چطور دخترها بهداشت دوران بلوغ را به خوبی رعایت کنند؟

چطور دخترها بهداشت دوران بلوغ را به خوبی رعایت کنند؟

قبل از شروع بلوغ، مواردی در بدن دخترها شروع به تغییر می کند. نگران این تغییرات نباشید. در این مطلب سعی کرده ایم نکات مفیدی در مورد بهداشت دوران بلوغ و نحوه مراقبت از بدن قبل از شروع بلوغ ارائه دهیم. با رعایت این نکات بدن خود را برای دوران بلوغ آماده کنید.

 

رعایت بهداشت در دوران بلوغ
رعایت بهداشت در دوران بلوغ

ممکن است بدن شما دائما بو بگیرد.

از اسپری و مام ضد عرق استفاده کنید.

قبل از رسیدن به سن بلوغ، متوجه می شوید که خیلی بیشتر از گذشته عرق می کنید. نگران نباشید. این موضوع کاملا طبیعی ست و به راحتی درمان می شود. تنها وسیله ای که در این دوران لازم دارید مام یا دئودورانت است. اگر در مورد این موارد اطلاع کافی ندارید از والدین خود بخواهید تا برای شما تهیه کنند.

انواع زیادی مام ضدتعریق و دئودورانت موجود است. این موارد دارای رایحه ها و مدل های مختلفی مانند رول، اسپری و…  هستند. بهتر است در مورد مارک و مواد استفاده شده در آن ها اطلاعات دقیق به دست آورده و از مارک های شناخته شده استفاده نمایید.

ممکن است موهای شما سریع تر چرب شود.

چرب شدن مو به این دلیل است که فولیکول های مو روغن بیشتری آزاد کرده تا موهای شما سریع تر رشد کنند. برای رعایت بهداشت دوران بلوغ بهتر است دائما موهای چرب را بشویید تا مقدار چربی آن کم شود. برای این کار بهتر است حداقل یک بار در روز حمام کنید. با استفاده از صابون و ژل مخصوص تمامی نواحی  بدن خود را شسته و از شامپو و نرم کننده برای شستن موهایتان استفاده کنید.

اگر موهای شما بلند و ضخیم است، ممکن است دوش گرفتن روزانه و خشک کردن موها سخت باشد، می توانید دو روز یک بار حمام کنید و موهای خود را بشویید. برای آسان کردن این فرایند بهتر است در دوران نزدیکی به دوران بلوغ موهای خود را کوتاه کنید، تا رسیدگی و خشک کردن آن ها راحت تر و سریع تر باشد.

پوست صورت خود را تمیز نگه دارید.

بیشتر دختران در دوران نزدیکی به بلوغ بر پوست صورت خود نقاط قرمز رنگی را مشاهده نموده که به آن ها جوش یا آکنه گفته می شود. هیچ کس، وجود جوش یا آکنه را روی پوست خود دوست ندارد. اما فراموش نکنید که این مسائل طبیعی ست و با تمیز نگه داشتن و مراقبت به زودی از بین رفته و این دوره را پشت سر خواهید گذاشت.

شست و شوی مداوم با صابون های مخصوص و استفاده از کرم های پاکسازی کمک می کند تا از شر این جوش ها راحت شوید. بهترین روش برای پاکسازی صورت شست وشوی آن با آب است.

 

رشد موها در دوران بلوغ
رشد موها در دوران بلوغ

از اتفاق های جدید در دوره بلوغ خجالت نکشید.

  • با شروع بلوغ، متوجه می شوید که موهای بدنتان بیشتر شده و شروع به رشد می کند. برای رعایت بهداشت دوران بلوغ حتما با مادر خود مشورت و صحبت کنید تا بهترین راه از بین بردن آن ها را به شما نشان دهد. تراشیدن موها ممکن است عواقب داشته باشد. این را در نظر داشته باشید، زمانی که شروع به از بین بردن موها می کنید، موها ضخیم تر و تیره تر می شود. این موارد طبیعی است ولی سعی کنید حتما موها را از بین برده و بدن خود را تمیز نگه دارید.
  • نقاط خصوصی خود را اصلاح کنید. در دوران بلوغ نه تنها رشد موهای بدن بیشتر شده، بلکه در نقاط خصوصی شما نیز موها شروع به رشد می کند. این موها کاملا طبیعی است. برخی دخترها از این موها احساس شرم کرده و دیرتر با آن کنار می آیند. ممکن است زدودن موها دردسرهای خاص خود را داشته باشد. مثلا باعث خارش شود. همیشه قبل از اولین حرکت با مادر یا فرد مورد اعتماد بزرگتر خود مشورت کنید.

 

اتفاق های دوران بلوغ
اتفاق های دوران بلوغ عادی ست.
  • یکی از عادی ترین اتفاق ها در دوره بلوغ، شروع دوره قاعدگی ست. بزرگترها در مورد این مسائل برای شما توضیح می دهند. سعی کنید همیشه همراه خود یک پد داشته باشید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.
  • با دوره قاعدگی در مدرسه کنار آمده و از آن خجالت نکشید. از کثیف شدن لباس خود خجالت نکشید و اگر این اتفاق در مدرسه رخ داد، حتما با مربی بهداشت خود موضوع را درمیان گذاشته و از او کمک بخواهید.

اگر در دوران بلوغ، دوره قاعدگی عقب افتاد، انتخاب داروهای گیاهی بهترین راه است.

با رسیدن دوران بلوغ و شروع دوره های قاعدگی، ممکن است در برخی ماه ها به موعد معمول و مرسوم قاعده نشوید. برای داشتن قاعدگی به موقع می توانید از خوراکی های قاعده آور مانند زعفران، مرزه، عرق یونجه و … استفاده کنید. شما می توانید با مطالعه مقاله باز شدن قاعدگی ماهیانه به کمک طب سنتی، اطلاعات کافی در مورد راه های سنتی برای مرتب شدن دوره قاعدگی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *