبود وضعیت از قدرت تجسم استفاده کنید.

در حین تجسم، سعی کنید صحنه و مکانی که باعث می شود در آن احساس راحتی و خوشبختی داشته باشید تصور کنید. با فکر کردن به مکان یا خاطره ای که باعث خوشحالی می شود روحیه خود را بهبود بخشید و به کنترل علائم سرطان کمک کنید. این فرایند شدت درد، استرس و خستگی را کاهش می دهد.

 

کنترل درد سرطان با ورزش
کنترل درد سرطان با ورزش

برای بهبود تناسب اندامتان ورزش کنید.

پیاده روی، یوگا و فعالیت های بدنی به بهبود سلامت کلی شما کمک می کند. ورزش همچنین با تولید اندورفین که مواد طبیعی ضد درد در مغز هستند، به کنترل درد سرطان کمک می کند. بسته به مرحله و شدت سرطان، در مورد برنامه ورزشی که آیا برای شما بی خطر است یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش همچنین به کاهش استرس و افسردگی کمک کرده و روحیه عمومی شما را تقویت می کند.

 

داروهای گیاهی آرامش بخش را امتحان کنید.

برخی گیاهان دارویی و به طور معمول در پیشگیری و حتی درمان سرطان موثر هستند و ایجاد حس آرامش تحمل درد را برای شما قابل تحمل می کنند.

در طب سنتی برای درمان سرطان از چای سبز برای مقابله با دردهای ناشی از سرطان سینه، معده و پوست استفاده می شود. بیشتر ادویه ها که برای پخت و پز غذا استفاده می شود برای حفظ سلامت و کنترل سرطان مفید هستند. ادویه های دارای خاصیت ضد سرطانی مانند زردچوبه، زنجبیل، رزماری، دارچین، زیره سبز، زیره سیاه، هل و زعفران برای بهبود فرایند سرطان مفید هستند.

پیشنهاد می کنیم به این پادکست رادیو عطارین در مورد سرطان گوش دهید: دکتر نیل برنارد چه توصیه ای در مورد سرطان دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *